Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania - Forum Prawne

 

Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania

Dzień dobry, kilkukrotnie pomogli mi Państwo w rozwiązaniu problemów prawnych, mam nadzieję, że i tym razem mogę liczyć na takowe doradztwo. Mój brat miał wczoraj kolizję, dyskusyjną była kwestia winy, zatem została wezwana policja. Patrol, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
10-12-2015, 12:22  
Blady214
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania

Dzień dobry,

kilkukrotnie pomogli mi Państwo w rozwiązaniu problemów prawnych, mam nadzieję, że i tym razem mogę liczyć na takowe doradztwo.

Mój brat miał wczoraj kolizję, dyskusyjną była kwestia winy, zatem została wezwana policja. Patrol, który zjawił się na miejscu, stwierdził, że brat nie posiada uprawnień, a tym samym dostaje 500 zł mandatu za jazdę bez uprawnień oraz auto zostaje odholowane na parking policyjny. Problem w tym, że brat zdał na początku miesiąca prawo jazdy, lecz nie zdążył wczoraj odebrać go z Wydziału Komunikacji. Na odebranym dzisiaj dokumencie widnieje data wydania uprawnień w dniu 03.12.2015, czyli w świetle prawa w momencie kolizji posiadał uprawnienia.

Niestety dał się zastraszyć sądem i zakazem prowadzenia pojazdów, podpisując wszystko co mu podsunęli. Skończyło się na 1 000 zł mandatu oraz odholowaniu auta.

Pytanie do Państwa, czy można coś w tej sprawie zrobić, skoro policjanci niesłusznie stwierdzili brak uprawnień u brata, a tym samym niesłusznie ponosi on koszty holowania, parkingu i mandatu.
Blady214 jest off-line  
10-12-2015, 13:51  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 3.387
Domyślnie RE: Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania

1. Czy uprawnienia zostały już nadane? Jeżeli tak to kiedy? Samo zdanie egzaminu nie jest nadaniem uprawnień.
2. Jeśli przyjął mandat to obawiam się, że nic nie da się już zrobić. Gorsze od samego mandatu będą jednak dalsze konsekwencje - domyślam się bowiem, że to brat został uznany za winnego kolizji? Jeśli tak to ubezpieczyciel pojazdu po naprawieniu szkody będzie mógł wystąpić do brata z roszczeniem regresowym o zwrot całej wypłaconej kwoty. Inna sprawa, że w sporze przed ubezpieczycielem będzie się mógł bronić ewentualnym posiadaniem uprawnień choćby wzruszenie mandatu nie było już możliwe.
Yozayan jest off-line  
10-12-2015, 14:08  
Blady214
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania

Dzień dobry,

dziękuję za zainteresowanie. Tak, brat ma nadane uprawnienia, dzisiaj odebrał prawo jazdy i widnieje na nim data 03.12.2015, czyli teoretycznie już od tygodnia takowe uprawnienia posiada.

Mam świadomość, że przyjmując mandat zgadzam się z decyzją policjanta i jest to nieodwołalne. Sytuacja wyglądała w ten sposób, że w momencie, gdy brat odmówił przyjęcia mandatu, policja stwierdziła, że skierują wniosek do sądu o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dopiero po takiej groźbie brat zdecydował się na przyjęcie mandatu.

Sprawa ogólnie trochę paradoksalna, dostać mandat za brak uprawnień, mimo że się je posiada. Zrozumiałbym, gdyby mandat dotyczył braku dokumentu w momencie kontroli, za co jest grzywna 50 zł, a nie 500 zł.
Blady214 jest off-line  
10-12-2015, 14:31  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 3.387
Domyślnie RE: Kara za brak uprawnień do kierowania mimo ich posiadania

W takim razie o tyle dobrze, że brat nie odpowie z własnej kieszeni wobec ubezpieczyciela. Nie jestem ekspertem od wykroczeń ale na tyle na ile rozumiem k.p.w. - odwołanie nie będzie skuteczne.
Yozayan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aktualna kara za brak uprawnień do kierowania pojazdami (odpowiedzi: 12) Witam, jaka wreszcie jest kara za brak uprawnień do kierowania pojazdem kat b? Jak nie ma sie ogole prawa jazdy ?
§ kara od UFG mimo posiadania Oc (odpowiedzi: 9) witam . Sprawa jest taka że 04.03.2014 ubezpieczyłem w agencji ubezpieczeniowej samochód (w firmie TUZ) i wypowiedziałem umowę w MTU (była do...
§ Zero odpowiedzialności i wyobraźni-brak uprawnień do kierowania u uczestnika kolizji (odpowiedzi: 5) Witam mądre głowy i o pomoc proszę...sytuacja wydaje się tragiczna... 2 tygodnie temu w mojego tatę, który poruszał się moim samochodem wjechała...
§ brak uprawnień do kierowania pojazdem - mandat (odpowiedzi: 4) Witam. Opowiem dokładnie sytuację. Pojechałem z bratem niby po komputer do jego kolegi, nie widziałem się z bratem ze 2 lata, jak kiedyś...
§ Brak uprawnień do kierowania samochodem osobowym - KARA (odpowiedzi: 13) Witam! Jestem tu nowy, ale myślę, że temat umieściłem w odpowiednim dziale. Wracając do tematu, chodzi mi o to, czy nie posiadając prawa jazdy i...
§ mandat za brak biletu mimo posiadania owego (odpowiedzi: 1) dzisiaj spotkal mnie niemily incydent.dostalam mandat w wyskokosci 130 zl za nieposiadanie waznego biletu.najsmieszniejsze jest to ze owy mialam!!!...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:05.