Budowa drogi w granicy działki - Forum Prawne

 

Budowa drogi w granicy działki

Proszę o pomoc. Dwa lata temu zakupiłem działkę przy drodze gruntowej i grodząc się w starostiwe powiedzieli że w niedługim czasie będzie robiona droga asfaltowa i ogrodzenie muszę zrobić w jakiejś odległości od planowanej drogi. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-02-2011, 22:13  
Karol2010
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Budowa drogi w granicy działki

Proszę o pomoc. Dwa lata temu zakupiłem działkę przy drodze gruntowej i grodząc się w starostiwe powiedzieli że w niedługim czasie będzie robiona droga asfaltowa i ogrodzenie muszę zrobić w jakiejś odległości od planowanej drogi. Tak zrobiłem. W ubiegłym roku dostałem decyzję że nie zabiorą mi działki na drogę ale we wrześniu widzę że robią drogę i na mojej działce są wbite paliki (w obszarze między ogrodzeniem a drogą). Po interwencji, wójt poprosił mnie na rozmowę, ile bym chciał za działkę. Podałem cenę z metra za jaką kupiłem działkę. Wójt wykonał telefon i drogę asfaltową zrobili nie na działce a w granicy (czy jednym telefonem można zmienić tor drogi, bez żadnych planów? Tym bardziej że w planach firmy budującej widziałem że ta droga ma przebiegać po mojej działce). Pytanie moje jest takie. Czy budując drogę asfaltową w granicy, Urząd gminy powinien wykupić ode mnie grunt między drogą a ogrodzeniem?
Karol2010 jest off-line  
24-02-2011, 05:17  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Cytat:
czy jednym telefonem można zmienić tor drogi, bez żadnych planów?
Nie, nie można. Trzeba zmienić projekt budowy i pozmieniać sporo innych papierów.
Cytat:
Pytanie moje jest takie. Czy budując drogę asfaltową w granicy, Urząd gminy powinien wykupić ode mnie grunt między drogą a ogrodzeniem?
Jak nie zajmują ci ziemi, to nie muszą jej kupować. A tak w ogóle, to jakoś strasznie dziwnie tą drogę budują, ciekawe ile jest tam nieprawidłowości przy takim podejściu do sprawy.
firondel jest off-line  
24-02-2011, 07:40  
Karol2010
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Dzięki. Dla mnie też było dziwne bo wójt podczas rozmowy ze mną zadzwonił do wykonawcy i powiedział żeby nie wchodzili na mój teren i na 2 dzień droga już była nie na mojej działce a w granicy. Myślę że nieprawidłowości są bo w starostwie złapali się za głowę i powiedzieli "Znów wójt coś naodwalał". Tematu drogi czy jest zgodnie z prawem i planami nie chcę ruszać, gdyż jestem w trakcie budowy domu. Jakbym zaczął grzebać to pewnie naślą na mnie inspektora budowy lub inne instytucje. Problem zaczyna się na terenie między drogą a działką. Ogrodzenia w granicy postawić nie mogę, czyli ten kawałek jest mój ale nic tam nie mogę zrobić. Do tego podatek za ten kawałek i tak muszę odprowadzić. Bez sensu. A jak będą chcieli robić chodnik, kanalizację itp. Co wówczas? Muszą wykupić ode mnie ten teren czy będą robili co będą chcieli ?
Karol2010 jest off-line  
24-02-2011, 08:25  
zetkagrunding1
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Miałam i mam podobny problem z moją gminą .jak budowali drogę przy mojej działce wnosiłam odwołania że korona drogi będzie przebiegała prze moja działkę .Ja tak jak ty zostawiłam kawałek ziemi przed płotem .Wójt zawarł ze mną ugodę że droga będzie przebiegać z zachowaniem 30cm. pobocza ,a przebiega w granicy działki .Mówiąc szczerze mam zamiar postawić ze dwa betonowe słupy w granicy co zlikwiduje pobocze .Przejście będzie wtedy tylko jezdnią może wtedy gmina będzie zainteresowana wrócić do ugody i zapłacić za grunt.Ewentualnie jak parę samochodów zatrzyma się na słupie to sami użytkownicy drogi zwrócą się do gminy o uregulowanie prawne gruntu.Uważam że łatwiej w tej sprawie będzie dochodzić swoich praw z pozycji tego niepokornego niech teraz gmina szuka ugody.Tobie radzę zrobić to samo i będziemy czekać na reakcję gminy.Do sądu nie pójdą bo droga przebiega niezgodnie z planem.
zetkagrunding1 jest off-line  
24-02-2011, 08:46  
Karol2010
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Dzięki Zetkagrundig1. Już z żoną myśleliśmy o postawieniu tam czegoś, tylko obawiam się że to jest niezgodne z prawem. Wydaje mi się że jak będzie wypadek, to mogą się do mnie doczepić. Mimo że droga jest w granicy, to na mojej dziełce jest pobocze (które zrobiło się samo z siebie, droga ma 6 m a w planie zagospodarowanie przestrzennego przewidziane jest na pas drogowy 12 metrów). Myślę że na postawienie słupa betonowego też będzie trzeba mieć pozwolenie, ale na drzewa nie nasadzę gęsto drzew i niech się martwią. Jak będą chcieli coś robić to będą musieli zapłacić i za grunt i za drzewa. Tylko mnie wkurza podejście urzędów, robią wszystko po najmniejszej lini oporu a w dodatku nie zgodnie z prawem. A ty, no cóż szary człowieku płać podatki. Normalnie dziadostawo.
Karol2010 jest off-line  
24-02-2011, 10:03  
zetkagrunding1
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Jeżeli myślisz o posadzeniu drzew,to owocowe za nie płacą najlepiej.Co do tego czy jest to zgodne z prawem to nie wiem ,będę martwić się póżniej .Jak stawiałam ogrodzenie jeśli dodrze pamiętam było to 15 lat temu musiałam mieć plan na ogrodzenie od strony drogi /wtedy polnej /sama zostawiłam kawałek bo liczyłam się z tym że będzie kładziony asfalt i chciałam uniknąć rozwalania płotu czego i tak nie uniknęłam ,bo działka znajduje się na zakolu drogi.Ja postawiłam ogrodzenie a 6 miesięcy póżniej pozwolenie na ogrodzenie już nie było potrzebne.ale gdyby nawet to zgodnie z planem płot powinien przebiegać w granicy.Pamiętaj że to jest nasza ziemia my placimy podatki a wszyscy ja użytkują .Ja myślę o słupach betonowych i położenie szyny metalowej coś na wzór szlabanu ,wszystko zgodnie z planem .Natomiast z tego co wnioskuje u Was nie były wymagane plany więc w swojej granicy stawiasz ogrodzenie zabezpieczające właściwe ogrodzenie i wtedy niech ci powiedzą że to jest nie zgodne z prawem.Ja uważam że skoro gmina nie robiła drogi zgodnie z planem.to będzie musiała mi udowodnić że ja nie jestem na prawie.Nauczyłam się jednego że łatwiej swojej racji dochodzić w sądzie gdy to urząd nas pozywa . Pozdrawiam i życzę powodzenia również sobie.
zetkagrunding1 jest off-line  
24-02-2011, 18:50  
Karol2010
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Dziękuję Zetkagrundig1. Pewnie coś wykombinuję podobnie jak Ty. Powodzenia. Jak coś się zmieni u Ciebie to daj znać. Ja to samo zrobię. Pozdrawiam
Karol2010 jest off-line  
24-09-2013, 14:35  
Stworek.Potworek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Witam Wszystkich,

Mam podobną sytuację wzdłuż mojej działki developer wykupił działkę i zaczął budować na niej drogę asfaltową, pierwotnie twierdził że zrobi to z odstępem 2-3 metrów, potem zrobił w granicy mojej działki. Twierdził że da dostęp do drogi, a teraz za dostęp żada 30 tyś -służebność.
Droga prowadzi za moją działkę gdzie wykupił tereny rolne, nie wiem co planuje bo zmienia zdanie, nie wydaje sie byc szczery (najpierw mówił o koloni domków jednorodzinnych, teraz ze zostawi duza działke dzieciom ... ). Na mojej działce jest sad owocowy, troche mnie to niepokoji jakby miał być wzmożony ruch samochodowy wzdłuż mojej działki. Co mogę zrobić w tej sytuacji ?
Pozdrawiam
Stworek.Potworek jest off-line  
24-09-2013, 17:10  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Cytat:
Co mogę zrobić w tej sytuacji ?
Ale o co pytasz? Nie masz wpływu na to, czy sąsiednia działka będzie zabudowana i czy przyszli mieszkańcy będą używali samochodów... Zapewne będą. Zaś skoro developer zbudował drogę asfaltową, to dość prawdopodobne wydaje się, że zamierza na działce coś budować.
honefoss jest off-line  
24-09-2013, 22:05  
Stworek.Potworek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

tak, pytanie jest czy mozna budowac droge w granicy z inna działką ? Czy wolno developerowi bez odstepu zbudowac droge w samej granicy. Nie jest to droga gruntowa tylko asfaltowa z kanalizacją. Czy w związku ze stykiem z moja działką mogę zażądać dostępu do tej drogi ?
Stworek.Potworek jest off-line  
24-09-2013, 22:19  
Psamtik
Użytkownik
 
Psamtik na Forum Prawnym
 
Posty: 217
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Jeżeli masz dostęp do drogi publicznej, to jakim prawem chcesz od dewelopera żądać dostępu do swojej posesji przez jego działkę?

Natomiast co do drogi, to może. Czemu nie miałby rozporządzać swoją własnością tak jak mu się podoba? Skąd wiesz, że to droga, może to parking?
Psamtik jest off-line  
25-09-2013, 07:16  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: Budowa drogi w granicy działki

Cytat:
tak, pytanie jest czy mozna budowac droge w granicy z inna działką ? Czy wolno developerowi bez odstepu zbudowac droge w samej granicy.
Wolno.

Cytat:
Czy w związku ze stykiem z moja działką mogę zażądać dostępu do tej drogi ?
Nie. Możesz prosić o ustanowienie służebności za wynagrodzeniem, domagać się bezpłatnego dostępu nie możesz.
honefoss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa w granicy działki (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem właścicielem działki budowlanej. Dostałam zawiadomienie o tym, że sąsiad rozpoczyna budowę silosu na kapustę (ok. 350 metrów kw., ok 4...
§ Budowa w granicy działki. (odpowiedzi: 7) Witam mam problem... Chciałem wybudować magazyn do środków produkcji rolnych. Niestety sąsiad (właściciel) nie wyraża zgody na pozwolenie. Stąd...
§ Budowa drogi dojazdowej do grutnów rolnych przy granicy z sąsiadem (odpowiedzi: 1) Witam Czy na budowę drogi dojazdowej na gruncie rolnym do własnych gruntów rolnych potrzebne jest zezwolenie. Drugie pytanie czy droga dojazdowa...
§ budowa w granicy działek (odpowiedzi: 1) Mieszkamy w domu jednorodzinnym, na działce o szerokości ok. 20m, usytuowanej w stosunku do ul. pod kątem 45*. Nasza działka budowlana wydzielona...
§ budowa w granicy działki (odpowiedzi: 2) Witam mam taką sytuacje: Czy można zbudować wiatę zadaszoną w granicach działki w zabudowie jednorodzinnej nie zachowując odległości 3 metrów od...
§ Budowa drogi dojazdowej w granicy działki-proszę o pomoc (odpowiedzi: 4) Ktoś nabył działkę sąsiadującą bezpośrednio z moją działką. Obecnie rozpoczął budowę drogi dojazdowej w głąb swojej działki wzdłuż granicy ze mną....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:03.