pożyczka od narzeczonego - Forum Prawne

 

pożyczka od narzeczonego

Witam, mam pewien problem. W 2009r. wpłaciliśmy z moim partnerem ratę na mieszkanie od dewelopera. Obecnie mamy wpłacone 200tys złotych (wkład własny mojego partnera) i chcemy wziąć kredyt na spłatę reszty (tj. ok 140tys.) mieszkania. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
20-05-2010, 15:19  
Elabe
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie pożyczka od narzeczonego

Witam, mam pewien problem. W 2009r. wpłaciliśmy z moim partnerem ratę na mieszkanie od dewelopera. Obecnie mamy wpłacone 200tys złotych (wkład własny mojego partnera) i chcemy wziąć kredyt na spłatę reszty (tj. ok 140tys.) mieszkania. I tu powstał problem. W tym czasie mój partner stracił pracę (prowadził działalność gospodarczą, miał dużą stratę z tytułu tej działalności). Okazało się, że w związku z tym mamy kłopot z wzięciem wspólnie kredytu na poczet pozostałych należności (syt. finansowa partnera znacznie obniża nam zdolność kredytową). W banku udzielono nam inf. iż mogę sama wziąć kredyt na spłatę reszty należności (mam zdolność), ale wtedy umowa kupna mieszkania od dewelopera musi być tylko na mnie (była na nas oboje). Zmieniliśmy ten zapis u dewelopera (umowa tylko na mnie jako kupującego). I powstał kolejny problem.... mianowicie wpłacone wcześniej przez mojego partnera 200tys. Mam w związku z tym pytanie: jak rozwiązać ten problem??? Tzn. czy mamy między sobą spisać jakąś umowę pożyczki (bo jak wytłumaczę się w urzędzie skarbowym z posiadania tych pieniędzy???), zapłacić podatek (jeśli tak, to jaki?). A może można to rozwiązać w jakiś inny sposób??? Bardzo proszę o odpowiedź, bo zupełnie nie wiemy co robić. Pozdrawiam.
Elabe jest off-line  
20-05-2010, 21:42  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: pożyczka od narzeczonego

Nie ma takiego obowiązku, że mieszkanie ma być tylko na Panią.

Dla mnie sprawa jest oczywista - partner za swój wkład kupuje ułamkowy udział we współwłasności (np 6/10), a Pani na kredyt kupuje pozostały udział we współwłasności (4/10).

Oboje ustanawiacie hipotekę na całym mieszkaniu na rzecz banku i wszystko jest w porządku.

Darowizna 200.000,00 zł od osoby obcej (bo taka jest partner w myśl przepisów podatkowych) zaowocuje takim podatkiem, że może się wszystkiego odechcieć.

Co do pożyczki - można (2% podatku), ale muszą być określone warunki wszystkie istotne elementy umowy, m. in. określające obowiązek zwrotu pożyczki.

Bo z istoty pożyczki wynika obowiązek jej zwrotu.
FraZeolog jest off-line  
20-05-2010, 22:36  
rafoso
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: pożyczka od narzeczonego

bank może udzieli kredytu na finansowanie zakupu lokalu, którego współwłaścicielem w części ułamkowej będzie osoba trzecia,
to zależy od banku, jego procedur i zaproponowanego produktu kredytowego,
są kredyty z określeniem finansowania własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie potrzeb osób trzecich,
i taki produkt tu nie może mieć zastosowania
rafoso jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dług narzeczonego (odpowiedzi: 9) Mój narzeczony ma dług u Komornika, czy po ślubie, gdy on nie będzie pracować ten dług przechodzi na mnie jako jego żona?
§ Ojciec narzeczonego ma długi (odpowiedzi: 8) Witam, ojciec narzeczonego ma długi - zaciągał kredyty sam i z małżonką. Obciążona jest hipoteka ich mieszkania. Co więcej jest też alkoholikiem. Co...
§ Zamkneli Mi Narzeczonego (odpowiedzi: 6) Witam. jestem tu pierwszy raz i mam nadzieje że mi pomożecie! Mój narzeczony miał sprawę w pszczynie w 2006r za przestępstwo z art. 160§1kk na karę...
§ była żona mojego narzeczonego (odpowiedzi: 3) Mam problem. Planuję ślub z narzeczonym w tym roku. Jest on po rozwodzie i z tego związku posiada dwójkę dzieci. Chciałam zapytać czy musimy...
§ Kredyt narzeczonego (odpowiedzi: 2) Witam, mój narzeczony zaciągnął jakiś czas temu kredyt w banku, który teraz spłaca. Mam pytanie w związku z tym, czy jeżeli wzięlibyśmy ślub to czy...
§ Przyjęta u narzeczonego ? (odpowiedzi: 1) Dzień dobry ! Otóż mam pytanie! Mój narzeczony otworzył firme, która prawnie jest otworzona od tyogdnia. Ja natomiast skończyłam studia w lipcu, i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:32.