problem z postępowaniem prokuratora - Forum Prawne

 

problem z postępowaniem prokuratora

Dzień dobry.Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi pewnej sytuacji(sprawy). W sierpniu 2017 r złożyłam zawiadomienie do prokuratury jako córka pokrzywdzonej.W międzyczasie mama umarła i w marcu 2018 r prok.rejonowy umorzył dochodzenie,ale nie z powodu jej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
01-09-2019, 05:36  
EwikL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie problem z postępowaniem prokuratora

Dzień dobry.Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi pewnej sytuacji(sprawy).
W sierpniu 2017 r złożyłam zawiadomienie do prokuratury jako córka pokrzywdzonej.W międzyczasie mama umarła i w marcu 2018 r prok.rejonowy umorzył dochodzenie,ale nie z powodu jej śmierci,ale "wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenia popełnienia czynu zabronionego"(dochodzenie było prowadzone przez policję).Już jako pokrzywdzona,złożyłam zażalenie do sądu rejonowego za pośrednictwem prokuratury rejonowej.(nie zabezpieczono dowodów,myślę że w ogóle nic nie zrobiono).
Miesiąc póżniej otrzymałam list od prokuratora z informacją,że zlecono dalsze czynności procesowe.Byłam pewna iż jest to decyzja sądu.Tak więc postępowanie przygotowawcze trwa od 2017 do dnia dzisiejszego( 2019r !). W międzyczasie akta sprawy wylądowały w czerwcu 2018 u biegłych i były tam podobno do 22 sierpnia b.r.(2019 !). 23 sierpnia b.r. prokurator skierował akta do sądu rejonowego na skutek mojego zażalenia z kwietnia 2018 roku! Przez te ponad dwa lata nie widziałam akt na oczy.Nie miałam możliwości zapoznania się z nim,bo najpierw policja ,potem prokuratura skutecznie mi to uniemożliwiali.Za każdym razem kiedy chciałam umówić się na przejrzenie akt-najpierw przed umorzeniem-albo osoba je prowadzaca była na zwolnieniu lek.,albo były już w prokuraturze. Tam z kolei albo nie mogłam sie dodzwonić,albo prokurator byl na urlopie,potem zmienił się prokurator prowadzący-o czym nie poinformowano mnie-potem w czerwcu 2018 akta znalazły się u biegłych,potem znowu prokurator na urlopie, teraz gdy w sierpniu br.wróciły,z dnia na dzień wylądowały w sądzie ze względu na moje zażalenie sprzed ponad roku . Sprawa toczy się poza moim miejscem zamieszkania,dotyczy błędu medycznego ze skutkiem śmiertelnym.Mam nieodparte wrażenie,że prokuratura działa na moją niekorzyść,chroni lekarza.
W związku z tym mam pytania:
1) Ponieważ dopiero teraz prokurator złożył do sądu moje zażalenie złożone ponad rok temu ,na umorzenie dochodzenia, a ja nie widziałam akt sprawy na oczy,sądzę że sąd utrzyma decyzję prokuratora w mocy i postępowanie zostanie umorzone- jakie mogę obrać dalsze ścieżki postępowania w przypadku umorzenia ?
2) Gdzie powinnam złożyć skargę czy coś w tym stylu,na prokuratora(prokuratura rejonowa nie wchodzi w grę bo układy tam są zbyt ewidentne)
3) Czy mogę w takiej sytaucji wnieść do prokuratury okręgowej pismo o przejęcie śledztwa i czy mogę to z robić po decyzji sądu,nawet jeżeli sąd postanowi o umorzeniu?
4) Co w ogóle mogę jeszcze zrobić ?
5) Czy postępowanie prokuratora było/jest właściwe,że dopiero po ponad roku oddał moje zażalenie do sądu?- Przecież od tego czasu to co w nim napisałam już jest nieaktualne.
Dodam,że mam utrudniony kontakt z prokuratorem,bo albo nie odbiera telefonów,albo jest na urlopie(ostatnio ledwo wrócił i podobno za trzy dni znowu poszedł na urlop-wg tego co pani z zsekretariatu mi powiedziała) i tym samym uniemożliwiony dostęp do akt sprawy.
Prokurator bardzo dobrze wie, że chcę przejrzeć akta, dzień przed tym jak wysłał je do sądu,rozmawiałam z nim w tej sprawie,ale na daną chwilę akta podobno wtedy jeszcze nie wróciły od biegłych.Cudownym trafem wróciły po mojej rozmowie z nim.Wniosek o wgląd złożyłam w ubiegłym roku.
Trochę dużo napisałam,ale chciałam jak najrzetelniej opisać tą dziwną sytuację. Pozdrawiam serdecznie wszystkich i mam nadzieję,że znajdą się pomocne dłonie.
EwikL jest off-line  
01-09-2019, 10:02  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 452
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

To co napisałaś w zażaleniu jest nieaktualne bo prokurator wykonał czynności w trybie 327 kpk i o to masz pretensje ?

A odp na pytania:
1. wniosek do prokuratury okręgowej o podjęcie na nowo postępowania - marne szanse ale możesz próbować.

2. ale skargę na co chcesz złożyć? Na prawo prokuratora do urlopu, na wolna pracę biegłych, na to że n skutek Twojego zażalenia prokurator wykonał dodatkowe czynności dowodowe ? - bo jeśli coś z tego to powodzenie skargi jest marne. A jeśli chodzi o błędy medyczne i rok czekania na opinię biegłego to jest to niestety norma w Polsce - mało biegłych, a sprawy te są bardzo trudne merytorycznie.

3.mozesz, teoretycznie przy błędach w sztuce że skutkiem śmiertelnym powinna to robić prokuratora okręgowa, chyba że brak związku przyczynowego między bledem, a zgonem. Tyle, że też marne szanse po decyzji sądu

4. Możesz jak pkt 1. z tym, że taki wniosek powinien się na czymś opierać - masz pieniądze możesz próbować pozyskać prywatną opinię biegłego, z tym że musisz się liczyć z tym, że zwyczajnie prokuratora właściwie umorzyła postępowanie bo nie ma dowodów na błąd w sztuce medycznej.

5. Postępowanie prokuratora jest właściwe. Po umorzeniu może zrobić dodatkowe czynności dowodowe, co prawda jest sporo kontrowersji, czy może to być powołanie biegłego - zdania podzielone, ale nawet gdyby uznać to za błąd to na pewno nie taki, który skutkowałby uwzględnieniem zażalenia przez sąd, czy uznaniem, że decyzja końcowa jest nieprawidłowa.
questor jest off-line  
01-09-2019, 10:51  
EwikL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Dziękuję za odpowiedź. Nie mam absolutnie pretensji do prok.rejonowego,że chodzi często na urlop(o ile rzeczywiści jest na urlopie, a nie po prostu jestem zbywwna przez sekretarkę na jego polecenie. Pretensję mam o to,że utrudniają mi wgląd do akt sprawy.Dzień przed wysłanie przez prokuratora akt do sądu,udało mi się go w końcu "złapać" telefonicznie celem ustalenia terminu wglądu,a on na to,że nie wróciły od biegłych i mam kontaktować się telefonicznie w tej sprawie z prokuraturą za jakiś czas jak akta wrócą.Ponownie skontaktowałam się z sekretariatem po dwóch dniach i okazało się,że akta wróciły od biegłych tego samego dnia po rozmowie z prokuratorem i mam umawiać się bezpośrednio z nim na termin wglądu,pomimo,że już wiedziała ze akta wysłane są do sądu.Do prokuratora oczywiście nie udało mi się dodzwonić przez tydzień.Ewidentnie działa na moją szkodę,chociażby uniemożliwianiem mi wglądu do akt i ustosunkowaniem się do tego co w nich jest.Motywy mojego zażalenia do sądu napisane przed rokiem z oczywistych powodów są nieaktualne(powoływałam się na brak zabezpieczenia dokumentacji medycznej)-i sąd na 100% odrzuci to zażalenie.A swoją drogą,to jakieś nienormalne jest,że po takim czasie nieaktualne zażalenie prokurator wysyła do sądu.Nie powinien najpierw drugi raz umorzyć dochodzenia i czekać na moje kolejne zażalenie?
Skargę na przewlekłość już wysłałam-okazuje się że tego samego dnia co prokurator moje zażalenie do sądu.Powołałam się na pierwszy etep dochodzenia,że gdyby zajęto się sprawą jak należy być może nie doszłoby do śmierci.Poza tym dali lekarzowi masę czasu na ewentualne fałszowanie dokumentacji medycznej.
EwikL jest off-line  
01-09-2019, 12:07  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 452
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Prokurator musiał wysłać Twoje zażalenie do sądu, jak tylko akta wróciły od biegłego, aam nie uznał za zasadne go uwzględnić samodzielnie. Do tego go zobowiazuja przepisy kpk.

Zawsze możesz iść do.sadu na posiedzenie i tam uzupełnić zażalenie ustnie do protokołu.
questor jest off-line  
01-09-2019, 12:23  
EwikL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Jeżeli tylko będzie taka możliwość oczywiście pójdę na posiedzenie sądu-mam nadzieję,że wcześniej uda mi się w końcu zapoznać z aktami, a potem dopuszczą mnie do głosu.Dziękuję za pomoc.
EwikL jest off-line  
03-09-2019, 10:43  
guli101
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Z aktami możesz jako strona postępowania zapoznać się w każdej chwili, oczywiście, jeżeli są one fizycznie dostępne. W Sądzie również. Tylko wniosek o wgląd do akt radzę sporządzić na piśmie bo w przeciwnym razie w żaden wiarygodny sposób nie udowodnisz, że się o to starałaś.
guli101 jest off-line  
04-09-2019, 04:54  
EwikL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Dzwoniłam do sądu i umówiona jestem na jutro na wgląd do akt.Niestety chyba nie będzie mnie na posiedzeniu sądu,ponieważ pani w biurze obsługi powiedziała,że będzie to posiedzenie niejawne i nie będę mogła w nim uczestniczyć. Czy prawdę mi mówi?Czy i jak mogę starać się,aby jednak być na tym posiedzeniu i czy w ogóle sąd poinformuje mnie o dacie i godzinie tego posiedzenia? Jestem prawie pewna,że w sąd utrzyma postanowienie o umorzeniu( bo przez ten rok przestały istnieć argumenty mojego zażalenia),co dalej robić w staraniach o ukaranie lekarza?- może w ten sposób uda mi się uratować choć jedno życie,bo jest to naprawdę zły lekarz.
EwikL jest off-line  
04-09-2019, 06:41  
qqxq
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Tylko pamiętaj, że zgody na dostęp do akt udziela prokurator...

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
qqxq jest off-line  
29-10-2019, 08:11  
EwikL
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: problem z postępowaniem prokuratora

Dziękuję bardzo.
EwikL jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 4) Czy z sytuacją, którą opiszę mogę zgłosić się w sprawie postępowania spadkowego do notariusza czy tylko do sądu? Jest 3 spadkobierców ustawowych....
§ Problem z postępowaniem zabezpieczającym. (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich serdecznie. Postaram się tutaj przedstawić poją sytuację i mam ogromną nadzieję na pomoc z waszej strony. Mianowicie w lutym...
§ Problem z postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 1) Witam, pisze niejako w nawiązaniu do mojego przedniego wątku...
§ Problem z postępowaniem komorniczym (odpowiedzi: 7) W zawiadomieniu/wysłuchaniu komornik przesłał informację iż w sprawie dłużnika wykonał czynności takie jak sprawdzenie w Cepiku , ewidencji gruntów z...
§ Problem z postępowaniem sądowym (odpowiedzi: 7) Witam i pozdrawiam. Dostałem wezwanie do sądu jako uczestnik postępowania. Sprawa dotyczy stwierdzenia nabycia praw do spadku, po nieżyjącej mojej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:31.