wycofanie zeznań na policji - Forum Prawne

 

wycofanie zeznań na policji

Witam mam problem byłam przesłuchiwana na policji w sprawie dłużnika alimentacyjnego. sprawa jest już w prokuraturze. Zeznałam że ojciec nie płaci na dziecko , bo to prawda. Teraz on chce coś tam płacic dobrowolnie bo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
26-10-2009, 13:26  
mag39
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie wycofanie zeznań na policji

Witam mam problem byłam przesłuchiwana na policji w sprawie dłużnika alimentacyjnego. sprawa jest już w prokuraturze. Zeznałam że ojciec nie płaci na dziecko , bo to prawda. Teraz on chce coś tam płacic dobrowolnie bo boi się wiezienia, ale chce żebym wycofała zeznanie, bo to działa na jego niekorzyśc dodam, że ja sama nie występowałam o ściganie bo teraz dzieje sie to z urzędu.
Czy mogę na policji wycofac swoje zeznania.?
mag39 jest off-line  
26-10-2009, 14:30  
a priori
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.852
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Nie istnieje nic takiego jak "wycofanie zeznań" można co najwyżej mówić o cofnięciu wniosku o ściganie. Zeznania jako takie (a właściwie protokół z nich podpisany przez Ciebie) zostają załączone do akt sprawy i stanowią dowód niezależnie od tego co później powiesz. Przestępstwo niealimentacji jest, co do zasady, przestępstwem wnioskowym - tzn., że do wszczęcia postępowania niezbędny jest wniosek pokrzywdzonego, a w wypadku wycofania złożonego uprzednio wniosku następuje umorzenie tego postępowania.
W wypadku jednak, jeśli pokrzywdzonemu zostało przyznane odpowiednie świadczenie rodzinne albo świadczenie pieniężne wypłacane w wypadku bezskuteczności egzekucji alimentów - ściganie odbywa się z urzędu (tzn. bez Twojego wniosku). Z opisanej przez Ciebie sytuacji wynika, że tak właśnie jest w Twoim przypadku, nie możesz zatem nic zrobić, aby doprowadzić do zaprzestania ścigania. Jeśli zatem zostaniesz wezwana ponownie w charakterze świadka, to zeznawaj wyłącznie prawdę (np. to, że dobrowolnie zadeklarował chęć płacenia alimentów), ale w żadnym wypadku nic nie odwołuj i nie kręć, bo oskarżonemu tym i tak nie pomożesz, a jeszcze sama możesz odpowiadać za fałszywe zeznania...
Istnieje ponadto możliwość odmowy składania zeznań i jeśli z tej możliwości skorzystasz (najpóźniej do rozpoczęcia pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym), także Twoje wcześniejsze zeznania nie będą mogły stanowić dowodu w sprawie (więc de facto uzyskasz efekt "odwołania zeznań"). Taka możliwość jest jednak uzależniona od tego, czy oskarżony jest dla Ciebie osobą najbliższą (art. 115 § 11 kk: Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.). O ile jednak oskarżony nie jest Twoim małżonkiem, ani nie mieszkacie razem, to nie będziesz mogła skorzystać z prawa do odmowy zeznań.
a priori jest off-line  
27-10-2009, 08:43  
Dr.Highkolano
Użytkownik
 
Posty: 28
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

[QUOTE=a priori;371203]Nie istnieje nic takiego jak "wycofanie zeznań" można co najwyżej mówić o cofnięciu wniosku o ściganie. Zeznania jako takie (a właściwie protokół z nich podpisany przez Ciebie) zostają załączone do akt sprawy i stanowią dowód niezależnie od tego co później powiesz.


A priori to jak wcześniej zeznawałem przeciwko osobie najbliższej, a później dajmy na to zrezygnowałem z zeznań korzystając ze 182 KPK. To moje wcześniejsze zaznania sąd i tak weźmie pod uwagę?
P.S. Nie traktuj tego jak zaczepki.
Dr.Highkolano jest off-line  
27-10-2009, 10:28  
a priori
Przyjaciel forum
 
Posty: 8.852
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Przeczytaj do końca i ze zrozumieniem mój post, a uzyskasz odpowiedź na to pytanie...

Nie traktuj tego jak zaczepki
a priori jest off-line  
10-03-2011, 10:28  
lufikone
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Ja mam taka sytuacje, Ostatnio mojege kolege zamkneli za handel. po jakims czasie mnie i moich 2 kolegow ktos 'sprzedał" mielismy o 6 rano przeszukanie a pozniej na wzieli nas na komisariat w celu zeznan jako swiadek. policjant mi mowil ze ten kolega co zawineli podał mnie niby ze kupilem od niego 3 dzialki i zebym to potwierdzil dla jego dobra ze wyjdzie jeszcze w ten sam dzien ze jak nie potwierdze to ze konfrontacje beda. Pod naciskiem w koncu potwierdzilem ale okazalo sie ze to byla wypucha ze strony policji. teraz wychodzi na to ze jestem frajer moge cofnac jakos te zeznania. rozrpawa jeszcze sie nie skonczyla pilnie prosze o pomoc.
lufikone jest off-line  
09-09-2012, 10:13  
nonvbe
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Witam!
mam ukończone 16 lat, rok temu zeznawałam na policji w charakterze świadka, teraz odbędzie się sprawa sądowa, ale problem, że nie chcę zeznawać, chciałabym "wycofać zeznania", choć wiem, że to niemożliwe.
Dokładnie nawet nie pamiętam co zeznawałam jakieś głupoty z powodu presji i wiem, że mi je przeczytają w sądzie, lecz nie chcę. jeden wątek chciałabym "ominąć, wycofać"
Czy mogę zażądać żeby przesłuchali mnie osobno albo nie podtrzymać zeznań?
Co mi grozi za matactwo w śledztwie, lub za składanie fałszywych zeznań?
zależy mi na szybkiej odpowiedzi, dziękuję.
nonvbe jest off-line  
14-09-2012, 07:07  
sweetdiablo82
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

witam mam pytanie, w kwietniu mój chłopak otrzymał wezwanie na policje za" groxby karane pod adresem sąsiada" pomijajac że tamten zeznał ze straszył go jadąc zielonym autem -które 3 m-ce wczesniej zostało sprzedane/ bzdura/ ,przesłuchali go oczywiscie sasiada jakis swiadków, miałam być przesłuchiwana, ale do tego nie doszło. spotkali sie na konfrontacji i sasiad powiedział ze chce to wycofac jak go przeprosi- moj chlopak po wyjsciu z komisariatu przeprosił , sasiad zażyczył sobie pieniadze za
"fatyge i paliwo " najpierw 100zł które przekazał mu 2 dni pozniej, ten pojechał wycofac zeznania. Na tym sie nie skonczyło zaczął nas nachodzic wydzwaniac i rzadać kolejnych pieniedzy, mój facet sie zbuntował i powiedział ze nie bedzie mu za nic płacił ./ Policjant podobno powiedział pokrzywdzonemu ze moj facet był uprzednio karany/ale za coś innego ok 5 lat wczesniej/ i sąd pewnie mu wymierzy grzywne w wys. 700 zł;ew.zawiasy .Dlatego on chce połowy tej grzywny " ma byc korzystniejsze"... Sprawa ucichła-wydawało się ze jest ok a tu nagle wczoraj nasz kolega zadzwonil ze został wezwany na przesłuchanie w/w sprawie. Moje pytanie co teraz? Czy on może sobie tak wycofywac i wracac ze sprawą. Czy mamy poinformować policje o próbie wyłudzenia pieniedzy.On dzownił do nas bedzie miał na bilingach połączenia. Nie mam nagrania , z tego jak chciał wyłudzic pieniedze, ale moj chlopak miał wł. tel jak poszedł z nim rozmawiac do jego taksówki.
sweetdiablo82 jest off-line  
14-09-2012, 08:07  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Należy złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu, ponadto niech wspomni, że tamten już raz wycofał wniosek o ściganie w tej samej sprawie.
destructor jest off-line  
14-09-2012, 08:22  
sweetdiablo82
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
Należy złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu, ponadto niech wspomni, że tamten już raz wycofał wniosek o ściganie w tej samej sprawie.
Obaiwamy się jednego ,ze nikt nam nie uwierzy bo chłopak był karany.Ten sasiad taksówkarz to taka typowa menda, były wojskowy, pijak.Wszystko poszło o to ze po pijaku mało dziecka nie rozjechał na osiedlu.
Adwokat powiedział ze ciezko bedzie udowodnic wyłudzenie bo trzeba miec na to dowody. Czy ma znaczene ze juz raz wycofał sprawe i sam przy policjancie prowadzacym deklarował sie ze on nie chce nikogo karac. Czy moj chlopak powinien otrzymac jakies pismo z policji ze wniosek zostal wycofany czy nie , bo w sumie do dzisiaj nic nie przyszło.
sweetdiablo82 jest off-line  
14-09-2012, 08:33  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

To nie robcie nic. Nie wiem w takim razie po co zadajesz pytanie. Ma znaczenie wycofanie sprawy.
Cytat:
Art. 12.
§ 1. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek postępowanie z chwilą złożenia
wniosku toczy się z urzędu. Organ ścigania poucza osobę uprawnioną do
złożenia wniosku o przysługującym jej uprawnieniu.
§ 2. W razie złożenia wniosku o ściganie niektórych tylko sprawców obowiązek
ścigania obejmuje również inne osoby, których czyny pozostają w ścisłym
związku z czynem osoby wskazanej we wniosku, o czym należy uprzedzić
składającego wniosek. Przepisu tego nie stosuje się do najbliższych osoby
składającej wniosek.
§ 3. Wniosek może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora,
a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu – do rozpoczęcia przewodu
sądowego na pierwszej rozprawie głównej, chyba że chodzi o przestępstwo
określone w art. 197 Kodeksu karnego. Ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne.
Policja powinna wogóle nie przyjąc ponownie wniosku o ściganie. Może chodzi o inną sprawę.
destructor jest off-line  
18-09-2012, 10:54  
sweetdiablo82
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

witam ponownie ,mam pilną sprawę
w dniu dzisiejszym udało mi sie nagrac na dyktafon tego Pan który zgłosił gorźby karalne .
Przyznaje sie ze chciał od mojego chłopaka 250 zł w zamian za "fatyge" zwrot kosztów paliwa ze musiał jezdzic do komisariatu. Mówi ze policjant do niego dzownił co robic ze sprawa i czy sie dogadał. Na komisariacie chciał tylko przeprosin -a jak wynika z nagrania czeka na pieniądze, potwierdza ze sie spotka ze mna za tydzien w celu odebrania pieniedzy.Mówi o tym jak moj chłopak nie zgodził sie na zapłacenie mu pieniedzy .Chętnym udostępnie nagranie.

CO MAM Z TYM ZROBIĆ- IŚĆ NA POLICJE I DAĆ JAKO DOWÓD, ZE NIE CHODZI O GROZBY TYLKO O WYŁUDZENIE PIENIEDZY, ZE TEN CZŁOWIEK SIE NIE BOI TYLKO CHCE KASY !!!
Czy policja potraktuje mnie poważnie,? jeden ze świadków juz zeznał ze ten człowiek nas nachodził , sam potwierdził w nagraniu ze wydzwaniał .
sweetdiablo82 jest off-line  
18-09-2012, 14:01  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Nie tak. Nagraj to na płytę, zrób na piśmie przebieg rozmowy (tak jak w gazetach czy ksiażkach lub w formie tabeli). Napisz jeszcze do tego pismo i wyślij do prokuratury albo po prostu zanieś do prokuratury na biuro podawcze.
destructor jest off-line  
18-09-2012, 15:41  
sweetdiablo82
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

ok, mimo tego że sprawa gróźb jest juz w trakcie postępowania na policji ?/ trwa prowadzenie sledztwa i przesłuchano świadków -pokrzywdzonego , oraz jednego świadka /3 powołanych/ od podejrzanego . Trwa to od kwietnia .Czy mogę dać to na karcie pamięci od telefonu?
sweetdiablo82 jest off-line  
18-09-2012, 20:04  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Możesz dać na karcie ale proponuję oryginał zostawić sobie. Z karta pamięci moga mieć problem z odtworzeniem, dlatego proponuję płytę.
destructor jest off-line  
19-09-2012, 07:17  
sweetdiablo82
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wycofanie zeznań na policji

Byłam na policji kazali zgrac mi to na płyte , nie odsłuchiwali. Powiedzieli mi że nie wiedzą czy prokurator dopusci to jako dowód /ale jak inaczej miałam udowodnić ze tak jest. Moje słowa przeciwko słowu taksówkarza/ jak sie okazało były policjant którego wyrzucili za picie/ .Obawiam się żebym sama nie miała problemów za sam fakt że go nagrałam
sweetdiablo82 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wycofanie zeznań? (odpowiedzi: 3) Witam, czy jako świadek mam prawo do wycofania zeznań w sądzie? Prosze o szybką odpowiedź
§ Wycofanie zeznań na policji w sprawie wyp. samochodowego (odpowiedzi: 1) Witam, jakoś 2 miesiące temu wracając na parking okazało się, że mój samochód został uszkodzony. Dużo nie myśląć, przeszedłem się po okolicznych...
§ wycofanie zeznań (odpowiedzi: 3) witam mam ogromny problem byłośledztwo w sprawie narkotykow byłem zamieszany i rozpoznałem jedną osobę oraz powiedziałem ze od niej kupiłem marihuanę...
§ Wycofanie zeznań (odpowiedzi: 1) Przeciw byłemu mężowi toczy się postępowanie karne , zeznawałam w prokuraturze ,teraz nie mam widzeń. Zastanawiam się czy mogę wycofać to...
§ Wycofanie zeznań (odpowiedzi: 3) Witam. Poczytałem już trochę w internecie o cofnięciu zeznań i wszyscy piszą , że jest to niemożliwe :/ Oskarżona osoba nie jest z rodziny . Czy...
§ Wycofanie częsci zeznań (odpowiedzi: 3) witam przepraszam jeśłi umiesciłem moje pytanie w złym dziale. Mam problem otóż zostałem zatrzymany i oskarżony o handel środkami odurzającymi,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:45.