dług za czynsz - kto mo go zapłacić? - Forum Prawne

 

dług za czynsz - kto mo go zapłacić?

Witam Mój problem wygląda następująco: Od dziecka jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu rodziców. Od dwóch lat już tam nie mieszkam. Od utraty pracy przez moją matkę czynsz za to mieszkanie nie jest opłacany. Przez ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
31-12-2007, 13:06  
grzegorz26
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie dług za czynsz - kto mo go zapłacić?

Witam

Mój problem wygląda następująco:
Od dziecka jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu rodziców. Od dwóch lat już tam nie mieszkam. Od utraty pracy przez moją matkę czynsz za to mieszkanie nie jest opłacany. Przez ostatnie 6 lat uzbierało się ok 20 tys zł zadłużenia. Właścicielem mieszkania jest moja matka, a mimo to Spółdzielnia Mieszkaniowa żąda zwrotu zadłużenia również ode mnie, mojego brata (który mieszka tam teraz z rodziną) i mojego ojca (który nie żyje już od 2 lat).
W związku z tym mam następujące pytania:
1. Czy Spółdzielnia może żadac ode mnie zwrotu zadłużenia (pomimo, że nie jestem właścicielem mieszkania ani go nie wynajmuję)?
2. Czy w związku z tym Spółdzielnia może umieścić mnie w Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów?
3. Czy Spółdzielnia może zwrócić się do Komornika i czy Ten może zająć część mojej pensji?
4. Czy jest jakiś sposób na uniknięcie spłacania długu po rodzicach?

Z góry dziękuję za odpowiedź
grzegorz26 jest off-line  
31-12-2007, 13:27  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Sp-nia żąda prawidłowo zapłaty zadłużenia, ponieważ Pan i Pana brat figurujecie w rejestrze sp-ni jako osoby zameldowane w tym lokalu [!].
Najprawdopodobnie nikt (tzn. członek) nie pofatygował się do sp-ni i nie zgłosił ilości osób, czyli wymeldowania.
I tu jest problem, bo informacji nikt nie korygował, a są opłaty zależne od ilości osób (wstecz).
Spółdzielnia zgodnie z posiadanymi informacjami korzysta z uprawnień jakie nadaje jej art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Ad.1.Zameldowanie uznawane jest w spółdzielczości jako wyznacznik/pewnik/mnożnik wymaganych opłat (choć podlega korekcie!) - błędem jest to, że nie został zgłoszony fakt zmiany ilości osób- proszę to zrobić jak najszybciej i poinformować sp-nię od jakiego okresu czasu nie przebywa Pan w lokalu mieszkalnym. Proszę przedłozyć decyzję o wymeldowaniu + oświadczenia sąsiadów.
Ad. 2. w obecnym stanie - tak.
Ad. 3. To zależy jak zakończy (-ło?) się postępowanie sądowe. Chodzi również o II instację.
Ad.4. Temat rzeka. W tej sprawie ważne jest podjęcie działań i przekazanie informacji do sp-ni, że nie był Pan zameldowany i nie przebywał w lokalu mieszkalnym.
Mrcn jest off-line  
31-12-2007, 18:05  
adozet
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie

jedyne co możesz uzyskac to to , ze nie bedziesz płacił za okres , kiedy nie mieszkałes w tym lokalu , ale musisz to udowodnic sądowi
adozet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od nagrody - jaki zapłacić i czy wogóle zapłacić ? (odpowiedzi: 1) Witam, około dwa tygodnie temu wygrałam w konkursie głośnik (wartość nie wiem jaka dokładnie , około 500 zł) i tutaj pojawia się problem, bo w...
§ płacić za czynsz? (odpowiedzi: 6) Witam Mieszkam w prywatnej kamienicy,z powodu długu 5000zł mam umowę do 31.10.13 ,oczywiście mam opuścić mieszkanie(nie zrobię tego bo nie mam gdzie...
§ mandat 400 zł zapłacić czy nie zapłacić, o to jest pytanie?! (odpowiedzi: 12) Witam Wszystkich. Dostałam mandat za przekroczenie prędkości 400 zł. Termin tam chyba jest na tym świstku 7 dni, nie zapłaciłam tego mandatu, a...
§ czy muszę zapłacić za czynsz (odpowiedzi: 4) Witam Mam pytanie odnośnie tego tytułu który podałam wyżej. Sprawa wygląda tak: Właścicielem mieszkania jest kobieta której nie znam a ta...
§ czy muszę zapłacić zaległy czynsz? (odpowiedzi: 13) 5 lat temu wyprowadziłam się z mieszkania komunalnego(wcześniej za niepłacenie wypowiedzieli mi najem) a 4 lata temu wymeldowali mnie i dzieci w...
§ Kto powinien płacić czynsz (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie, Mój mąż posiada mieszkanie własnościowe wykupione od spółdzielni na własność. Wcześniej był głównym lokatorem, jego mama zrzekła...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:37.