Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie - cz. II - Forum Prawne

 

Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie - cz. II

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy: - zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (bądź zawartość alkoholu w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
31-01-2016, 20:37  
exceptio
Moderator
 
Posty: 5.323
Domyślnie Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie - cz. II

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (bądź zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.)

W polskim prawie znowelizowano 18.05.2015 roku kolejne przepisy dotyczące kierowców. Dotkliwe kary czekają nie tylko piratów drogowych, ale też prowadzących samochody pod wpływem alkoholu.
Znowelizowane przepisy uderzą najbardziej w osoby, które prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu), spowodują wypadek drogowy. Przede wszystkim zwiększony został środek karny w postaci zakazu prowadzenia: maksymalnie przez 15 lat. Minimalny okres tej sankcji, jaki będzie orzekany to 3 lata.
Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów pijany kierowca musi liczyć się z ogromnymi sankcjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie finansowe w kwocie minimum 5000 zł. W przypadku kiedy pijany kierowca zostanie ponownie przyłapany kwota wzrośnie do 10 000 zł.
Po upływie minimum połowy okresu zakazu prowadzenia samochodu (w przypadku dożywotnich zakazów - 10 lat), sąd może pod pewnymi warunkami może zezwolić na prowadzenie pojazdu. Warunkiem pierwszym jest zainstalowanie stosownego urządzenia - tzw. blokady alkoholowej (alkolock). Nie pozwoli ono na uruchomienie pojazdu bez wcześniejszego sprawdzenia stanu trzeźwości. Drugim warunkiem będzie wpisanie do prawa jazdy, stosownego kodu (69), który będzie informował funkcjonariusza, że kierowca miał wcześniej kłopoty z prawem przez alkohol.
Trzecim warunkiem będzie posiadanie przy sobie dwóch dokumentów: zaświadczenia dotyczącego przeglądu technicznego pojazdu z blokadą alkolock oraz zaświadczenia o obowiązkowej (odnawianej co 12 miesięcy) kalibracji urządzenia blokady alkoholowej. Brak któregokolwiek dokumentu skutkuje utratą uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Ponowna jazda lub wypadek pod wpływem alkoholu


art 178a§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 katastrofa komunikacyjna, art. 174 sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy, art. 177 spowodowanie wypadku lub art. 355 wypadek komunikacyjny § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W takich wypadkach jest orzekana kara tylko bezwzględnego pozbawienia wolności o czym mówi art 69 §4 kk Wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim oraz sprawcy przestępstwa określonego w art. 178a §4 sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Więc jeżeli ponownie wsiadasz za kierownicę po spożyciu alkoholu wiedź że na pewno trafisz do więzienia.

Kto utraci dożywotnio uprawnienia?


- za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, w którym będą ranni lub zabici,
- za ucieczkę z miejsca wypadku, w którym inne osoby poniosą obrażenia lub śmierć.
- sprawcy występku o którym mowa w art 178a §4 kk

Co to jest stan po spożyciu alkoholu?


Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5‰ (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.

Streszczając:
-Jazda pod wpływem alkoholu powyżej 0.5‰ (przestępstwo) - utrata uprawnień na czas od 3 do 15 lat oraz sankcja karna obligatoryjna 5000 zł,
w przypadku kiedy pijany kierowca zostanie ponownie przyłapany kwota wzrośnie do 10 000 zł, przestępstwo z art 178a kk, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

-Jazda po spożyciu alkoholu do 0.5‰ (wykroczenie) - Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

- Spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu - Kierowca, który pod wpływem alkoholu spowoduje śmiertelny wypadek drogowy, otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze. Sąd będzie mógł dodatkowo zobowiązać go do zapłaty nawiązki w wysokości do 100 tys. zł lub świadczenia pieniężnego do 60 tys. zł. oraz kara pozbawienia wolności do 12 lat pozbawienia wolności.

Pojawił się po nowelizacji również nowy artykuł w kodeksie karnym mowiący:
Art. 180a. kk Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Więc jeżeli zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami i nie stosuje się do tego osoba której je cofnięto popełnia przestępstwo zagrożone karą 2 lat pozbawienia wolności. Ten artykuł dotyczy osób którym zakaz prowadzenia pojazdów już minął, a prowadzą samochód bez uprawnień.

Trzeba również mocno podkreślić że w momencie kiedy kierowca prowadzi pojazd w czasie trwania zakazu odpowiada również karnie
Przepis prawny:
art 244 kk Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.exceptio jest off-line  
16-06-2017, 16:48  
victoriappp
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie - cz. II

Dzięki. ale czy może dojść do sytuacji że kurator najpierw pójdzie do pracy a później dopiero będzie rozmawiał ze mną ? Masakra masa problemów
victoriappp jest off-line  
16-06-2017, 20:53  
maniek-02
Zbanowany
 
Posty: 1.368
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Cytat:
Napisał/a victoriappp Zobacz post
Dzięki. ale czy może dojść do sytuacji że kurator najpierw pójdzie do pracy......
Tak, może....
maniek-02 jest off-line  
16-06-2017, 21:17  
victoriappp
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

Zapytam tak - czy ktoś z Was miał taką sytuację że kurator robił najpierw wywiad np. w miejscu pracy u sąsiadów a dopiero później rozmawiał z Wami.
victoriappp jest off-line  
17-06-2017, 07:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Cytat:
Napisał/a victoriappp Zobacz post
Zapytam tak - czy ktoś z Was miał taką sytuację że kurator robił najpierw wywiad np. w miejscu pracy u sąsiadów a dopiero później rozmawiał z Wami.
Nie chce cie martwić ale kurator może iść gdzie chce, rozmawiać z kim chce i kiedy tylko zechce.
To jest Twój taki prywatny anioł stróż, zbiera informacje i ocenia czy jest dobrze czy trzeba ingerować.
Jeżeli nabroiłeś w pracy to spodziewaj się wizyty jak najbardziej w miejscu pracy.

Jedyna rada to skontaktuj się ze swoim kuratorem i wyjaśnij sytuację. To też jest człowiek i na pewno powie Ci co i jak.
Szkoda denerwować się w niepewności - to szkodzi zdrowiu.
Ukrywanie sprawy przed pracodawcą też w niczym nie pomoże a wręcz może dodatkowo zaszkodzić.
stało się - trzeba wyciągnąć wnioski, wyzłościć się, zrehabilitować i brnąć dalej w kolejne kłopoty prawne
 
17-06-2017, 11:15  
sixty
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

a o co chodzi z tym kuratorem? Pytałem się adwokata i policji czy o 178a informują pracodawcę i mówili, że nie. nie wspominali też o żadnym kuratorze... oświećcie mnie o co chodzi z tym kuratorem?
sixty jest off-line  
17-06-2017, 12:14  
biezanow_123
Stały bywalec
 
biezanow_123 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.419
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Pracujesz w prywatnej firmie czy w jakiejs instytucji panstwowej? Jesli chodzi o kuratora to rozmowa zeszla na temat blokad alkoholowych. Jesli bys chcial sie starac o mozliwosc odbywania kary w tej formie (zakaz prowadzenia pojazdow niewyposazonych w blokade alkoholowa)to w ten czas czeka Cie wizyta kuratora i to wcale niekoniecznie w miejscu pracy ale o tym wiecej tutaj: https://forumprawne.org/prawo-karne-...lkoholowa.html
biezanow_123 jest off-line  
17-06-2017, 12:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Cytat:
Napisał/a sixty Zobacz post
a o co chodzi z tym kuratorem? Pytałem się adwokata i policji czy o 178a informują pracodawcę i mówili, że nie. nie wspominali też o żadnym kuratorze... oświećcie mnie o co chodzi z tym kuratorem?
w widełkach za 178 jest opcja z kuratorem. Sędzia może uznać za konieczne i przydzielić nadzór kuratorski (obok grzywny, kary obligatoryjnej i wielu wielu innych środków dyscyplinujących). Może ale nie musi. Raz da - raz nie... A kurator będzie dbał aby winny nie popadał w recydywe, zwłaszcza kiedy wyrok to kara pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby.

Ale to wszystko indywidualna sprawa - każdy wyrok ma swoje indywidualne uzasadnienie, każdy człowiek jest inny.... każda sprawa jest inna.
 
17-06-2017, 14:07  
victoriappp
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Panowie nie dostałem od sądu w wyroku kuratora. 3 lata 5 tys żadnych zawiasów itp. mija mi połowa kary i chce się starać o jazdę z blokada (samochód nie jest moim narzędziem pracy) a słyszałem że sąd rozpatrując wniosek może zarządzać dla siebie opinii kuratora.
victoriappp jest off-line  
17-06-2017, 14:55  
biezanow_123
Stały bywalec
 
biezanow_123 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.419
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Tak. W moim przypadku wygladalo to tak ze zostalem wezwany telefonicznie do kuratora i mnie wypytywal o rozne rzeczy typu jaka szkole ukonczylem, gdzie pracuje, ile zarabiam, czy mam rodzenstwo itp i na tym sie skonczylo a nie tak jak ktos pisal ze chodza po sasiadach czy zakladzie pracy i wypytuja ale roznie to moze byc
biezanow_123 jest off-line  
17-06-2017, 22:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Cytat:
Napisał/a biezanow_123 Zobacz post
Tak. W moim przypadku wygladalo to tak ze zostalem wezwany telefonicznie do kuratora i mnie wypytywal o rozne rzeczy typu jaka szkole ukonczylem, gdzie pracuje, ile zarabiam, czy mam rodzenstwo itp i na tym sie skonczylo a nie tak jak ktos pisal ze chodza po sasiadach czy zakladzie pracy i wypytuja ale roznie to moze byc

Posty: 2.357


Różnie to może być ? - jak wyjaśnisz swoją odpowiedź? to się nie trzyma kupy.
Wiesz nie chodzi mi o to żeby kogoś atakować - ale po prostu kuratorzy rozliczają się ze swojej roboty i z moich źródeł wiem (ręczę osobiście) - a to lepiej nie powiem..

Ale taka rola kuratora że chodzi i zapytuje jak u podopiecznego. To cała magia - wszystko. Proste? Każdy kurator to homosapiens i swoje odsapuje tu i tam i robi jak mu się podoba bo jego pracy nic nie reguluje oprócz prawa.
 
18-06-2017, 18:28  
JarekJL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Witam
Mam pytanie które nurtuje mnie od dłuższego czasu, może i jest to jasne dla niektórych ale słyszałem wiele opinii w kręgach znajomych
Mianowicie zostało mi zabrane prawo jazdy na okres 48 miesięcy stało się to w roku 2015.04.19. Nie miałem rozprawy ponieważ poszedłem na ugodę Itp.
Pismo które dostałem z wyznaczoną karo w którym jest napisane między innymi że "Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w zakresie kategorii B na okres 48 miesięcy.- orzeczono zakaz kierowania wszelkimi pojazdami"
Czy mogę się poruszać skuterem na dowód czy po prostu mam całkowity zakaz na jeżdżenie czymkolwiek?
Przepraszam za to pytanie ale nie jest to jasno napisane a nie mogę za bardzo znaleźć w internecie ponieważ większość przypadków to po prostu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych...
JarekJL jest off-line  
18-06-2017, 21:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Cytat:
Napisał/a JarekJL Zobacz post
Witam
Mam pytanie które nurtuje mnie od dłuższego czasu, może i jest to jasne dla niektórych ale słyszałem wiele opinii w kręgach znajomych
Mianowicie zostało mi zabrane prawo jazdy na okres 48 miesięcy stało się to w roku 2015.04.19. Nie miałem rozprawy ponieważ poszedłem na ugodę Itp.
Pismo które dostałem z wyznaczoną karo w którym jest napisane między innymi że "Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w zakresie kategorii B na okres 48 miesięcy.- orzeczono zakaz kierowania wszelkimi pojazdami"
Czy mogę się poruszać skuterem na dowód czy po prostu mam całkowity zakaz na jeżdżenie czymkolwiek?
Przepraszam za to pytanie ale nie jest to jasno napisane a nie mogę za bardzo znaleźć w internecie ponieważ większość przypadków to po prostu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych...
z mojego rozumowania wynika że
pojazd może być mechaniczny i niemechaniczny
skuter zalicza się do mechanicznych (motorower z pedałami nie) bo do 50cm3

Ale jak sędzia wyraził się POJAZDAMI i tego nie określił to interpretacja zależy od policjanta podczas kontroli drogowej. I raczej wątpię aby w razie potencjalnej rozprawy sędzia podważył wyrok poprzednika. - czyli grozi wyrok odwieszenia zawieszonej kary i generalnie recydywa - a to już nie przelewki.

Ale wydaje mi się że zakaz dotyczy raczej pojazdów - czyli od hulajnogi poprzez rower i samochód do łodzi podwodnej.

bulbulbul.....

Ciekawe czy można w takim układzie prowadzić wózek sklepowy???

podstawowe abc : ***mod***


a tutaj jest gwóźdź do trumny : ***mod***

amen .... możemy się tylko obydwoje rozpłakać nad swoim losem... nie możemy prowadzać nawet wózka z dzieckiem ani pojeździć na sankach w zimie ;(

Polskie prawo zabrania Nam wystrzelić się w kosmos rakietą i obsługiwać paleciaka...
Jakie to prawo jest okrutne!!!


Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem prawa. mod
 
18-06-2017, 21:43  
biezanow_123
Stały bywalec
 
biezanow_123 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.419
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a illegalblackforce Zobacz post
generalnie recydywa
Bez przesady. Zlamanie sadowego zakazu to art. 244 kk
Btw. Dziwny ten zapis. Bo pierw pisze ze ma zakaz prowadzenia pojazdow w zakresie kategorii B i nagle ze jednak zakaz na wszelkie pojazdy. Cos tu nie gra
biezanow_123 jest off-line  
18-06-2017, 21:44  
JarekJL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.

Ehh no to ładnie... Moja sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana ponieważ miałem dwa wyroki tzn. W pierwszej wyznaczonej karze prokurator dopatrzył się błędów że zostałem zbyt surowo skazany ze względu na to że sędzia wyznaczył kary na nowych przepisach a powinienem być jeszcze na starych... W tych pierwszych karach wyraźnie pisało iż mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych... A jeśli teraz mam po tej nowej rozprawie całkowity zakaz na prowadzenie wszystkiego to ja dziękuję za takie dopatrzenie się błędu na moją "niekorzyść" trochę to chore.
Dzięki za odpowiedź.
JarekJL jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problemy kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. (odpowiedzi: 999) Z przyczyn czysto technicznych wątek zaczynamy od nowa.
§ Jazda na podwójnym gazie (odpowiedzi: 4) Witam, zależy mi na szybkiej odpowiedzi. 3 lata temu zabrano komuś prawo jazdy z jazdę pod wpływem alkoholu ( nie pamiętam ile wynosił pomiar)....
§ Utrata uprawnień za jazdę na podwójnym gazie (odpowiedzi: 7) Witam. Pod koniec grudnia 2013 mój mąż wsiadł za kółko, cholera wie dlaczego, pod wpływem alkoholu. Ostatecznie zatrzymał się w rowie, kasując...
§ Kolizja na podwójnym gazie i ucieczka (odpowiedzi: 2) Chciałabym zadać pytanie co grozi nieletnim którzy spowodują kolizję (w stanie nietrzeżwym i pod wpływem narkotyków) uciekną z miejsca zdarzenia?...
§ Tata na podwójnym gazie:( (odpowiedzi: 5) Opis sytuacji sprzed miesiąca: Jestem rozwiedziona z czynnym alkoholikiem, dziecko mieszka ze mną jest chore, o godzinie 10 rano tata przychodzi po...
§ jazda na podwójnym gazie!!!! (odpowiedzi: 4) Witam !! Mój maz został zatrzymany do kontroli samochodem osobowym - badanie wykazało 0,8 mg/l . Mąz jest zawodowym kierowcą i jedynym żywicielem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:17.