dojazd do działki - obowiązki gminy? - Forum Prawne

 

dojazd do działki - obowiązki gminy?

Bardzo proszę o pomoc! Posiadam działkę na której w przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę domu. Problem jest z dojazdem do działki. Otóż moja działka, jak i kilka innych (na których wybudowane juz są zamieszkałe domy) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
08-11-2007, 16:57  
Laura_P
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie dojazd do działki - obowiązki gminy?

Bardzo proszę o pomoc!

Posiadam działkę na której w przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę domu. Problem jest z dojazdem do działki. Otóż moja działka, jak i kilka innych (na których wybudowane juz są zamieszkałe domy) jest położona przy działce gminnej zwanej zresztą ulicą -formalnie w Gminie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a sama droga jest nieprzejezdna, tzn. istnieje piaskowa nawierzchnia przy działce mojej i ww. sąsiadów (kawałek drogi przejezdnej), natomiast od końca tej drogi do głównej drogi asfaltowej na działce-drodze gminnej rosną drzewa i są doły (ok 100m) - czyli nie ma żadnej możliwości przejazdu i nigdy nie było. Do naszych działek dojeżdżamy "dziką" drogą (nieprzejezdną zresztą gdy są roztopy), którą udostępnia nam właściciel położonego obok pola.
Zanim rozpoczniemy budowę, bardzo chcielibyśmy uzgodnić kwestie dojazdu do działki - tzn wymusić na gminie utworzenie przejezdnej drogi na działce gminnej, o która zresztą gmina musiałaby potem dbać.
Należy wspomnieć, iż działka gminna (zwana drogą) jak i działki moja i sąsiadów należały kilka lat temu do jednego własciciela, który sprzedając nam działki zapewnił nam w akcie notarialnym dojazd do naszych działek jako służebność wieczystą, tyle, że niedługo później, zanim nie utworzył realnego przejadu do drogi asfaltowej, przekazał (sprzedał za grosze) tę działkę pod drogę Gminie. Minęło 10 lat, a Gmina nieinteresuje się dojazdem do naszych działek.
Proszę o pomoc! co możemy zrobić?
Czy możemy zażądać od Gminy budowy drogi (nie chodzi o asfalt, tylko utworzenie zwykłej przejezdnej drogi)? na jakiej podstawie?
Boimy się, ze pewnego dnia sąsiad sprzeda pole, albo poprostu zaora drogę, czy postawi sobie szlaban i nie dojedziemy do działki.
Jakie obowiązki w tym zakresie ma Gmina?[/i][/b]
Laura_P jest off-line  
08-11-2007, 21:35  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie

Art. 145 KC - roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej
Tomu jest off-line  
09-11-2007, 14:38  
Laura_P
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Art. 145 KC - roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej

dziękuję za odpowiedź "Tomu", ale tyle już wiedziałam, oczekiwałam szerszej odpowiedzi.
Wiem, że sprawę dojazdu do działki najlepiej rozwiązać nie poprzez urząd, ale na drodze cywilnoprawnej i że mogę skorzystać z przepisów art. 145 kodeksu cywilnego, który reguluje kwestię tzw. służebności drogowej (tzw. drogi koniecznej), czyli możliwości dostępu do drogi publicznej. Tyle, że ja chcę tę sprawę załatwic poprzez urząd i szukam podpowiedzi w tym kierunku.
Laura_P jest off-line  
13-11-2007, 18:44  
S1onko
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie

Ja bym wystąpiła (jeżeli oczywiście działka jest "budowlana") o warunki zabudowy i zagospodarowania do wójta/burmistrza/prezydenta. Gdyby okazało się, że ujęli drogę gminną wystąpiłabym do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie stanu technicznego drogi.
S1onko jest off-line  
29-05-2011, 19:21  
domi1275
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Witam serdecznie,

Dojazd do mojej działki jest z wyznaczonej na mapie drogi, jest jednak jedno małe ale, droga ta przechodzi przez potok i bez mostku nie ma szans do niej dojechać. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt budowlany. Czy w takim wypadku gmina jest zobowiązana zapewnić mi dojazd do tej działki? Czy wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego powinna załatwić sprawę?

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam - Dominika
domi1275 jest off-line  
21-06-2011, 03:07  
Gustaw1951
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Jeśli gmina kupiła działkę obciążoną służebnością gruntowa, to oczywiście nie może zabronić przechodu i przejazdu przez tą działkę dla właścicieli działek wpisanych w księdze wieczystej działki obciążonej. Z tego jednak nie wynika obowiązek gminy, aby urządzić drogę na tej działce. Może, choć nie musi pozwolić wam urządzić drogę i ona będzie miała statut drogi wewnętrznej. Aby gmina była zobowiązana do urządzenia drogi musiałaby ją przekształcić w drogę gminną. Wtedy gmina stałaby się zarządcą drogi i podlegałaby ustawie o drogach publicznych (z 21 marca 1985r z późniejszymi zmianami), która nakłada obowiązki na zarządcę - art 20 - utrzymania drogi w należytym stanie. Żeby wzmiankowana działka stała się drogą gminną musi być uchwała Gminnej Rady. Projekty uchwał przygotowuje wójt, burmistrz itp
Gustaw1951 jest off-line  
08-08-2012, 22:26  
ninola
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Witam.
Mam działkę z domem letniskowym, z prądem, wodą, brak kanalizacji. Do tej pory na działkę można było dojechać tylko drogą leśną, należącą do nadleśnictwa. W tej chwili ta droga jest nieprzejezdna, a nadleśnictwo nie chce drogi udrożnić, bo korzystamy z drogi bezprawnie. Czy gmina ma obowiązek zapewnić inny dojazd? Wzdłuż działki jest droga gminna, ale jest to droga "bez wylotu" - z jednej strony łączy się z drogą leśną, z drugiej - z gospodarstwem. Gdy działka była kupowana (lata 70-80), w planach zagospodarowania droga gminna miała być przedłużona przez wymienione wyżej gospodarstwo, ale że był dojazd przez las, nikt z nas (działkowiczów) nie upominał się o udrożnienie drogi. Nie wiem czy owe gospodarstwo w międzyczasie kupiło teren od gminy, gdzie miała być droga... W tej chwili dojeżdżam na działkę kawałek drogą leśną (grozi mi za to mandat) i kawałek przez działkę sąsiada. Co można w tej sprawie zrobić?
ninola jest off-line  
09-08-2012, 12:36  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Cytat:
Napisał/a ninola Zobacz post
W tej chwili ta droga jest nieprzejezdna, a nadleśnictwo nie chce drogi udrożnić, bo korzystamy z drogi bezprawnie.
dlaczego bezprawnie?

Cytat:
Napisał/a ninola Zobacz post
jest droga gminna, ale jest to droga
to jest czy nie jest?

proszę ustalić w ewidencji gruntów, czy jest tam droga
voyteg jest off-line  
09-08-2012, 19:30  
ninola
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Bezprawnie, bo jest zakaz wjazdu do lasu samochodami.
A droga jest, a raczej jej fragment, prowadzi na czyjes gospodarstwo. Gdyby mozna bylo przejechac przez owe gospodarstwo nie byloby problemu, bo za nim jest juz normalna droga. Kidys w planach wlasnie przez to gospodarstwo mial byc dojazd na nasza dzialke.
Czy dzialka z domem letniskowym jest dzialka budowlana? Czy jest to dzialka rekreacyjna?
ninola jest off-line  
09-08-2012, 22:17  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Cytat:
Napisał/a ninola Zobacz post
Kidys w planach wlasnie przez to gospodarstwo mial byc dojazd na nasza dzialke.
To, że były plany, nie znaczy że był dojazd ustanowiony

Proszę zacząc od tego, czy to co pani nazywa drogą, jest faktycznie drogą

Cytat:
Napisał/a ninola Zobacz post
Czy dzialka z domem letniskowym jest dzialka budowlana? Czy jest to dzialka rekreacyjna?
Zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
voyteg jest off-line  
08-10-2012, 21:57  
AMIS
Użytkownik
 
AMIS na Forum Prawnym
 
Posty: 133
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Tyle się napisałem, napociłem i i gdzie mó tekst zniknął! O teraz jest, ale to nie te wypociny. Jutro dla pewności użyję kompa zamist LG swift i jeszcze raz opiszę swe bóle.
AMIS jest off-line  
09-10-2012, 00:49  
AMIS
Użytkownik
 
AMIS na Forum Prawnym
 
Posty: 133
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

#stoczek
Dwie noce nieprzespane- taki stres. Moja działka położona jest na sboczu poniżej ulicy(miasto ma ważniejsze sprawy i jest ona do tej pory drogą polną). Aby swobodnie wjeżdżać z ulicy zniwelowełem na trzech metrach naturalny uskok i już prawie mogłem wjeżdżać autem. Ale gdy w zeszłym roku sąsiadka vis a vis mojej działki powyżej ulicy postawiła domek zaczęły się problemy. Gruz ze starego muru i stodoły znalał miejsce na drodze i .. na moim żywopłocie. Swoje rośliny odkopałem, a sytuację na ulicy zgłosiłem w urzędzie miasta. W sierpniu była wizja lokalna i zapisano w protokóle, że na ulicy powstał 1,5metrowy nasyp z uskokiem. Za naturalny uważałem dalszy ciąg. Właściciel(miasto) nakaże doprowadzenie drogi do pierwotnego stanu. Tym czasem dwa dni temu - niespodzianka. Zastałem 1,5 metrowy(patrząc od mojej działki) nasyp zabezpieczony betonem i krawężnikami. To jeszcze mało, że nie można wjechać nawet taczką, ale za chwilę pod furtką naszej chaty(posesja 30m obok) znalazłem list(zwykły nie polecony), w którym pan Burmistrz pokrętnie wyjaśnia: nasyp utworzony przez "osoby trzecie",a on właśnie zabezpieczył drogę by zapewnić dojazd na moją działkę(?) i działkę sąsiadki(!)
Tak zgłupiałm, że już sam nie wiem jaki teraz poczynić krok!?

ps. list z datą stępla 24.08 szedł do mnie półtora miesiąca choć do pokonania miał 150metrów (tyle jest w prostej lini do urzędu)
I kto mi powie jaki na to paragraf ?
AMIS jest off-line  
07-01-2013, 21:17  
mala_atena
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Witam wszystkich,
mam działkę ok.70 arów o przeznaczeniu komercyjnym, ale nie mam do niej dojazdu ja i jeszcze 4 innych właścicieli działek sąsiednich. Co mam zrobić by uzyskać dojazd? Czy gmina ma obowiązek wyznaczyć dojazd do działek?
mala_atena jest off-line  
25-09-2013, 14:57  
ajacza
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: dojazd do działki - obowiązki gminy?

Witam
Mam problem z dojazdem do działki budowlanej, gdyż droga przebieda przez las. Wprawdzie jest wytyczona w miejscowym planie zagospodarowania, ale dziś właśnie otrzymałam poniższą odpowiedź z gminy:
"Wobec faktu, że podstawą do uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew w pasie drogowym jest prowadzenie inwestycji drogowych, a przedłużenie ulicy NN nie jest ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Dzielnicy NN m.st.Warszawy, uzyskanie pozwolenia na wycięcie drzew nie będzie możliwe".
Bardzo proszę o pomoc.
ajacza jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kanalizacja i wodociągi - obowiązki gminy (odpowiedzi: 4) Witam, wraz z sąsiadami mamy problem. Kupiliśmy działki od prywatnego właściciela - nieuzbrojone. Jednakże droga, którą dojeżdżamy do w/w działek,...
§ Darowanie działki a dojazd przez inną działkę (odpowiedzi: 2) Witam. Otóż mam taki problem, mianowicie-rodzice chcą darować mi dziełkę, do której de facto nie ma dojazdu. Działka ta znajduje się za działką...
§ Obowiązek deratyzacji - uchwała Rady Gminy (odpowiedzi: 13) Witam Uchwałą naszej Rady Gminy nałożono na wszystkich mieszkańców obowiązek corocznej deratyzacji, niezależnie od istnienia lub nie zagrożenia...
§ zagrodzono mi dojazd do działki z drogi we władaniu gminy (odpowiedzi: 1) W ostrym zagrodziła mi dojazd sąsiadka drogę która jest we władaniu gminy twierdząc że jest jej właścicielem mimo że droga ma nadany numer na mapach...
§ Obowiązki gminy wobec OSP (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Jestem strażakiem ochotnikiem w jednostce wchodzącej w skład KSRG i mam pytanie w sprawie finansowania utrzymania jednostki w...
§ Jedyny dojazd do działki budowlanej przez zasypaną działkę sąsiada? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie.(po raz pierwszy) Mój problem jest zawiły,ale postaram się... Rodzice kupili 15lat temu działkę budowlaną. Nie doczytali, że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:31.