Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika? - Forum Prawne

 

Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

Problem natury administracyjnej, ale rozpatrywany w kontekście prawa karnego. Sytuacja: Urząd zleca zleceniem z dnia 4.10 wykonanie operatu szacunkowego. Termin na wykonanie tego zlecenia to 21 dni. Mam wątpliwość, do którego dnia ten termin obowiązuje? ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
29-11-2017, 21:33  
estak
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

Problem natury administracyjnej, ale rozpatrywany w kontekście prawa karnego. Sytuacja:

Urząd zleca zleceniem z dnia 4.10 wykonanie operatu szacunkowego. Termin na wykonanie tego zlecenia to 21 dni. Mam wątpliwość, do którego dnia ten termin obowiązuje? 21 dni od czwartego, czyli do 25 dnia miesiąca? Czy skoro zlecenie od 4, to 21 liczymy od dnia 5 i termin to 26 dzień miesiąca? Pytam dlatego, że sporządzenie operatu jest datowane na 25 października (czyli przedostatni albo ostatni dzień). W urzędowym protokole odbioru operatu również widnieje data 25 października. Tymczasem na pierwszej stronie operatu istnieje pieczęć potwierdzająca wpłynięcie operatu do kancelarii ogólnej urzędu dopiero 26 października (ostatni dzień albo już po terminie), czyli dzień po tym, jak teoretycznie został on zatwierdzony protokołem.

Kwestia pierwsza - nie wiem, czy ten operat wpłynął w terminie, czy już po terminie wyznaczonym przez urząd. Po drugie i ważniejsze, jeśli data jego wpłynięcia , jak wynika z pieczęci to 26, a w protokole napisano, że zatwierdzono go 25 października i ten protokół zawiera stwierdzenie, że komisja „potwierdza zgodność ze zleceniem i terminem realizacji”, to czy zatwierdzenie czegoś z dniem dzisiejszym, co w rzeczywistości wpłynęło dzień później - jest to poświadczenie nieprawdy i kwalifikuje się jako naruszenie art. 271 k.k.?

Kwestia druga – komisja oprócz tego powyżej, poświadcza poprawność wykonania operatu pod względem rachunkowym. Z kolei w operacie nie brakuje błędów natury rachunkowej. Nie są to błędy typowo rachunkowe zapisane jako działania matematyczne typu 2+2=5, ale bardziej rachunki na zasadzie a=1, b=0,5, c=0, x=10, po czym działanie (a-b)*x otrzymuje wynik 0 (oczywiście a, b, c i x są obszerniej opisane, ale wyliczenia operatu potem sprowadzają się do takich działań). Oprócz tych działań ma miejsce niezgodność wyniku oszacowania z przyjętym założeniem sprowadzająca się do działania rachunkowego (założenie – cena powinna zawierać się między Y i Z, po czym na koniec okazuje się, ze cena jest jednak mniejsza od Y i od Z). Czy w kontekście takich okoliczności "rachunkowych" można uznać, że poświadczenie poprawności wykonania operatu pod względem rachunkowym jest poświadczeniem nieprawdy i kwalifikuje się jako naruszenie art. 271 k.k.??

Kwestia trzecia - Operat przyjmuje Komisja przy Wydziale Geodezji. Czy przyjęcie operatu, w którym wiele przedstawionych w nim informacji nie zgadza się z ewidencją gruntów prowadzoną przez ten sam Wydział Geodezji, to czy może być uznane za poświadczenie nieprawdy i kwalifikuje się jako naruszenie art. 271 k.k.?
estak jest off-line  
30-11-2017, 09:45  
ZbigTan
Stały bywalec
 
Posty: 5.728
Domyślnie RE: Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

Przestępstwo z art 271 KK może być popełnione tylko umyślnie, w zamiarze bezpośrednim. Wszelkie literówki, błędy, pomyłki, niechlujstwo, etc... nie wchodzą w zakres tego przestępstwa. Jeżeli jest inaczej to możesz złożyć zawiadomienie.
ZbigTan jest off-line  
30-11-2017, 15:45  
estak
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

W kwestii pierwszej – jeśli urzędnik poświadcza odbiór i prawidłowość czegoś, co w rzeczywistości wpływa do urzędu dzień później, to ja tu widzę zdecydowanie działanie umyślnie, w zamiarze bezpośrednim. Tylko nie wiem, w jakim celu to robi, bo jeśli chodzi o te daty to może najwyżej się okazać, że dzień poświadczenia odbioru był ostatnim dniem na złożenie tego dokumentu i niewpłynięcie jego w terminie rodziło dodatkowe obowiązki do wypełnienia i prościej było napisać, że pismo odebrano.

Bardziej mnie oburza potwierdzenie prawidłowości operatu. W kwestii drugiej i trzeciej – nie chodzi o pomyłki i literówki. Pomińmy kwestię drugą, czyli obliczenia. Poza nimi chodzi o przedstawienie danych niezgodnych z ewidencją, wskutek których jedna ze stron postępowania jest pokrzywdzona (i nie jest to organ zlecający).

Mechanizm jest taki:
Urząd zleca wykonanie operatu.
Rzeczoznawca robi operat, niby wg danych z ewidencji tegoż Urzędu, po czym okazuje się że dane są wzięte z sufitu.
Urząd bezkrytycznie ten operat przyjmuje i na jego podstawie chce wypłacić zaniżone odszkodowanie, czyli osiągnąć korzyść.

Za takie coś nie grozi żadna odpowiedzialność ani dla rzeczoznawcy, ani urzędnika? Nie da się wykazać przecież działania umyślnego. Można najwyżej dowieść, że i jedna, i druga strona całkowicie zaniedbały swoje obowiązki, w wyniku czego Urząd zaoszczędzi, bo zapłaci mniej niż powinien, rzeczoznawca dostanie kolejne zlecenia ud Urzędu, bo Urząd będzie zadowolony, a ja będę pokrzywdzony, w tym przypadku na konkretną kwotę? Dla mnie totalny absurd.

Obie strony tej umowy (zlecający i wykonawca operatu) oficjalnie są od siebie niezależne i działają wg prawa, ale nie oszukujmy się - mają interes w tym, żeby wycena była taka, żeby Urząd był zadowolony płacąc jak najniższe odszkodowanie i jednocześnie żeby rzeczoznawca dostawał kolejne zlecenia od Urzędu. I mogą sobie tak robić do woli, a pokrzywdzeni mają w toku postępowań administracyjnych udowadniać, że "czarne jest czarne, a białe jest białe", bo rzeczoznawca mający uprawnienia napisze sobie co chce?
estak jest off-line  
30-11-2017, 17:48  
ZbigTan
Stały bywalec
 
Posty: 5.728
Domyślnie RE: Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

Cytat:
Napisał/a estak Zobacz post
W kwestii pierwszej – jeśli urzędnik poświadcza odbiór i prawidłowość czegoś, co w rzeczywistości wpływa do urzędu dzień później, to ja tu widzę zdecydowanie działanie umyślnie, w zamiarze bezpośrednim...
Co więc powstrzymuje cię od złożenia zawiadomienia ?
ZbigTan jest off-line  
30-11-2017, 20:30  
estak
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika?

Począwszy od tego, że na temacie znam się na tyle, że znalazłem ten przepis w internecie i to, że ja tak uważam nie oznacza, że mam racje i zawiadomienie jest zasadne. Oprócz tego zawsze może to być literówka, czy błąd... Skończywszy na tym, że nie chodzi mi o karanie urzędnika za to, że stwierdzi w protokole przyjęcie operatu, który wpłynie kolejnego dnia, zważywszy na to, że przyjmującym (cokolwiek to znaczy) ten operat wg protokołu był szary pracownik. Na moją szkodę z kolei wpływ ma powołana komisja, która stwierdza w tym samym protokole prawidłowość sporządzenia operatu, przez co dokument ten, zawierający fikcyjne dane, staje się on dowodem w sprawie.

Nie chodzi mi o to, żeby wysyłać do więzienia każdego, kto nie działa po mojej myśli. Ten artykuł kodeksu karnego znalazłem szukając czegoś o odpowiedzialności urzędnika, bo jestem zbulwersowany tym, że można zrobić coś takiego jak opisane wyżej i za to nikt nie bierze odpowiedzialności, a ja, jako poszkodowany na skutek samej decyzji, w wyniku której należy mi się odszkodowanie, potem muszę "przepychać się" pismami z urzędem, a niewykluczone, że czeka mnie postępowanie przed sądami administracyjnymi, bo rzeczoznawca robi co chce, a Urząd ma to gdzieś.

W każdym razie dziękuję za odpowiedź. Uświadomiła mnie, że nie tędy droga.
estak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo? (odpowiedzi: 6) Witam, Mam dylemat związany z urzędnikami mojej gminy(mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej). Otóż, 2 dni temu znalazłam w swojej...
§ Poświadczenie nieprawdy w urzędzie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem, ponieważ w złożonym oświadczeniu o planowanym terminie ukończenia studiów,w celu uzyskania Karty Dużej Rodziny źle wpisałam...
§ poświadczenie nieprawdy przed urzędnikiem w USC (odpowiedzi: 41) Witan serdecznie. Powiedzcie mi proszę, co w przypadku kiedy żona rejestrując dziecko w USC podaje inne nazwisko dziecku, podczas gdy sama jest w...
§ Poświadczenie nieprawdy przez adwokata (odpowiedzi: 50) Witam mam pewien problem gdyż adwokat strony przeciwnej poświadczył "zgodne z oryginałem " + podpis i pieczątka dnia 15.03 dok które otrzymał od...
§ Poświadczenie nieprawdy przez urzędnika !!! (odpowiedzi: 5) Poświadczenie nie prawdy przez urzędnika - że nie ma wiedzy o rozbiórce i dzienniku budowy a podczas sprawy te rzeczy się znalazły co - grozi...
§ poświadczenie nieprawdy przez lekarza (odpowiedzi: 1) Mam pytanko: 1. Jako lekarz wystawiłam receptę osobie, która nie była u mnie w gabinecie. Receptę przekazałem na jej prośbę innej osobie. Receta...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:24.