Podział działki zabudowanej budynkiem - Forum Prawne

 

Podział działki zabudowanej budynkiem

Mąż jest współwłaścicielem(udział %) wraz z ojcem działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Chcielibyśmy dokonać podziału tej działki na 2 odrębne, w ten sposób,że dom byłby na odrębnej działce a przyległy do niego ogródek stanowiłby odrębną działkę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Garaż na gruncie wynajmowanym ...
    Dzień dobry, Nabyłam garaż (a właściwie nakłady na boks garażowy) na najmowanym od miasta gruncie (umowa najmu...
  • § Prawo do mieszkania
    Wraz z partnerem kupujemy mieszkanie, jednak on jest jedynym kredytobiorcą ze względu na zdolność kredytową (mam...
  • § Umowa najmu bez opcji wypowied...
    Witam, podpisałem umowę najmu mieszkania na czas określony. Czy jeśli nie widnieje w niej żadna informacja...

Odpowiedz
 
11-01-2008, 19:54  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Podział działki zabudowanej budynkiem

Mąż jest współwłaścicielem(udział %) wraz z ojcem działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Chcielibyśmy dokonać podziału tej działki na 2 odrębne, w ten sposób,że dom byłby na odrębnej działce a przyległy do niego ogródek stanowiłby odrębną działkę z zachowaniwem służebności i drogi dojazdowej) W Urzędzie Gminy usłyszeliśmy,że taki podział jest niemożliwy w myśl art. 95 pkt 1 ust. o gospodarce nieruchomościami dot. zniesienia współwłasności. Jednak art ten nie barzdo dotyczy naszej sytuacji poniewaz my nie chcemy znosić współwłasności a jedynie uzyskac podział działki -na podstawie art. 95 pkt 7. Czy może ktos spotkał sie juz z taką sytuacja i czy sa jakies luki w prawie które można wykorzystać?
andrzejkowary jest off-line  
11-01-2008, 22:18  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Polskie prawo rzeczowe dazy do unikania wspolwlasnosci. Wedlug przepisow wspolwlasnosc jest sytuacja tymczasowa i niepozadana w obrocie. Dlatego tam gdzie to mozliwe ustawodawca zmusza niejako do wyjscia ze wspolwlasnosci.

Moim zdaniem zniesienie wspolwlasnosci w takim wypadku byloby najlepszym i najsensowniejszym rozwiazaniem.
Dura_lex jest off-line  
12-01-2008, 10:17  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

dzieki za odpowiedż ale sytuacja nasza jest barzdej złożona z uwagi na fakt,że w przyszłości rodzice chcą dokonać darowizny na męża oraz jego rodzeństwo. chcemy więc narazie podzielić działki na dwie po to aby mąż otrzymał część domu i ogród a rodzeństwo jedynie udziały w budynku. A gmina robi trudności twierdząc ze taki podział jest niemożliwy?
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 15:51  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie

Powtorze, ze wyjscie ze wspolwlasnosci jest najlepszym rozwiazaniem zwlaszcza z uwagi na fakty jakie Pan/Pani podal/podala.

Pozdrawiam
Dura_lex jest off-line  
12-01-2008, 16:43  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Zniesienie współwłasności w naszym przypadku spowoduje,że w przyszłości reszta udziałów % działki wraz z budynkiem przejdą w równych częściach na rodzeństwo męża-czyli po równo udział w bydynku i tak samo udział w gruntach(ogródek) a tego chcemy uniknąć.Zależy nam na podziale jedynie w budynku a ogródek przy nim jako osobna działka mogłby być zapisany osobno.
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 19:40  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

Współwłasność bardzo często występuje w praktyce obrotu cywilnoprawnego i, wbrew formułowanym niekiedy opiniom, nie zawsze jest stanem przejściowym. Nie znam jakiejkolwiek normy prawnej, która by zmuszała współwłaścicieli do zniesienia współwłasności.
Zaś art. 95 pkt. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami wręcz uniemożliwia zniesienie współwłasności poprzez podział działki zabudowanej jednym, a nie dwoma budynkami (oczywiście zniesienie współwłasności może nastąpić bez podziału, np. poprzez spłaty).

W tej sprawie nie widzę przeszkód, by podział działki nastąpił zgodnie z art. 95 pkt. 7 z warunkiem, by wydzielone działki posiadały dostęp do drogi publicznej. Nie występują tu ograniczenia obszarowe, jak przy podziale gruntów rolnych - art. 93 ust. 2a.

Proponuję złożyć komplet dokumentów z wnioskiem, że proponowany podział ma służyć wydzieleniu działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.
Definicja działki budowlanej z w/w ustawy, to:
[lex:3afeg7xh]Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3a) działce budowlanej - należy przez to rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce;[/lex:3afeg7xh]
W razie odmownej decyzji, można ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Mona jest off-line  
12-01-2008, 19:52  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dzięki troche mnie to pociesza. Mam nadzieje,że obejdzie się bez SKO choc urzędnik był w 100 % pewny swego i od razu poinformował nas o decyzji odmownej i straszył SKO. Dodatkowo mam nadzieje,że przemawia za nami to,że gmina wydała nam decyzję o warunkach zabudowy-dotyczącą budowy osobnego wejścia z uwagi na wielopokleniowy dom aby w przyszłości wyodrębnić samodzielne mieszkanie z osobnym wejściem. Dobudowaliśmy , remontujemy nadal a teraz zaczęły sie trudności.
andrzejkowary jest off-line  
12-01-2008, 20:51  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

Wniosek winien być złożony przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (podpisany). Współwłaściciele mają prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego, a obowiązkiem urzędnika jest sprawę załatwić zgodnie z prawem. Nie rozumiem obaw co do SKO

Jeśli wydana decyzja będzie wadliwa pod względem prawnym, SKO uchyli ją i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia, jeśli będzie prawidłowa, to utrzyma ją w mocy.
Mona jest off-line  
13-01-2008, 08:18  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

zgadzam się ale teoria jest teoria a w praktyce wygląda to inaczej. Zależy nam na czasie a jak zacznie sie procedura odwoławcza to niestety. W takich właśnie przypadkach widać jak funkcjonują urzędy. Jak na samym dole tak to wygląda to co można powiedziec o tych "na górze". Dzięki jednak za podpowiedź, złożymy ten wniosek i czekamy . Może przy dobrze umotywwanym wniosku nie będzie robił trudności. Pozdrawiam
andrzejkowary jest off-line  
13-01-2008, 14:24  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Mona
Przepraszam,że tak Cię absorbuję ale mam jeszce jedno pytanie. Czy w myśl art 95 pkt 7 nie powinniśmy najpierw wyodrębnić lokalu. Jeśli tak to gdzie znajde podstawy prawne(ustawa).
Czy moze wystarczy jak we wniosku ujmę jedynie to co psałas/łes wczesniej tj. wydzielenie bedzie niezbędne celem korzystania z budynku. Skoro gmina wydała decyzje o warunkch zabudowy nan nasza korzyść i mamy osobne wejście do mieszkania.
dzięki z góry za podpowiedź
andrzejkowary jest off-line  
13-01-2008, 14:56  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

Nie, bo wyodrębnienie lokalu przed podziałem działki spowoduje, że udział w częściach wspólnych nieruchomości (jako prawo związane z własnością danego lokalu), m.in. w gruncie, obejmie całą działkę.
Ustanawianie odrębnej własności samodzielnych lokali reguluje ustawa o własności lokali: tutaj

Co do wniosku, można go uzupełnić stwierdzeniem, że wydzielona zabudowana nieruchomość zostanie zbyta - komu, to już nie jest dla urzędu niezbędną informacją.
Mona jest off-line  
08-02-2008, 21:04  
andrzejkowary
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

witam Mona ,mam pytanie znowu do Ciebie. Odnośnie mojej wcześniejszej sprawy urzędnik ma kolejne ,nowe wątpliwości; podział nieruchomości jest niemożliwy z uwagi na definicję działki budowlanej w myśl ust. o gospodarce nieruchomościami. Moje pytanie może prozaiczne- co tzn. racjonalne korzystanie z działki budowlanej. Ostatnie zdanie definicji?
Powiedział nam,że nie dokona podziału bo nie jestesmy w stanie udowodnić,że działka bedzie uzytkowana w sposób racjonalny.
andrzejkowary jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział KW z budynkiem i działką (odpowiedzi: 1) Witam, Jest 1 księga wieczysta, na którą jest wpisana nieruchomość (połowa bliźniaka) i działka będąca w użytkowaniu wieczystym. W budynku są 2...
§ Podział nieruchomości zabudowanej na 2 lokale mieszkalne - co z działką ? (odpowiedzi: 9) Witam, jeśli sąd zgodnie z wnioskiem biegłego ds. budownictwa podzieli jeden budynek w rozbudowie na 2 osobne lokale mieszkalne -pionową ścianą...
§ Podział działki zabudowanej (odpowiedzi: 7) Witam.kupiłem działke z budyynkami gospodarczymi która była zapisana na 4 rodzeństwa.kupiłem od 3 a sąsiad podkupił od 1.mam 75%udziału.wniosłem...
§ Podział zabudowanej działki wg. współwłasności. (odpowiedzi: 5) Witam, moje pytanie dotyczy podziału działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Działka jest we współwłasności trzech osób, ja, moja mama i trzecia...
§ Jak dokonać podziału działki siedliskowej, zabudowanej 0,58 ha na dwie działki ? (odpowiedzi: 1) Jestem właścicielem nieruchomości w skład której wchodzą trzy działki przylegające do siebie, o trzech kolejnych numerach ewidencyjnych. Jednak na...
§ Wyodrębnienie części działki zabudowanej budynkiem (odpowiedzi: 1) Witam. Prosiłbym o poradę w sprawie wydzielenia części działki zabudowanej budynkiem. Jestem jednym z trzech współwłaścicieli budynku, podział...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:57.