Utwardzanie drogi bez zezwolenia - Forum Prawne

 

Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Witam. Mam problem tego typu, że utwardziliśmy podwórko bez żadnego pozwolenia (nie było też zgłoszenia do UG), gdyż nie wiedzieliśmy, że jest to konieczne. Sąsiad złożył na nas donos, że niby ściany mu popękały w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-05-2011, 22:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Witam. Mam problem tego typu, że utwardziliśmy podwórko bez żadnego pozwolenia (nie było też zgłoszenia do UG), gdyż nie wiedzieliśmy, że jest to konieczne. Sąsiad złożył na nas donos, że niby ściany mu popękały w budynku gospodarczym od pracy maszyną. Warto również dodać, że mieszkamy kilkadziesiąt metrów od torów kolejowych i to najprawdopodobniej przez jeżdżące pociągi te ściany są uszkodzone. Ponadto tj. stary budynek, więc nie wydaje nam się, żeby to był powód; budynek był uszkodzony wcześniej. On nie ma jak nam tego udowodnić. Ale w ciągu 3 tygodni przyjedzie do nas kontrola. I tu moje pytanie: jak możemy się bronić i jakich argumentów użyć? Gdybyśmy wiedzieli, załatwilibyśmy to na pewno. Poza tym ile mniej więcej może wynosić kara pieniężna za brak pozwolenia na utwardzenie? O to martwimy się najbardziej... Z góry dziękuję za odpowiedź!
 
14-05-2011, 13:14  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Nieznajomość prawa szkodzi:
Podstawa prawna do pozwolenia na budowę drogi:
art. 28, art. 33 ust.1, art. 34 ust.4, atr.36 ustawy z dnia 7 lipca 1994r - Prawo budowlane - (Dz.U. Nr 207 poz. 2016 z 2003 r. z późniejszymi zmianami)
art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 - Kodeks postępowania administracyjnego - (Dz.U. Nr 98 poz. 1078 z 2000r. z późniejszymi zmianami)

Jak można się bronić - to zależy w jakiej technologii wykonano drogę i jakich maszyn użyto, jednak zwykle maszyny nie powodują drgań mogących uszkadzać pobliskie obiekty - tu trzeba by wykonać ekspertyzę przyczyn pękania ścian u sąsiada bo mogą to być równie dobrze pociągi, ale także osiadania, szkody górnicze (jesli występują), wadliwość wykonawstwa lub materiałów.

Ile to kosztuje? Legalizacja zwykle kilka tyś zł.

P.S "uprzejmego" macie sąsiada
gryffinian jest off-line  
15-05-2011, 00:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Dziękuję za zainteresowanie i tak szybką odpowiedź.
Nie wiem czy ma to znaczenie, ale sprawa wygląda tak, że my mieszkamy tu od zawsze tylko akurat teraz (przez problemy błotem, które pojawiało się zazwyczaj po zimie i mieliśmy przez to utrudniony wjazd na podwórko) postanowiliśmy je utwardzić, także żadne inne prace nie są prowadzone. A podwórko jest zrobione tak, że jest wybrana ziemia, na to jest wysypany gruz, następnie kruszywo i to wszystko ubite tzw. "zagęszczarką". Robi ona duży hałas, ale nie ma większych wstrząsów. Mury mojego sąsiada są stare i popękane. On po prostu chce zrzucić na nas winę i wyłudzić odszkodowanie(!) za poniesione - rzekomo przez nas - straty. Jest on emerytowanym policjantem i uważa, że może wszystko. Interesuje się nami, ale my nie możemy nic z tym zrobic bo przecież jest na swoim podwórku i "tylko" nas obserwuje... Owszem, jest "uprzejmy", aż za bardzo Generalnie zadziwia mnie fakt, że trzeba płacić za coś, co zrobiliśmy na własnym podwórku. Mnóstwo znajomych utwardzało podwórko i nikt nigdzie tego nie zgłaszał. W związku z tym myśleliśmy, że nie jest to konieczne. A skąd przeciętny człowiek ma znać aż tak szczegółowo prawo? Nawet jeśli się okaże, że budynek sąsiada jest uszkodzony nie z naszej winy, to i tak legalizację musimy zapłacić, tak? I tu moje kolejne pytanie: czy jej wysokość zależy od wielkości utwardzonego gruntu? To będzie około 80 m kwadratowych.
I jak możemy załatwić to pozwolenie? Bo chodzi o to, że dokończenie podwórka wymaga, aby utwardzić jeszcze jedną warstwę (można powiedzieć, że roboty są w trakcie, choć odłożyliśmy to na "za kilka tygodni"), co wymaga użycia maszyny. I jeśli nie będziemy mieć jakiegoś dokumentu, to nasz sąsiad znowu złoży na nas donos! jak tego uniknąć?
 
15-05-2011, 13:21  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Sąsiad i tak musiałby wykazać, że spękania to skutek waszych działań - ale tu się nie wypowiem czyja to w końcu wina, jednak mało prawdopodobne, że maszyn do zagęszczania. Tak więc jeśli uważacie, że to nie wasza wina to żyjcie spokojnie.

Cytat:
Mnóstwo znajomych utwardzało podwórko i nikt nigdzie tego nie zgłaszał. W związku z tym myśleliśmy, że nie jest to konieczne. A skąd przeciętny człowiek ma znać aż tak szczegółowo prawo?
Wystarczyło zapytać w starostwie w końcu od tego oni tam są, żeby to wiedzieć.

Cytat:
Mnóstwo znajomych utwardzało podwórko i nikt nigdzie tego nie zgłaszał.
Nie rozumiem za bardzo terminu "utwardzenie podwórka". Jeśli to TYLKO utwardzenie gruntu to w myśl art 29 prawa budowlanego NIE wymaga pozwolenia na budowę, ale dowiązanie się do drogi publicznej (wyjazd z posesji) traktuje się jak drogę. Ponadto pozwolenie nie wymaga remont drogi istniejącej (może znajomi już je mieli na działkach)

Cytat:
Nawet jeśli się okaże, że budynek sąsiada jest uszkodzony nie z naszej winy, to i tak legalizację musimy zapłacić, tak? I tu moje kolejne pytanie: czy jej wysokość zależy od wielkości utwardzonego gruntu? To będzie około 80 m kwadratowych.
No tak jeśli uznają, że to budowa bez zezwolenia. Nie wiem dokładnie od czego zależy wysokość opłaty - lepiej spytać w starostwie.

Cytat:
I jak możemy załatwić to pozwolenie? Bo chodzi o to, że dokończenie podwórka wymaga, aby utwardzić jeszcze jedną warstwę (można powiedzieć, że roboty są w trakcie, choć odłożyliśmy to na "za kilka tygodni"), co wymaga użycia maszyny. I jeśli nie będziemy mieć jakiegoś dokumentu, to nasz sąsiad znowu złoży na nas donos! jak tego uniknąć?
Zalegalizować całość przez dostarczenie odpowiednich dokumentów i uzyskanie pozwolenia - w starostwie powiedzą jakich.
gryffinian jest off-line  
15-05-2011, 22:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Utwardzenie podwórka pod kostkę brukową z tym, że my jej nie kładziemy. po prostu zostawiamy kruszywo na wierzchu i raczej nie bedziemy na razie kłaść kostki. A jeśli chodzi o droge publiczną, to prace były prowadzone na niewielkim odcinku (2 metry kwadratowe, od drogi do furtki). Teraz już wiem, że na to potrzebne jest pozwolenie, więc chyba to rozbierzemy, o ile zdążymy przed kontrolą. Ten wjazd to jest nasza posesja. Po prostu obok domu jest przejazd od bramy na dalszą część podwórka, wszystko jest ogrodzone płotem. A jesli chodzi o wysokość opłaty, to dzwoniliśmy do starostwa i powiedzieli, że nie mogą udzielać takich informacji... :/ Ponadto powiedzieli, że pozwolenia NIE MOŻEMY uzyskać, gdyż powórko jest już utwardzone i najpierw trzeba byłoby to rozebrać. Ta sytuacja jest żenująca.
 
15-05-2011, 23:08  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 15.192
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

To szczerze współczuję, bo zwykle idą na współprace i legalizuje się takie rzeczy. W każdym razie skoro jest wykostkowane aż do drogi no to trudno to wymagało jak Pan napisał już zezwolenia - teraz albo dobra wola urzędników albo niestety rozbiórka - jedynie proszę się teraz bronić przed sąsiadem stwierdzeniem, że nie ma dowodów iż to drgania maszyn wywołały spękania ścian - tyle chociaż można w tej sytuacji, bo to sąsiad musi udowodnić, że to Pana wina, a nie Pan, że jest niewinny.
gryffinian jest off-line  
16-05-2011, 18:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Utwardzanie drogi bez zezwolenia

Nie jest wykostkowane, a jedynie utwardzone, a z tego, co mi wiadomo, to są to dwa oddzielne pozwolenia. Ponadto na odcinku, który nie nalezy do nas (od furtki do drogi) jest to już rozebrane Jedyne, czego chcielibyśmy uniknąć, to płacenie kilku tyś. kary... Zobaczymy, jak przyjedzie kontrola. Mam nadzieję, że wszystko rozwiąże się pomyślnie. Dziękuje bardzo za zainteresowanie!
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Blokowanie drogi publicznej - chodnika - drogi rowerowej (odpowiedzi: 16) Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów. Mam do Was pytanie, ale na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie wiem czy dobry dział wybrałem, szukałem...
§ Rezygnacja z drogi sądowej na rzecz drogi notarialnej (odpowiedzi: 4) Trzy tygodnie temu złożyłem w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Dzisiaj otrzymałem wezwanie do usunięcia braków formalnych wniosku: ...
§ Służebność drogi czy wydzielenie drogi? (odpowiedzi: 4) Witam, Wujek za zgodą sąsiadki chcę ustanowić dojazd do swojej działki (przez działkę sąsiadki), nie ma dostępu do drogi publicznej, ale ma...
§ zasiedzenie drogi gdy ma się dostęp do drogi gminnej? (odpowiedzi: 1) dylemat znajomego, poprosił abym poszukała w internecie. od wojny jest droga utwardzona ( czarna linia ) od jego domu i pól innych osób do drogi...
§ Utwardzanie działki!! (odpowiedzi: 3) Witam!! mam taki problem że mój sąsiad utwardził i wywyższył grunt gruzem i zasypał to piaskiem,co spowodowało zalewanie moich budynków.Zgłosiłem...
§ Drogi albo za drogi mandat. (odpowiedzi: 12) Dzień dobry, Mam pare pytań mam nadzieje że mi w tym pomożecie. 1. Chciałbym się dowiedzieć czy mandat za przyjście przez zamnięty przyjazd...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:21.