Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu - Forum Prawne

 

Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu

Witam, Co grozi za poruszanie się nie ubezpieczonym samochodem po drogach publicznych z tablicami z innego własnego samochodu ?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
31-07-2020, 19:37  
Tomek1332
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu

Witam,
Co grozi za poruszanie się nie ubezpieczonym samochodem po drogach publicznych z tablicami z innego własnego samochodu ?
Tomek1332 jest off-line  
31-07-2020, 19:56  
bramborak
Użytkownik
 
Posty: 191
Domyślnie RE: Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu

Przy odrobinie pecha bankructwo i groźba niewypłacalności do konca życia. Bo z karnego punktu widzenia, to grzywna odholowanje pojazdu na twój koszt.
bramborak jest off-line  
31-07-2020, 20:17  
Tomek1332
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu

W jakim kodeksie / gdzie szukać informacji o takim wykroczeniu ?
Tomek1332 jest off-line  
02-08-2020, 11:38  
Wostr
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Brak ubezpieczenia i tablice z innego własnego samochodu

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Przepis prawny:
Art. 23. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Przepis prawny:
Art. 88. 1. Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę.
2. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi:
1) w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
a) samochody osobowe – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, (...)

W tym roku za brak OC pojazdu osobowego powyżej 14 dni opłata karna wynosi 5200 zł.

Tablice od innego pojazdu: przeważnie będzie to wykroczenie opisane w art. 94 § 2 kw:
Przepis prawny:
§ 2. Tej samej karze [grzywny do 5000 zł] podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

względnie art. 97 kw:
Przepis prawny:
Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
Przepis prawny:
Art. 71. 2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

W przypadku postępowania mandatowego z art. 94 § 2 grzywna do 500 zł i 1 punkt karny. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w opisanym przypadku, a tym bardziej usunięcie pojazdu na koszt właściciela, jest mało prawdopodobne.

Natomiast poruszanie się takim pojazdem i uczestniczenie w zdarzeniu drogowym może wiązać się z koniecznością poniesienia bardzo dużych kosztów, zwłaszcza w sytuacji spowodowania kolizji z dużymi stratami w mieniu lub wypadku, w którym są osoby poszkodowane.

EDIT:
proponowany niegdyś art. 306c kk (przed poprawkami Senatu art. 306b kk):
Przepis prawny:
Art. 306c. § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej albo przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu.

nie wszedł w życie, por. przebieg procesu legislacyjnego, druk nr 3451
Wostr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak ubezpieczenia OC - wynajem samochodu na czas naprawy samochodu. (odpowiedzi: 3) Dzień dobry,. Prowadzę wypożyczalnie samochodów. Mój klient wypożyczył u mnie samochód, który miał być potem rozliczony z OC sprawcy, mój...
§ Przełożyłem tablice rej. i naklejkę do innego auta bez OC. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem, otóż posiadam dwa bardzo podobne samochody (A) i (B), różnią się tylko oznaczeniem liczbowym i kolorem. Wziąłem tablice...
§ brak ubezpieczenia samochodu (odpowiedzi: 17) Witam. Mam kilka pytan.. Zakupilam samochod z komisu samochodowego. Wlasciciel pojazdu przy mnie wykupil polise ubezpieczeniowa. Wydawalo sie...
§ Kupno samochodu, brak ubezpieczenia. (odpowiedzi: 8) Witam! Byłem umówiony na zakup samochodu po leasingowego od pewnej firmy. Tuż jednak przed sprzedażą samochód miał małą kolizję i trafił na serwis....
§ Ubezpieczenie samochodu - brak ubezpieczenia w zakupie samochodu (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mam taki problem, a raczej pytanie, prosiłbym o wyjaśnienie w tej sprawie: Mianowicie: Jutro jadę zakupić samochód do innego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:25.