sprzedaż lub wynajem połowy domu - Forum Prawne

 

sprzedaż lub wynajem połowy domu

Witam serdecznie Stoję przed takim realnym problemem. Mianowicie Ja i mój brat jesteśmy właścicielami domu po połowie. Mój brat chce sprzedać swoją połowę, ja jestem temu przeciwny. I pytanie brzmi czy może sprzedać swoją połowę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
10-05-2011, 16:02  
Klaudio99
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie sprzedaż lub wynajem połowy domu

Witam serdecznie
Stoję przed takim realnym problemem. Mianowicie Ja i mój brat jesteśmy właścicielami domu po połowie. Mój brat chce sprzedać swoją połowę, ja jestem temu przeciwny. I pytanie brzmi czy może sprzedać swoją połowę domu bez mojej zgody?. I drugie pytanie jeżeli by chciał wynająć komuś swoją połowę to czy może to zrobić bez mojej wiedzy i czy mogę odmówić meldunku ludziom którzy by chcieli wynająć dom?
Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
klaudio99
Klaudio99 jest off-line  
10-05-2011, 17:05  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: sprzedaż lub wynajem połowy domu

Czy to jest współwłasność czy tez wydzielone zostały lokale w tym domu?
Swoją część (niezależnie czy to współwłasność czy wydzielone lokale) brat może sprzedać jak znajdzie nabywcę. Sprzedaje swój udział a nie cały dom (o ile to współwłasność).
eol12 jest off-line  
10-05-2011, 18:50  
Klaudio99
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sprzedaż lub wynajem połowy domu

współwłasność
Klaudio99 jest off-line  
10-05-2011, 19:00  
Klaudio99
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sprzedaż lub wynajem połowy domu

w takim razie jak wygląda podział domu?
no i co z meldunkiem tych ludzi?
z góry dziękuje ci eol12
Klaudio99 jest off-line  
10-05-2011, 19:14  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: sprzedaż lub wynajem połowy domu

Art. 198. KC Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.


Art. 200. Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Art. 202. Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Art. 203. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.


Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Art. 207. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.


Art. 208. Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.

Art. 209. Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.


Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.


Myślę że wynajmowanie komuś części domu to już czynności przekraczające zwykły zarząd i potrzebna jest twoja zgoda.
Brat może wystąpić do sadu albo o dział spadku albo o zniesienie współwłasności ale to będzie oznaczało że jeden z was ma drugiego spłacić. Albo może da się wydzielić odrębne lokale (są tam dwa odrębne wejścia, itp.)? ale to wymagałoby waszego zgodnego działania. Brat może próbować sprzedać swój udział w domu tylko kto kupi tylko udział? ale jeżeli znajdzie kogoś to może to zrobić bez twojej zgody i wiedzy.
Meldunek jest tylko potwierdzeniem faktycznego zamieszkania. Jeżeli w twoim urzędzie meldunkowym nikt nie będzie się pytał o zgode współwłaściciela to brat może kogoś zameldować w domu.
eol12 jest off-line  
10-05-2011, 19:19  
Klaudio99
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: sprzedaż lub wynajem połowy domu

Dziekuje i zycze wszyskiego dobrego
Klaudio99 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wynajem domu (odpowiedzi: 10) Witam , mam taka sytuacje . Od smierci mojego dziadka jego syn , czyli moj woja wynajmuje dom ( dziadka zm 2007 ) Dom ten nie powinien byc...
§ sprzedaż domu w Polsce zakup domu w Niemczech a ulga podatkowa (odpowiedzi: 4) Witam,pytanie dotyczy :po sprzedaży nieruchomości w Polsce przed minięciem okresu 5 letniego od zakupu czy skorzystam z ulgi przy zakupie...
§ wynajem domu (odpowiedzi: 1) Witam, Wynajmuję mały dom na wsi, czynsz wynosi 620zł miesięcznie. Jakie obowiązki należą do mnie, a jakie do zarządcy budynku ? Czy 620zł to...
§ Wynajem domu (odpowiedzi: 3) Witam Zwracam sie z prosba o objasnienie sytacji ktora opisze ponizej przez osobe zorientowana w temacie: Dom ktorego wlascicielka jest moja...
§ Wynajem domu (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałam wynając mój dom znajdujący sie w górach na okres wakacyjny. Mam w związku z tym pytanie, czy muszę mieć założoną działalnośc...
§ WYNAJEM DOMU (odpowiedzi: 2) Jestem współwłaścicielką części domu - całego drugiego piętra o powierzchni 150 m2. Piętro pierwsze należy do innej rodziny. Mamy wspólne podwórko...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:09.