spór o płot - Forum Prawne

 

spór o płot

Mam problem z sąsiadem, z którym sąsiaduję na tyłach działki. Kilka lat temu wyraziłem zgodę na budowę garażu w odległości 2 metrów od granicy działek. Zamiast garażu sąsiad wybudował hurtownię (strona skierowana w stronę mojej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Do kogo należy strych??
    Witam. Mieszkam w domu dwurodzinnym ( piętrówce ). W obecnej chwili mieszkam z bratem na górze, a na dole mieszkanie...
  • § wynajem mieszkania opłata za w...
    W umowie najmu mam zapis: Opłata za wodę wg wskazań licznika. Po 3 miesiącach właściciel wysłał mi sms 81 zł...
  • § meldunek, a prawa właściciela ...
    Mam pytanie: Jestem wraz z córką zameldowana w mieszkaniu należącym obecnie do babci, które w spadku notarialnie...

Odpowiedz
 
30-04-2011, 10:42  
alleck
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie spór o płot

Mam problem z sąsiadem, z którym sąsiaduję na tyłach działki. Kilka lat temu wyraziłem zgodę na budowę garażu w odległości 2 metrów od granicy działek. Zamiast garażu sąsiad wybudował hurtownię (strona skierowana w stronę mojej działki jest bez okien), ale na ścianie wiszą klimatyzatory. Już to zacienia mi część mojej działki, ale dodatkowo ostatnio powiadomił mnie, iż chce w miejscu płotu drewnianego, który ja postawiłem wiele lat temu postawić płot betonowy złożony w pionie z 4 elementów pełnych bez żadnego ażurowego elementu. W sumie sam płot będzie mierzył 2 metry. Dodam, iż jego działka jest podniesiona względem mojej o ok 30 cm, stąd z mojej perspektywy ten płot będzie miał prawie 2,5 metra i zacieni mi jeszcze bardziej ogród. Już z powodu postawionej hurtowni powierzchnia, na której mogę uprawiać warzywa została znacząco ograniczona. Płot który ja postawiłem jest już w złym stanie, ale nie mogę go naprawić ponieważ wzdłuż niego sąsiad zrobił sobie "magazyn" (stare opony, beczki opierające się o mój płot, co powoduje jego szybsze zniszczenie, poprzez brak możliwości odpływu wody a co za tym idzie jego wyschnięcia, dodatkowo na nich ułożone są blachy w taki sposób, że woda z nich spływa na płot). W wyniku dewastacji tego płotu pochylił się on i sąsiad straszy mnie teraz wezwaniem geodetów, do sprawdzenia poprawności granicy, chyba że zgodzę się na jego warunki dotyczące betonowego płotu. Jak mogę poradzić sobie w tej sytuacji ? Chciałbym współuczestniczyć w kosztach wymiany płotu na nowy pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie przekraczać 3 przęseł (1,5 m + podmurówka) i w części będzie on ażurowy. Czy są jakieś przepisy dotyczące ogrodzeń- ich wysokości, przepuszczalności światła? Dodatkowo chciałbym wiedzieć czy jeśli wyraziłem zgodę na budowę garażu, to sąsiad może w postawionym budynku prowadzić działalność gospodarczą?
alleck jest off-line  
30-04-2011, 20:49  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: spór o płot

Hmm ja patrząc na przepisy jakoś nie za bardzo widzę jakiekolwiek możliwości w kwestii samego stawiania płotu. Jednak KC stanowi:

art. 222

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

art. 223
§ 1. Roszczenia właściciela przewidziane w artykule poprzedzającym nie ulegają przedawnieniu, jeżeli dotyczą nieruchomości.

Ale nie wiem czy tu da się to zastosować i udowodnić, że jego płot zrobi za dużo cienia.
gryffinian jest off-line  
30-04-2011, 20:56  
pumbat
Stały bywalec
 
Posty: 636
Domyślnie RE: spór o płot

tutaj mnie ciekawi, taka rzecz bo wyraziłeś niby zgode na budowego tego garażu ale czy wyraziłeś ją na piśmie czy słownie?
pumbat jest off-line  
30-04-2011, 21:21  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: spór o płot

Cytat:
Napisał/a pumbat Zobacz post
tutaj mnie ciekawi, taka rzecz bo wyraziłeś niby zgode na budowego tego garażu ale czy wyraziłeś ją na piśmie czy słownie?
A co to ma do rzeczy? Powinno być na piśmie.
gryffinian jest off-line  
30-04-2011, 21:23  
pumbat
Stały bywalec
 
Posty: 636
Domyślnie RE: spór o płot

o nic mnie ciekawi czy sąsiad ma to na piśmie bo geodeci mogą się zaciekawić czemu garaż stoi tak blisko płotu:P

edit:

alleck może będzie z tobą i sąsiadem jak z kargulem i pawlakiem hehehe

podejdź do płota jak i ja podchodzę
pumbat jest off-line  
01-05-2011, 20:35  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: spór o płot

Jeszcze można by dorzucić:
art. 144 KC
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
gryffinian jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:48.