Świadek (L4) i wyrok - Forum Prawne

 

Świadek (L4) i wyrok

Witam, Mam do Was dwa konkretne pytania: Czy jako oskarżyciel posiłkowy mogę złożyć wniosek o wyłączenie świadka ze sprawy karnej? Rozprawa została po raz drugi przełożona o kilka miesięcy ze względu na to, że ostatni ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
08-04-2021, 12:15  
Tomo69
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Świadek (L4) i wyrok

Witam,
Mam do Was dwa konkretne pytania:

Czy jako oskarżyciel posiłkowy mogę złożyć wniosek o wyłączenie świadka ze sprawy karnej? Rozprawa została po raz drugi przełożona o kilka miesięcy ze względu na to, że ostatni spośród kilkunastu świadków przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy ew. mogę podjąć jakieś inne kroki?

Czy wyroki w sprawach karnych są ogłaszane na tej samej rozprawie co przesłuchanie ostatniego świadka, czy powinienem spodziewać się kolejnej rozprawy?

Będę wdzięczny za odpowiedzi
Tomo69 jest off-line  
08-04-2021, 12:57  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.166
Domyślnie RE: Świadek (L4) i wyrok

Cytat:
Napisał/a Tomo69 Zobacz post
Czy jako oskarżyciel posiłkowy mogę złożyć wniosek o wyłączenie świadka ze sprawy karnej?
Możesz np. zaproponować Sądowi, aby poprzestać na odczytaniu protokołów zeznań tego świadka, które już są w aktach, ale jeśli oskarżony lub prokurator będą domagać się osobistego stawiennictwa świadka w sądzie to szanse na uwzględnienie takiego wniosku będą raczej niewielkie.

Cytat:
Czy wyroki w sprawach karnych są ogłaszane na tej samej rozprawie co przesłuchanie ostatniego świadka, czy powinienem spodziewać się kolejnej rozprawy?
Wyroki zapadają, gdy sprawa jest wyjaśniona. Po przesłuchaniu ostatniego świadka strony (także Ty) mogą złożyć jeszcze kolejne wnioski dowodowe, a jeśli okażą się one sensowne i Sąd je uwzględni to sprawa może jeszcze potrwać. Kolejne dowody może dopuścić także Sąd z urzędu (bez wniosków stron).

Natomiast jeśli po przeprowadzeniu dowodu z ostatniego świadka dojdzie do zamknięcia przewodu sądowego (koniec postępowania dowodowego) i do głosów stron, to wyrok może zapaść tego samego dnia, w którym zakończono głosy stron albo może być wyznaczony inny termin jego ogłoszenia (w sprawie karnej - maksymalnie do 14 dni od zakończenia głosów stron).

Teoretycznie rzecz biorąc po głosach stron i naradzie Sądu nad wyrokiem może jeszcze dojść do wznowienia przewodu sądowego jeśli okaże się, ze sprawa nie do końca jest wyjaśniona.
kadi jest off-line  
08-04-2021, 16:30  
Tomo69
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Świadek (L4) i wyrok

Bardzo Ci dziękuję Kadi za obszerną odpowiedź na moje pytania 👍
Tomo69 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadek (odpowiedzi: 2) Witam Pan X powołał mnie jako świadka w sprawie o zapłatę za auto przeciwko mojemu tacie. Powołał mnie bez mojej zgody czy ja mogę się nie stawić na...
§ Świadek (odpowiedzi: 4) witam, mam pytanie jestem świadkiem w sprawie,w której kuzyna oskarża kuzyna, a ja z jedna i drugą stroną się trzymam i jestem dla nich tylko...
§ Świadek. (odpowiedzi: 7) Dwa lata temu będąc jednym z sześciu poszkodowanych przez pracodawcę wystąpiłem przeciw niemu z powództwem i wygrałem spór. Wkrótce potem zjawiłem...
§ Świadek (odpowiedzi: 6) Czy "Ja" jako świadek w sprawie kradziezy mienia mam prawko do wgladu pisma ,akt lub notatki tej sprawy ??
§ Świadek (odpowiedzi: 1) Witam, niedawno zostałem poproszony o bycie świadkiem w sprawie o przyznaniu opieki nad dzieckiem. Na początku się zgodziłem, podałem wszystkie dane...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:29.