Uprawomocnienie wyroku - Forum Prawne

 

Uprawomocnienie wyroku

Mam pytanie, Jeśli we wtorek tydzień temu uzyskałem pismo z terminem rozprawy na 20 listopada konkretnie , obecność nieobowiązkowa to wyrok się uprawomocni kiedy? konkretnie chodzi mi kiedy się pojawi wpis do Krk. Czy wyrok ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
04-10-2018, 19:11  
Mateusz_ldz
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Mam pytanie,
Jeśli we wtorek tydzień temu uzyskałem pismo z terminem rozprawy na 20 listopada konkretnie , obecność nieobowiązkowa to wyrok się uprawomocni kiedy? konkretnie chodzi mi kiedy się pojawi wpis do Krk.

Czy wyrok się dopiero uprawomocni po rozprawie sądowej na której nie muszę być?
Mateusz_ldz jest off-line  
04-10-2018, 22:04  
universal1492
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

Wyrok uprawomocni się wtedy kiedy upłynie termin na złożenie apelacji przez wszystkich uczestników postępowania (pamiętaj, że takie prawo masz zarówno Ty jak i prokurator). To w przypadku postępowania przed sądem I instancji.

Jeśli zaś mówimy o postępowaniu przed sądem II instancji (a podejrzewam, że tak skoro obecność nieobowiązkowa) to wyrok jest prawomocny z chwilą ogłoszenia.

Sąd wysyła informację do KRK niezwłocznie po uprawomocnieniu, ale zwykle mija jakiś czas od wydania wyroku do umieszczenia w rejestrze. Ostatnio spotkałem się z przypadkiem, gdzie wpis do KRK został umieszczony dopiero po 2 miesiącach od skazania. Skazanie było na karę grzywny więc okres rzeczywistego napiętnowania skazanego wyniesie faktycznie 10 miesięcy (jako ze grzywna zaciera się już po roku ).
universal1492 jest off-line  
04-10-2018, 22:14  
Mateusz_ldz
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

A czy jest możliwość złożenia jeszcze apelacji lub nowych dowodów? Bo jest coś czego nie powiedziałem wcześniej, gdyż uznałem, że wiele nie zmieni, ale chyba jednak coś może zmienić. Minęło narazie 10 od uzyskania pisma, czy mogę coś z tym zrobić jeszcze? Generalnie zależy mi aby do 23 listopada nie było tego wpisu, także trochę to przedłużyć.
Mateusz_ldz jest off-line  
04-10-2018, 22:17  
universal1492
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

Zaraz zaraz, powiedz na początku na jakim etapie jesteśmy. Czy dopiero został wniesiony akt oskarżenia i postępowanie toczylo będzie się przed sądem I instancji? Czy może jest tak że wyrok już zapadł, a teraz np. prokurator wniósł od niego apelację?
universal1492 jest off-line  
04-10-2018, 22:20  
Mateusz_ldz
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Szczerze to gdzieś mi się zapodziało to ostatnie pismo, to były dwie kartki z terminem rozprawy, było dodane, że obecność nieobowiązkowa.
Jest to drugie pismo łącznie z sądu pismo, wcześniej uzyskałem tylko odpis aktu oskarżenia

Zgodnie z prawem mogę się pojawić na rozprawie chyba i się bronić jakoś czy nie? Czy nie powinno dopiero po rozprawie być orzeczenie wyroku i wtedy przekazanie do Krk?
Mateusz_ldz jest off-line  
04-10-2018, 22:28  
universal1492
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

Zapytam inaczej - byłeś już w sądzie w tej sprawie? Czy jakikolwiek sąd wcześniej sie tą sprawą zajmował tj. czy dostałeś już w tej sprawie wyrok?Założę, że to sąd I instancji - 20 listopada będzie pierwsza rozprawa, na której bardzo prawdopodobne, że wyrok nie zostanie wydany (ale tego nie wiem, nie znam sprawy). Jeżeli jednak zostanie wydany i zostaniesz skazany w takim przypadku będziesz miał 7 dni od jego ogłoszenia na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie go. Jak chesz maksymalnie przedłużyć postępowanie, wyślij wniosek pocztą (tylko pamiętaj o tym żeby nie przegapić terminu!). Za kolejny miesiąc powinieneś dostać uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu go będziesz miał 14 dni na złożenie ewentualnej apelacji.


Co do wniosków dowodowych, znajdź sobie pismo które dostałeś wraz z doręczeniem aktu oskarżenia i przeczytaj pouczenie.
universal1492 jest off-line  
04-10-2018, 22:34  
Mateusz_ldz
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

W sądzie byłem tylko w sekretariacie aby się dowiedzieć kiedy przyjdzie do mnie pismo i tyle. Nie byłem na żadnej rozprawie.
Czyli do 20 listopada raczej na pewno nie będzie żadnego wpisu do Krk tak? Bo głównie mi o to chodzi szczerze powiedziawszy. Zawieszenie to nic strasznego, liczy się dla mnie aby być "czystym" w listopadzie.
Akt oskarżenia dostałem też jakoś niedawno, ale to chyba jest 14 dni na dodanie jakichś dowodów. Czy można po tym terminie, szczególnie jak rozprawa dopiero 20 listopada? Raczej jeszcze nie minęło 14 dni, ale tak pytam na wszelki.

Była propozycja wyroku, czy jakoś tak, dlatego obecność nieobowiązkowa pewnie. Nie wiem czy to coś zmienia
Mateusz_ldz jest off-line  
04-10-2018, 22:41  
universal1492
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

Do 20 listopada na pewno nie będziesz w KRK (zakładając że wcześniej nie było innych wyroków).

Czy zgodziłeś się na dobrowolnie poddanie się karze? Jesli tak, to powinno być to uwzględnione w piśmie z odpisem aktu oskarżenia... Możesz z tego oczywiście zrezygnować i zgłosić wnioski dowodowe.


Kolego, zawiasy blokują Ci wiele możliwości... Spróbuj zawalczyć o swoje prawa (o ile jest sens) i przede wszystkim zainteresuj się pzrebiegiem postępowania karnego i swoimi prawami (lektura kodeksu postępowania karnego!).
universal1492 jest off-line  
04-10-2018, 22:46  
Mateusz_ldz
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Byłem wzorowym obywatelem do tego momentu i jestem nadal po tym.
Generalnie powiem o jaki dowód chodzi, nie wiem czy to coś zmieni w mojej sytuacji, ale może uda się ustalić jakąś grzywnę zamiast zawieszenia.
To była próba wyłudzania kredytu na 30tys zł z lewym zaświadczeniem o pracę. Ja bym o tym nigdy nie pomyślał, ale byłem w jakimś pośrednictwie finansowania, które udziela pożyczek itd. Z racji iż nie było możliwości uzyskania pożyczki na oświadczenie to Pani, która mnie obsługiwała poleciła aby kogoś znajomego poprosić o wystawienie zaświadczenia, że niby tego nie sprawdzają. I tak to się zaczęło. Nie wiem o czym wtedy myślałem, ale na pewno bym tego nie zrobił jakby mi tego nie poleciła. Czy to może coś zmienić wg Ciebie?

Ja bym wolał wpłacić grzywnę jakąś i mieć spokój, ale nie wiem czy jakiś prawnik to załatwi w sądzie


Nie pisz posta pod postem, przez 20 minut jest dostępna opcja - Regulamin §8
Mateusz_ldz jest off-line  
04-10-2018, 23:04  
universal1492
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Uprawomocnienie wyroku

Teoretycznie taka możliwość jest (art. 37a kk) ale szczerze bym na to nie liczył w tej sytuacji. Proponuję bardziej zainteresować się sprawą, bo widzę, że nic póki co nie zrobiłeś żeby bronić swoich interesów. W terminie 7 dni od doręczenia aktu oskarżenia powinieneś był wnieść na niego odpowiedź i złożyć stosowne wnioski dowodowe. Jeśli zależy Ci żeby coś zrobić to:

1) idz do adwokata/ radcy prawnego
2) napisz pismo do sądu w którym napiszesz wszystko co działa na twoją korzyść i w którym zgłosisz wnioski dowodowe (tylko tutaj boję się, że samodzielnie możesz zrobić sobie krzywdę...)


Jeżeli zgodziłeś się dobrowolnie poddać karze, to na rozprawie w listopadzie sąd nie będzie przeprowadzał całego postepowania dowodowego, tylko najpewniej orzeknie o tym co uzgodniłeś z prokuratorem. I wtedy to rzeczywiście skończy sie 20 listopada. Prawnik może Ci pomóc (po zapoznaniu się z aktami postępowania - to podstawa!), serio jeśli Cię na to stać, to nie wahałbym się pójść po poradę.
universal1492 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uprawomocnienie wyroku. (odpowiedzi: 0) Witam ! Niedawno miałem rozprawę w sprawie prawa jazdy które wcześniej mi zabrano wysoki sąd podjął decyzję, że owe prawo jazdy zostanie mi...
§ Uprawomocnienie się wyroku (odpowiedzi: 0) Witam, moja sprawa o podwyższenie alimentów odbyła się 22 stycznia , dziś tj, 11 lutego odebrałam wyrok zaoczny, czy po odebraniu wyroku on juz się...
§ Uprawomocnienie Wyroku (odpowiedzi: 5) Witam !!! Mam pytanie ?Po uprawomocnieniu się wyroku ,jako strona powodowa . 1. Muszę wystąpić pisemnym wnioskiem do sądu o wykonanie postanowień...
§ uprawomocnienie się wyroku (odpowiedzi: 1) dzień dobry mam pytanie dotyczące uprawomocnienia się wyroku, mianowicie jaki jest czas aby wyrok nabrał mocy prawnej? Czy sąd ma obowiązek...
§ Uprawomocnienie wyroku (odpowiedzi: 1) Mam pytanie : Co z uprawomocniniem wyroku jezeli jedna ze stron umiera ? Druga ze stron zlozyla do sadu wniosek o uzasadnienie wyroku w dzien...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:22.