droga gminna/droga wewnętrzna - Forum Prawne

 

droga gminna/droga wewnętrzna

Proszę o udzielenie odpowiedzi na bardzo ważne dla mnie pytanie: Jak wygląda finansowanie utworzenia drogi gminnej, która w planie zagosp. przestrz. ma przebiegać przez grunt prywatny. ? Czy gmina po uchwaleniu planu ma obowiązek realizacji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
17-10-2007, 15:51  
yenwow
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie droga gminna/droga wewnętrzna

Proszę o udzielenie odpowiedzi na bardzo ważne dla mnie pytanie:

Jak wygląda finansowanie utworzenia drogi gminnej, która w planie zagosp. przestrz. ma przebiegać przez grunt prywatny. ? Czy gmina po uchwaleniu planu ma obowiązek realizacji takiej drogi z własnych środków (jeżeli rokowania nie przyniosą rezultatów w drodze wywłaszczenia za odszkodowaniem za grunt). ?
Plan przewiduje budowę drogi gminnej celem zapewnienia odrolnionym w tym planie działkom budowlanym dostępu do drogi publicznej. Sąsiedzi mówili że gmina chce aby właściciele tych działek wykupili wspólnie udziały w gruncie od właścicieli nieruchomości przez których droga ma przebiegać i oddali grunt bezpłatnie gminie pod budowę drogi.
Czy właściciele działek mogą domagać się od gminy realizacji drogi publicznej przyjętej w uchwalonym planie z własnych środków gminy ignorując to co wyżej.

Jaki byłby status drogi wewnętrznej wydzielonej z własnych gruntów, czy drogę taką trzeba zgłaszać do gminy? i nanosić na jakieś mapy np. planu zagosp. czy wystarczy ustanowienie odp. służebności drogowych a droga taka nie musi być oznaczona w żadnej ewidencji.

Ost. napisany post pozostał bez odzewu, postanowiłem napisać jeszcze jeden skracając go najbardziej jak umiałem proszę o pilną pomoc w powyższych kwestiach.
yenwow jest off-line  
18-10-2007, 23:00  
yenwow
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

naprawde nikt nie ma takiej wiedzy aby mi pomoc?
yenwow jest off-line  
19-10-2007, 08:24  
robertus
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie

Ustawa o drogach bublicznych:
Art. 8. 1. Drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, są drogami wewnętrznymi.
2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
3. Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
zatem, co do zasady, czyja droga (grunt) ten finansuje jej budowę.
robertus jest off-line  
19-10-2007, 08:34  
robertus
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie

moim zdaniem, oddanie gruntu pod droge (nawet bezpłatne) gminie jest najlepszym rozwiązaniem. łatwiej bowiem (chyba) wyegzekwewać na Wójcie budowę drogi niż porozumiec sie w tej kwestii ze wszystkimi sasiadami. Po drugie, nalezy liczyc sie z konsekwencajmi podatkowymi - grunt drogowy podlega obciążeniu podatkiem od nieruchomości (nie rolnym) czyli wyższymi stawkami
robertus jest off-line  
01-10-2008, 22:35  
CoM
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Chciałabym odświeżyć temat! Pytanie mam trochę inne, ale sprawa wygląda mniej więcej tak samo, otóż pewien urząd Gminy nie chce przyjąć ode mnie działki, która stanowi drogę dojazdową do około 10 działek budowlanych, na niektórych działkach już zakończyła się budowa i mieszkańcy chcą by drogę wyremontowano. Na wypisach z ksiąg wieczystych widnieje zapis, ze mieszkańcy (wspólnie ze sprzedawcą gruntu, czyli tych działek) zobowiązują się do wspólnego utrzymania drogi DO CZASU PRZEJĘCIA JEJ PRZEZ GMINĘ, ale gmina od 5 lat drogi nie chce przejąć. Dowiadywałam się z wielu źródeł i dowiedziałam się, że Gmina wcale NIE MUSI, ale MOŻE ją przejąć. Na innych osiedlach w mojej miejscowości Gmina drogi przejmowała, więc nie znam zasady jaka się kieruje. O co tak naprawdę chodzi, wydaje mi się, że skoro droga prowadzi do 10 działek, to jest jak najbardziej publiczna, osiedle będzie się rozrastać coraz bardziej, wiec chyba nie jest to droga wewnętrzna, wiec dlaczego Gmina jej nie przejmuje? Czy jest wogóle możliwe, to że jej nigdy nie przejmie? Dowiedziałam się też (ale to z pogłosek, żadna to sprawdzona informacja), że publicznie uczęszczane drogi NIE MOGĄ był prywatne. Jest ktoś w stanie nieco rozjaśnić mi tą kwestie (podpowiedzieć gdzie szukać informacji na ten temat, lub odpowiedzieć czy to prawda, że droga, którą uczęszcza się publicznie nie może być prywatna???) Z góry dziękuje za pomoc, sprawa jest dla mnie niesłychanie ważna!
CoM jest off-line  
07-10-2008, 20:28  
Holek-PINBTorun
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Tak długo jak droga jest własnością osoby fizycznej a nie gminy, będzie to droga prywatna. Mogą z niej <oczywiście z prawnego punktu widzenia> korzystac tylko osoby, dla których właściciel ustanowił służebnośc przechodu i przejazdu, bądź też sąd przyznał drogę konieczną.
Gmina nie ma obowiązku przejmowania drogi. Może to zrobic, lecz nie musi. Przykładu nie musze daleko szukac, gdyż sam amm ten problem. Aby uniknac opłaty za służebności podaczas kupna działki zaproponowałem właścicielowi drogi, by zrzekł się drogi na rzecz gminy. Ten poinformował mnie o tym, iż wniosek od ponad 5 miesięcy leży w gminie ... Po rozmowie z przedstawicielem gminy, okazało się, iż takich wniosków leży tam około 100 a gmina najnormalniej na świecie nie ma kasy na odkupienie takiej drogi. I tu nie chodzi o koszty samej drogi, bo to można za darmo oddac, ale koszty rzeczoznawcy, geodety itp, a w dalszej perspektywie także i utrzymywanie tej drogi chociażby w byle jakim stanie. Ale drogę prywatną można samemu urządzic.
Holek-PINBTorun jest off-line  
07-10-2008, 20:54  
CoM
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: droga gminna/droga wewnętrzna

Masakra! Jednej osobie trudno jest utrzymać droge, a taka gmina ma tych kilometrów troche, wiec dodatkowe 2230 metrów kw nie robią za dużej różnicy. Poza tym płaci się do gminy różne opłaty adiacenckie ..... a tu jeszcze trzeba droge utrzymywac! Masakra!
CoM jest off-line  
23-01-2009, 14:53  
N.Niewinny
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam, mam pytanie związane z tematem - drogi gminnej. Dojazd do kilku domów w tym mojego wiedzie przez drogę której właścicielem jest gmina. Czy gmina zobowiązana jest utrzymywać tą drogę przejezdną np w zimie oraz czy gmina powinna ja naprawiać? Droga ta nie jest asfaltowa lesz gruntowa utwardzana - aktualnie nie jest utwardzana lecz rozmoknięta po zimie - błotnista i nie przejezdna, jedynie samochód terenowy możne po niej przejechać bez problemu. Jeżeli gmina powinna się ta drogą zajmować to co powinienem zrobić żeby jej o tym przypomnieć?
N.Niewinny jest off-line  
24-01-2009, 08:18  
maestro79
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Podstawowa sprawą jest spojrzenie jaki staut ma ta droga w miejscowym planie zagospdoarowania przestrzennym ewentualnie w studium uwarunkowań i kierunków jesli planu nie ma.
Plan miejscowy okresla czy ta droga ma byc docelowo publiczna czy wewnetrzna w tym przypadku roznicy prawie nie ma gdyz wlasicielem jest gmina i jakie mają jej byc parametry. W studium może byc rowniez wzmianka ewentualnie na rysunku moze byc zazaczona jako np D (dojazdowa)
Jesli w okazałoby się ze jest to planowana droga publiczna to mozna przypomniec w gminie o obowiazku jaki wynika z tych dokumentów. Warto jeszcze znac np Plan rozwoju lokalnego gminy jesli istnieje lub inne dokumenty w ktorych bedą jakies zapisy o przewidywanych inwestycjach.
Brak jakiejkolwiek wzmianki w powyzszych dokumentach nie wyklucza interwencji gminy w poprawie stanu tej drogi.
Najskuteczniejszą metodą bedzie napisanie pisma z opisem problemu pod ktorym podpiszą się wszysycy ktorzy korzystają z tej drogi i osobiste zlozenie pisma najlepiej w dwoch egzemplarzach do urzedu gminy i do przewodniczącego rady gminy.
maestro79 jest off-line  
25-01-2009, 20:47  
pakodegites
Użytkownik
 
Posty: 387
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

miejscowy plan zagospodarowania przestrzenego wcale nie jest jakąś niewzruszalną wyrocznią. co chwila chodzą decydentom różne pomysły po głowach i np mogą popełnić kolejna spec ustawę (coś a la ta o drogach krajowych i autostradach), która wszystkie plany maluczkich mogą położyć.
inna rzecz że gminy tylko "mogą" przejmować drogi prywatne. ja akurat jestem w odwrotnej sytuacji i chcę mieć własną drogę
pakodegites jest off-line  
26-01-2009, 06:23  
maestro79
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

to prawda miejscowy plan nie jest wyrocznią ale to jakiś argument w dyskusji... ,a najkorzystniej byloby miec zaprzyjaźnionego radnego
maestro79 jest off-line  
31-10-2009, 17:32  
adalbert2004
Użytkownik
 
Posty: 196
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

Drogę, której właścicielem jest gmina, gmina zobowiązana jest utrzymywać (patrz przepisy powołane wyżej). Inną sprawą jest jej status.O nim nie decyduje plan zagospodarowania. O statusie drogi gminnej (publiczna czy wewnętrzna) decyduje rada podejmując stosowną uchwałę o zaliczeniu drogi X do kategorii dróg publicznych. W urzędzie gminy istnieje rejestr publicznych dróg gminnych. Zaliczenie danej drogi do kategorii drogi publicznej stawia tę drogę w hierarchi wyżej niż każdą drogę wewnętrzną. Z tym wiąże się np. kolejność remontów, kolejność oświetlenia, kolejność odśnieżenia.
adalbert2004 jest off-line  
04-01-2012, 11:58  
-Joanna75
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

Bardzo proszę o pomoc. Sprawa dotyczy drogi gminnej.
Kilka lat temu oddaliśmy część działki na rzecz gminy pod drogę gminną, droga została wyasfaltowana. Czy gmina ma obowiązek nanieść drogę na mapki czy my to mamy zrobić?
-Joanna75 jest off-line  
04-01-2012, 17:30  
-Joanna75
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

czy ktoś jest w stanie mi pomóc ?
-Joanna75 jest off-line  
04-01-2012, 19:21  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.555
Domyślnie RE: droga gminna/droga wewnętrzna

Cytat:
Napisał/a -Joanna75 Zobacz post
czy ktoś jest w stanie mi pomóc ?
A ktoś żąda żebyście to zrobili?
honefoss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Droga wewnętrzna (odpowiedzi: 16) Witam! Bardzo proszę o informację w kontekście oznakowania ( czy tez jego braku ) drogi wewnętrznej. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych...
§ Droga niepubliczna, a droga wewnętrzna czy to samo? (odpowiedzi: 1) Mam dwa pytania. Pierwsze takie jak w tytule, a drugie to: Czy istniej zapis prawny określający dopuszczalną masę całkowitą na drodze wewnętrznej?...
§ Droga gminna wewnętrzna, a ogrodzenie (odpowiedzi: 2) Witam. Piszę do was ponieważ zakupiłem działkę budowlaną, która graniczy z drogą wewnętrzną gminną. Jaką odległość muszę zachować (od tej drogi)...
§ Droga wewnętrzna czy droga publiczna? (odpowiedzi: 22) Jak kierowca ma rozpoznać, czy droga jest publiczna czy wewnętrzna? Może pytanie wydać się głupie i banalne, czy nawet śmieszne, jeśli zadaje je...
§ droga gminna/droga wewnętrzna (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich serdecznie.Kupiłam działkę rolną , która została przekształcona w budowlaną,dostałam pozwolenie na budowę domu z...
§ Droga wewnętrzna (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie użytkowników forum i proszę o pomoc Otóż nabyłem dwie sąsiadujące ze sobą działki budowlane. Jedna z działek oznaczona jest w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:08.