Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT) - Forum Prawne

 

Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

W lokalach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM administruje zasoby mieszkaniowe gminy) występuje problem podwójnego naliczania podatku VAT. Temat znany jest zainteresowanym, nie obeznanym z tematem streszczę problem ... Ciepło jest dostarczane do bloku przez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
24-06-2011, 22:18  
Ten_co_podpisal
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

W lokalach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM administruje zasoby mieszkaniowe gminy) występuje problem podwójnego naliczania podatku VAT. Temat znany jest zainteresowanym, nie obeznanym z tematem streszczę problem ...

Ciepło jest dostarczane do bloku przez elektrociepłownię, za które płaci właściciel budynku (ZGM). Następnie, ZGM dokonuje „odsprzedaży” dostarczonego ciepła, obciążając poniesionymi kosztami lokatorów budynku (najemców).

Problem z podatkiem polega na tym, że zakupiona przez ZGM energia cieplna jest obciążona podatkiem VAT. Niestety, ZGM nie jest płatnikiem VAT. W związku z tym, dokonując późniejszej „odsprzedaży” ciepła poszczególnym najemcom, powtórnie nalicza podatek VAT, przyjmując za podstawę opodatkowania WARTOŚC BRUTTO zakupionej wcześniej energii cieplnej (która zawiera oczywiście VAT, naliczony z chwilą zakupu od elektrociepłowni).

Absurdalność w/w sytuacji najłatwiej dostrzec w sytuacji, kiedy w tym samym budynku znajdują się mieszkania własnościowe (administrowane przez prywatne firmy, będące płatnikiem VAT-u) oraz mieszkania będące w zasobach gminy (administrator nie jest podatnikiem VAT-u). W takich sytuacjach za ogrzewanie dwóch identycznych mieszkań, w tym samym budynku, najemcy ponoszą zróżnicowane koszty ogrzewania ; najemcy lokali gminnych płacą więcej ( o ponownie naliczany VAT).

W związku z powyższym dwa pytania ;

1)Czy uprawniona jest „odsprzedaż” energii cieplnej (tym samym naliczanie podwójnego VAT-u) za ogrzewanie części wspólnych (np. klatek schodowych) ?

Moje wątpliwości wynikają z zapisów „Ustawy o ochronie praw lokatorów... (z dnia 21 czerwca 2001 r.) ;

Art.9 (...)
5. W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, (...)


No i jeszcze definicja „opłat niezależnych od właściciela” ;

Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)
... opłatach niezależnych od właściciela - należy przez to rozumieć opłaty za dostawy DO LOKALU energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych; (...)


Reasumując, opłata za ogrzewania części wspólnych nie mieści się w kryteriach „dostawy DO LOKALU”, co za tym idzie, nie należy jej klasyfikować w ramach „opłat niezależnych od właściciela” .

Biorąc powyższe pod uwagę, koszty ogrzewania części wspólnych powinny być rozliczane w ramach czynszu za mieszkania (oczywiście, z uwzględnieniem w rozliczeniu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez właściciela), a nie „odsprzedawane” poszczególnym najemcom (co skutkuje opisanym, ponownym naliczaniem VAT-u).

No...tak tylko myślę.

2)Czy jest możliwa taka konstrukcja umowy najmu (oczywiście za obopólną zgodą), w której właściciel wynajmuje mieszkanie ogrzewane ?

Jak wynika z treści cytowanego wcześniej art. 9 ; „oprócz czynszu wynajmujący może pobierać ... opłaty niezależne od właściciela”. Z tej konstrukcji przepisów („może”) nie wynika obowiązek, co sugeruje możliwość zawarcia umowy o innej treści.

Gdyby więc umowa najmu przewidywała, że wynajęciu podlega lokal ogrzewany, nie dochodziłoby do „odsprzedaży” ciepła, co za tym idzie, nie byłby naliczany podwójny VAT.


W skrócie, to tyle. W razie wątpliwości rozwinę odpowiednie wątki.
Oczywiście liczę na komentarze osób zorientowanych w problematyce.
Ten_co_podpisal jest off-line  
24-06-2011, 22:40  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

skoro ZGM nie jest płatnikiem VAT, to jakim cudem nalicza VAT ?
BOHO jest off-line  
25-06-2011, 12:22  
Ten_co_podpisal
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

Temat chciałem uprościć, (chyba niepotrzebnie) żeby nie odnosić się do Wspólnoty Mieszkaniowej. Dokładniej, problem wygląda tak ;

1) Zakupu ciepła dokonuje administrator budynku, reprezentujący Wspólnotę Mieszkaniową. To on nie jest płatnikiem VAT-u. Korzysta z takiego prawa, ponieważ nie osiąga odpowiednich obrotów.
Mieszkania własnościowe są rozliczane bezpośrednio przez w/w administratora. Resztą kosztów obciążany jest ZGM.

2) ZGM przenosi koszty ogrzewania na poszczególnych najemców. W związku z tym, że zakupu ciepła dokonuje od firmy nie będącej podatnikiem VAT-u, nalicza podatek VAT od wartości brutto.

Tak dochodzi do podwójnego naliczenia VAT-u.

Całość jest zgodna z obowiązującym prawem podatkowym. Szczegóły interpretacji ;
Zapytanie dotyczy sposobu naliczenia podatku VAT do należności za centralne ogrzewanie dla najemcy | Interpretacje podatkowe

Problem (zapis video), zawierający szczegółowy opis problemu oraz opinie polityków ;
http://www.tv.bielsko.biala.pl/ogrze...t-em_4641.html

Temat VAT-u, metod naliczania itd. nie jest do przejścia.Tak myślę.

W pytaniach zmierzam do tego, czy ;
1) ZGM ma prawo dokonywać "odsprzedaży" ciepła zużytego do ogrzewania części wspólnych ? (wg mnie - nie).

2) Czy możliwa jest konstrukcja umowy, wktórej energia cieplna nie jest sprzedawana jako oddzielna pozycja, tylko element kosztów wynajmowanego mieszkania ?

Pozdrawiam,dzieki za zainteresowanie.
W przypadku kontynuacji tematu, będę się starał być bardziej precyzyjny.
Ten_co_podpisal jest off-line  
25-06-2011, 12:44  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

nie będąc vatowcem, nie można naliczać VATu.
BOHO jest off-line  
27-06-2011, 19:21  
Ten_co_podpisal
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

To kontynuacja nieporozumienia....
ZGM jest płatnikiem VAT ale pośrednik (Wspólnota Mieszkaniowa) nie jest.
Ten_co_podpisal jest off-line  
19-12-2011, 16:52  
dorka100
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Interpretacja "Ustawy o ochronie praw lokatorów..." (ogrzewanie = 2X VAT)

Witam !
Ja mam ten sam problem,jeżeli chodzi o wystawiony rachunek za CO. przez ZGM w Bielsku-Białej.Razem z innymi lokatorami chcemy napisać odwołanie od tych kwot.Co dziwniejsze rachunek jest wytawiony nie za rok czasu,ale za rok i 4 miesiące.Nie rozumiem dlaczego,w ogóle to dla mnie jest jakaś abstrakcja,ponieważ mieszkam w tym bloku 6 lat i pierwszy raz wystawiono mi rachunek za CO.,jakoś nigdy nie miałam jakiejkolwiek informacji,że mam albo nadpłatę albo niedopłatę,nagle teraz się obudzili.Jedna z sąsiadek mieszka tam 40 lat i nigdy nie spotkała się z taką sytuacją,żeby ZGM wystawił jej tak duży rachunek.
Mam prośbę,jeżeli ktoś może mi podpowiedzieć jak moge napisać takie odwołanie,żeby miało to ręce i nogi i na jakie art.ptawne mogę się powołać.Dziękuje.
dorka100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Interpretacja art. 14 ust. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów (odpowiedzi: 2) Witam, mam małą zagwostkę związaną z wymienionym w temacie artykułem, który stanowi, iż 7. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do osób, które utraciły...
§ komornik i art.35 ustawy o ochronie praw lokatorów (odpowiedzi: 2) Dzien dobry chciałbym się dowiedzieć czy nadal obowiazuje wpomniany art.35 a dokładnie chodzi o ustęp 4. czy stosuje sie go niezaleznie od ustepu 1....
§ Ustawa o ochronie praw lokatorów a "były lokator" (odpowiedzi: 23) Proszę Was o pomoc. Chodzi mi o to czy ustawa o ochronie praw lokatorów obejmuje swoimi zapisami byłych lokatorów? Tzn. W sytuacji,w której umowa...
§ Eksmisje wedle art. 34 ustawy o ochronie praw lokatorów. (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie art. 34 ustawy o ochronie praw lokatorów. Obecnie zasadą jest wykonywanie tytułów egzekucyjnych przez...
§ Art.8a ust.4e Ustawy o ochronie praw lokatorów (odpowiedzi: 5) Witam! Czy ktoś pomógłby mi zinterpretować artykuł z tytułu tematu? Jak należy to rozumieć? Czy jeżeli np. Prezes GUS w komunikacie z 13 stycznia...
§ Art.9 ust.4e Ustawy o ochronie praw lokatorów (odpowiedzi: 2) Witam! Czy ktoś mógłby mi zinterpretować artykuł z tytułu tematu? Jak należy to rozumieć? Czy jeżeli np. Prezes GUS w komunikacie z 13 stycznia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:31.