Wezwanie w charakterze świadka na policję podczas chorobowego - Forum Prawne

 

Wezwanie w charakterze świadka na policję podczas chorobowego

Telefonicznie kontaktował się ze mną policjant, informując mnie, że wzywa mnie ponownie na przesłuchanie w charakterze świadka. Odpowiedziałem, że jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji i nie będę mógł się stawić na przesłuchanie do komisariatu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
13-03-2019, 15:35  
4umek
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Wezwanie w charakterze świadka na policję podczas chorobowego

Telefonicznie kontaktował się ze mną policjant, informując mnie, że wzywa mnie ponownie na przesłuchanie w charakterze świadka. Odpowiedziałem, że jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji i nie będę mógł się stawić na przesłuchanie do komisariatu odległego o kilkadziesiąt kilometrów. Policjant stwierdził, że w takim razie przesłuchanie odbędzie się u mnie w domu. Zapowiedział wizytę dwóch funkcjonariuszy. Nie podał konkretnego terminu.
Sprawa dotyczy rzekomej kradzieży. Zdarzenia nie widziałem bezpośrednio, a mój związek ze sprawą jest taki, że raz na kilka miesięcy przed rzekomą kradzieżą widziałem sprzęt, który podobno skradziono. Wartość rzekomo skradzionego sprzętu to ok. 500 zł. Dla mnie sprawa śmieszna nie tylko ze względu na wartość sprzętu, ale na fakt, że nigdy nie byłem na miejscu, gdzie skradziono ten sprzęt. Zeznawałem już raz przed operacją. Prokurator za namową jednej ze stron drąży sprawę i naciska na policję, by mnie przesłuchała.
Jestem około miesiąca po operacji, na zwolnieniu lekarskim.
1). Na ile policja ma prawo w tej sytuacji nachodzić mnie w domu i przeprowadzać przesłuchanie, mając na uwadze mój stan zdrowia?
2). Podczas poprzedniego przesłuchania na komisariacie obecny był pełnomocnik jednej ze stron. Czy w przypadku próby przesłuchania mnie również w obecności pełnomocnika (dodatkowa seria pytań, dodatkowe godziny przesłuchania) mogę odmówić zeznań?
3). Czy mogę odmówić wejścia policji do mojego domu celem przesłuchania mnie w charakterze świadka?
4umek jest off-line  
16-04-2019, 10:49  
4umek
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Wezwanie w charakterze świadka na policję podczas chorobowego

Nie otrzymałem odpowiedzi, szkoda.
W międzyczasie kontaktowałem się z prawnikiem (telefonicznie, bo wciąż jestem w trakcie leczenia i na L4). Prawnik stwierdził, że policja nie ma prawa mnie wzywać podczas zwolnienia lekarskiego, chyba, że policjant przyjdzie z nakazem prokuratorskim.

Wczoraj skontaktował się ze mną policjant z komisariatu oddalonego o kilkanaście km i powiadomił mnie, że wybiera się do mnie celem przesłuchania. Mocno się zdenerwowałem, bo stan, w jakim aktualnie się znajduję nie bardzo sprzyja przesłuchaniom. Odmówiłem zdecydowanie policjantowi, stwierdziłem, że ze względu na stan zdrowia i fakt, iż jestem w trakcie leczenia (L4), nie będę zeznawał w sprawie kradzieży na kwotę niższą niż 400 zł.

Zastanawiam się, gdzie mogę złożyć skargę na prokuratora, który naciska na policjantów, a ci nękają mnie wezwaniami podczas leczenia?

Sytuację mam jasną. Jestem po operacji onkologicznej, w wyniku której nie trzymam moczu. Lekarz z kliniki zapowiedział dalsze leczenie w postaci radioterapii. Ciągle przebywam na L4. O tym fakcie informowałem policjantów kontaktujących się ze mną, więc dokładnie znają oni moją sytuację.
Uważam, że musi być jakiś sposób na to, by prokurator zaprzestał nękania mnie, przynajmniej na czas leczenia.

Sprawa naprawdę jest banalna i to właśnie powoduje u mnie mocne zdenerwowanie. Jeden z pracowników podobno ukradł komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Mój związek ze sprawą jest taki, że sprzedałem i zainstalowałem legalne oprogramowanie kilka miesięcy, jeżeli nie rok, przed domniemaną kradzieżą. Nie ma żadnych zastrzeżeń co do legalności sprzętu i oprogramowania. W dniu domniemanej kradzieży, ani nigdy wcześniej i nigdy po nie byłem w siedzibie firmy, gdzie podobno kradzież miała miejsce. Wszystkie działania na sprzęcie tej firmy (poza instalacją oprogramowania rok wcześniej) wykonywałem zdalnie przez Internet. Moje kontakty z firmą udokumentowane są fakturami, na których opisane są dokładnie czynności, jakie wykonywałem. Nobla temu, kto odgadnie, dlaczego z takim uporem dręczony jestem jako świadek. Oceniam, że jedynym powodem jest chęć przeciągania sprawy - moja choroba jest przewlekła do śmiertelnej, więc prokurator ma świadomość, że sporo czasu może upłynąć zanim skończy mi się L4.
Byłem już raz przesłuchiwany na komendzie odległej o kilkanaście km. od miejsca zamieszkania, stąd zorientowałem się w sprawie. Składając zeznania uprzedzałem policjanta i pełnomocnika strony (obecnego podczas przesłuchania) rzekomo poszkodowanej, że choruję i będę hospitalizowany, więc proszę o takie przesłuchanie, bym nie musiał być ponownie wzywany.
Rozprawa sądowa toczy się kilkadziesiąt kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Sąd, na wniosek prokuratora chce mnie wezwać na przesłuchanie. Na razie komisariat odległy o kilkadziesiąt km zleca przesłuchanie policjantom z komisariatu odległego o kilkanaście km (gdzie byłem przesłuchiwany wcześniej). Policjanci kontaktują się ze mną telefonicznie, więc podczas wczorajszej rozmowy poprosiłem o pisemne wezwanie - chcę mieć w ręku dowód na nękanie. Wczoraj policjant dzwonił około godziny 21, co dodatkowo świadczy o stylu pracy w tej konkretnej sprawie.
Przypominam - sprawa dotyczy kradzieży starego komputera za mniej niż 400 zł. Licząc, że było tam zainstalowane oprogramowanie, można by wycenić trochę wyżej, jednak niewiele.
Policjantów rozumiem, bo muszą wykonywać polecenia. Nie rozumiem i nie zrozumiem prokuratora. Kiedy, mam nadzieję, nabiorę sił, będę mu chciał "podziękować".
4umek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie na policję w charakterze świadka - art. 286 &1kk (odpowiedzi: 3) Witam Otrzymałem dziś wezwanie na komisariat policji jako świadek w sprawie o czyn z art. 286 & 1kk. Prawdopodobnie jestem oskarżony o wyłudzenie....
§ Wezwanie na policję w charakterze świadka (odpowiedzi: 2) Witam, dostałem wezwanie na policję w charakterze świadka z wydziału dochodzeniowo - śledczego i nie mam pojęcia o co może chodzić. Podane są 3...
§ wezwanie na Policję w charakterze świadka (odpowiedzi: 6) witam, otrzymałam wezwanie w charakterze świadka. Podany jest tylko nr sprawy, to, że jako świadek i nic więcej. Nie wiem czego mam się spodziewać-...
§ Wezwanie na policję w charakterze świadka - pytanie (odpowiedzi: 1) Witam. Dostałem Wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie włamania na serwer (które nie istniało, a tym bardziej nie zostało dokonane...
§ Wezwanie na policję w charakterze świadka (odpowiedzi: 7) Hej. Wczoraj dzwonił do mnie policjant z komisariatu, abym stawił się na posterunku, gdyż mój numer telefonu zostal podany, i jestem świadkiem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.