Parking na prywatnej dzialce a wymiary - Forum Prawne

 

Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Witam serdecznie, bardzo prosze o porade w sprawie projekowania parkingu: - wspolnota mieszkanianiowa niewielkiej kamienicy (20 lokali) postanowila na polowie dzialki wylozyc kostke z mysla o parkingu. - parking ten bedzie oddalony od okien budynku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Budynek w rozsypce
    Stan techniczny mojego budynku jest fatalny. Zalana jest piwnica(ciągle stoi w niej woda), pęka dolna część...
  • § Sprzedaż garazu
    Witam, czy da się sprzedać oddzielnie jeden z garaży, jeśli nabyłem mieszkanie wraz z dwoma boksami parkingowym...
  • § Umowa przedwstępna - inni kupu...
    Witam! Planuję zakup mieszkania. Sprawa jest na tyle nietypowa, że zawarciem umowy i całym procesem poszukiwania...

Odpowiedz
 
11-05-2010, 11:15  
n49
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Witam serdecznie, bardzo prosze o porade w sprawie projekowania parkingu:

- wspolnota mieszkanianiowa niewielkiej kamienicy (20 lokali) postanowila na polowie dzialki wylozyc kostke z mysla o parkingu.
- parking ten bedzie oddalony od okien budynku o conajmniej 10 metrow a odleglosc do najblizszej sciany bez okien bedzie wynosic okolo 6m.
- parking ma miec ksztalt prostokata, z "uliczka" biegnaca jego srodkiem a po kazdej jej stronie bedzie znajdowac sie prostopadle po 10 miejsc postojowych
- dojscie do dwoch katek zapewnione bedzie przez osobny chodnik o szerokosci okolo 2m oraz osobna furtke

Wsrod wlascicieli pojawily sie watpliwosci, jakiej wielkosci powinny byc miejsca parkingowe oraz szerokosc "uliczki" jak rowniez wjazd/podjazd.

Mam w zwiazku z tym nastepujace pytania:
- czy na taki parking potrzebne jest pozwolenie na budowe?
- czy wielkosc miejsc oraz "uliczki" na prywatnej posesji okreslaja jakies przepisy czy tez w drodze porozumienia wlasciciele moga sie zgodzic na mniejsze lub wieksze tak, by wygodnie sie znich korzystalo i jednoczesnie nie ograniczac terenow zielonych.


Z gory dziekuje za pomoc i porady
n49 jest off-line  
12-05-2010, 08:55  
silverstone
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Warunki techniczne dla miejsc postojowych:

Rozdział 3. Miejsca postojowe dla samochodów osobowych

§ 18. [Miejsca postojowe, organizacja] 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

§ 19. [Odległość od zabudowań] [15] 1.[16] Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:

1) 7 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie,

2) 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,

3) 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.

2.[17] Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:

1) 3 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie,

2) 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włącznie,

3) 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk.

3. Odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.

4. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę.

§ 20. [Miejsca dla niepełnosprawnych] Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.

§ 21. [Organizacja stanowisk] 1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

2. Stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów osobowych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody.

3. Stanowiska przeznaczone do mycia i niezawodowego przeglądu samochodów w zgrupowaniach miejsc postojowych powinny mieć doprowadzenie wody oraz twardą nawierzchnię ze spadkami zapewniającymi spływ wody do wpustów kanalizacyjnych z osadnikami błota i łapaczami oleju.Inwestycja ta wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli byłoby to do 10 miejsc postojowych to wystarczy zgłoszenie do Starostwa Powiatowego.

W praktyce niektórzy co sprytniejsi zgłaszają 10 miejsc, za miesiąc następne 10 miejsc... (Zgłoszenie nie wymaga projektu budowlanego, praktycznie minimalny wkład finansowy, koszty mapek - wystarczy kserokopia)
Jak to się mówi Polak potrafi
silverstone jest off-line  
12-05-2010, 15:38  
n49
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Bardzo dziekuje za informacje.

Czy moge prosic o podanie zrodla? Czy jest tam takze informacja o minimalnej szerokosci dojazdu do miejsc postojowych?

Ciekawi mnie, dlaczego na prywatnej posesji nie moge parkowac na miejscu postojowym o dowolnej (w granicach rozsadku) wielkosci?
Jesli wsrod lokatorow wszyscy jezdza fiatami 126p i wszyscy zgodza sie na miejsca o wymiarach powiedzmy 2x4m to czy ktos moze "sie przyczepic".
To samo tyczy sie szerokosci dojazdu - jesli ktos chcialby wjezdzac w swoje miejsce na 4-5 razy, to czemu nie? Rozumiem, ze jesli mowa o miejscach postojowych przy drodze publicznej, to nie nalezy utrudniac wjazdu/wyjazdu z takiego miejsca innnym uzytkownikom drogi (np gdyby do wjechania konieczne bylo chwilowe zajecie przeciwnego pasa ruchu)

Jesli wylozenie 10 miejsc postojowych nie wymaga pozwolenia na budowe to rozumiem, ze nie nastepuje takze odbior tych robot - czy w zwiazku z tym po zakonczeniu inwestycji nadzor budowlany moze miec uwagi co do wielkosci miejsc?

Z gory dziekuje za pomoc.
n49 jest off-line  
12-05-2010, 16:21  
silverstone
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Źródłem jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późn. zm. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Każda inwestycja, nawet wysypanie żwirku lub np. ułożenie małego fragmentu kostki brukowej, czyli utwardzenie terenu działki wymaga zgody właściwego organu. Organ sprawdza, czy planowana inwestycja jest zgodna z ww. warunkami technicznymi. Jeżeli chodzi o organy nadzoru to działają one głównie na wniosek, np. organ z mojego powiatu ma obecnie 9 tys. spraw w toku, więc w praktyce, z braku czasu, jego praca opiera się wyłącznie na kontrolowaniu na wniosek (najczęściej sąsiadów).
Od razu napiszę, że budowa takich miejsc postojowych, jeżeli w pobliżu występuje uzbrojenie w sieci i infrastrukturę techniczną może być niemożliwa np. jeżeli występuje nitka gazu, gazownia nie zgodzi się na ułożenie kostki brukowej, wylanie asfaltu, niechętnie na wysypanie kamieniem.
silverstone jest off-line  
12-05-2010, 16:27  
silverstone
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Rozdział 2

Dojścia i dojazdy

§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.

§ 15. 1. Szerokość, promienie łuków dojazdów, nachylenie podłużne i poprzeczne oraz nośność nawierzchni należy dostosować do wymiarów gabarytowych, ciężaru całkowitego i warunków ruchu pojazdów, których dojazd do działki budowlanej i budynku jest konieczny ze względu na ich przeznaczenie, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach odrębnych.
2. Dojścia służące równocześnie do ruchu pojazdów gospodarczych i uprzywilejowanych o masie całkowitej do 2,5 tony powinny mieć nawierzchnię o nośności co najmniej dostosowanej do masy tych pojazdów.

§ 16. 1. Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów, o których mowa w § 14 ust. 1 i 3, utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać.
2. Wymaganie dostępności osób niepełnosprawnych, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych, a także budynków w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz budynków w zakładach pracy, niebędących zakładami pracy chronionej, z wyjątkiem budynków, o których mowa w § 3 pkt 6.

§ 17. (uchylony).
silverstone jest off-line  
12-05-2010, 21:06  
n49
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Czy jako dojscia i dojazdy do dzialki budowlanej mozna traktowac zwykla ulice? Dzialka na ktorej planujemy zrobic parking jest dzialką narozną okoloną chodnikiem i dwoma normalnymi ulicami publicznymi.
Czy dojazd do miejsc parkingwych tez musi miec minimum 3m szerokosci (Rozdział 2 § 14. 1) czy tez raczej nalezy pomyslec o § 15. 1. a jesli tak, to w jakich odrebnych przepisach szukac informacji?


Uwaga, bedzie dygresja:
Jednak nadal zastanawia mnie, dlaczego na prywatnej dzialce (a nie np na prakingu przed sklepem) miejsce postojowe ma miec koniecznie minimum 5x2,3m. Pracuje w biurowcu w centrum miasta gdzie na trzypoziomowym parkingu podziemnym miejsca sa tak waskie, ze trzeba sie dogadac z sasiadem do ktorego boku samochodu sie przytulic, zeby mozna bylo wogole wysiasc. Dodam, ze budynek jest stosunkowo nowa inwestycja a ja nie parkuje szesnastoosiowej ciezarowki a jednak budynek zostal oddany do uzytku.
Koniec dygresji.
n49 jest off-line  
13-05-2010, 07:19  
silverstone
Użytkownik
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Cytat:
Napisał/a n49 Zobacz post
Czy jako dojscia i dojazdy do dzialki budowlanej mozna traktowac zwykla ulice? Dzialka na ktorej planujemy zrobic parking jest dzialką narozną okoloną chodnikiem i dwoma normalnymi ulicami publicznymi.
Czy dojazd do miejsc parkingwych tez musi miec minimum 3m szerokosci (Rozdział 2 § 14. 1) czy tez raczej nalezy pomyslec o § 15. 1. a jesli tak, to w jakich odrebnych przepisach szukac informacji?

Można, pod warunkiem że istnieje zjazd z drogi publicznej, czyli tej wspomnianej ulicy na tę działkę.
Budowa zjazdu z drogi publicznej wymaga pozwolenia na budowę i co się z tym wiąże projektu architektoniczno-budowlanego.
W praktyce:
Jeżeli chodnik ma obniżony krawężnik, wiadomo, że zjazd istnieje.
Jeżeli na drodze nie ma chodnika, zawsze można iść w zaparte, że zjazd istnieje, ale nie ma go na mapie. Kiedyś na budowę zjazdu nie było wymagane pozwolenie na budowę.

W przypadku gdy budowa będzie wymagać zgłoszenia nie jest sprawdzana szerokość drogi dojazdowej na parking.
Przyjmuje się, że 3 metry zawsze zostanie zachowane.
W przypadku gdy jest wymagane pozwolenie na budowę, nie chcę tutaj sugerować, wszystko zależy od Starostwa Powiatowego i pracujących w nim Inspektorów, zresztą jeśli chodzi o zgłoszenie to również może być indywidualne podejście.

Nie ma odrębnych przepisów ustalających szerokość drogi.

Cytat:
Napisał/a n49 Zobacz post
Jednak nadal zastanawia mnie, dlaczego na prywatnej dzialce (a nie np na prakingu przed sklepem) miejsce postojowe ma miec koniecznie minimum 5x2,3m. Pracuje w biurowcu w centrum miasta gdzie na trzypoziomowym parkingu podziemnym miejsca sa tak waskie, ze trzeba sie dogadac z sasiadem do ktorego boku samochodu sie przytulic, zeby mozna bylo wogole wysiasc. Dodam, ze budynek jest stosunkowo nowa inwestycja a ja nie parkuje szesnastoosiowej ciezarowki a jednak budynek zostal oddany do uzytku.
Na prywatnej działce jak również na parkingu przed sklepem obowiązują te same przepisy rozporządzenia.
Oddanie do użytku również dzieli się na zgłoszenia i pozwolenia. Jeżeli inwestycja wymaga zgłoszenia oddania do użytkowania w praktyce nadzór budowlany nawet nie przyjeżdża na odbiór końcowy.
silverstone jest off-line  
13-05-2010, 13:01  
n49
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Parking na prywatnej dzialce a wymiary

Fajnie, bardzo dziekuje za pomoc.

Zjazdy istnieja, nawet dwa, jako ze to dzialka narozna, pechowo, ze nie w tym miejscu co trzeba :/

Rozumiem, ze juz na terenie posesji droga prowadzaca do poszczegolnych miejsc postojowych moze byc dowolnie zakrecona, byleby zachowane zostaly odleglosci o ktorych mowa powyzej?
n49 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wymiary miejsca postojowego 220cm ?? (odpowiedzi: 6) Witam, proszę o pomoc. Kupiłem mieszkanie z powierzchnią postojową jest to skrajne miejsce przy płocie. Wg dewelopera miejsce ma mieć...
§ mieszkanie od dewelopera - złe wymiary (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem związany z zakupem mieszkania od dewelopera. Według projektu jedna ze ścian dzieląca korytarz z pokojem miała mieć 150cm długości...
§ Wymiary parkingu - za mały parking (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, dwa miesiące temu zakupiłam mieszkanie w stanie pierwotnym wraz z parkingiem podziemnym. Niestety nie wpadłam na to aby...
§ Szkolny "parking" tuż przy prywatnej posesji (odpowiedzi: 7) Witam, Na wstępnie przepraszam, jeśli temat umieściłem w złym dziale i prosiłbym w takiej sytuacji o jego przeniesienie. Sytuacja ma się tak:...
§ Wymiary działki (odpowiedzi: 4) Witam . Mam proste pytanie . Czy geodeta jak do niego zajadę ma obowiązek podać mi wymiary MOICH działek . Dostałem w spadku kilka działek rolnych i...
§ wodociagi na prywatnej dzialce (odpowiedzi: 7) Witam, To moj pierwszy post tutaj. Chcialbym zasiegnac rady specjalistow. Na dzialce moich rodzicow kilka lat temu gmina zbudowala siec wodno...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:51.