Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika - Forum Prawne

 

Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Witam. trochę się rozpiszę, ale chciałabym uzyskać pewne informację na ten temat, a więc : około 3-4 tygodni temu zakupiłam samochód (razem z chłopakiem), którego przeznaczenia miało być proste : miałam nim jeździć do pracy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
20-09-2018, 20:12  
aparadheen
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Witam. trochę się rozpiszę, ale chciałabym uzyskać pewne informację na ten temat, a więc :
około 3-4 tygodni temu zakupiłam samochód (razem z chłopakiem), którego przeznaczenia miało być proste : miałam nim jeździć do pracy ( mam około. 50-60km na dzień ) i oczywiście do co dziennego użytku.
znaleźliśmy fajnego golfa mk4 z '99 z silnikiem 1,4 (KAT 55kW) oczywiście pojechał z nami mechanik, który obejrzał całe auto, oraz byliśmy na stacji diagnostycznej, gdzie auto było całe sprawdzone ( dół, hamulce, zawieszenie, ogólnie blacharsko ) prócz paru małych mankamentów - drążka z lewej strony; silnik lekko klepotał - pierwsze przyszło nam do głowy zawory lub szklanki - częsty objaw tych silników, oraz święcącej poduszki - problemy z kabelkami od strony kierowcy w siedzeniu - do niczego innego się mechanik nie doczepił
uznaliśmy, że koniec końców w tych pieniądzach i tak nic lepszego nie znajdziemy.
parę dni temu, auto podczas jazdy rozkroczyło się na drodze - temperatura skoczyła mu do 100 i nie miał smarowania oleju - mimo, że olej miał i zmieniany był około 1/2 tyg. wcześniej.
podczas wizyty u mechanika okazało się, że silnik ma pęknięte dwa tłoki i nie jest to możliwe, by stało się to z '' takim przebiegiem'' jaki posiada - poprzedni właściciel zarzekał, że przebieg jest oryginalny (188 tys.) mechanik po tym jak zobaczył silnik od środka bez niczego stwierdził, że musi mieć z raz a nawet dwa razy tyle.
silnik niestety nie nadaje się do naprawy, ponieważ koszty są zbyt duże i lepiej jest włożyć nowy silnik - pytanie moje jest takie, mam jakieś prawo do zwrotów kosztów w tym przypadku, gdy poprzedni właściciel zataił przed nami faktyczny stan licznika? - zapewniał nas też, że auto mechanicznie jest sprawne, a tak nie jest, oraz że przebieg jest autentyczny.

* dodam, że nie chce zwrotu pieniędzy, bo chce zostawić to auto - prócz problemów z silnikiem dobrze się mi nim jeździ. c:
aparadheen jest off-line  
20-09-2018, 20:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

A co na temat historii przebiegu mowi strona https://historiapojazdu.gov.pl/ ?
I od kiedy ta osoba byla wlascicielem pojazdu?
 
21-09-2018, 16:21  
aparadheen
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

według historii stan na 2014 rok to ponad 183 tys. km.
patrząc na całą historię to auto w dwa lata przejechało : +/- 23 tys. km.
więc mimo wszystko ciężko uwierzyć, że nagle właściciel w 4 lata zrobił tylko niecałe 4 tys. km.

aparadheen jest off-line  
21-09-2018, 22:33  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Przez te 4 lata nie było przeglądów? Co mówi umowa o przebiegu?

Cytat:
właściciel zataił przed nami faktyczny stan licznika?
Nie wiadomo czy zataił. Natomiast jeśli nawet zataił, to nie stan licznika (ten był widoczny), tylko przebieg - stąd pytanie co na to umowa.
Syphar jest off-line  
22-09-2018, 06:57  
aparadheen
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

według stanu rzeczy - auto miało 163 tys. km następnie było to 183 tys. km (zaokrąglam) więc zrobiła nim (poprzednia właścicielka) około 12 tys. w rok - według tych danych ze strony.
sprowadziła go do polski 2007 r. - ale nie ma podanych danych, jaki miał przebieg etc.
potem kupił go od niej typ, ale nie przerejestrował - niby z umowy miał 186 tys. a po dwóch miesiącach niecałych miał 188 tys.
sprzedawał go na firmę - branża odzieżowa, wraz tam z OC które wziął właśnie na firmę - bo niby taniej ...
mechanik jak rozebrał silnik bez niczego patrząc na stan wnętrza, stwierdził że jest to nie możliwe żeby to auto miało tylko 189 tys. przejechane - nawet gdyby olej nie był w nim zmieniany tak jak trzeba tylko dwa razy później.
ogólnie twierdził też że mechanicznie auto jest sprawne - silnik nie kopcił, więc nie brał oleju oraz był suchy.
jedyne co to klepały zawory - co jest często spotykane w tych silnikach.
na chwilę obecną remont owego silnika się nie kalkuluje bo to koszt około 3-4 tys.
gdzie taniej kupie nowy i taniej mi go mechanik włoży.
tylko jedno pytanie - czy mogę się ubiegać o zwrot chociaż połowy kosztów, za to że oszukał nas on co do stanu faktycznego silnika?
dowody na to oczywiście mam - zeznania świadków, zdjęcia silnika, oraz potwierdzenie od mechanika o stanie silnika.
aparadheen jest off-line  
22-09-2018, 07:43  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Sprowadzony? To może być ciężko. Nie udowodnisz, że to nie jest możliwe, że robił tylko 1 tys km rocznie (to jest jak najbardziej możliwe, sam posiadam samochód, którym więcej nie przejeżdżam), natomiast mam przekonanie graniczące z pewnością, że do owego kręcenia licznika mogło dojść jeszcze poza PL, a dopiero do drugiego w PL - on może mieć i ponad milion...

No i dlatego ponownie pytam - czy w umowie masz wpisane "przebieg" czy "stan licznika"? Kto jest sprzedającym wg. umowy - bo piszesz, że firma? To sprawy najważniejsze. Bo zeznania świadków, zdjęcia silnika, potwierdzenie mechanika - dobrze, fajnie, masz dowody na to, że silnik nadaje się do remontu. W aucie z 99 roku to nic dziwnego, że nadaje się do remontu. Najważniejsze jest czy sprzedający o tym wiedział i to zataił, a także czy to ma znaczenie i kupowałaś od firmy czy nie. Zawory, jak piszesz, "klepały" - to już jest sygnał, a o tym informował.
Syphar jest off-line  
23-09-2018, 11:39  
aparadheen
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

do zaworów nas nie informował. facet chyba trochę na necie poczytał i udawał, że coś wie- temu pojechał z nami mechanik, który jest obadany w temacie tych silników - oczywiście wszystko sprawdzał, na stacji też byliśmy.
facet twierdził, że auto ma silnik w dobrym stanie i nie ma z nim problemów - a jak się okazało bo rozebraniu tłoki były ''usmażone'' + miały totalne luzy - wina długość eksploatacji ( musi mieć więcej jak te 200 tys. km. ) oraz niedbanie właściciela - zarzekał się, że olej był na czas zmieniany, i taki jak ''producent'' kazał.
niestety wcześniej to było tylko gdybanie co jest nie tak z silnikiem, bo wszystko wyszło po jego rozebraniu.
koniec końców i tak miałam robić SWAP'a na 'nowy mocniejszy silnik'
tyle, że do tego czasu auto miało być sprane, a niestety 3 tyg. po zakupie silnik nadaje się na złom, bo naprawa to koszty około 3 tys. jak nie więcej.
wiem, że mogę się ubiegać o zwrot 1/3 a nawet do 2/3 kosztów.
ale chciałabym zrobić to ''polubownie'' bo nie widzi mi się włóczenie po sądach, a wiadomo auto jest mi na co dzień potrzebne.

**napisałam tutaj z nadzieją, że może ktoś miał podobną sytuację i poradzi mi coś co w jakiej kwestii zrobić, aby trochę ten 'czas' skrócić i jak postępować.
**oczywiście byłam też już u radcy prawnego na pierwszej wizycie i mam znów kolejną, ale wiadomo że czasem się zapomni coś dopowiedzieć etc.
aparadheen jest off-line  
23-09-2018, 11:55  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Cytat:
oczywiście wszystko sprawdzał, na stacji też byliśmy.
No jeśli sprawdzał, to czemu nie znalazł usterek? Jeśli mechanik ich nie znalazł, to wątpliwe, by sprzedający, który niewiele wiedział, a tylko "udawał, że coś wie", o nich wiedział.

Cytat:
niestety wcześniej to było tylko gdybanie co jest nie tak z silnikiem, bo wszystko wyszło po jego rozebraniu.
Ale wiedzieliście, że coś nie tak jest i z tą świadomością kupowaliście. To nie spełnia warunku wady ukrytej - nikt tu nic nie ukrywał.

Cytat:
wiem, że mogę się ubiegać o zwrot 1/3 a nawet do 2/3 kosztów.
Zgadza się - jeśli samochód ma wady ukryte. Na razie nie opisałas ani jednej, która byłaby ukryta, bo unikasz odpowiedzi na pytanie, czy wpisano w umowę "przebieg" czy też "stan licznika".

Wada ukryta, to:
1. Nie wynika ze starości samochodu. Bo zużycie nie jest wadą.
2. Została przez sprzedawcę świadomie zatajona - bo musi być ukryta.

Tutaj masz sytuację, w której nikt nic nie zatajał (wiedzieliście, że coś jest nie tak, kupowaliście z mechanikiem oraz byliście na stacji diagnostycznej, zauważyliście problem przed zakupem), a problem wynika z winy długości eksploatacji. Nie dość, że ciężko mówić o ukryciu czegokolwiek (znając życie to gość nawet nie wiedział co jest nie tak) bo o problemach z silnikiem (zawory) wiedzieliście przed zakupem, to jeszcze problem w ogóle nie jest wadą (wynika z długości eksploatacji).

Natomiast możliwe jest, że przebieg był podany świadomie zaniżony i wtedy można mówić o odpowiedzialności sprzedawcy. Więc zamiast skupiać się na uszkodzeniu, skup się na tym, czy w umowie masz podany przebieg, czy masz podany stan licznika.

A i tak uważam, że marne szanse. Bo kupiłaś uszkodzone auto świadomie:
Cytat:
mechanik, który obejrzał całe auto, oraz byliśmy na stacji diagnostycznej, gdzie auto było całe sprawdzone ( dół, hamulce, zawieszenie, ogólnie blacharsko ) prócz paru małych mankamentów - drążka z lewej strony; silnik lekko klepotał - pierwsze przyszło nam do głowy zawory lub szklanki - częsty objaw tych silników
Czyli wiedzieliście o tym, że silnik nie jest w 100% sprawny, tylko pomyliliście się w diagnozie. Ciężko żeby sprzedawca odpowiadał za akurat to - on się znać nie musi.
Syphar jest off-line  
23-09-2018, 13:45  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Cytat:
czy wpisano w umowę "przebieg" czy też "stan licznika".
Nieistotne.
invisible1 jest off-line  
23-09-2018, 16:12  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Istotne dla określenia, czy mamy do czynienia z ukrywaniem czegokolwiek.
Syphar jest off-line  
23-09-2018, 16:28  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Obojętne czy będzie to przebieg czy stan licznika, dochodzi do wprowadzenia w błąd. Przestań już mieszać z tymi twoimi przebiegami i stanami licznika.
cedwah wyjaśnił to krótko i na temat:
https://forumprawne.org/prawo-cywiln...-licznika.html
jeśli tego nie rozumiesz to zwyczajnie przyjmij do wiadomości, że tak jest i nie mąć ludziom w głowach. Stan licznika to może być jego wygląd, stopień zniszczenia. Podane cyfry świadczą o przejechanych kilometrach.

https://www.saos.org.pl/judgments/317464
Cytat:
w dniu 11 maja 2016 r. w P. (...) działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 12.000 złotych A. S. w ten sposób, że będąc właścicielem PPHU (...) z siedzibą w P. (...) zawarł z nim umowę kupna-sprzedaży samochodu marki S. (...) o nr rej. (...), numer nadwozia (...), rocznik (...) wprowadzając go w błąd poprzez zatajenie rzeczywistego stanu licznika przejechanych kilometrów samochodu wskazując przebieg 158000, gdzie na dzień 11.09.2014 r. ww samochód posiadał przebieg 356792 km oraz faktu, iż auto uczestniczyło w kolizji drogowej, a także przekazał A. S. jako autentyczną uprzednio podrobioną umowę i podpisaną przez A. K. z dnia 24.04.2016 r. zawartą pomiędzy F. T. (1) a A. K. w której nie było informacji o stanie przebiegu kilometrów ww pojazdu czym działał na szkodę A. S.,

tj. o czyn z art. 286§1 kk w zb.z art. 270§1 kk w zw. z art. 11§2 kk
Cytat:
. W §1 umowy stan licznika określono na 158 000 km
invisible1 jest off-line  
23-09-2018, 17:57  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

@invisible1 w 100% się z Tobą zgadzam. Jednakże przypominam, że tutaj może być bardzo trudno udowodnić 286kk - brak zamiaru. Sprzedający najprawdopodobniej nie zna rzeczywistego przebiegu samochodu. A cywilnie jak to cywilnie - nawet wyrok który przytaczasz jest niczym innym jak wyrokiem karnym w sprawie o oszustwo.

Akurat oszustwa tutaj nie udowodnisz. Z innych powodów, ale nie udowodnisz.

Nie wspominając o tym, że skoro mechanik po zdiagnozowaniu usterki stwierdził, że samochód ma przejechane kilka razy więcej, to nie wiem co mógł mieć na myśli, ale niektóre samochody przejeżdżają ponad ten milion. A wtedy stan licznika może nawet odzwierciedlać rzeczywisty przebieg (milion dwieście). Tego nie wiemy - opieramy się na domysłach.

Tak czy owak - jeśli chodzi o oszustwo - nie udowodnisz zamiaru. A cywilnie w kwestii wady ukrytej to sformułowanie w umowie owszem, ma znaczenie.
Syphar jest off-line  
23-09-2018, 17:58  
aparadheen
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

przy silniku ktoś wcześniej dłubał - mechanik to jasno określił ''nasi tu byli''

silnik od środa jest usmażony, ktoś albo zlewał na przegrzewanie się silnika, albo nawet nie wiadomo jak to wytłumaczyć - ale jedno jest pewne, wcześniejszy właściciel musiał wiedzieć co z nim jest nie tak, ponieważ jak twierdzi mechanik te uszkodzenia i pęknięcia nie wynikły w czasie gdy samochód był już mój, a widniały dużo dużo wcześniej.

fakt faktem, owszem wiedzieliśmy że samochód 'klepie' - ale jak wspominałam wcześniej to częsta usterka w tych silnikach - problem w tym, że okazało się iż winą tak na naprawdę są pęknięte tłoki co można było dopiero stwierdzić po rozebraniu silnika - a mimo wszystko nie sądzę by właściciel się na to zgodził przed zakupem - bo to już generuje spore koszty do naprawy.

owszem gdy auto się zepsuło pierwsze myśleliśmy, że to problem z pompą oleju albo z uszczelką pod głowicą - to tam pal licho, koszty aż takie duże nie są - ale tu się okazuje, że silnik jest od dawna trupem zwykłym i był po prostu 'lekko' poprawiony.
aparadheen jest off-line  
23-09-2018, 18:02  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Cytat:
Sprzedający najprawdopodobniej nie zna rzeczywistego przebiegu samochodu.
Zgoda.
invisible1 jest off-line  
23-09-2018, 18:33  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Kręcony licznik w samochodzie - wymiana silnika

Cytat:
tu się okazuje, że silnik jest od dawna trupem zwykłym i był po prostu 'lekko' poprawiony.
Takie poprawienie może nosić znamiona ukrywania wady - pod względem cywilnym. I tutaj już oprócz tego uważam, że i do 286kk zasugerowanego przez @invisible1 mogło dojść. Jeśli rozmyślnie usiłował ukryć ten fakt.

Bo z kwestią samego przebiegu, to jeśli go nie znał, a ciężko będzie dowieść, że znał, nie wykaże się zamiaru i tyle. Natomiast "poprawienie" to nie dość, że jasny zamiar, to jeszcze przygotowanie samochodu z premedytacją do popełnienia właśnie tego przestępstwa.

Pozostaje tylko problem wykazania w kwestii karnej kto za tym stał. Poprzedni właściciel miał ten samochód krótko, niekoniecznie to on stoi za tym maskowaniem wady. A jeśli nie udowodni się, że on - to znów tyle z udowodnienia oszustwa.

Choć wtedy cywilnie i tak wadę ukrytą można reklamować.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kręcony licznik w samochodzie (odpowiedzi: 5) Witam, niecałe 3 lata temu zakupiłem auto, konkretnie luty 2015. Auto ma książkę serwisową z pieczątkami, ma historię przebiegu na historia...
§ przekręcony licznik (odpowiedzi: 6) Witam. Przeszło rok temu kupiłem samochód od osoby prywatnej która była pierwszym właścicielem w Polsce i osobiście go sprowadził z niemiec. Niedawno...
§ umowa kupna sprzedaży a przekręcony licznik w samochodzie (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie, zakładam nowy temat , ponieważ spawa każdej osoby jest indywidualna. Mianowicie w październiku 2011 roku dokonałem zakupu...
§ Przekręcony licznik (odpowiedzi: 6) Witam, Pod koniec sierpnia 2011 roku zakupiłem samochód z przebiegiem załóżmy 200 tys. km (taki był stan na liczniku, jak i w ogłoszeniu). Dziś...
§ Przekręcony licznik (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich, Miesiąc temu zakupiłem osobiście (na osobę prywatną) w komisie w Niemczech samochód Audi A4 1,9TDI z 2004r za kwotę 11500 euro....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:08.