Zakłócanie spokoju w ciągu dnia - Forum Prawne

 

Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Dzień dobry. Mam za ścianą uciążliwych sąsiadów. Są to młodzi ludzie, którzy lubią imprezować. Wprowadzili się oni kilka dni po nas (mieszkania z rynku pirwotnego) i właściwie od pierwwszego dnia ich przeprowadzki są problemy. Zaczęło ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
21-04-2018, 13:22  
Adrika
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Dzień dobry.

Mam za ścianą uciążliwych sąsiadów. Są to młodzi ludzie, którzy lubią imprezować. Wprowadzili się oni kilka dni po nas (mieszkania z rynku pirwotnego) i właściwie od pierwwszego dnia ich przeprowadzki są problemy.

Zaczęło się od imprez 3-4 razy w tygodniu od poniedziałku do niedzieli, które trwały od ok. godz. 17 do 2-3 nad ranem. Były to imprezy na 15-20 osób w 40m2 mieszkaniu, które z racji ładnej pogody często przenosiły się na balkon "na papieroska". Wszyscy dosłownie skakali i krzyczeli nam przed oknami.

Interweniowaliśmy my, jak i sąsiad, który mieszka po drugiej stronie mieszkania tych uciążliwych ludzi, oboje zadzwoniliśmy na policję. Po kilku interwencjach naszych, policji trochę się uspokoiło. Piszę trochę, ponieważ prywatki, głośna muzyka i krzyki przeniosły się na godziny popołudniowe.

Codziennie słuchają głośno muzyki, basy mają tak mocne, że czuję drgania pod stopami, cały korytarz drga, nie można oglądnąć tv, bo przez muzykę nic nie słychać, a nie wspomnę już o zrobieniu czegoś w ciszy, np. przeczytaniu książki. Wszystko słyszymy w całym mieszkaniu, zatem zamykanie się w małym pokoju (oddalonym od ich mieszkania, pomiędzy jest salon) czy łazience nie ma najmniejszego sensu.

Potrafią włączyć muzykę w niedzielę o 7-8 rano i słuchać jej do 22. Punkt godz. 22 i muzyka jest ściszana... Także wiemy, że trochę się boją, ale momentami mam wrażenie, że robią nam na złość, wcześniej nie słuchali głośno muzyki przez cały dzień, szczególnie od godzin porannych. Zdarzało się, że przyszliśmy do mieszkania w ciszy i za 5 minut włączyli głośno muzykę.

Obecnie zrobiło się ciepło na podwórku, zatem teraz ich ulubionym sposobem spędzania czasu jest puszczenie muzyki na cały regulator, siedzenie na balkonie i dosłownie przekrzykiwanie się z muzyką podczas rozmowy. Balkon mają metr od naszego okna, zamykanie okien nic nie daje, całe osiedle słyszy, ludzie z bloku na przeciwko wychodzą na balkon i się rozglądają, przechodnie również.

Co możemy zrobić, kiedy nie można w spokoju egzystować we własnym mieszkaniu, szczególnie w ciągu dnia?

Mam nagrania, co prawda z komórki, więc nie są one najwyższych lotów, ale słychać krzyki, głośną muzykę itp. Dodam, że innych sąsiadów nie słychać w ogóle, przechodząc korytarzem i mijając wiele drzwi słychać tylko ich.

Prosiłabym o pomoc, bo o ile z głośną muzyką w nocy sobie poradziliśmy, tak obecnie czujemy się bezsilni.
Adrika jest off-line  
21-04-2018, 13:33  
Krzys090
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

My mieliśmy ten sam problem ze studentami. Była policja, ale imprezy i tak robią. Nic prawnie się nie zmieniło. Żadnej kary nie dostali. Musicie się z ni nimi dogadać. Teraz już dużo mniej robią hałasu. Są w nowym mieszkaniu, wyżyja się i w końcu przestaną hałasować, ale minie trochę czasu
Krzys090 jest off-line  
21-04-2018, 13:37  
parkiet
Użytkownik
 
Posty: 239
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Zgłaszać za każdym razem(do oporu) gdy zakłócają spokój na policję argumentując art. 51 kodeksu wykroczeń, po interwencji prosić policjanta o wydanie notatki z interwencji na poczet przyszłego powództwa cywilnego. Po czasie gdy uzbiera się tego trochę wytoczyć sprawę cywilną. Najlepiej jakby sąsiedzi postąpili tak samo lub przynajmniej zgodzili się zeznawać w sądzie jako świadkowie. Ważne aby to wyglądało w ocenie organów ścigania jako zakłócanie spokoju a charakterze ciągłym ocierające się o uporczywe nękanie.

Dodatkowo monitorować sytuację u nich; jakiekolwiek wspomnienie o narkotykach, nieletni pod wpływem alkoholu itp. to wszystko będzie działać na waszą korzyść. Jeżeli pojawią się teksty o narkotykach to zawiadomić policję ale bardzo dyskretnie najlepiej z poza mieszkania/bloku tak aby złapali ich na gorącym uczynku.

Co jeszcze; jakikolwiek akt wandalizmu, śmiecenia na korytarzu dokumentować najlepiej robić zdjęcia telefonem.
parkiet jest off-line  
21-04-2018, 13:38  
JWF1506
Stały bywalec
 
Posty: 692
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Za każdym razem wzywać policję.
JWF1506 jest off-line  
21-04-2018, 14:00  
Adrika
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Krzys090, mieszkamy tu ponad 1,5 roku, nie znudziło im się i raczej się nie znudzi.
Co prawda imprez do rana już u siebie nie robią, ale siedzą w domu do wieczora, a ok. 2-3 w nocy mamy pobudkę jak wracają pijani z imprezy, robią za hotel dla pijanych znajomych. Wiadomo, że od razu po zamknięciu drzwi spać nie pójdą, także przez ok. godzinę jeszcze dają popalić.

A dziewczyna jest z tych wyjątkowo krzykliwych i głośnych ludzi, nawet jak mówi to krzyczy, rozmowy przez telefon- szczególnie na balkonie, to dramat, serio nie chcę jej słyszeć, a znam historię życia jej i jej znajomych.

Czyli rozumiem, że ten art. 51 obowiązuje także w dzień i rano również możemy zadzwonić na policję? Jest to pocieszająca informacja, serdecznie dziękuję. Wszyscy się powołują na tę nieszczęsną ciszę nocną i gadają, że przed 22 nic nie możemy zrobić. Sąsiadka chyba też tak myśli, skoro wszystko przeniosło się z godzin nocnych na godzinny poranne.

Dzwoniliśmy do zarządcy budynku, pani powiedziała, że zadzwoni do niej i zgłosi problem, ale nic więcej nie może zrobić, a tym bardziej naciskać na nią. Ja z kolei słyszałam, że zarządca budynku jak najbardziej może reagować, zagrozić wykluczeniem ze wspólnoty, jeśli sytuacje będą się powtarzać, a także zgłosić sprawę na policję...

Do tej pory staraliśmy sobie jak najbardziej organizowć weekendy, ale ile można uciekać z własnego mieszkania?
Adrika jest off-line  
21-04-2018, 15:42  
oxycoti
Zbanowany
 
Posty: 1.199
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Tak jak napisał powyżej Parkiet- art. 51 KW- wzywać uporczywie policję i bezwględnie z racji powtarzania się imprez- domagać się ukarania mandatem, a nawet skierowania sprawy do sadu karnego. Miałam kiedyś podobny problem- jak dostali w sądzie po kieszeni ( bo mandatu nie chcieli nie przyjąć) natychmiast się uspokoili a potem wyprowadzili.
oxycoti jest off-line  
21-04-2018, 21:39  
parkiet
Użytkownik
 
Posty: 239
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Nie ma czegoś takiego jak "cisza nocna" w rozumieniu prawa, zakłócanie spokoju może być o każdej godzinie dnia i nocy, nie daj sobie wmówić ze do 22 wolno im wszystko. Tak możesz(i gorąco zalecam tak robić) dzwonić na policję nawet w dzień.

Dodatkowo tak jak mówiłem bardzo ważne jest monitorowanie togo co tam się dzieje bo tu macie spore pole manewru jeśli to totalna patologia. Jeśli oni wynajmują wynajmują to mieszkanie to włącznie z odmową najmu.
parkiet jest off-line  
21-04-2018, 22:33  
Z100
Początkujący
 
Z100 na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Mam podobny problem. To co radzą powyżej userzy to najmądrzejsze i najskuteczniejsze co możesz zrobić. Niestety poprzez bierność nic nie osiągniesz,
Z100 jest off-line  
03-06-2018, 18:54  
Z100
Początkujący
 
Z100 na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Cytat:
Napisał/a parkiet Zobacz post
po interwencji prosić policjanta o wydanie notatki z interwencji na poczet przyszłego powództwa cywilnego.
Co kiedy policjant odmawia jej sporządzenia, mówiąc kolokwialnie "wali głupa" i sugeruje że niczego takiego nie będzie wystawiać, bo nie musi, i bezczelnie sugeruje że w jego odczuciu do zakłócania spokoju nie zachodzi, bo w jego opinii nie jest głośno i jest dzień? Jak konfrontować się z takim betonem?
Z100 jest off-line  
03-06-2018, 19:19  
sakitbicz
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Policjant nie ma obowiązku "wydawania notatki z interwencji na poczet przyszłego powództwa" więc nie trać czasu na to by go do tego namówić. Ma też prawo tak oceniać sytuację jak opisujesz tzn że wg niego do zakłócania nie dochodzi. Ty natomiast masz prawo przejść się na komisariat/komendę i zgłosić popełnienie wykroczenie z art. 51KW i doprowadzić do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu przeciwko sąsiadom.
sakitbicz jest off-line  
13-06-2018, 10:27  
rust
Zbanowany
 
Posty: 539
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Cytat:
Ty natomiast masz prawo przejść się na komisariat/komendę i zgłosić popełnienie wykroczenie z art. 51KW i doprowadzić do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu przeciwko sąsiadom.
Prawo masz, ale jeśli "w jego opinii nie jest głośno i jest dzień" to może być ciężko, bo notatki tego typu zostaną wzięte na korzyść obwinionych, a nie Waszą.
rust jest off-line  
29-10-2018, 10:34  
MaciekPlacek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Idziesz do prokuratury składasz pismo, z Art. 191.1a kodeksu karnego
Musisz mieć innych świadków, to powinno załatwić sprawę.

Miałem podobnie przesrane z takimi ludźmi.
Po wygranej sprawie, z Art 191.1a k.k jeśli znowu się powtórzy sytuacja to nie będzie już grzywien których i tak nikt nie
płaci. Z tego Art. Jest do 3 lat pozbawienia wolności. Dostanie taki zawiasy znowu zacznie się nadupcanie muzyka od rana do nocy składasz znowu gość idzie siedzieć jest spokuj i cisza
MaciekPlacek jest off-line  
29-10-2018, 19:08  
blackberry2112
Zbanowany
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Przytoczony przez Ciebie artykuł nijak się ma do zakłocania spokoju w mieszkaniu, więc nie wprowadzaj w błąd. Nowelizacja Kodeksu karnego z dnia 7 stycznia 2016 r. wprowadziła do art. 191 kk paragraf 1a, który uczynił z uporczywego utrudniania korzystania z lokalu przestępstwo. Przytoczona regulacja jest odpowiedzą na poważny problem społeczny, jaki stanowi nękanie lokatorów przez nieuczciwych właścicieli lokali lub przez tzw. „czyścicieli kamienic”, czyli administratorów budynków, działających w intencji właścicieli.
blackberry2112 jest off-line  
02-11-2018, 06:29  
MaciekPlacek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Tak samo jak z Art. 190a k.k ma się nijak. A mimo to właśnie z tego artykułu jest prowadzone przez prokuraturę przeciw panu który notorycznie uporczywie zaklucal spokój mimo wyroków z Art.51.
Z Art.51 można próbować kilka razy jak nie , będzie żadnej poprawy proponuje złożyć pismo do prokuratury.
O ile naprawdę jest to uporczywe i długie w okresie czasu.
MaciekPlacek jest off-line  
14-11-2018, 15:24  
miksy
Użytkownik
 
Posty: 226
Domyślnie RE: Zakłócanie spokoju w ciągu dnia

Cytat:
Napisał/a blackberry2112 Zobacz post
Przytoczony przez Ciebie artykuł nijak się ma do zakłocania spokoju w mieszkaniu, więc nie wprowadzaj w błąd. Nowelizacja Kodeksu karnego z dnia 7 stycznia 2016 r. wprowadziła do art. 191 kk paragraf 1a, który uczynił z uporczywego utrudniania korzystania z lokalu przestępstwo. Przytoczona regulacja jest odpowiedzą na poważny problem społeczny, jaki stanowi nękanie lokatorów przez nieuczciwych właścicieli lokali lub przez tzw. „czyścicieli kamienic”, czyli administratorów budynków, działających w intencji właścicieli.
no proszę blackberry2112 z potrzebującego pomocy nagle stał sie radcą prawnym, czcigodny mąż palestry w ciągu dwóch miesiący zaczał udawać specjaliste od prawa, jak się na czmś nie znasz to morda w kubeł gościu a nie troluj swoimi pierdołami!!
miksy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandaty za 2 dni zakłócania spokoju, jeden za zakłócanie CN, mandat za palenie śmieci (odpowiedzi: 13) Witam. Przyszedł policjant i wręczył mandaty 2 mandaty za zakłócanie spokoju publicznego ( czy coś takiego ) kolejny za zakłócanie ciszy nocnej,...
§ Notoryczne zakłócanie spokoju w ciągu dnia (odpowiedzi: 24) Bardzo proszę o pomoc - poradę. Mieszkamy z Żoną na parterze w nowym mini osiedlu wielorodzinnych budynków. Codziennie, przez około 3 do 4 godzin...
§ Zakłucanie spokoju za Dnia przez nauczycieli (odpowiedzi: 3) Witam Mam problem z nauczycielami pracującymi w szkole podstawowej znajdującą się pod moim oknem. Otóż nauczyciele na lekcjach WF-u na zewnątrz...
§ zakłócanie spokoju w ciągu dnia (odpowiedzi: 1) Witam, mam bardzo drażniący mnie problem. Otóż mam nad głową człowieka który codziennie męczy mnie łupiąc mi na cały regulator hiphopem. Gość...
§ Zakłócanie spokoju (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, jestem nowy na forum, postaram się jak najjaśniej przedstawić mój problem. Otóż dzisiaj razem z kumplem przechodziłem koło bloku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:01.