Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie - Forum Prawne

 

Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie

Witam. Jestem nowy na tym forum, więc chciałbym wszystkich powitać. Mam do rozwiązania pewien problem. Mój dziadek miał nieruchomość, którą darował mu jego ojciec aktem darowizny z 1973r. Niestety do części tych nieruchomości był współwłaścicielem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § najem śmierć wynajmujacego
    rozumiem iż w przypadku śmierci jednej ze stron (np. wynajmującego) umowa nie wygasa, w miejsce wynajmującego...
  • § Działka
    Witam, moje pytanie zwiazanie jest z działką leżącą na osiedlu, która jest jednocześnie parkingiem i dojazdówką...
  • § Refaktura za wodę. Czyli: źle ...
    Witajcie. Wynajmuję mieszkanie i ostatnio dostałem w fakturze pozycję nazwaną wdzięcznie REFAKTURA ZA...

Odpowiedz
 
05-01-2011, 21:50  
Ifarrg
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie

Witam.

Jestem nowy na tym forum, więc chciałbym wszystkich powitać. Mam do rozwiązania pewien problem.

Mój dziadek miał nieruchomość, którą darował mu jego ojciec aktem darowizny z 1973r. Niestety do części tych nieruchomości był współwłaścicielem ze swoją siostrą. Siostra już zmarła.

W 1998 roku przed notariuszem dziadek darował działkę nr 653, której był właścicielem mojemu tacie. Jednocześnie darował też 1/2 działki 651, której był współwłaścicielem również mojemu tacie. Drugi współwłaściciel był ujęty w akcie notarialnym (syn zmarłej siostry), jednak nie użytkował on (ani jego matka) nigdy działek, nie mieszka tutaj, nie przyjeżdża, nie opłaca podatków, wszystko robił mój dziadek, a później i teraz robi tata.

Na działce 651 stoi nieruchomość-dom mieszkalny wybudowana przez tatę, do której jednak nie mamy prawa własności, ponieważ była ona budowana w latach 90-93, a działki były dopiero przepisane w 98 roku. Dziadek i tata zawalili, no ale tego już się nie da naprawić.

Działki 651 i 653 leżą koło siebie w jednym ciągu, obie mają dostęp do drogi, i obie kończą się w tym samym momencie, działka 651 jest gdzieś 2x szersza niż 653.

Dodam jeszcze, że dawno temu (nie wiem, 10-12 lat temu, może nawet 14) toczyło się w sądzie postępowanie o zasiedzenie na nieruchomości 651, tylko właśnie nie wiem, czy to było przed przepisaniem działek i sporządzeniem aktu notarialnego, czy już po. Wiem, że sąd oddalił wniosek, ale niestety nie dotarłem jeszcze do wyroku, więc nie wiem z jakiego powodu. Postaram się to zrobić.

W związku z powyższym mam kilka pytań:

1) Czy na nieruchomość leżącą w 1/2 na działce 651 użytkowanej przez nas, ale należącej do kogoś innego, można uzyskać akt własności? Dom budował tata, jesteśmy w nim zameldowani, ale nie mamy aktu własności. Dom jest naniesiony w gminie na wszystkie plany zagospodarowania. Tylko to nieszczęsne 1/2 działki nie jest nasze.

2) Czy można wnieść do sądu jeszcze raz wniosek o zasiedzenie? Jeśli tak, to kto miałby go wnieść? Kilkanaście lat temu wnosił chyba dziadek, teraz dziadek nie jest już właścicielem nieruchomości, jest nim tata. Czy w ogóle można wnieść teraz taki wniosek? Bo akt notarialny był sporządzony w 1998r.

3) Czy gdyby kiedyś właściciel 1/2 nieruchomości albo jego dzieci, upominały się o swoją własność, to mogą wnosić roszczenia do 1/2 własności domu, który stoi na ich połowie nieruchomości?

4) Jak rozpatrywać to 1/2? Bo logicznie myśląc to działkę powinno się podzielić wzdłuż, żeby obie miały dostęp do drogi. A czy można je np podzielić w poprzek? Wtedy nasz dom stałby tylko na naszej części.

Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz za wszystkie dobre rady w tym temacie.
Ifarrg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie? (odpowiedzi: 3) Witam chciałam się dowiedziec jak wygląda przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie. Jakie warunki trzeba spełniać i jak to prawnie uregulowac???
§ Przejęcie przez zasiedzenie (odpowiedzi: 3) Czołem, Obecnie przekazuję*dzieciom gospodarstwo i pojawił się*nietypowy problem. Wszystko zaczęło się w 1979 r., gdy mój ojciec kupił na mnie...
§ Przejęcie przez zasiedzenie? (odpowiedzi: 2) Witam. Sytuacja, co do której mam kilka pytań wygląda tak: Moi rodzice zmarli lata temu. Mama przed śmiercią przepiała mi swoją część majątku,...
§ przejęcie przez zasiedzenie (odpowiedzi: 5) witam, przez ponad 30 lat mieszkam w mieszkaniu po rodzicach i czytałem że mogę przejąc mieszkanie i grunt przez zasiedzenie i że bedzie to szybszy...
§ Przejęcie przez zasiedzenie (odpowiedzi: 13) Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość przejęcia nieruchomości przez zasiedzenie, bez wcześniejszego prawa do wieczystego użytkowania...
§ Przejęcie przez zasiedzenie (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich. W 2002r. zostałam właściecielką 1/10 części działki zabudowanej o pow. 1600 m2. Mieszkam tam od urodzenia. Mam 40 lat i od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.