Czy aplikant radcowski może bronić w posterowaniu karnym? - Forum Prawne

 

Czy aplikant radcowski może bronić w posterowaniu karnym?

Fakty: W postępowaniu karnym prywato skargowym obrońcą oskarżonego jest adwokat. adwokat jest wspólnikiem spółki cywilnej z radcami prawnymi. w spółce tej zatrudniony jest aplikant radcowski adwokat wysyła do obrony na sali sadowej aplikanta radcowskiego który ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
15-03-2019, 05:29  
Margarit
Zbanowany
 
Posty: 604
Domyślnie Czy aplikant radcowski może bronić w posterowaniu karnym?

Fakty:

W postępowaniu karnym prywato skargowym obrońcą oskarżonego jest adwokat.

adwokat jest wspólnikiem spółki cywilnej z radcami prawnymi.

w spółce tej zatrudniony jest aplikant radcowski

adwokat wysyła do obrony na sali sadowej aplikanta radcowskiego który broni oskarżonego

sad prowadzi obecnie to postępowanie

art 77 o adwokaturze w pkt 3 brzmi. tu cyt :
Aplikant radcowski może zastępować adwokata na takich samych zasadach jak radcę prawnego, jeżeli adwokat jest wspólnikiem w spółce adwokacko-radcowskiej, z wyjątkiem spraw, w których adwokat występuje w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe.

w związku z tym mam pytania
1. Czy ten aplikant jest prawidłowo umocowany dla strony i może go bronić na sali sadowej?
2. Czy w przypadku nieprawidłowego umocowania tego obrońcy proces może być uznany za wadliwie prowadzony a wyrok zadowalający dla strony skarżącej w sprawie uchylony?
3. jak należy postąpić aby nie urazić sędziego aby mu zasygnalizować te wątpliwości prawne? Na piśmie, ustnie na rozprawie?
Margarit jest off-line  
15-03-2019, 11:59  
kristoofff
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Czy aplikant radcowski może bronić w posterowaniu karnym?

Jest to oczywiście omyłka legislacyjna.

Z artykułu Rzeczpospolitej:

Cytat:
Zmianę przepisów Prawa o adwokaturze, która to umożliwi, zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4705.
Rok temu radcowie prawni zyskali prawo pełnienia funkcji obrońcy w postępowaniu karnym. Taką funkcję może także pełnić aplikant radcowski, jeśli zostanie do tego upoważniony przez radcę prawnego, a także adwokata, który jest wspólnikiem w spółce adwokacko-radcowskiej. Z jednym zastrzeżeniem - zastępstwo nie jest możliwe w sprawach, w których adwokat występuje w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe.

- Niezrozumiałym jest ograniczenie możliwości zastępstwa adwokata przez aplikanta radcowskiego, poprzez wyłączenie możliwości pełnienia funkcji obrońcy, w postępowaniu karnym i karnoskarbowym. Z uwagi na fakt, że radcowie prawni oraz aplikanci radcowscy, mogą nieomal bez ograniczeń występować jako obrońcy, tego rodzaju ograniczenie, wydaje się być legislacyjnym niedopatrzeniem, które zdaje się być przy tym, zupełnie nieuzasadnione - napisali do ministra sprawiedliwości posłowie.

W odpowiedzi przedstawiciel ministerstwa przyznał, że po poszerzeniu kręgu osób uprawnionych do obrony o radców prawnych, wyłączenie możliwości zastępowania adwokata przez aplikanta radcowskiego w postępowaniu karnym i karnoskarbowym nie ma uzasadnienia.

- Zasadna jest zmiana art. 77 ust. 3 Prawa o adwokaturze. Kwestia ta zostanie uwzględniona przy okazji nowelizacji Prawa o adwokaturze - stwierdził wiceminister Warchoł.
źródło: LINK

Póki co zmian nie ma, nie wiadomo kiedy będą. Artykuł jest z 2016 roku.

Takie umocowanie, moim zdaniem, nie jest ważne. Jeżeli ktoś by się dopatrzył to uchył na 100%, ale praktyka sądów jest często inna i nie zwracają na to uwagi

Można wnieść oczywiście o warunkowe dopuszczenie do rozprawy, sąd zobowiąże do przesłania umocowania w jakimś tam terminie pod rygorem nieważności dokonanych w tym dniu czynności, ale z mocy ustawy takie umocowanie będzie nieważne.
kristoofff jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikant radcowski w kancelarii adwokackiej (odpowiedzi: 9) Czy to możliwe? Przeglądam własnie strony różnych kancelarii adwokackich w mojej okolicy i zauważyłam taką tendencję. Jak to się ma do patronatu /...
§ Aplikant radcowski na um. zlecenie a VAT (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich, Powszechną ostatnio praktyką zatrudniania aplikantów radcowskich jest oparcie zatrudnienia na umowie zlecenia zamiast umowy o...
§ czy aplikant radcowski moze występowac w post karnym??? (odpowiedzi: 2) pytanie jak w temacie- precyzuje ze chodzi o reprezentowanie oskarżyciela posiłkowego wydaje mi sie ze nie jest to możliwe ale jeżeli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:12.