Cytat:
Napisał/a rafalrks Dodam ze 157 kk został postawiony z dnia kiedy nie mieszkałem z matka mojego dziecka … czyli idzie z oskarżenia prywatnego a ona nie czuje sie pokrzywdzona , zeznała potem na policji ze to były klotnie i nieporozumienia czyli ostatnie zeznania powinny sie liczyć ? |
Jeżeli temat dotyczy osoby pełnoletniej i kwestia czy dotyczy czy sprawa jest prowadzona jest na wniosek pokrzywdzonej/go czy z urzędu. Pokrzywdzona może wycofać wniosek bez problemu ale jest jeszcze kwestia który paragraf 1, 2 czy trzeci tj powyżej 7 dni do 7 dni nieumyślnie
Przestępstwo z art.157
.
(...) § 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.
.
§ 5. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek. (...)
.
.
.
Wniosek o ściganie może zostać cofnięty w postępowaniu sądowym do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. Określenie użyte przez ustawodawcę, tj. „na pierwszej rozprawie głównej” nie jest przypadkowe i oznacza, że jest to w ogóle pierwsza rozprawa w przedmiotowej sprawie, a nie np. rozprawa główna tocząca się po uchyleniu przez sąd odwoławczy wyroku I instancji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania. Termin ma charakter prekluzyjny, co oznacza, że nawet niezawinione przekroczenie terminu nie będzie skutkowało przywróceniem możliwości cofnięcia wniosku.