Gdy współwłasciciel w zakładzie karnym!!(??) - Forum Prawne

 

Gdy współwłasciciel w zakładzie karnym!!(??)

Witam Bardzo prosze o pomoc w następującej sprawie... Jestem współwłaścicielem mieszkania. Drugi współwłascicel (brat) odsiaduje wyrok w zakładzie karnym. Mieszkanie otrzymaliśmy w spadku po śmierci obojga rodziców. Oto decyzja sądu: "sad przyznaje "mi" prawo do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
03-09-2007, 14:19  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Gdy współwłasciciel w zakładzie karnym!!(??)

Witam
Bardzo prosze o pomoc w następującej sprawie...
Jestem współwłaścicielem mieszkania. Drugi współwłascicel (brat) odsiaduje wyrok w zakładzie karnym. Mieszkanie otrzymaliśmy w spadku po śmierci obojga rodziców. Oto decyzja sądu:
"sad przyznaje "mi" prawo do zarzadzania mieszkaniem" ........sąd przyznaje prawo na wyłączną rzecz "mi". Tytułem splaty brat zasadzic musi ode mnie 1/2 czesc mieszkania.
Wkrótce brat opuszcza zakład, a ja nie wiem co mnie czeka. Nie wiem ile mam czasu na podejmowanie jakichkolwiek działan, bo nie wiem kiedy brat opuści zakład. Czy ja jako brat i współwłaścicel mam prawo uzyskać w takiej sytuacji informacje kiedy brat opuści zakład?Jesli tak to od kogo? Jak mam rozumieć przedstawioną decyzje sądu? Czy mam obowiazek wpuścic brata do mieszkania po opuszczeniu zakładu?(Brat nie jest zameldowany w mieszkaniu)Czy to ja podejmuje decyzję czy i kiedy zostanie sprzedane mieszkanie?Czy jako mi, sierocie przysługuje jakas bezpłatna pomoc doradcy w tej sprawie?
Prosze o opinie i wszelkie rady! Na koniec chce dodac ze z oczywistych dla mnie względów nie wchodzi w gre "dogadanie" sie z bratem.
eddy jest off-line  
07-09-2007, 01:05  
crusty25
Stały bywalec
 
Posty: 432
Domyślnie

Z tego co zostało napisane wynika że sąd zasądził na wyłączną własność, więc nie może być tu mowy o współwłasności po 1/2. Natomiast nie rozumiem tego tytułu do spłaty. Normalnie sąd powinien zasądzić sumę pieniążną odpowiadającą 1/2 wartości mieszkania. Natomiast jeżeli faktycznie jest tak jak piszę, że jest Pan właścicielem mieszkania, to decyzja czy wpuścić brata należy do Pana.
crusty25 jest off-line  
07-09-2007, 10:59  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

W końcu ktoś odpisał. Bardzo dziękuję !!
Chciałem zaznaczyć , że po dokładnym przeczytaniu decyzji sądu, stwierdzam, że sąd podał dokładną kwotę jaką muszę spłacic. Po przeliczeniu doszedłem do wniosku, że jest to kwota odpowiadająca 1/2 wartości mieszkania wyznaczonej na okres w którym zapadła decyzja sądu. I stąd BARDZO WAŻNE PYTANIE DO "crusty25". Czy spłacić bedę musiał brata na kwotę która została zawarta w decyzji sadu, czy ponownie zostanie oszacowana wartość mieszkania i ponownie sąd wyznaczy nową kwotę?Bo wiadomo, że wartość mieszkania wzrosła od tamtej pory.
eddy jest off-line  
07-09-2007, 11:06  
crusty25
Stały bywalec
 
Posty: 432
Domyślnie

Jeżeli postanowienie sądu o zniesieniu współwłasności jest prawomocne to znaczy że kwota która pozostała do spłaty na rzecz brata jest ostateczna i tylko w takiej wysokości Pański brat może od Pana żądać spłaty.
crusty25 jest off-line  
07-09-2007, 11:14  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Rozumiem, że jeśli decyzja nie jest prawomocna , brat może się odwołać? I zapewne miałby duże szanse na zmiane kwoty do spłaty? Zastanawiam się gdzie uzyskać informacje czy decyzja jest prawomocna?
Dziękuję jeszcze raz za pomoc !
eddy jest off-line  
07-09-2007, 11:21  
crusty25
Stały bywalec
 
Posty: 432
Domyślnie

Wystarczy że pójdzie Pan do sekretariatu sądowego wydziału w którym zostało wydane to orzeczenie i zapyta, czy postanowienie jest prowomocne. jeżeli nie jest, to oczywiście Pana brat może złożyć apelację od niego, przy czym trudno powiedzieć czy ma duże szanse na jego zmianę. Nie bardzo wierzę w to, że wartość nieruchomości mogła sie drastycznie zmienić przez okres 1 miesiąca.
crusty25 jest off-line  
07-09-2007, 11:26  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Decyzja zapadła kilka lat temu więc wartość wzrosła znacznie. a może mozliwosc odwołania mogła ulec przedawnieniu i wyrok sie uprawomocnił? (?)
eddy jest off-line  
07-09-2007, 11:29  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

przepraszam, decyzja - nie wyrok
eddy jest off-line  
07-09-2007, 11:34  
crusty25
Stały bywalec
 
Posty: 432
Domyślnie

Postanowienie jest więc na pewno prawomocne. Jeżeli nie spłacił Pan do tej pory brata to będzie Pan musiał zapłacić mu tę zasądzoną sumę zwiekszoną o odsetki ustawowe.
crusty25 jest off-line  
07-09-2007, 11:41  
eddy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

No to poczułem ogromną ulgę, głowię się jednak teraz nad tymi odsetkami ustawowymi, ale nie bede juz zamęczał Pani/Pana pytaniami. Pozostaje mi wybrać się do sądu. Jeszcze raz dziękuję za fachową pomoc !!!!
eddy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Widzenia w zakładzie karnym (odpowiedzi: 1) Witam, na dniach mam sprawę przeciwko ojcu dziecka o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz ograniczenie praw. Pozwany często był pod wpływem alkoholu...
§ Nauka w zakładzie karnym (odpowiedzi: 3) Witam. Wie ktoś w jakich zakładach można dokończyć szkołę średnia ?
§ Wstawienie się w zakładzie karnym (odpowiedzi: 16) Witam. Kilka miesięcy temu dostałam odróbki od sądu za niezapłacone mandaty, niestety dzięki mojej głupocie nie odrobiłam ich. Zaraz po tym zaczęły...
§ Sprzedaż mieszkania - współwłaściciel w zakładzie karnym (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie. Jak najłatwiej załatwić sprawę ze sprzedażą mieszkania którego jeden ze współwłaścicieli przebywa w zakładzie karnym? Wyraża on...
§ Dom na sprzedaż współwłaściciel w zakładzie karnym!!?? (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o opinię i ewentualną poradę. Sytuacja wygląda następująco. Jest dom do sprzedania którego właściciele są po rozwodzie, jeden z nich...
§ Wychowawca w Zakładzie Karnym (odpowiedzi: 26) Czy istnieją jakieś przepisy w których określone są obowiązki wychowawcy penitencjarnego? Bardzo prosze o pomoc. :help:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:51.