Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania - Forum Prawne

 

Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

witam! Złożyłem wniosek o ustalenie warunków zabudowy /budowa domu jednorodzinnego/ a po kliku tygodniach dostałem inf. o zawieszeniu postępowania ponieważ gmina nie może ustalić stron postępowania. Po drugiej stronie drogi zmarła właścicielka i gmina nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
25-08-2010, 21:34  
zbba
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

witam! Złożyłem wniosek o ustalenie warunków zabudowy /budowa domu jednorodzinnego/ a po kliku tygodniach dostałem inf. o zawieszeniu postępowania ponieważ gmina nie może ustalić stron postępowania. Po drugiej stronie drogi zmarła właścicielka i gmina nie może znaleźć spadkobierców. Na jak długo gmina może w tym przypadku zawiesić postępowanie i czy w ogóle sąsiadka z drugiej strony drogi jest stroną postępowania, czy stroną postępowania nie są sąsiedzi bezpośredni przylegający do działki?(szerokość działki 35m)
zbba jest off-line  
26-08-2010, 11:36  
grem1
Użytkownik
 
Posty: 369
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

Warunki zabudowy ustala się co do gruntu i nie widzę tu związku z jakimiś stronami postępowania. O ustalenie warunków zabudowy na jakimkolwiek terenie może wystąpić każdy.
Jesteś pewny, że chodzi o warunki zabudowy a nie o coś innego?
grem1 jest off-line  
26-08-2010, 12:03  
StaryGość
Użytkownik
 
Posty: 244
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

W moim przypadku sąsiedzi nie byli stronami postępowania. Ponieważ budowa domu jednorodzinnego nie oddziałuje na sąsiednie działki. Może spróbuj się odwołać od tego zawieszenia.
StaryGość jest off-line  
25-09-2010, 16:05  
decybel
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

@zbba - udało się jakos wznowic postepowanie ?

@StaryPrawnik - mógłby Pan pomóc w jaki sposób to uargumentować w Urzędzie ? mam problem w ustaleniu jednego sasiada wiec moze takie rozwiazanie jak Pan przedstawia byłoby dobre. moze nakreśle swoją sytuacje:

Chcemy wykonczyc dom którego budowa została rozpoczęta ponad 10lat temu. Z powodu spraw osobistych budowa zostala przerwana no i pozwolenie na budowe straciło juz waznosc. Teraz chcielibysmy wznowic budowe i potrzebne są nowe warunki zabudowy.

Złozylismy wniosek o WZ, a teraz Pani urzedniczka chce zawiesic postępowanie o warunki zabudowy ponieważ nie znaja adresu jednego sąsiada (wlasciciela sasiednich ląk). Nikt z pozostałych sasiadow nie zna wlasciciela tej działki.

Najgorsze jest to ze dom prawie byl skonczony (stan zakniety z dachem, instalacje zrobione) i chcemy go tylko wykonczyc + mala rozbudowa i zamieszkac.

10 lat temu ten sasiad nie by wlaczany jako strona postepowania (tez nikt nie wiedzial kto jest wlascicielem) teraz natomiast podobno nie mozna kontynuowac bo nie znaja adresu. Zrezta wydaje mi sie bez sensu powiadamianie kogos kogo na działce nie bylo kupe lat, ten dom juz stoi i wczesniej nikt nqie zglaszal problemow tylko chcemy go skonczyc i zamieszkac. ( dom znajduje sie okolo 26 metrow od działki ktorej brak wlasciciela )

Mamy tydzien na ustalenie sasiada, a jak nie to sprawe zawieszaja.

Z góry dziękuje
decybel jest off-line  
27-10-2010, 19:15  
StaryGość
Użytkownik
 
Posty: 244
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

Wiem, że już pewnie za późno , ale argument był taki, że obszar oddziaływania na środowisko obejmuję tylko moją działkę objętą wnioskiem o warunki zabudowy.
Pozdrawiam!
StaryGość jest off-line  
28-10-2010, 08:41  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

Ciekawe z tą łąką. Jest grunt, obowiązek podatkowy, rejestr gruntów w wydziale geodezyjnym, a ustalić właściciela trudno? Gmina nie dba o dochody z podatku.

Można by w przypadku braku ustalenia właściciela sąsiedniej nieruchomości wnieść wniosek do sądu o ustanowienie kuratora do reprezentowania interesów tego kogoś w tym postępowaniu? Pewnie tak.
artisan3D jest off-line  
01-11-2010, 17:17  
ravenheart
Użytkownik
 
Posty: 109
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

"Złozylismy wniosek o WZ, a teraz Pani urzedniczka chce zawiesic postępowanie o warunki zabudowy ponieważ nie znaja adresu jednego sąsiada (wlasciciela sasiednich ląk). Nikt z pozostałych sasiadow nie zna wlasciciela tej działki."

Co do zasady ostępowanie można zawiesić jeżeli jego rozstrzygnięcie zależy od wyniku postępowania prowadzonego przez inny organ lub sąd ( art. 97 kpa ), co w tym przypadku nie ma miejsca.
Postępowanie można zawiesić jeżeli strona zmarła w toku postępowania a nie przed datą jego wszczęcia.
W opisanym przypadku po prostu istnieje problem z ustaleniem stron, w związku z tym urząd, jeżeli nie ustali tego w najbliższym czasie powinien:
a) wystąpić o ustanowienie przedstawiciela dla osoby nieobecnej ( art. 34 kpa )
lub
b) wystąpić o ustanowienie kuratora dla osoby zmarłej, przy założeniu że spadkobiercy są nieznani ( art. 30 par. 5 kpa )
ravenheart jest off-line  
02-11-2010, 10:35  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania

Wydział gruntów urzędu gminy nie złożył zawiadomienia do wydziału finansowego tej gminy i gmina nie otrzymuje podatków gruntowych? Może od lat wielu? A może ktoś dyskretnie w koszyczku pozostawia pieniądze na karteluszku wpisując na opłatę czego? A może też wpisany jest nr ewidencyjny, nr kw i w sądzie w księgach wieczystych jest nazwisko, jest imię, jest adres, jest nawet nr dowodu osobistego z pesel?

A może tak tej pani nie chce, się stuku-stuku, podejść na inne piętro i spytać się innej pani?
Napisz więc do gminy o postępowanie wg wskazań ravenhearta. Skorzystaj, że są wybory i podkreśl jak bardzo gmina Ci utrudnia inwestycję.
artisan3D jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o warunki zabudowy a zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego (odpowiedzi: 5) Witam Państwa,proszę o odpowiedź;z zachowaniem jakiego terminu od dnia złożenia wniosku organ administracji musi wydać zawiadomienie o wszczęciu...
§ zawieszenie postępowania (odpowiedzi: 2) witam! mam problem w sprawie alimentów, który polega na mściwości mojej poprzedniej partnerki. miałem założonego komornika, którego spłaciłem wiadomo...
§ Zawieszenie postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy. (odpowiedzi: 4) Witam, Pytanie: Artykuł 62 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym reguluje sprawę możliwości zawieszenia postępowania w sprawie...
§ Wznowienie postępowania o warunki zabudowy i bezczynność organu (odpowiedzi: 2) Posiadam warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 3 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z podziałem działki do realizacji na działce...
§ Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania (odpowiedzi: 4) Witam. Wraz z kilkoma sąsiadami jesteśmy właścicielami działek sąsiednich do działki, na której inwestor rozpoczął budową sześciokondygnacyjnych...
§ Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy (odpowiedzi: 3) Witam Prosił bym o podanie wskazówek działania i ewentualnych doświadczeń w sprawie zawieszenia postępowania administracyjnego o wydanie WZ. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:52.