Wezwanie do zapłaty - Forum Prawne

 

Wezwanie do zapłaty

Witam! Otrzymałem poleconym za potwierdzeniem odbioru pismo od właściciela kamienicy wzywające mnie do zapłaty .Ojciec nie reguluję czynszu a ja jestem zameldowany. Treść brzmi: Na podstawie art.476 Kodeksu Cywilnego(Dz. U. z 1964r nr 16, poz.93 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § najem a dodatek mieszkaniowy
    Po 20 latach bycia razem nadszedł czas rozstania.Załatwiłam mieszkanie do wynajęcia.Tu pytanie co dalej robić.Boję...
  • § Ustalenie granic nieruchomości...
    Dostałem pocztą zawiadomienie o terminie ustalenia granic moich nieruchomości z jednym z sąsiadów. Problem w tym,...
  • § Koszty przyłącza wod-kan
    Witam serdecznie Zakupiłem właśnie działkę budowlaną. Na działce jest doprowadzony prąd natomiast nie ma...

Odpowiedz
 
20-06-2010, 22:28  
fuse
Początkujący
 
fuse na Forum Prawnym
 
Posty: 24
Domyślnie Wezwanie do zapłaty

Witam!
Otrzymałem poleconym za potwierdzeniem odbioru pismo od właściciela kamienicy wzywające mnie do zapłaty .Ojciec nie reguluję czynszu a ja jestem zameldowany.
Treść brzmi:
Na podstawie art.476 Kodeksu Cywilnego(Dz. U. z 1964r nr 16, poz.93 z poźn.zmianami) wzywamy do uregulowania należnej sumy w terminie 7 dni od otrzymania wezwania.
Kwota to ponad 6 tyś złotych.

Rozumiem że adresatem tego pisma winny być wszystkie pełnoletnie zameldowane pod tym adresem osoby.
Czy nie umieszczenie wszystkich osób(brak mego brata), oraz umieszczenie niepełnoletniej siostry nie stanowi jakiegoś nie dopełnienia czynności przy wysyłaniu tego pisma? Czy mam prawo wezwać właściciela do ponownego sporządzenia tego pisma?
Czy kwota ta winna być podzielona na ilość pełnoletnich mieszkańców w solidarny sposób? Chodzi mi tutaj o to czy właściciel poszedłby na rękę w ten sposób że zapłaciłbym sam 1/3 całościowo należnej kwoty.
W przypadku gdy ojciec nie zapłaci, właściciel zapewne wkroczy na drogę sądową.
Rozumiem że mam prawo zaproponować rozłożenie na raty.

Dlaczego dzieci muszą ponosić odpowiedzialność za głupotę swych rodziców.
fuse jest off-line  
21-06-2010, 11:09  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wezwanie do zapłaty

Przepis prawny:
Art. 688'1. KC
§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.


Przepis prawny:
Art. 366. KC
§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.


Wobec powyższego wierzyciel może żądać zapłaty całego świadczenia od którejkolwiek z zobowiązanych osób. Może ją dowolnie wybrać i zażądać od niej całości świadczenia.

Natomiast ta osoba ma później roszczenie zwrotne w stosunku do pozostałych współdłużników solidarnych.
FraZeolog jest off-line  
21-06-2010, 12:45  
fuse
Początkujący
 
fuse na Forum Prawnym
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Wezwanie do zapłaty

Dziękuję bardzo.
Czyli inaczej mówiąc odpowiedzialność prawną poniesie ten, który stara się być uczciwym. ;p

Aczkolwiek.
"Art. 688'1. KC
§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie."

Ja posiadam tam meldunek, a przebywam (czyli zamieszkuję)u moje dziewczyny. Czasami nocuję w miejscu zameldowania, lecz rzadko.
Czy wobec tego mogę wystosować do właściciela pismo że oparciu o Art. 688'1. KC nie jestem osobą zamieszkującą. Tym samym niech szuka pieniędzy w portfelu mego ojca.

Zameldowanie nie potwierdza faktu zamieszkiwania.Stwarza tylko administracyjną możliwość iż mogę stale zamieszkiwać pod tym adresem.

"Natomiast ta osoba ma później roszczenie zwrotne w stosunku do pozostałych współdłużników solidarnych."

Tzn. że mam później złożyć pozew z powództwa cywilnego przeciw ojcu i reszcie pełnoletniego rodzeństwa o zwrot kosztów?
fuse jest off-line  
10-09-2012, 17:05  
fuse
Początkujący
 
fuse na Forum Prawnym
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Wezwanie do zapłaty

Witam.
Troszkę czasu minęło od mego ostatniego wpisu w tym temacie.

Sprawa wygląda tak iż spłaciłem całą należność wierzyciela do komornika poprzez odciąganie z częściowo zajętego mi wynagrodzenia oraz z środków własnych wpłaconych do komornika.

Otrzymałem pismo [POSTANOWIENIE] od komornika informujące mnie i resztę dłużników o ustalenie kosztów przeprowadzonej egzekucji w sprawie, oraz o zakończeniu postępowanie egzekucyjnego w sprawie i pozostawieniu tytułu wykonawczego w aktach sprawy.

Uzasadniono iż całe roszczenie wynikające z tytułu wykonawczego zostało zaspokojone.

Na końcu dodano iż "postanowienie o ustalenie kosztów postępowania podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności."

-> nie do końca rozumiem, przecież wcześnie w postanowieniu napisano:
"w całości obciążyć nimi dłużnika oraz orzec o obowiązku ich zwrotu przez dłużnika na rzecz wierzyciela"

Moje pytanie dotyczy roszczenia zwrotnego w stosunku do pozostałych współdłużników solidarnych-
jak się do tego zabrać>

Czy komornik ma możliwość wystawienia mi pisma oświadczającego kto spłacił dług wierzyciela ?
by jasno wynikało kto z reszty współdłużników solidarnych winien zadośćuczynić mej osobie?
fuse jest off-line  
10-09-2012, 17:16  
amadis
Stały bywalec
 
amadis na Forum Prawnym
 
Posty: 7.703
Domyślnie RE: Wezwanie do zapłaty

To Ty dokumentujesz ze spłaciłeś zobowiazanie. A takie dokumenty posiadasz( zajęcie wynagrodzenia/zaswiadczenie od pracodawcy o wysokości potrąceń, potwierdzenie wpłat). Na podstawie tych dokumentów kierujesz regres w stosunku do pozostalych dłuzników.
amadis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do zapłaty po 10 latach - wezwanie do zapłaty. (odpowiedzi: 11) Witam. Otrzymałem pismo z kancelarii prawnej w związku z długiem za faktury telefoniczne z 2004 roku. Należność to ponad 4600 zł na co składa...
§ Przedsądowe wezwanie do zapłaty (zapłaconej) faktury (odpowiedzi: 23) Witam, Mam pytanie, albo raczej prośbę o doradzenie mi w następującej sytuacji: dostałem przedsądowe wezwanie do zapłaty faktury wraz z odsetkami...
§ Wezwanie do zapłaty czy ostateczne wezwanie do zapłaty? (odpowiedzi: 1) Ktoś jest mi winien pieniądze, chodziłam, prosiłam, nic. Piszę wezwanie do zapłaty. I tu pytanie - mogę napisać "OSTATECZNE WEZWANIE DO ZAPŁATY"...
§ Przedsądowe wezwanie do zapłaty za wezwanie, którego nigdy nie otrzymałam (odpowiedzi: 9) Witam, proszę o pomoc: parę dni temu otrzymałam przedsądowe wezwanie do zapłaty za fakturę plus ustawowe odsetki. Faktura z 2010r. została opłacona...
§ Ponowne wezwanie do zapłaty grzywny,wcześniej zapłaconej ?! (odpowiedzi: 3) Witam,jestem na forum nowy. Jakiś czas temu zostałem ukarany grzywną w wysokości 450 zł. a wraz z kosztami sądowymi cała kwota wynosiła 960 zł....
§ wezwanie do zapłaty współwłaściciela nieruchomości-brak odpowiedzi na wezwanie (odpowiedzi: 10) Witam Wysłałam pismo do współwłaściciela nieruchomości o zwrot 1/3 kosztów poniesionych za remont dachu przeprowadzonego rok temu....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:51.