Fałszywe zeznania świadków - Forum Prawne

 

Fałszywe zeznania świadków

Jeżeli w Urzędzie Miejskim to czy się postępowanie administracyjne w którym jestem stroną, a świadkowie drugiej strony w zeznaniach w oczywisty sposób kłamali na korzyść drugiej strony, która jest ich rodzenstwem to gdzie powinienem to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
24-07-2009, 12:13  
Damianao
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie Fałszywe zeznania świadków

Jeżeli w Urzędzie Miejskim to czy się postępowanie administracyjne w którym jestem stroną, a świadkowie drugiej strony w zeznaniach w oczywisty sposób kłamali na korzyść drugiej strony, która jest ich rodzenstwem to gdzie powinienem to zgłośić? Jeżeli do prokuratury to do której, gdyż mieszkam w mieście X a sprawa jest prowadzona w Urzędzie Miejskim w miejscowości Y. Czy takie zawiadomoienie powinno zawierać specjalną formę? Co powinno zawierac? Mam na to jakiś czas?

Z góry dziękuję za pomoc.
Damianao jest off-line  
30-07-2009, 00:23  
mipo
Użytkownik
 
mipo na Forum Prawnym
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Zgłosić należy do prokuratury lub na Policję najlepiej miejsca popełnienia przestępstwa (tutaj w Y). Jest to zawiadomienie ustne więc nie ma tu żadnej formy szczególnej. Po prostu mówisz, że chcesz złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składania fałszywych zeznań i tyle. Reszta leży już w gestii organów ścigania.
Czas na zgłoszenie jest zdeterminowany okresem karalności. W tym wypadku masz na to 5 lat od momentu popełnienia przestępstwa.
mipo jest off-line  
01-08-2009, 09:51  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

A ja proponowałbym najpierw zajrzeć do materiałów tego postępowania administracyjnego, i ustalić czy świadkowie przed przesluchaniem byli uprzedzani o odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań. Jeżeli nie (bo np forma czynności tego nie wymagała), to absolutnie nie ma tu mowy o składaniu fałszywych zeznań.

Cytat:
Art. 233. § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.

§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.

§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:

1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,

2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.

§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
magnatex jest off-line  
01-08-2009, 11:45  
Damianao
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Więc jeżeli świadek został uprzedzony o odpowiedzialności karnej, czego wymaga art. 83 par. 3 KPA., wówczas zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy stanowi przestępstwo (art. 233 KK). Czyli jeżeli urzędnik nie poinformował świadków o tym to w takim razie jego zachowanie jest bezprawne.
Damianao jest off-line  
01-08-2009, 12:03  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Cytat:
Napisał/a Damianao Zobacz post
Czyli jeżeli urzędnik nie poinformował świadków o tym
O czym?
kadi jest off-line  
01-08-2009, 13:01  
Damianao
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Art. 83. § 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonka strony, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa strony oraz jej powinowatych pierwszego stopnia, jak również osób pozostających ze stroną w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§ 2. Świadek może odmówić odpowiedzi na pytania, gdy odpowiedź mogłaby narazić jego lub bliskich wymienionych w § 1 na odpowiedzialność karną, hańbę lub bezpośrednią szkodę majątkową albo spowodować naruszenie obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej.
§ 3. Przed odebraniem zeznania organ administracji publicznej uprzedza świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
Damianao jest off-line  
01-08-2009, 13:09  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Ale pytasz czy uchybieniem urzędnika było nie uprzedzenie świadka o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, czy nie poinformowanie że popełniono przestępstwo składając rzekomo fałszywe zeznania? (piszesz niejednoznacznie).
kadi jest off-line  
01-08-2009, 16:42  
Damianao
Użytkownik
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Chodziło mi o nieuprzedzenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przepraszam za nieścisłość.
Damianao jest off-line  
01-08-2009, 17:53  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie RE: Fałszywe zeznania świadków

Naruszono procedurę. Skutki tego mogą być różne w zależności od dokładnych okoliczności. Np.od powtórzenia przesłuchania świadków - tym razem po uprzedzeniu ich o odpowiedzialności karnej aż po ewentualne uchylenie decyzji kończącej to postępowanie,jeśli ktoś się odwoła i wykaże że jest to powód do uchylenia decyzji.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy to są fałszywe zeznania? / odpowiedzialność świadka (odpowiedzi: 9) Jeden ze świadków w sprawie zeznał na niekorzyść osoby oskarżonej na temat "faktów", o których jedynie dowiedział się od osoby składającej...
§ Przegrana sprawa fałszywe zeznania świadka (odpowiedzi: 3) Jak w temacie, świadek kłamał sąd dał mu wiarę, ja nie miałem dowodów że kłamie. Natomiast będę miał dowód, to zeznania tego samego świadka w innej...
§ Fałszywe zeznaniA świadków (odpowiedzi: 5) Witam Wszystkich, mam proces o podział majątku dorobkowego z byłą żoną. W trakcie zeznań świadków z jej strony- matki ojca, brata i siostry- wszyscy...
§ Fałszywe zeznania świadków (odpowiedzi: 3) Zostałam oskarżona o to, że skręcałam w lewo z prawego pasa, więc nie zastosowałam się do znaku poziomego. Sąd uznał mnie za winną zaocznie, wierząc...
§ instytucja świadka a fałszywe zeznania (odpowiedzi: 3) Witam Nie mam w sumie konkretnego pytania, chciałem tylko przedstawić pewien problem a może się również czegoś dowiedzieć. Kilka miesięcy temu...
§ czy można ukarać świadka który stał się podejrzanym za fałszywe zeznania? (odpowiedzi: 2) czy można ukarać świadka, który stał się podejrzanym w tym samym postępowaniu za fałszywe zeznania ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:18.