Wniosek o wznowienie postępowania karnego - Forum Prawne

 

Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Witam. Mam pytanie. Chodzi mi o sytuację w której zapadł wyrok o którym nie wiedział obwiniony. Jak wyczytałem Cytat: Postępowanie może także być wznowione przez samego oskarżonego, ze względu na jego nieświadomość o zapadnięciu orzeczenia, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
22-11-2017, 12:51  
ks_88
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Witam.

Mam pytanie. Chodzi mi o sytuację w której zapadł wyrok o którym nie wiedział obwiniony.

Jak wyczytałem

Cytat:
Postępowanie może także być wznowione przez samego oskarżonego, ze względu na jego nieświadomość o zapadnięciu orzeczenia, w przypadku gdy:

sprawę rozpoznano pod jego nieobecność i nie doręczono zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy albo doręczono je w inny sposób niż osobiście, gdy wykaże, że nie wiedział o terminie oraz o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność,
orzeczenia zapadłe na posiedzeniu, wydane pod nieobecność skazanego oraz wyrok zaoczny nie zostały doręczone skazanemu albo doręczono je w inny sposób niż osobiście, gdy wykaże on, że nie wiedział o jego treści oraz o przysługującym mu prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.
Zasad powyższych nie stosuje się w przypadku odmowy przyjęcia pisma a także w sytuacji, gdy oskarżony zmienił miejsce pobytu i nie poinformował o tym organów postępowania.

Co istotne, prawo wznowienia postępowania w opisanych dwóch sytuacjach przysługuje w przypadku, gdy wniosek o wznowienie zostanie złożony w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o zapadłym orzeczeniu. Termin ten nie podlega przywróceniu.
Czy w takim wypadku obowiązuje również przymus adwokacki?

Otóż złożyłem wniosek o wznowienie postępowania w terminie 30 dniowym. Doradzono mi iż w przypadku gdy nie wiedziałem o wyroku mogę złożyć sam ten wniosek bez przymusu adwokackiego.

Tymczasem Sąd nie rozpoznał tej w ogóle tej sprawy.

Czy w tym przypadku obowiązuje również przymus adwokacki? A jeśli tak to czy mogę teraz wnieść o przyznanie mi adwokata z urzędu, który by napisał ten wniosek.(a właściwie się tylko podpisał gdyż sam sobie potrafię napisać argumentację)Argumentując iż w terminie 30 dniowym złożyłem taki wniosek nie wiedziałem, że musi być podpisany przez adwokata, także proszę teraz o przyznanie mi adwokata i uwzględnienie terminu?
ks_88 jest off-line  
22-11-2017, 13:10  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.816
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Czy oskarżony wiedział, iż akt oskarżenia został skierowany do sądu?
CDZ2015 jest off-line  
23-11-2017, 12:54  
guli101
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Przed skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia podejrzany z pewnością został przesłuchany i doręczono mu pouczenie o prawach i obowiązkach. Pouczenie to zawiera sporo informacji dotyczących wskazywania adresów do doręczeń i powiadamiania organu o zmianie miejsca pobytu i wyjazdach trwających dłużej niż 7 dni. Zawarta jest tam również informacja o skutkach nie wskazania aktualnego adresu. Jeżeli zmieniłeś adres i nie zawiadomiłeś o tym fakcie Prokuratury to pisma zostały doręczone prawidłowo. Aby wykazać, że podejrzany nie wiedział, albo, że pismo nie zostało doręczone musiałby wykazać, że wysłano je na inny adres niż wskazał w toku postępowania, np w wyniku omyłki sekretariatu.
guli101 jest off-line  
23-11-2017, 23:37  
ks_88
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Chodzi o sprawę o wykroczenie. Podejrzany był przesłuchiwany, jednak informacji o skierowaniu wniosku o ukaranie do Sądu nie dostał. Nie dostał również wyroku nakazowego. Wszystko z racji błędu operatora pocztowego, który nie zostawił awiza.
ks_88 jest off-line  
24-11-2017, 06:16  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.816
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a ks_88 Zobacz post
Wszystko z racji błędu operatora pocztowego, który nie zostawił awiza.
Niestety pismo dwukrotnie awizowane, traktowane jest jako doręczone... Oskarżony posiada numer nadania?
CDZ2015 jest off-line  
24-11-2017, 11:19  
ks_88
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

No tak.

Ale co ma się teraz procesować z pocztą?

Pytanie zasadnicze jest takie iż złożony został wniosek o wznowienie postępowania bez podpisu adwokata w terminie 30 dni od dowiedzenia się o wyroku. Sąd nic z tym nie zrobił. W sensie nie rozpatrzył. Podejrzewam, że właśnie w związku z brakiem podpisu adwokata. Sporządzenie pisma przez adwokata.

Czy w związku z tym można teraz wnieść o uwzględnienie tego wniosku,a właściwie terminu z prośbą o przyznanie pełnomocnika z urzędu, żeby dokończył tą sprawę czyli właściwie tylko podpisał pismo?
ks_88 jest off-line  
24-11-2017, 12:03  
CDZ2015
Zbanowany
 
Posty: 1.816
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

Wytłumaczysz jakie znaczenie ma podpis adwokata?
CDZ2015 jest off-line  
24-11-2017, 13:25  
ks_88
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Wniosek o wznowienie postępowania karnego

No tzn. że w sprawie o wznowienie postępowania karnego obowiązuje przymus adwokacki.

Jak mówię jeden z prawników powiedział mi, że jeśli wnoszę o wznowienie postępowania ze względu na brak wiedzy o wyroku nie obowiązuje przymus adwokacki.

Więc już sam nie wiem czy w takiej sytuacji obowiązuje czy też nie.

Wnioskuje iż jeśli Sąd się tym nie zajął uznał, że obowiązuje.

Bo nie wiem co z tym faktem uczynić. Czy wnosić do Sądu o zajęcie się tą sprawą. Czy wnosić o przyznanie pełnomocnika z urzędu żeby mi to napisał.

Tylko jak mówię tam obowiązuje termin 30 dni od czasu dowiedzenia się o wyroku. Ja to złożyłem w ciągu 30 dni.

Więc nie wiem jakie teraz rozwiązanie.

Albo wnoszę o zajęcie się tą sprawą gdyż nie obowiązuje przymus adwokacki jak nie wiedziałem o wyroku i skoro złożyłem w terminie 30 dni zachowałem procedury i proszę się tym zająć.

Albo wnoszę o przyznanie mi pełnomocnika z urzędu, który mi to napisze i uznanie mi terminu 30 dniowego bo to złożyłem w terminie.

Albo nie wiem przywrócenie terminu. Złożyłem w ciągu 30 dni, ale nie poprzez pełnomocnika, bo o tym nie wiedziałem. Więc proszę mi przyznać pełnomocnika z urzędu który to napiszę i uznanie, że został zachowany termin.

Co uczynić?
ks_88 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o umorzenie postępowania karnego (odpowiedzi: 21) W 2008 roku na mój wniosek prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko mojemu mężowi o uchylanie się od alimentów na nasze dzieci, a następnie...
§ Wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego. (odpowiedzi: 1) Witam! Zostałem wraz z moją partnerką i naszą 5-letnią córką wymeldowany z pobytu stałego decyzją administracyjną około pół roku temu. Dowiedzieliśmy...
§ wniosek o wznowienie postępowania (odpowiedzi: 3) Witam...potrzebuję wzór wniosku o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego. Szukałem w różnych miejscach ale...
§ Wznowienie postępowania karnego (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich, Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc i poradę w zakresie wznowienia postępowania karnego. Sprawa dotyczy możliwości wznowienia...
§ Wniosek o wznowienie postępowania w prokuraturze - o co chodzi ? (odpowiedzi: 7) Został złożony wniosek o wznowienie postępowania w związku z ujawnieniem nowych dowodów. W odpowiedzi prokuratura napisała ze wniosek zostaje...
§ Wniosek o wznowienie postępowania (odpowiedzi: 1) Czy ma ktoś wzór jak napisać wniosek o wznowienie postępowania spadkowego? Przyczyna to nie powiadomienie o sprawie spadkowej wszystkich...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:12.