Umowa przedwstępna u notariusza - Forum Prawne

 

Umowa przedwstępna u notariusza

Witam, mam takie pytanie podpisałem przedwstępną umowę na kupno mieszkania u notariusza. Data realizacji była ustalona na 18.01.2011, ale tranzakcja nie doszła do skutku ponieważ w ostatnim momencie bank powiedział, że nie może sfinalizować tranzakcji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Odsetki ustawowe
    Witam, ile wynoszą odsetki ustawowe z tytułu opóźnienia podpisania ostatecznej umowy deweloperskiej? Szukałem w...
  • § Przepisanie mieszkania
    Dzień dobry Wraz żoną przed ślubem wzięliśmy wspólnie kredyt na 20 lat i kupilismy mieszkanie minęło 9 lat...
  • § Własność
    Chciałabym z mężem zakupić mieszkanie, niestety w banku mieliśmy niewystarczający dochód, poradzono nam by kogoś...

Odpowiedz
 
20-01-2011, 20:22  
Poszukiwacz1980
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Umowa przedwstępna u notariusza

Witam,
mam takie pytanie podpisałem przedwstępną umowę na kupno mieszkania u notariusza. Data realizacji była ustalona na 18.01.2011, ale tranzakcja nie doszła do skutku ponieważ w ostatnim momencie bank powiedział, że nie może sfinalizować tranzakcji kupna.

Aha tak dla uszczegółowienia ja jestem osobą, która chciała kupić mieszkanie.

W ramach zaliczki(nie zadatku) z sprzedającemu wpłaciłem ustaloną kwotę.

Z tego co wiem, jeżeli umowa była by spisana tylko między mną a sprzedającym to sprawa była by zakończona tak, że on by zatrzymał zaliczkę lub by mógł mi ją oddać jeżeli byśmy doszli do ugody.

Chciałem się dowiedzieć czy jeżeli umowa była podpisywana u notariusza to mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje z powodu nie dojścia do ustalonej na 18 stycznia tranzakcji zakupu.

Pozdrawiam.
Poszukiwacz1980 jest off-line  
20-01-2011, 21:45  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna u notariusza

Cytat:
Z tego co wiem, jeżeli umowa była by spisana tylko między mną a sprzedającym to sprawa była by zakończona tak, że on by zatrzymał zaliczkę lub by mógł mi ją oddać jeżeli byśmy doszli do ugody.
Jeżeli z umowy nie wynika co innego druga strona umowy może żądać naprawienia szkody, którą poniosła wskutek tego, ze liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.


Cytat:
Chciałem się dowiedzieć czy jeżeli umowa była podpisywana u notariusza to mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje z powodu nie dojścia do ustalonej na 18 stycznia tranzakcji zakupu.
W takiej sytuacji strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
barno jest off-line  
20-01-2011, 21:55  
Poszukiwacz1980
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna u notariusza

Czyli rozumiem, że sprzedający może chcieć odemnie wyegzekwować kupienie jego mieszkania. No ale jeżeli ja nie mam tych pieniędzy i żaden banki mi tego nie sfinansuje to chyba sprawa jest tak jak by zawieszona ponieważ on by musiał podpisać akt notarialny sprzedaży mieszkania ale pewnie tego nie zrobi jeżeli nie dostanie pieniędzy a ja nie mam tych pieniędzy.

Skierowanie przez niego tej sprawy do komornika lub sądu też chyba za wiele nie da bo wydaje mi się, że nikt odemnie nie może zasądzić, że mam mu dać pieniądze za mieszkanie bez podpisania umowy notarialnej.

Dobrze mi się wydaje czy nie.
Ja rozumiem, że sprzedający może chcieć egzekwować odemnie kupno tego mieszkania ale chyba nie może mnie zmusić do kupna tego mieszkania(chodzi mi o praktykę).

Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy nie było by lepiej abym się dogadał ze sprzedającym i u notariusza unieważnił tą umowę aby mieć spokojną głowę??
Poszukiwacz1980 jest off-line  
20-01-2011, 22:19  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna u notariusza

Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia określonego oświadczenia woli zastępuje to oświadczenie. Oznacza to - mówiąc w skrócie - że sąd może niejako zawrzeć umowę przyrzeczoną za Ciebie jeśli byłeś do tego zobowiązany postanowieniami umowy przedwstępnej.
Jeżeli druga strona wyrazi na to zgodę to rozwiążcie umowę przedwstępną za porozumieniem stron.
barno jest off-line  
20-01-2011, 22:30  
Poszukiwacz1980
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna u notariusza

Jeżeli chodzi o to co napisałeś, że:
"Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia określonego oświadczenia woli zastępuje to oświadczenie. Oznacza to - mówiąc w skrócie - że sąd może niejako zawrzeć umowę przyrzeczoną za Ciebie jeśli byłeś do tego zobowiązany postanowieniami umowy przedwstępnej."
to rozumiem, że staje się właścicielem mieszkania a sprzedający żąda odemnie zapłaty za mieszkanie w terminie jaki został ustalony w umowie? Jeżeli ja tego nie zrobię to wtedy może one dochodzić swoich roszczeń w sądzie.

Jeżeli chodzi o drugą cześć twojej odpowiedzi:
"Jeżeli druga strona wyrazi na to zgodę to rozwiążcie umowę przedwstępną za porozumieniem stron. "
to czy możemy to zrobić między sobą spisująć oświdczenie, że za zgodą wszyskich osób, które podpisały akt notarialny odstępujemy od niego(tutaj podajemy numer aktu) i podpisują się wszystkie osoby podpisane w akcie. Czy też musimy to zrobić u notariusza?
Poszukiwacz1980 jest off-line  
21-01-2011, 07:57  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Umowa przedwstępna u notariusza

Cytat:
rozumiem, że staje się właścicielem mieszkania a sprzedający żąda odemnie zapłaty za mieszkanie w terminie jaki został ustalony w umowie? Jeżeli ja tego nie zrobię to wtedy może one dochodzić swoich roszczeń w sądzie.
Sprzedający może powstrzymać się od spełnienia swojego zobowiązania względem Ciebie do czasu zaofiarowania świadczenia, do którego Ty jesteś zobowiązany. Oczywiście niezależnie od tego może dochodzić zapłaty na drodze sądowej.

Cytat:
czy możemy to zrobić między sobą spisująć oświdczenie, że za zgodą wszyskich osób, które podpisały akt notarialny odstępujemy od niego(tutaj podajemy numer aktu) i podpisują się wszystkie osoby podpisane w akcie. Czy też musimy to zrobić u notariusza?
Rozwiązanie umowy (na mocy porozumienia stron) zawartej w formie aktu notarialnego powinno nastąpić w tej samej formie w jakiej nastąpiło jej zawarcie, czyli w tym przypadku w formie aktu notarialnego.

Przepis prawny:
Art. 77. kodeksu cywilnego
§ 1. Uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.
§ 2. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
§ 3. Jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
barno jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedwstępna umowa sprzedaży u Notariusza (odpowiedzi: 8) Podpisałam Z panią X Przedwstępną umowę sprzedaży mieszkania, gdyż nie upłynęło 5 lat od czasu wykupu mieszkania z Urzędu miasta. Właścicielka...
§ umowa przedwstępna kupna/sprzedazy mieszkania bez notariusza (odpowiedzi: 1) Witam, sprzedający chce zawrzeć ze mną umowę przedwstępną bez notariusza. Czy taka umowa ma moc prawna? Czy w przypadku gdyby pobrał zaliczkę a...
§ Umowa przedwstępna u notariusza (odpowiedzi: 7) Witam. Mam możliwość zakupienia domu jednorodzinnego, który jest obciążony długiem hipotecznym. Sprzedający chce ode mnie zaliczkę, którą spłaci...
§ Zakup mieszkania i przedwstępna umowa kupna u notariusza (niedotrzymane terminy) (odpowiedzi: 6) Witam, Mam pytanie dotyczące zakupu lokalu mieszkalnego. W czerwcu 2013 roku spisałem z właścicielem mieszkania umowę przedwstępną sprzedaży u...
§ Krzywdząca umowa przedwstępna podpisana przez notariusza. (odpowiedzi: 4) Moje pytanie dotyczy umowy, jaka ostatnio dostali rodzice od sasiada lasego na ich mieszkanie. Chodzi o zamiane mieszkania wlasnosciowego-94 m2(1) na...
§ umowa przedwstępna u notariusza - a odszkodowanie (odpowiedzi: 2) witam, W ubiegłym roku podpisałam z sąsiadem umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego na zamianę części działek. Wartość umowy została...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:23.