Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada - Forum Prawne

 

Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe.Mieszkanie to miało zadłużenie czynszowe. Spółdzielnia wyznaczyła nam termin sprzedaży lub zamiany tego mieszkania do dnia 12 lipca 2010 r. Znalazł się kupiec mieszkający w sąsiednim bloku. Nawiasem mówiąc kumpel pani z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
23-08-2010, 13:22  
tygrysiczka
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe.Mieszkanie to miało zadłużenie czynszowe. Spółdzielnia wyznaczyła nam termin sprzedaży lub zamiany tego mieszkania do dnia 12 lipca 2010 r.
Znalazł się kupiec mieszkający w sąsiednim bloku. Nawiasem mówiąc kumpel pani z zarządu Spółdzielni.
Ustaliliśmy cenę sprzedaży, na którą kupujący przystał. W dniu gdy mieliśmy podpisać umowę przedwstępną, zadzwonił do nas i zbił cenę jeszcze o 10 tys. Najprawdopodobniej po porozumieniu z koleżanką z Zarządu, która wiedziała, że mieszkanie musimy sprzedać w tym terminie i jesteśmy "pod ścianą".
Przystaliśmy na tą niższą cenę.
Pani z Zarządu poinformowała nas, że kupujący musi przyjść z nami do Spółdzielni i podpisać papiery oraz wpłacić zadłużenie.
Tak też zrobiliśmy. W dniu 25 czerwca 2010 r. w siedzibie Spółdzielni Kupujący oświadczył, ze wpłaca na konto Spółdzielni kwotę X i że jest to przedwpłata na poczet kupna w/w mieszkania. W tym samym dniu podpisaliśmy z tym panem umowę przedwstępną kupna-sprzedaży ustalając termin finalizacji umowy przyrzeczonej do dnia 31 lipca 2010 r. Przy czym data 31 lipca została zaproponowana przez kupującego i został zapisany w umowie. Zapisano też, że kwota x została nam przekazana tytułem ZADATKU.
Umowa nie została spisana u notariusza.
Do dnia 31 lipca monitowaliśmy nieustannie kupującego, aby zaczął coś robić w tej sprawie-miał załatwiać kredyt na ten zakup, a z tego co wiemy nie zrobił nic a pod koniec lipca wyjechał sobie za granicę nie kontaktując się nawet z nami i nie informując, że nie będzie w stanie dotrzymać terminu.
My w tym czasie zadatkowaliśmy inne mieszkanie dlatego zależało nam aby dotrzymać terminu bo też mielismy termin do 31 lipca.
Przez cały czas kupujący nie raczył ani razu do nas zadzwonić i poinformować co się dzieje w sprawie, to my nieustannie dzwoniliśmy do niego.
6 sierpnia zaproponowaliśmy mu podpisanie aneksu do umowy i przedłużenie terminu. Pan stwierdził, że nie ma czasu bo idzie do znajomych a jutro i pojutrze też nie ma czasu bo będzie spał a potem ma wesele.
Skontaktowaliśmy się z prawnikiem i on poinformował nas, ze ta umowa juz nie obowiązuje i w tym momencie możemy ją zerwać z wimy kupującego i zatrzymać zadatek.
Tak zrobiliśmy i o tym fakcie poiformowaliśmy pisemnie Spółdzielnię i kupującego. Szukamy nowego nabywcy mieszkania, jesteśmy już w trakcie rozmów.
Kupujący zadzwonił do nas z awanturą 3 dni poźniej i zaczął rozmowę od słów "czy chcecie spokojnie chodzić po ulicy?", co zostało od razu zgłoszone na policję jako groźba.
Dziś otrzyamliśmy od kupującego pismo w którym wzywa nas do stawienia się u notariusza 31 sierpnia (podczas gdy umowa przestała obowiązywać 31 lipca). I straszy nas odpowiedzialnością karną oraz pozbawieniem wolności do lat 8 na podst art 286 par 1 KK. Informuje nas również ze oddał naszą sprawe do firmy windykacyjnej i z tą firmą mamy się obecnie kontaktować.
Co mamy w obecnej chwili zrobić?
Na jakiej podstawie kupujący wzywa nas do notariusza skoro do zawarcie umowy nie doszło w wyznaczonym terminie z jego winy?
Jakim prawem grozi nam odpowiedzialnością karną?
Bardzo proszę o poradę w jaki sposób teraz postąpić?
Prawnik powiedział nam, że may takie prawo i postąpiliśmy słusznie, a kupujący twierdzi ze my wyłudziliśmy od niego pieniądze.
Kto ma rację?
tygrysiczka jest off-line  
23-08-2010, 14:41  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Jeżeli jest tak jak opisujesz to macie rację. Oczywiście wysyłaliście mu te monity w taki sposób że możecie to udowodnić (polecony).
Umowa została niedotrzymana przez niedoszłego nabywcę więc zadatek przepada. Poinformować gościa pisemnie i szukać nowego kupca.
stom jest off-line  
23-08-2010, 14:53  
tygrysiczka
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Informację o niedotrzymaniu terminu przez niego i w związku z tym zatrzymaniu przez nas zadatku wysłaliśmy mu poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Mamy też nagraną rozmowę telefoniczną z nim, w którym przyznaje, że to MY go monitowaliśmy. Stwierdził, że on prowadzi firmę i nie ma czasu a na finalizację umowy według jego informacji, miał rok więc my ją "bezprawnie" zerwaliśmy.
Poza tym mamy nagranie, w którym potwierdził, że proponowaliśmy mu podpisanie aneksu (co leżało przecież w jego, a nie naszym interesie). Stwierdził jak wyżej, że on nie miał czasu.
Wiemy, że w Spółdzielni mu nie oddali pieniędzy, bo wiedzą, że tego w świetle prawa zrobić nie mogą.
Facet uparcie uważa, że umowa nadal obowiązuje obie strony i żąda, żebyśmy stawili się u notariusza w wyznaczonym przez niego dniu.
tygrysiczka jest off-line  
23-08-2010, 21:37  
lbn7349
Użytkownik
 
Posty: 137
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Tak naprawdę nie mają znaczenia monity i nagrania. Mogliście nic nie robić oczekując na zrealizowanie umowy przez drugą stronę. Umowa to umowa i nie trzeba nikogo nakłaniać do jej realizacji. Jeżeli jest tak jak piszesz (tu powtórzę za stomem), to nie musicie zwracać zadatku i się tym człowiekiem przejmować.
lbn7349 jest off-line  
27-08-2010, 14:40  
tygrysiczka
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Sprawa nabiera posmaku kryminalnego.
Kupujący wyznaczył nam termin stawienia się u notariusza w dniu 31 sierpnia 2010 r. My w poczuciu sprawiedliwości powiadomiliśmy pisemnie notariusza, ze wezwanie to jest bezpodstawne, gdyż umowa wygasła 31 lipca.
Kupujący zadzwonił do nas w dniu dzisiejszym i poinformował, że nie zjawiliśmy się u notariusza celem sfinalizowania umowy w dniu... 24 lipca 2010 r. Podobno ten pan dzwonił do nas i informował nas o terminie a my ponoć nie zjawiliśmy się. Zadzwonił również do nas pan z firmy windykacyjnej, którą pan X wyznaczył na swojego pełnomocnika-a przynajmniej tak nas poinformował w swoim piśmie-i straszył, że on zablokuje nam sprzedaż mieszkania w spółdzielni i że gwarantuje nam, że pan X to mieszkanie dostanie bardzo szybko i to za pół ceny i że pan X wystąpi do Prokuratury o wyłudzenie... i straszył nas, że popełniliśmy wyłudzenie, za co grozi 8 lat więzienia...
Pan x nie wykonał do nas ŻADNEGO telefonu od dnia podpisania umowy przedwstępnej!!!!! To my bez przerwy dzwoniliśmy do niego próbując nakłonić go do "ruszenia się" i załatwiania spraw w banku, bo nam się spieszy... 16 sierpnia gdy dzwonił do nas z awanturą, nie miał nadal pieniędzy. Jak w takim razie mógł nas wzywać do notariusza w dniu rzekomo 24 lipca???? Mamy nagraną tą rozmowę z nim. Proponował nam wtedy, że może nam zapłacić częśc kwoty za 3 dni a resztę za ok. 3 tygodnie. Oczywiście nie zgodziliśmy się, ponieważ umowa wygasła w dniu 31 lipca!!! I dzwoniąc do nas dziś twierdził, że my nie proponowaliśmy mu podpisania żadnego aneksu z przedłużeniem terminu...
Jesteśmy w szoku!!!!
Co robić? Facet jest totalnym oszustem!!!!!
tygrysiczka jest off-line  
20-09-2010, 10:52  
tygrysiczka
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Dziś facet z firmy windykacyjnej-którego jako pełnomocnika wyznaczył sobie Kupujący-wysłała nam monit o zwrot PODWÓJNEGO zadatku. Co mamy robić?
tygrysiczka jest off-line  
20-09-2010, 10:59  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Wzywać może, zapewne i powództwo napisze, tyle że przegrają sprawę w sądzie z kretesem.
rafal_26 jest off-line  
08-10-2010, 14:17  
finko
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

Jak powyższe komentarze mają się do Art. 390.§ 3. KC Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.????
finko jest off-line  
08-10-2010, 14:24  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

???
rafal_26 jest off-line  
08-10-2010, 21:04  
tygrysiczka
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej-potrzebna porada

ROSZCZENIA z tytułu umowy przedwstępnej przedawniają się po upływie roku, czyli możesz dochodzić roszczeń w ciągu roku, po tym terminie już nie.
Ale data obowiązuje ta, która jest zawarta w umowie przedwstępnej.
Jeśli nie została ustalona data, to wtedy masz rok na zawarcie umowy. A w naszym przypadku był dokładnie określony termin.
tygrysiczka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej (odpowiedzi: 4) 1 września została zawarta umowa przedwstępna sprzedaży domu.umowa zawarta była u notariusza.kupujący wpłacił zadatek,podkreślam zadatek,a nie...
§ Umowa przedwstępna kupna samochodu z salonu - niedotrzymanie terminu (odpowiedzi: 2) Moja dziewczyna zawarła z salonem samochodowym wstępną umowę kupna-sprzedaży samochodu o wartości brutto 48.000 zł. Salon zobowiązał się do...
§ Umowa przedwstępna sprzedaży domu-niedotrzymanie terminu (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Niedawno podpisałam umowę przedwstępnę sprzedaży domu jako sprzedający. Mam pytanie, kto ustala termin i warunki zapisu kupujący...
§ Niedotrzymanie warunków przedwstępnej umowy wynajmu lokalu (odpowiedzi: 1) Witam! Jestem nowa na forum, ale mam problem, a mianowicie, złożyłam wniosek o dotację z urzędu pracy o działalność gospodarczą, dogadałam się ze...
§ niedotrzymanie terminu umowy przedwstępnej. (odpowiedzi: 1) Witam.mam ochotę kupić siedlisko,znalazłam domek.WŁAŚCICIEL,wcześniej spisał umowę przedwstępną z innym nabywcą.Umowa byla zadatkowana i w akcie jest...
§ Przekroczenie terminu umowy przedwstępnej (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Mamy z żoną taki problem w listopadzie zeszłego roku podpisaliśmy ze wspólnotą mieszkaniową umowę przedwstępną u notariusza na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:47.