Zniewaga na facebooku - Forum Prawne

 

Zniewaga na facebooku

Witam. Kilka dni temu znieważyłem na fb pewną osobą z fejkowego konta używając słów na s... i k..... Wiem, że źle zrobiłem. Osoba ta poinformowała mnie że składa zawiadomienie na policję. Oczywiście znam art 216 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
11-04-2018, 18:33  
marko80
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie Zniewaga na facebooku

Witam. Kilka dni temu znieważyłem na fb pewną osobą z fejkowego konta używając słów na s... i k..... Wiem, że źle zrobiłem. Osoba ta poinformowała mnie że składa zawiadomienie na policję. Oczywiście znam art 216 kk i wiem, że w takim przypadku policja działa na zlecenie sądu i ustala sprawcę. Natomiast jak to się odnosi do fb? Wiem, że kiedyś fb nie przekazywał zagranicznym organom ścigania informacji na temat użytkowników, potem słyszałem, że to się zmieniło i coś tam zaczął przekazywać. Może ktoś z doświadczenia wie jak teraz takie sprawy są rozpatrywane? Gdzieś słyszałem, że fb przekazuje tylko informacje organom ścigania jeżeli jest zagrożenie życia a w sprawach takich pyskówek jest już trudniej o informację od fb. Rozumiem, że ewentualna sprawa zależy od tego czy fb cokolwiek przekaże czy nie. Dochodzi jeszcze sprawa fejkowego konta, niby ta osoba wie że ja to ja ale pisałem z konta facebookowego opatrzonego innym imieniem i nazwiskiem. Zatem doszło by jeszcze udowodnienie że ja to ja.
marko80 jest off-line  
12-04-2018, 08:57  
PrawyCzłowiek
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Od zawsze Facebook (a w przypadku Europy Facebook Ireland Limited) współpracuje z organami ścigania, tutaj masz informacje na ten temat:
https://www.facebook.com/help/473784375984502

Nie wiem co Ci przyszło do głowy by obrażać ludzi w internecie i czuć się bezkarnym. Twój dostawca internetowy rejestruje w jakich godzinach i w jakich dniach łączyłeś się za jego pośrednictwem, a drugi zestaw danych ma w tym przypadku facebook, który bardzo chętnie współpracuje z organami ścigania czy nawet prawnikami.

Cytat:
Zatem doszło by jeszcze udowodnienie że ja to ja.
Nie ma znaczenia nazwa konta, jedynie kto korzystał z niego.
PrawyCzłowiek jest off-line  
12-04-2018, 11:29  
marko80
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

to dlaczego w podobnych sytuacjach jak czytam tutaj na forum większość pisze że ustalenie przez polskie organy ścigania/sądy użytkowników od strony facebooka jest mocno utrudniony? to czy to ja pisałem z konkretnego konta należy chyba ustalić i udowodnić a nie skazywać kogoś na podstawie poszlak?
marko80 jest off-line  
12-04-2018, 14:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Ustalenie nie jest żadnym problemem. A to, że Fb nie współpracuje z organami ścigania to bzdura.
 
12-04-2018, 18:39  
oxycoti
Zbanowany
 
Posty: 1.199
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

FB wspólpracuje, ale nie zawsze. Czasem przekazuje dane, a czasem nie. Kiedyś uczestniczyłam w sprawie, która została umorzona, bo fb odmówił podania danych i prokuratura rozłożyła ręce. Więc różnie to bywa.
oxycoti jest off-line  
15-03-2019, 01:29  
stanislaw_t
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

marko80 i jak sprawa się skończyła u Ciebie? Podał fb dane (jak adres ip itd)?
stanislaw_t jest off-line  
15-03-2019, 05:51  
culton
Zbanowany
 
Posty: 108
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Facebook nie udostępni danych w sprawach o znieważenie. Facebook jest firmą amerykańską i w takim przypadku powołuje się na swoją konstytucję która zabrania karania i daje pełną wolność wypowiedzi. W Stanach zjednoczonych możesz spokojnie powiedzieć co myślisz o prezydencie Trump nawet używając bardzo rynsztokowego słownictwa i nikt nie ma prawa cię za to ukarać.

Sprawa kradzieży morderstw i innych przestępstw Facebook jak najbardziej udziela informacji polskiej policji.
culton jest off-line  
15-03-2019, 10:04  
Abyssador
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Jak wyżej nie sądzę byś miał czym się przejmować. Na ustalenie sprawcy nie składa się tylko adres IP jak niektórzy tutaj sądzą. Adres IP może doprowadzić do hosta lub do routera pod którym są podłączone urządzenia całej rodziny, co wtedy? wszystkie są rekwirowane i sprawdzane pod kątem sesji, ciasteczek, formularzy. Jak ludzie myślą że wyczyszczenie historii im pomoże to wpadam w śmiech gdzie w TEMP'ie są pliki które wystarczy przekleić i proszę.

Facebook jest korporacją zagraniczną i obowiązują go prawa Stanów Zjednoczonych a nie AMERYKI Tak na przyszłość. Nie jesteś bezkarny ale 90% takich spraw jest albo wyśmiane albo sobie spoczywa w archiwum na Policji. Nie wiem co się stało z tym forum ale zaczyna się dziać to co na elektrodzie, jakiś totalny chaos i ludzie którzy naczytali się gróźb innych dają rady innym.

Tak samo jest z PayPal'em który rżnie klientów na kasę. Jak chcesz się z nimi sądzić to u nich

Jeśli ta osoba wie że to ty to możesz mieć problem, jeśli powiedziałaby "Panie ktoś mnie wyzwał na "fejsbuku" to by to olali. Nie lekceważ tego ale nie przejmuj się nadto, nie usuwaj konta. Zostaw wszystko jak jest.

Z mojej strony myślę że nie ruszą tego ale jak każdy mogę się mylić.
Abyssador jest off-line  
15-03-2019, 12:36  
kristoofff
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Kwestia przekazania informacji przez portal Facebook to kwestia dowodowa. Nie myliłbym ją z kwestią samej odpowiedzialności karnej.

Miejscem popełnienia przestępstwa jest Polska - zgodnie z zasadą terytorialności. Nie Stany Zjednoczone - do rzekomej zniewagi doszło jedynie przez portal społecznościowy, który należy do obcego kraju.

Pamiętajmy też o wieku: osoba do 17 lat nie podlega odpowiedzialności karnej, po 17 roku życia normalnie odpowiada.

Kwestia odpowiedzialności: zdarzyło mi się, że sprawa taka trafiła do sądu, a sprawca został skazany (jakaś tam grzywna i środek kompensacyjny). Wynikło to z wyzwisk kierowanych pod adresem drugiej osoby za pośrednictwem aplikacji Snapchat. - filmy i screeny stanowiły główny dowód w tej sprawie.

Art. 216 § 2 k.k.:
Cytat:
Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Osobiście szedłbym w warunkowe umorzenie postępowania.
kristoofff jest off-line  
15-03-2019, 15:58  
Rybak1971
Zbanowany
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

A jak z YouTube? Łatwiej/ciężej takie informacje wyciągnąć?
Rybak1971 jest off-line  
15-03-2019, 22:08  
kristoofff
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

Kompletnie nie mam pojęcia
kristoofff jest off-line  
16-03-2019, 10:09  
stanislaw_t
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zniewaga na facebooku

kristooff - to zupełnie coś innego uważam. Po pierwsze facebook a snapchat to 2 zupełnie inne firmy, właściciele itd. Jeśli chodzi o przekazywanie informacji Facebooka dla Policji to dużo się mówi że nie współpracują i nie podają danych, logów itd (chyba że jakieś poważne przestępstwo) - był nawet jakiś czas temu artukuł że 85% wniosków od polskiej policji kończy się negatywną odpowiedzią od facebooka...

Kolejna sprawa to że może osoba która podała sprawę na policję ze snapchata miała prawdziwe dane lub wiedziała kto to i tamta osoba się przyznała - tutaj jest sytuacja że te rzeczy były pisane z konta fikcyjnego na fb więc policja często rozkłada ręce (tak było u jednej koleżanki mojego znajomego - policja rozłożyła ręce i powiedziała że musi dostarczyć IP bo oni sami od facebooka nie są w stanie zdobyć, tutaj widzę podobny przypadek i znów policja nie dała rady zdobyć inforację od fb: https://forumprawne.org/prawo-cywiln...facebooku.html

Także również wydaje mi się ze marko80 jesteś bezpieczny ale niech to co sie nastesowałeś będzie nauczką dla Ciebie
stanislaw_t jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zniewaga na facebooku (odpowiedzi: 6) Witam, mam następujące problem : Dostałam prywatną wiadomość na facebooku w której pewna osoba którą znam napisała do mnie cyt. " wyglądasz jak...
§ Zniewaga (odpowiedzi: 19) Witam Mój syn w sierpniu br w sklepie Biedronka w mojej miejscowości został bezczelnie potraktowany ale zacznijmy od początku Bylo to pod koniec...
§ zniewaga (odpowiedzi: 4) Witam, jechałam dziś samochodem i zmieniałam pas ruchu, mężczyzna w samochodzie, który znalazł się za mną zareagował bardzo agresywnie, podjechał do...
§ Zniewaga? (odpowiedzi: 5) Nie wiem co zrobić. Mam 21 lat. Sytuacja wygląda tak: Ponad rok temu zakochałam się w znajomym z pracy, trochę flirtowaliśmy. Byłam wtedy sama,...
§ zniewaga (odpowiedzi: 6) Obecnie mieszkam w Anglii. Zostałam znieważona obelżywymi słowami na portalu Nasza-Klasa przez młodego nieznanego mnie mężczyznę,zamieszkałego we...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:45.