Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby - Forum Prawne

 

Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Cała sprawa dotyczy wydarzeń, które miały miejsce pod koniec listopada 2020r. Mój kolega w nocy dzwonił na policję. Najprawdopodobniej powiedział, że ktoś wpuszcza jakiś gaz na klatce schodowej, czy w mieszkaniu wyczuwa gaz, że czuje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
28-03-2021, 23:37  
inesce
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Cała sprawa dotyczy wydarzeń, które miały miejsce pod koniec listopada 2020r.
Mój kolega w nocy dzwonił na policję. Najprawdopodobniej powiedział, że ktoś wpuszcza jakiś gaz na klatce schodowej, czy w mieszkaniu wyczuwa gaz, że czuje się zagrożony . ( nie wiem , bo ani ja, ani najbliższa rodzina nie miała dostępu do przebiegu rozmowy telefonicznej, wiemy tylko że się odbyła) Wcześniej chłopak pisał smsa o podobnej treści do ojca, lecz odczytał go dopiero nad ranem.
Z tego co dowiedział się ojciec policja przyjechała, pewnie żadnego gazu nie wyczuli, nikt nie otwierał drzwi mieszkania, wiec pojechali.
Moje pytanie w tym miejscu, gdy policja odbiera tego typu telefon, gdy ktoś zgłasza, że czuje się zagrożony, jego życie może być w niebezpieczeństwie, czy policja nie powinna podjąć radykalnych działań dostania się do mieszkania? Nie są uprawnieni w tym momencie nawet wyważyć drzwi? Czy nie powinni sprawdzić, czy osoba nie jest pod wpływem narkotyków, w jakim jest stanie? Jakie działania policja powinna podjąć, gdy czyjeś życie jest zagrożone?

O godzinie 5 rano kolega już nie żył. Wyskoczył przez okno Nie wiemy do końca co się stało. Zabić się nie chciał, bo pisał do ojca i dzwonił na policję, by prosić o pomoc. Badania toksykologiczne wykazały że w monecie śmierci nie był pijany, ani naćpany. Prokuratura prowadziła śledztwo, wykluczyła udział osób trzecich, drzwi były zamknięte od środka. Przesłuchali kilku znajomych, rozmawiali z rodziną i śledztwo zamknięto.

Kolejnym zaniedbanie policji, to nie sprawdzenie mieszkania zaraz po zdarzeniu. Kolega leżał na chodniku i jeszcze żył, został przewieziony do szpitala i tam zmarł. Policja do jego śmierci nie sprawdziła mieszkania , czy ktoś w mieszkaniu nie przebywał itp. Do mieszkania pierwszy wszedł ojciec zmarłego , gdy dowiedział się o śmierci syna, miał klucze. Policja miała potem do niego o to pretensje. Ani drzwi do mieszkania nie były zabezpieczone przez policję, ani przez kilka godzin od wypadnięcia, nawet nie sprawdzili, czy ktoś teoretycznie nie mógł jego z tego okna wypchnąć.

Moim zdaniem gdyby policja w nocy po telefonie mojego kolegi poważnie podeszła do sprawy, mógłby żyć. Nie wiem w jakim był stanie psychicznym, może doznał jakiejś paranoi. Na schizofrenię nie chorował. Na samobójstwo też to nie wygląda (świadczą o tym różne szczegóły na temat których nie będę się rozwodzić) Gdyby policjanci na interwencji sprawdzili w jakim on jest stanie, najprawdopodobniej nie doszłoby do tragedii.
Moim zdaniem w tej całej sytuacji przed śmiercią i po śmierci działania policji są całkowicie nieudolne i olewcze. Niestety w tym przypadku konsekwencją była śmierć młodej osoby. Z którą cały czas ciężko jest nam się pogodzić, jako znajomym i rodzinie.
inesce jest off-line  
29-03-2021, 06:12  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.575
Domyślnie RE: Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Winni policjanci. A może ojciec, bo odczytał smsa dopiero rano?
Co mieli zrobić policjanci? Wyważyć drzwi, bo ktoś powiedział przez telefon, że tam mieszka i czuje gaz? Policjanci wyważają drzwi, a tam spokojnie śpi sobie starsza pani, która dostaje zawału na widok intruzów. "Przepraszam, głupi żart chciałem zrobić koledze ale pomyliłem adresy".
Podaj swoje rozwiązanie tematu. Wchodzą siłowo i co?
forg jest off-line  
29-03-2021, 13:47  
inesce
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie RE: Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Idąc tym tropem każde wyzwanie o bombie w szkole też powinni traktować niepoważnie, bo to pewnie głupi żart.
Była głośna sprawa, gdzie mężczyzna zadzwonił na policję i powiedział, że pewna kobieta chce popełnić samobójstwo, że mu to mówiła. Policja przyjechała do kobiety z karetką i zawieźli ją do szpitala psychiatrycznego.Kobieta była zdrowa, a całe zdarzenie było wymyślone z zemsty przez byłego narzeczonego. W tym przypadku służby zareagowały jak najbardziej prawidłowo.
Policja ma wyznaczone działania jeśli chodzi o podejrzenie zagrożenia życia, które ma obowiązek przeprowadzić. Nie wiem dokładnie jakie to są działania, więc dlatego napisałam tu na forum zapytanie do osób które wiedzą jak powinna wyglądać taka interwencja.
Nie ma czegoś takiego, że policja przyjmując zgłoszenie może traktować coś niepoważnie, bo to może być żart. Jeśli okaże się to żartem potem oni wyciągają z tego konsekwencje.

Policjanci są szkoleni i też mają wytyczne jakie pytania powinni zadawać nawet przez telefon jeśli dochodzi do zagrożenia. Powinni też starać się ustalić stan psychiczny i czy jest pijana, naćpana.Powinni być wyczuleni na osoby które mogą być na przykład pod wpływem lsd, osoby które mają halucynacje. Ile było przypadków, że pod wpływem narkotyków ktoś wyskakiwał z okna...
Zaznaczam nie wiem co powiedział dokładnie mój kolega przez telefon. Ale najprawdopodobniej było to że ktoś mu grozi i też coś z gazem.
Nie uważam, że policjanci powinni wywarzać od razu drzwi, ale powinni starać się podczas interwencji skontaktować z tą osobą. Jeśli nie otwierała drzwi, to telefonicznie. Zapytać się sąsiadów czy coś wiedzą.

W tym przypadku właśnie policja potraktowała to zgłoszenie niepoważnie i skończyło się to tak jak się skończyło. Uważam, że w przypadku podejrzenia zagrożenia życia, jeśli ktoś nie otwiera drzwi i na tym się kończy interwencja, chyba tak procedury nie wyglądają.
inesce jest off-line  
29-03-2021, 16:12  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.491
Domyślnie RE: Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Być może dyżurny uznał, że nie było zagrożenia tym bardziej, że wysłał patrol. Zgadzam się z przedmówcami, że policja zrobiła, co trzeba.

Wysłane z mojego M2002J9G przy użyciu Tapatalka
cameleonix11 jest off-line  
30-03-2021, 00:31  
Wostr
Stały bywalec
 
Posty: 649
Domyślnie RE: Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Po pierwsze, Policja nie odbiera żadnego telefonu. Telefon na 112 (bo 997 przekierowuje na 112) odbiera operator CPR, który przeprowadza rozmowę, następnie uzupełnia formularz, który trafia do dyżurnego Policji – jedno, dwa, w porywach trzy krótkie zdania nt. interwencji. Z tymi informacjami patrol jedzie na miejsce, zazwyczaj żaden policjant przed przyjazdem patrolu nie rozmawia telefonicznie ze zgłaszającym.

Druga sprawa, zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której ktoś zgłasza na 112 myśli samobójcze, a zupełnie inaczej „bliżej nieokreślone poczucie zagrożenia”.

Po trzecie: „pewnie”, „nie wiemy”... pełno tych domysłów, ale winna Policja. Skąd wiesz, jakie czynności zostały wykonane na miejscu? Jedynie się domyślasz. Nie wiesz, jak wyglądała rozmowa, jakie informacje miał patrol, który jechał na miejsce, ale z pewnością patrol „olewczo” podszedł do sprawy i nie zrobił wystarczająco dużo. Było prowadzone postępowanie przez prokuraturę, ale lepiej wiesz, że czynności źle przeprowadzono...

Szczerze, z opisu wygląda na to, że nie otrzymał właściwej pomocy we właściwym czasie, ale wcale nie od Policji. Rozumiem, że zapewne szukanie winnych wszędzie dookoła jest łatwiejsze.
Wostr jest off-line  
30-03-2021, 07:40  
Zlakobieta
Zbanowany
 
Posty: 92
Domyślnie RE: Poważne zaniedbania w działaniu policji, w wyniku śmierć osoby

Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami. Rodzinie i bliskim zmarłego zamiast szukać winnych w policji radzę pomoc psychologiczną.
Zlakobieta jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koszty poniesione w wyniku zaniedbania sądu (odpowiedzi: 1) Witam, Jakiś czas temu się rozwiodłem. Wyrok co do rozwodu uprawomocnił się ponad dwa lata temu. W tym roku moja była żona urodziła dziecko. Jednak...
§ koszty poniesione w wyniku zaniedbania sądu (odpowiedzi: 0) Witam, Jakiś czas temu się rozwiodłem. Wyrok co do rozwodu uprawomocnił się ponad dwa lata temu. W tym roku moja była żona urodziła dziecko. Jednak...
§ uszczerbek na zdrowiu w wyniku zaniedbania (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie. 6.10.2105 roku mój syn uległ wypadkowi na rowerze w skutek czego miał złamane lewe przedramię z przemieszczeniem. Założono mu...
§ Uszczerbek na zdrowiu w wyniku zaniedbania lekarskiego (odpowiedzi: 3) Mam pewien problem - nie wiem, co teraz zrobić. Żeby najlepiej wytłumaczyć sytuację wkleję tu podanie: Wniosek o odszkodowanie Uszkodzenie ciała...
§ Śmierć w wyniku zaniedbania (odpowiedzi: 1) Witam. Pół roku temu moja Mama urodziła córkę(moją siostrę). Ciąża przebiegała bez żadnych problemów, wszystko było w porządku, aż do ostatnich 3...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:11.