plan zagospodarowania przestrzennego - Forum Prawne

 

plan zagospodarowania przestrzennego

Witam na tym polu jestem nowym uczestnikiem . Bardzo proszę o poradę odnośnie aktów prawnych ( w tym wyroki sądów ) odnośnie zależności pomiędzy Miejscowym Planem Przestrzennego Zagospodarowania Gminy a Odrębnymi Ustawami . ( ewentualnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § sąsiad bezprawnie zaorał moją ...
    dzień dobry, chciałabym prosić o radę w następującej sprawie: jak w temacie - Mam nieużywaną działkę o...
  • § Mieszkanie przy rodzcach
    wiele lat temu dostałem część domu przy rodzicach mam własne wejscie licznik na prąd wodę media wszystko jest na...
  • § Likwidacja tzw. junkersów
    Witam Państwa, Jakie warunki muszą zostać spełnione aby przyłączyć dany blok do centralnej sieci...

Odpowiedz
 
01-07-2011, 09:07  
andy_2009
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie plan zagospodarowania przestrzennego

Witam na tym polu jestem nowym uczestnikiem .
Bardzo proszę o poradę odnośnie aktów prawnych ( w tym wyroki sądów )
odnośnie zależności pomiędzy Miejscowym Planem Przestrzennego Zagospodarowania Gminy a Odrębnymi Ustawami . ( ewentualnie gdzie tego szukać - konkretnie )
Chodzi mi szczególnie o pytania :
1) które z praw mają charakter nadrzędny ( najlepiej wyrok sądu )
2) czy decyzja wydawana przez np. organ gminy na podstawie MPZP może zostać podważona ( np. odmowa wydania pozwolenia na budowę np w sytuacji gdy min. szerokość działki według MPZP wynosi 18m , a planowana działka ma 16m i składany projekt spełnia wymagania formalne - usytuowanie , linię zabudowy , odległości od działek przyległych )
3) czy proponowany plan podziału nieruchomości (działki ) może być inny niż zalecany w MPZP ( znalazłem tam sformułowania : zalecane , pożądane itp )
4 ) Jak to wszystko się ma do możliwości dysponowania majątkiem na bazie próby uzyskania przez gminę zgodnego z MPZP ale niewykonalnego i nie spowodowanego jakimikolwiek celami ważnymi społecznie sposobami podziału nieruchomości .
Z góry dziękuję za każde konkretne informacje .
andy_2009 jest off-line  
01-07-2011, 10:14  
pi0tr3k
Przyjaciel forum
 
pi0tr3k na Forum Prawnym
 
Posty: 667
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, a więc ma zastosowanie tylko na określonym obszarze. Ustawa oczywiście ma charakter nadrzędny, to wynika z Konstytucji i z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

2. Decyzja taka, jak każda inna decyzja, może być kwestionowana w normalnym trybie administracyjnym. Najpierw odwołanie do organu II instancji, ewentualnie później skarga do sądu administracyjnego. W każdej decyzji jest stosowne pouczenie.

3. Generalnie rzecz biorąć MPZP jako akt prawa miejscowego jest dla Gminy wiążący. W tym sensie nie można wydawać decyzji, które byłyby niezgodne z tym planem. Wszystko jednak zależy od oceny konkretnego przypadku.

4. Nie rozumiem pytania.
pi0tr3k jest off-line  
01-07-2011, 10:57  
andy_2009
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem
Ad 1 . Interesuje mnie dokładnie czy można na podstawie ustawy nadrzędnej ( prawo budowlane) złożyć wniosek o uchylenie MPZP jako drastycznie naruszającego wymogi ustawy nadrzędnej ( np. zalecana szerokość działki ) No a może ktoś wie coś na podobny temat lub na wynik postępowania sądowego .

AD 3 . pytanie uzupełniające do powyższego .
Jeśli organ decyzyjny nie może wydać decyzji pozytywnej ( a jednocześnie niezgodnej z prawem nadrzędnym ) to co dalej z taką uchwałą jaką jest MPZP .

AD4 . Wyjaśniam . Otóż brak możliwości wydania decyzji uniemożliwia osobie w stanie zdrowia zagrażającym życiu zadysponowanie podziału nieruchomości zgodnie ze swoja wolą .( może podzielić w częściach ale nie np. w działkach bo to wymaga zatwierdzenia planu podziału geodezyjnego zatwierdzanego przez gminę na podstawie MPZP ) . Tak sytuacja pociąga za sobą określone skutki finansowe dla obdarowanych ( czas i koszt wejścia w posiadanie nieruchomości ) , a co za tym idzie stwarza możliwość wystąpienia z roszczeniem w stosunku do gminy ( no i w konsekwencji nawet do urzędników art, 417 KC )
andy_2009 jest off-line  
01-07-2011, 12:14  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

Nie jestem prawnikiem, nie wydaje mi się jednak by twoja linia argumentacji była poprawna. Ustawa Prawo Budowlane określa minimalne warunki jakie musi spełniać działka budowlana - to znaczy, że nie można zgodnie z prawem budować na działce mniejszej niż stanowi ustawa. Nie znaczy to jednak, ze różnego rodzaju akty szczegółowe, takie jak np MPZP, nie mogą stawiać inwestorom wymagań wyższych niż stanowi ustawa. Przecież gdyby było inaczej, gminy miałyby związane ręce a plany zagospodarowania straciłyby sens...
honefoss jest off-line  
01-07-2011, 14:22  
pi0tr3k
Przyjaciel forum
 
pi0tr3k na Forum Prawnym
 
Posty: 667
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

W ustawie prawo budowlane, ani w żadnej innej znanej mi ustawie nie ma przepisów, które wskazywałyby "zalecaną szerokość działki". Nie widzę więc możliwości, aby MPZP miał być z tego względu sprzeczny z prawem "nadrzędnym".

A tak w ogóle, to taka abstrakcyjna dyskusja jest bez sensu. Napisz konkretnie, o co chodzi w sprawie, a być może będziemy Ci w stanie doradzić.
pi0tr3k jest off-line  
01-07-2011, 14:56  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

Cytat:
Napisał/a pi0tr3k Zobacz post
W ustawie prawo budowlane, ani w żadnej innej znanej mi ustawie nie ma przepisów, które wskazywałyby "zalecaną szerokość działki".
Chodzi zapewne o przepisy dotyczące minimalnej odległości od granic, które pośrednio wskazują jaką co najmniej szerokość musi mieć działka by dało się na niej wybudować budynek mieszkalny.
honefoss jest off-line  
01-07-2011, 16:55  
andy_2009
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

Panowie z całym szacunkiem
To nie jest temat pogaduchowy .
Tylko tak jak wpisałem na wstępie konkretny
nie chodzi mi o wolne wnioski tylko o odnośniki do konkretnych aktów prawnych w postaci wyroków sądów .

Gdybyście znali tekst ustawy i rozporządzeń wiedzielibyście , że w ustawach zasadniczo używa się zwrotów : wymaga się , musi być , nie mniej niż .....
Natomiast w MPZP bardzo często używane są zwroty typu zaleca się , należy doprowadzić do stanu , powinny być ....

PS
popatrzcie na ilość moich postów .... a to jest trzeci który założyłem reszta to podpowiedzi
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie
andy_2009 jest off-line  
01-07-2011, 19:42  
pi0tr3k
Przyjaciel forum
 
pi0tr3k na Forum Prawnym
 
Posty: 667
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

"Gdybyście znali tekst ustaw i rozporządzeń"? Kolego, po takich komentarzach w stosunku do osób, które poświęcają dla Ciebie swój czas, nie spodziewałbym się już pomocy. A skoro taki jesteś dobry w ustawach i rozporządzeniach, to po co Ci pomoc takich laików jak my? A tak w ogóle "Panie Mecenasie", wyroki to nie są akty prawne. Konstytucja się kłania.

I co ma do tego ilość Twoich postów?
pi0tr3k jest off-line  
02-07-2011, 05:36  
andy_2009
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: plan zagospodarowania przestrzennego

Nie widzę najmniejszego powodu do podobnych uszczypliwości ?

W normalnym trybie poprosiłem o pomoc z zaznaczeniem jakiego rodzaju jest ona potrzebna .
pi0tr3k :
poczytaj trochę wskazanych dokumentów i zobaczysz że mam racje odnośnie użytych sformułowań .

ponadto : ilość postów nie ma świadczyć o czyjejś wiedzy , tylko o tym jak często aktywnie ogląda się forum . Na bazie tego mogę powiedzieć , że często wypowiedzi są różne . Ja tu nie pytam się o dyrdymały tylko na o konkretne wyroki np. NSA .
Na marginesie wyrok sądu jest aktem prawnym , lub jak kto woli wykładnią prawa i zawsze daję podstawę do interpretacji konkretnych zapisów ustawy albo rozporządzenia ( więc skoro jesteś taki "mocny") , to może znasz jakiś konkretny wyrok w sprawie ( np. rozstrzygnięcie kto ma rację czy właściciel nieruchomości czy wójt który czegoś tam wymaga zgodnie z MPZP ( np. szerokości drogi , szerokości działki , usytuowania kalenicy itp. ) , a wymagań tych nie stawia np. ustawa albo zarządzenie
andy_2009 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Plan zagospodarowania przestrzennego (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich :confused:"szczęśliwych" posiadaczy działek i chcących rozpocząć budowę wymarzonego domu, ale!!!!!!!!!!! w tym miejscu zaczynają się...
§ Plan zagospodarowania przestrzennego (odpowiedzi: 1) Witam!! Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na takie pytanie. W 2001 roku uchwalono na mojej działce(i czterech innych) plan zagospodarowania...
§ Plan zagospodarowania przestrzennego. (odpowiedzi: 1) Chcialbym zalozyc firme ktora na celu miałaby wynajowanie garazy mieszkańcą spółdzielni mieszkaniowej na ktorej terenie by one stały, lecz tak jak w...
§ plan zagospodarowania przestrzennego (odpowiedzi: 3) Jak mam rozumieć zdanie z planu zagospodarowania przestrzennego: " w granicach terenów wyznaczonych w ust. 1 poza podstawowym przeznaczeniem...
§ plan zagospodarowania przestrzennego (odpowiedzi: 6) Witam i proszę o poradę. Moja mama chce podzielić nieruchomość której jest właścicielką i darować mi działkę, abyśmy z mężem mogli postawić dom....
§ plan zagospodarowania przestrzennego - (odpowiedzi: 1) Wiam, moja gmina jest na etapie projektowania planu zagospodarowania przestrzennego. Przez środek mojej miejscowości przebiega na projekcie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:09.