poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1 - Forum Prawne

 

poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Poszukiwany listem gonczym na podstawie art 119 paragraf 1 - czyli poszukiwany za co?? za kradziez mienia ponizej 250 zl, co podlega karze pozbawienia wolnosci lub grzywnie, tak?? Kiedy ulega przedawnieniu taki list gonczy?? W ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
21-10-2009, 15:04  
Kationak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Poszukiwany listem gonczym na podstawie art 119 paragraf 1 - czyli poszukiwany za co?? za kradziez mienia ponizej 250 zl, co podlega karze pozbawienia wolnosci lub grzywnie, tak??
Kiedy ulega przedawnieniu taki list gonczy??
W sytuacji gdy: osoba poszukiwana takim listem gonczym przebywa za granica i chcialaby wrocic do kraju, zostanie aresztowana w chwili gdy poszlaby do prawnika zapytac o porade w swojej sprawie tak?? czy mozna kare pozbawienia wolnosci zamienic na kare grzywny??
Kationak jest off-line  
21-10-2009, 16:40  
a priori
Moderator
 
Posty: 8.992
Domyślnie RE: poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Skoro wydano list gończy to chodzi tu zapewne o art. 119 par. 1 kk, a nie kw jak zakładasz, gdyż w wypadku postępowania w sprawach o wykroczenia nie ma możliwości wydania listu gończego. Art. 119 par. 1 kk brzmi zaś: "Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
List gończy nie ulega przedawnieniu i obowiązuje aż do odwołania go przez organ wydający.
Osoba poszukiwana takim listem zostanie zatrzymana przy przekroczeniu granicy, albo gdyby odbywało się to bez kontroli dokumentów, przy pierwszej kontroli dokumentów przez Policję, Straż Graniczną itp., a nie przy wizycie prawnika.

P.S. Osoba, której dotyczy ten list powinna chyba chociaż mniej wiedzieć za co może być poszukiwana!?
a priori jest off-line  
21-10-2009, 17:21  
Kationak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

dziekuje za komentarz i otwarcie oczu na omawiany watek.

Rozumiem: wjezdza do kraju i przy kazdej kontroli moze liczy sie z aresztowaniem.. wyczytalam na internecie o liscie zelaznym, ale nie mam pewnosci ze w takim przypadku mozna tez starac sie o jego wydanie.
W moim rozumieniu list zelazny - znaczy ze poszukiwany dobrowolnie podaje date przyjazdu do kraju, gdzie moze swobodnie poruszac sie z tym listem az do rozprawy sadowej, gdzie powinien odpowiadac z wolnej stopy. Co jest rozumiane pod pojeciem wolnej stopy?? Z gory dziekuje za pomoc.
Kationak jest off-line  
21-10-2009, 17:38  
a priori
Moderator
 
Posty: 8.992
Domyślnie RE: poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Wolna stopa to stopa bez buta
A w przypadku wydania listu żelaznego oskarżony nie jest po prostu tymczasowo aresztowany tylko pozostaje na wolności, pod warunkiem stawiania się na każde wezwanie, nieutrudnianie postępowania itp. Ponadto wydanie listu żelaznego można uzależnić od złożenia poręczenia majątkowego (popularnej kaucji).
Dokładnie instytucja listu żelaznego jest uregulowana w art. 281-284 kpk:

Art. 281. Jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, właściwy miejscowo sąd okręgowy może wydać oskarżonemu list żelazny.
Art. 282. § 1. List żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeżeli oskarżony:
1) będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym - także na wezwanie prokuratora,
2) nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego miejsca pobytu w kraju,
3) nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.
§ 2. W razie nie usprawiedliwionego niestawienia się oskarżonego na wezwanie lub naruszenia innych warunków wymienionych w § 1, właściwy miejscowo sąd okręgowy orzeka o odwołaniu listu żelaznego.
Art. 283. § 1. Wydanie listu żelaznego można uzależnić od złożenia poręczenia majątkowego.
§ 2. W razie odwołania listu żelaznego z powodu naruszenia warunków wymienionych w art. 282 § 1, wartości majątkowe udzielone z tytułu poręczenia ulegają przepadkowi lub ściągnięciu; orzeka o tym sąd wymieniony w art. 282 § 2.
Art. 284. § 1.(uchylony)
§ 2. Na postanowienia sądu wydane w trybie art. 282 § 2 i art. 283 § 2 przysługuje zażalenie.
a priori jest off-line  
21-10-2009, 21:11  
Kationak
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Hm podsumowujac: poszukiwany listem gonczym - oskarzony moze skontaktowac sie z prawnikiem (telefonicznie) i wydac mu pelnomocnictwo aby ten dokladnie dowiedzial sie co w trawie piszczy i tym samym by zajal sie uzyskaniem dla oskarzonego listu zelaznego. o jakich kosztach mowimy w takim przypadku?? czy osoba trzecia - rodzina moze udac sie do prawnika aby zajal sie taka sprawa, w imieniu oskarzonego?? Dziekuje!!
Kationak jest off-line  
22-10-2009, 08:50  
a priori
Moderator
 
Posty: 8.992
Domyślnie RE: poszukiwany listem gonczym art 119 paragraf 1

Telefonicznie udzielenie pełnomocnictwa jest raczej niemożliwe, ponieważ powinno ono (pełnomocnictwo) być pisemne.
Najlepiej by było gdyby ktoś (np. z rodziny) skontaktował się z adwokatem, przedstawił mu sytuację, a on już tym dalej pokieruje, bo na podstawie tych szczątkowych informacji, które podajesz nikt Ci na forum nie udzieli pomocy.
A pełnomocnictwo można np. wysłać pocztą...
a priori jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Witam Pomózcie jestem poszukiwany listem gończym paragraf 270 1kk (odpowiedzi: 4) Pomózcie co za to grozi dawno temu na podrobionym dowodzie z mojim zdjeciem wziołem telefon teraz po 8 latach jestem poszukiwany listem gończym w...
§ poszukiwany listem gonczym (odpowiedzi: 3) witam ,jesli osoba jest poszukiwana listem gonczym w polsce,czy to oznacza ze rowniez i w calej europie a dokladniej w anglii?
§ Witam Pomózcie jestem poszukiwany listem gończym paragraf 270 1kk (odpowiedzi: 1) co może mi za to grozić i pytanie zgłosić się czy wynająć adwokata, czy mogę dostać wyrok w zawieszeniu czy raczej nie?:(
§ poszukiwany listem gonczym (odpowiedzi: 1) witam mam pytanie czy osoba mieszkajaca w Polsce prowadzaca samochod w stanie nietrzezwym skazana na 18miesiecy wiezienia nie stawila sie na odbycie...
§ poszukiwany listem gonczym do odsiedzenia kary (odpowiedzi: 1) witajcie mam problem poniewaz jestem w polsce poszukiwany listem gonczym przez prokurature rejonowa do odbycia kary.mieszkam za granica 12 lat,8...
§ jestem poszukiwany listem gonczym a chce wyrobic paszport dla dziecka (odpowiedzi: 11) Witam mam problem jestem poszukiwany listem gonczym a mieszkam w UK a chce wyrobic Corce paszport czy jest jakas mozliwosc ominiecia wizyty u konsula...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:34.