Wymiana wodomierzy co 5 lat - Forum Prawne

 

Wymiana wodomierzy co 5 lat

Witam! Mam pytanie czy jest to zgodne z przepisami, żeby co 5 lat na koszt właściciela były wymieniane wodomierze, czy raczej ten koszt (zakupu liczników + wymiany przez fachowca) ponosić powinna wspólnota?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
29-08-2010, 17:19  
mtb838
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Wymiana wodomierzy co 5 lat

Witam! Mam pytanie czy jest to zgodne z przepisami, żeby co 5 lat na koszt właściciela były wymieniane wodomierze, czy raczej ten koszt (zakupu liczników + wymiany przez fachowca) ponosić powinna wspólnota?
mtb838 jest off-line  
29-08-2010, 18:30  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.408
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

O ile się nie mylę, to wszystko uzależnione jest od tego, kto zawierał umowę z wodociągami.

Jeżeli umowa była z właścicielem lokalu-to on pokrywa koszty wymiany wodomierza.
Jeżeli umowa była zawarta ze wspólnotą-to ona pokrywa koszt.

To nie są jednak duże sumy.
Lewanna jest off-line  
29-08-2010, 20:46  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

Niekoniecznie. Czasem w regulaminie rozliczeń (albo w innej uchwale) wspólnota określa kto jest właścicielem wodomierzy i na czyj koszt są wymieniane (nawiasem mówiąc: nawet jeśli na koszt Wspólnoty, to i tak w rezultacie zapłaci każdy ze współwłaścicieli ).
demagogia jest off-line  
06-09-2013, 01:27  
Flicka
Stały bywalec
 
Posty: 3.432
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

Odgrzebię temat:

- spółdzielnia mieszkaniowa
- wodomierze należą do mieszkańców
- spółdzielnia ogłosiła przetarg i wybrała drogą firmę do wymiany
- kosztami spółdzielnia obciąża mieszkańców

pytanie:
- czy mieszkańcy mogą olać przetarg i wymienić wodomierze na własny koszt?

Spółdzielnia mówi, że kto nie wymieni na "ich" wodomierz, będzie płacił drogi ryczałt za wodę.
Flicka jest off-line  
26-06-2014, 19:55  
bodziaw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

Chciałam zadać pytanie, ale nie mogę znaleźć takiego odpowiednika.
U mnie Spółdzielnia sama wybrała dostawcę wodomierzy i koszty wymiany lub założenia sama pokryła (z funduszu remontowego). Jest jeden problem: opłata miesięczna za legalizację wynosi 2 zł od jednego licznika - to jakieś curiosum. Wg moich informacji legalizacja jest dokonywana co 5 lat, a może co roku, i jest wykonywana przez dostawcę tych urządzeń. A Prezes przyciśnięty do muru powiedział, że to zaliczka na zakup nowych. No czegoś tu nie rozumiem. Może ktoś wie coś napisze mądrego na ten temat.
A normy zużycia wody na łepka/miesiąc to 4,2 do 5.4 m3 w budynku, w którym nie ma wodomierza głównego (Dz.U Nr 8 poz.70) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.01.2002 r.
bodziaw jest off-line  
27-06-2014, 14:28  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.226
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

Cytat:
Napisał/a bodziaw Zobacz post
A Prezes przyciśnięty do muru powiedział, że to zaliczka na zakup nowych.
Rozsądne rozwiązanie. Zamiast wyjmować 120 złotych z kieszeni za pięć lat jednorazowo, płacicie co miesiąc po 2 zł, co jest mniej dolegliwe. Czyli podobnie jak w wypadku funduszu remontowego.
Cytat:
Napisał/a bodziaw Zobacz post
Wg moich informacji legalizacja jest dokonywana co 5 lat, a może co roku, i jest wykonywana przez dostawcę tych urządzeń.
Co 5 lat i jest płatna. Koszt legalizacji jest tylko trochę niższy (wg mojej wiedzy) niż koszt nowego wodomierza, dlatego bardziej opłaca się kupić nowy wodomierz, który gwarantuje większą precyzję niż używany.
Cytat:
Napisał/a bodziaw Zobacz post
A normy zużycia wody na łepka/miesiąc to 4,2 do 5.4 m3 w budynku, w którym nie ma wodomierza głównego (Dz.U Nr 8 poz.70) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.01.2002 r.
Te normy NIE dotyczą rozliczeń z poszczególnymi właścicielami/lokatorami, ale sytuacji, gdy budynek nie jest wyposażony w wodomierz główny. Jeśli macie wodomierze w lokalach, to na pewno posiadacie wodomierz główny.
Spółdzielnie i wspólnoty dla lokali, w których nie ma wodomierzy, przyjmują różne rozwiązania dotyczące ryczałtowych rozliczeń. Zazwyczaj są one dużo mniej korzystne niż rozliczania z wodomierza, nawet w wypadku, gdy w lokalu opomiarowanym zużywa się dużo wody. Jak jest u Was, można sprawdzić w regulaminie rozliczeń mediów Waszej spółdzielni.
Avadoro jest off-line  
17-11-2014, 11:10  
MalgorzataElzbieta
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wymiana wodomierzy co 5 lat

Witam
właśnie jestem przed wymianą wodomierza w moim mieszkaniu. Spółdzielnia Mieszkaniowa wywiesiła ogłoszenie, że wymiana do godziny 14 kosztuje 50 zł a po tej godzinie już 75 zł. Mieszkam sama, pracuję do godz. 15:00 wiec nie ma wielkiego wyboru, albo zapłacę więcej albo wezmę urlop wymiana ponoć potrwa ok 1,5 godziny). Moje pytanie czy to jest zgodne z prawem? Czy muszę się temu podporządkować?
MalgorzataElzbieta jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wymiana wodomierzy - kto ponosi koszty? (odpowiedzi: 12) Witam. Wynajmuję od roku mieszkanie. Otrzymałam z rachunkami informację od administratora odnośnie dodatkowej opłaty za wymianę wodomierzy. Decyzję...
§ Wymiana wodomierzy (odpowiedzi: 6) Witam, w moim budynku mieszka ponad 260 rodzin. To wielki budynek w samym centrum miasta. Nie muszę dodawać, iż zagęszczenie wszystkiego jest tu...
§ Wymiana wodomierzy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Mam bardzo poważny problem i może już ktoś się z tym spotkał. Niedawno wymieniali nam wodomierze na radiowe. Przed wymianą nikt...
§ wymiana wodomierzy bez protokółu (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Otrzymałem ze spółdzielni mieszkaniowej pozew o zapłatę niedoboru wody ok 1700zł. Miała miejsce wymiana wodomierzy w całym...
§ wymiana liczników wodomierzy opłaty (odpowiedzi: 4) witam chciałabym się dowiedzieć czy spółdzielnia mieszkaniowa wymieniając liczniki wody nie poinformowawszy wcześniej o opłacie za wymianę może po...
§ wymiana wodomierzy, przyszła faktura (odpowiedzi: 12) witam Państwa. Jakiś czas temu wymieniano u mnie wodomierze. Nie poinformowano mnie o kosztach. Byłam przekonana, że jest to na koszt spółdzielni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:12.