Sygnatury i skróty - Forum Prawne

 

Sygnatury i skróty

Poniżej przedstawione zostały oznaczenia sygnatur oraz skrótów stosowanych w sprawach karnych w sądach. W sygnaturze " /16 " zawsze oznacza rok zarejestrowania sprawy. W poniższych przykładach chodzi o rok 2016. Początek czyli np II, IV ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Zamknięty temat
 
22-02-2016, 20:37  
exceptio
Moderator
 
Posty: 5.390
Domyślnie Sygnatury i skróty

Poniżej przedstawione zostały oznaczenia sygnatur oraz skrótów stosowanych w sprawach karnych w sądach. W sygnaturze " /16 " zawsze oznacza rok zarejestrowania sprawy. W poniższych przykładach chodzi o rok 2016. Początek czyli np II, IV itd. to który wydział np II- Wydział Karny.


Sygnatury w Sądzie Rejonowym:

K np II K 123/16 – dla spraw, w których do sądu rejonowego wniesiono akt oskarżenia lub pismo zastępujące akt oskarżenia, dla spraw w przedmiocie wydania wyroku łącznego, wniosków prokuratorskich o umorzenie postępowania wobec stwierdzenia niepoczytalności u podejrzanego oraz wniosków o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Ks np II Ks 123/16 – dla spraw o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, w których wniesiono do sądu akt oskarżenia.

Ko np II Ko 123/16 – dla czynności sądowych w sprawach karnych, niepodlegających wpisowi do innych urządzeń ewidencyjnych, przykładowo dotyczących: udzielenia pomocy sądowej, wznowienia postępowania, przywrócenia praw i skrócenia wykonania środka karnego, zatarcia skazania, podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania kary warunkowo zawieszonej, unieważnienia orzeczeń wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, prośby o ułaskawienie, odszkodowania za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, odtworzenia akt sprawy, wyłączenia sędziego.

Kp np II Kp 123/16 – dla spraw z zakresu szeroko rozumianego nadzoru sprawowanego przez sąd nad postępowaniem przygotowawczym w sprawach karnych, w szczególności dotyczące zastosowania i przedłużania tymczasowego aresztowania w toku śledztwa lub dochodzenia, rozpoznawania zażaleń na zatrzymanie osoby, rozpoznawania zażaleń na odmowę wszczęcia dochodzenia lub śledztwa oraz na umorzenie postępowania przygotowawczego, gdy prokurator nadrzędny nie przychylił się do zażalenia, rozpoznawania wniosków prokuratora i podejrzanego o wyznaczenie obrońcy z urzędu oraz wniosków stron i innych osób uprawnionych o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu.

W np II W 123/16 – dla spraw o wykroczenia.

Ar np II Ar 123/16 – dla osób, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, pozostających w dyspozycji tych sądów w sprawach rozpoznawanych w I instancji.

Kop np II Kop 123/16 – dla wniosków Ministra Sprawiedliwości oraz państw obcych z zakresu międzynarodowego postępowania karnego.

Zpk – spraw zawieszonych.

Wab – przekazanych akt biegłemu sądowemu w celu wydania opinii oraz tłumaczowi przysięgłemu.

Bp – badań psychiatrycznych


Sygnatury w Sądzie Okręgowym:

K np IV K 234/16 – dla spraw, w których akt oskarżenia wniesiono do sądu okręgowego, spraw w przedmiocie wydania wyroku łącznego, wniosków prokuratorskich o umorzenie postępowania wobec stwierdzenia niepoczytalności u podejrzanego oraz wniosków o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Ka np IV Ka 234/16 – dla spraw, w których wniesiono apelacje od wyroków sądów rejonowych.

Kz np IV Kz 234/16 – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów rejonowych lub na zarządzenia prezesów tych sądów, z wyłączeniem zażaleń na postanowienia sądów wydane w postępowaniu wykonawczym.

Kzw np IV Kzw 234/16 – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów rejonowych wydane w postępowaniu wykonawczym.

Wz np IV Wz 234/16 – dla wniosków dotyczących warunkowych przedterminowych zwolnień.

Waz np IV Waz 234/16 – dla spraw o wykroczenia, w których wniesiono apelacje od orzeczeń sądów rejonowych oraz zażalenia na postanowienia i zarządzenia tych sądów zamykające drogę do wydania wyroku.

WKK – kasacji karnych.

S – skarg na przewlekłość postępowania sądowego w I instancji lub postępowania przygotowawczego prokuratorskiego.


Sygnatury w Sądzie Apelacyjnym:

AKa np III AKa 345/16 – dla spraw karnych, w których wniesiono apelację od wyroków sądów okręgowych.

AKz np III AKz 345/16 – dla spraw karnych, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów okręgowych lub na zarządzenia prezesów tych sądów, z wyłączeniem zażaleń na postanowienia sądów wydane w postępowaniu wykonawczym.

AKzw np III AKzw 345/16 – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów okręgowych wydane w postępowaniu wykonawczym.

AKo np III AKo 345/16 – dla pism i czynności sądowych w sprawach karnych, które nie podlegają wpisowi do innych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczą m.in. wznowienia postępowania, odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie, prośby o ułaskawienie, a także dla wniosków o przekazanie innemu sądowi sprawy zagrożonej przedawnieniem.

AKp np III AKp 345/16 – dla wniosków o przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres ponad 12 miesięcy (w postępowaniu przygotowawczym) oraz 2 lat (łącznie do wydania pierwszego wyroku przez sąd I instancji), jeżeli wpływ spraw jest znaczny.

Sygnatury Prokuratur: w postępowaniu przygotowawczym:

Ds np 2Ds 567/16 - Dochodzeniowy - śledczy.


Sygnatury Policji:

RSoW np RSoW 567/16 - Rejestr Spraw o Wykroczenie.

WK np WK 567/16 - Wydział Kryminalny.

WRD np WRD 567/16 - Wydział Ruchu Drogowego.

WP np WP 567/16 - Wydział Prewencji.

RSD np RSD 567/16 - Rejestr Śledztw i Dochodzeń.
exceptio jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sygnatury akt e-sad. (odpowiedzi: 4) Witam, byłem dziś w sądzie rejonowym u mnie w mieście, dostałem pełnomocnictwo od matki - chora, w szpitalu. I sprawy się tyczą tzw. e-sądów. Nie...
§ Oznaczenie sygnatury. (odpowiedzi: 1) Witam. Posiadam sygnature akt 2Ds.11/93/09/SP. Czy mozna odczytac z sygnatury z ktorego roku pochodzi sprawa? Z gory dziekuje za pomoc.
§ Sygnatury akt (odpowiedzi: 3) Witam, jakiś czas temu trafiła mi się praca w kancelarii komorniczej, od razu na dzień dobry pracownica przyniosła mi kilka plików zwrotek: D...
§ Sygnatury akt (odpowiedzi: 1) Złożyłem do SOKiK 3 pozwy o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone. Jeden pozew (wysłany jako drugi) jest jakoś tam procedowany (na...
§ Gra online - sygnatury (odpowiedzi: 6) Witamy problem dotyczy pewnej gry online, a w zasadzie jej forum. Są tam punkty regulaminu, które mowią: 1 - Regulamin forum (pkt 2.7) ...
§ tłumaczenie sygnatury (odpowiedzi: 3) potrzebuję przetłumaczenia sygnatury akt czego dotyczy: Sygn. akt: 1 Ds/4120/10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:26.