Budynek gospodarczy - Forum Prawne

 

Budynek gospodarczy

Dzień dobry, Ponieważ już kiedyś otrzymałam na tym forum poradę, z której skutecznie skorzystałam ośmielam się znów zwrócić z kłopotem do osób bardziej doświadczonych i znających przepisy. Chcemy na terenie naszej posesji postawić budynek gospodarczy. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
07-06-2010, 17:49  
kret11
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Budynek gospodarczy

Dzień dobry,

Ponieważ już kiedyś otrzymałam na tym forum poradę, z której skutecznie skorzystałam ośmielam się znów zwrócić z kłopotem do osób bardziej doświadczonych i znających przepisy.

Chcemy na terenie naszej posesji postawić budynek gospodarczy. Kiedy miesiąc temu zwróciłam się z tym do Nadzoru Budowlanego w powiacie otrzymałam wytyczne jakie dokumenty potrzebuję przedstawić.
1.Wniosek
2.Mapkę
3.Ogólny opis i szkic budynku
4.Orzeczenie Inspektora p/poz.
5.Akt własności

Miałam jedynie złożyć dokumenty i po 30 dniach moglibyśmy zacząć budowę.
Zebrałam potrzebne dokumenty i kiedy dziś chciałam je złożyć powiedziano mi, że od tamtego czasu zmieniła się iterpretacja prawa i na tego typu budynek konieczne jest zezwolenie na budowę. W związku z tym muszę przedłożyc projekt budynku wykonany przez architekta i czekać na pozwolenie na budowę.

Nasz budynek gospodarczy ma być mały. 250cmx250cmx230cm(wysokość).Bez prądu i wody. Jedno okno od strony naszej posesji i drzwi również po naszej stronie. Wybudowany w technologi i architekturze naszego domu. Chcemy go umieścić; zgodnie z prawem; na granicy działek.
Czy rzeczywiście na budowę tak małego pomieszczenia gospodarczego potrzebna jest zgoda na budowę?


Pomyślałam tez wówczas o kupieniu i postawieniu zamiast budynku altany drewnianej zakupionej w sklepie. Jak mnie poinformowano do postawienia gotowej altany drewnianej o podobnych wymiarach również potrzebna jest nam zgoda na budowę.
Czy na pewno? Mam wątpliwości.

Dziękuję
kret11 jest off-line  
08-06-2010, 10:39  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Budynek gospodarczy

I słusznie.
1. Nie ma inspektora budowlanego w starostwie. Nadzór Budowlany( PINB) nie jest od wydawania pozwoleń na budowę.
2. Tak. Masz mieć projekt budowlany. W przypadku takiego budynku to prosty projekt.
3. Tak. Masz mieć plan zagospodarowania działki dla tego zamierzenia. Pomimo, że budynek mały, to nie wolno go budować jak się chce i gdziekolwiek.
4. Trzeba znać działkę, jej położenie(może ochrona zabytków?), wielkość, plany mpzp, itp. To może zweryfikować na miejscu osoba wykonująca funkcje techniczne w budownictwie: projektant, kierownik budowy,inspektor nadzoru, rzeczoznawca.
5. Jeśli położenie działki nie narzuca obowiązku pozwolenia na budowę, to tak mały budynek wykonuje się na podstawie zgłoszenia, ale projekty, rysunki muszą być.
artisan3D jest off-line  
08-06-2010, 22:29  
jaras11
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Budynek gospodarczy

Art.29 "Prawo Budowlane".

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2)wolno stojęcych parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.


Art. 30 1.1 - musisz zgłosić.

Zgłaszasz i czekasz na decyzję o uzupełnieniu dokumentów.
Jeżeli jesteś w zgodzie z planem miejscowym, nie powodujesz zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, mienia, środowiska, zabytków, warunków zdrowotno sanitarnych oraz nie wprowadzasz ograniczeń i ućiążliwości dla terenów sąsiednich nie mają podstaw do nałożenia w drodze decyzji obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Rozmowa z urzędnikiem to wniosek-decyzja.
Składasz zawiadomienie na piśmie i czekamy na decyzję. Wszystkie dodatkowe papiery muszą zamieścić w decyzji.

Przeczytaj dokładnie art. 29 i 30 Dz.U.1994 Nr 89 poz 414.
jaras11 jest off-line  
09-06-2010, 08:08  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Budynek gospodarczy

Składasz zawiadomienie o zamiarze wykonania robót budowlanych polegających na : budowa budynku gospodarczego. Wnioski w formie typowego druku są dostępne na stronach starostwa, i innych. Do wniosku załączysz to, co opisane w treści tegoż druczku.
jaras11, o jakiej decyzji wspominasz?
Składając zawiadomienie o zamiarze co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac, wnioskodawca czeka. Brak pisemnego sprzeciwu Starostwa(albo PINB) powoduje, że zawiadomienie się uprawomocniło. Sprzeciw może oznaczać, że planowane roboty są niezgodne, zagrażające, albo wzywające do uzupełnienia braków w postępowaniu.
Bywa, że współplemieńcy się sprzeciwiają, piszą, itp.
artisan3D jest off-line  
09-06-2010, 11:51  
jaras11
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Budynek gospodarczy

Dla jasności powinienem dodać, że jesli przez 30 dni decyzji zobowiązującej do uzupełniania zgłoszenia nie będzie, możesz budować.

artisan3D. Chodzi mi o rozmowę z urzędnikiem. Wniosek - decyzja (ew. postanowienie) a nie słuchanie bzdur o nowych interpretacjach i innych widzi mi się. Jeśli jest wymagane pozwolenie to niech to urzędnik napisze w decyzji i powoła się na konkretny paragraf.

Kret11, składaj druk zgłoszenia i czekaj. Opisz co, gdzie kiedy, szkic i czekamy.
jaras11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ budynek gospodarczy (odpowiedzi: 1) Witam Mam pewien kłopot mianowicie: Jakies 25-30 lat temu mój ojciec postawił szope z drewna ze starego domu.Szopa mial 5-6m wysokosci i prawie...
§ Budynek gospodarczy (odpowiedzi: 5) Witam. Posiadam budynek gospodarczy . Czy mogę w nim rozpocząć handel? Urząd Miasta nie wyraża zgody na zmianę przeznaczenia, pomimo że w planie...
§ budynek gospodarczy na wsi (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym wybudować na swojej działce budynek gospodarczy do 25 m2. Chciałabym się dowiedzieć, jaki są wymogi postawienia takiego budynku....
§ budynek gospodarczy (odpowiedzi: 3) chcę wybudować budynek gospodarczy bez pozwolenia ale 25mk to trochę za mało czy można wybudować dwa budynki od dzielone od siebie na ok 1.8m ale pod...
§ budynek gospodarczy (odpowiedzi: 5) witam ostatnio wyremontowałam budynek gospodarczy który należny do mojego ojca.nie stawiałam ścian działowych ani okien teraz mam pytanie czy mogę...
§ Budynek gospodarczy (odpowiedzi: 3) Chciałabym wybudować budynek gospodarczy na wsi, na działce rolnej, nie ma tam innych budynków na sąsiednich działkach też. Do jakiej powierzchni nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:11.