Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni - Forum Prawne

 

Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Witam. Uprzejmie proszę o poradę w takiej sprawie- mianowicie znajoma jest w posiadaniu mieszkania własnościowego ( mieszkanie w bloku,byłe mieszkania robotnicze,umowa kupna-sprzedaży podpisana bez udziału notariusza) Właściciele mieszkania znalezli chętnego nabywcę,który chciał kupic mieszkanko z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
31-07-2011, 21:35  
Dariex_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Witam.
Uprzejmie proszę o poradę w takiej sprawie- mianowicie znajoma jest w posiadaniu mieszkania własnościowego ( mieszkanie w bloku,byłe mieszkania robotnicze,umowa kupna-sprzedaży podpisana bez udziału notariusza)
Właściciele mieszkania znalezli chętnego nabywcę,który chciał kupic mieszkanko z pomocą kredytu bankowego,niestety kredytu mu odmówiono,gdyż jak ponoć niosą słuchy ( jest to mała miejscowość,wiec wszyscy raczej o wszystkim wiedzą),spółdzielnia jest zadłużona i posiada zajęcia komornicze,z czego jednymi z zabezpieczeń mają być lokale,które nie posiadają wyodrębnionej własności.
Tak jest takze z tym lokalem- znajoma nie założyła osobnej księgi wieczystej dla swojego mieszkania,nie wyodrębniła własności.
Czy w takim wypadku komornik może zająć jej mieszkanie lub uniemożliwić jego sprzedaż? Przyznam,ze to dość absurdalna jak dla mnie sprawa,bo sama właścicielka mieszkania nie posiada żadnych zaległości czynszowych i mieszkanie legalnie nabyła drogą zakupu.
Dariex_ jest off-line  
31-07-2011, 21:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Cytat:
umowa kupna-sprzedaży podpisana bez udziału notariusza
Witam,
W kwestii zadłużenia spółdzielni nie wypowiem się, ale zastanawia mnie ten brak potwierdzenia kupna mieszkania w formie aktu notarialnego.

Aby kupno/sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Notariusz, to jedyna osoba, która posiada uprawnienia do sporządzenia niezbędnych aktów własności nieruchomości. Jeśli umowa nie będzie potwierdzona przez notariusza, to w takiej sytuacji nie staniemy się prawnymi właścicielami danej nieruchomości.
 
31-07-2011, 22:20  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

W świetle prawa spółdzielczego mieszkania spółdzielcze są współną własnością członków - ale także zobowiązania spółdzielni są wspólne. Wobec czego wyodrębnienie lokali może być wstrzymane, same lokale mogą być zabezpieczeniem roszczeń wobec spółdzielni. Niestety.
natalie-s1959 jest off-line  
31-07-2011, 22:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

natalie-s1959 mam prośbę - czy możesz potwierdzić lub sprostować tą informację, którą napisałem odnośnie konieczności posiadania aktu notarialnego przy kupnie/sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego??
Zacząłem się zastanawiać nad tym i nie chciałby wprowadzać nikogo w błąd.
 
31-07-2011, 23:32  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Należy mieć akt notarialny, ponieważ - mimo iż zakup formalnie dotyczy spóldzielczego prawa - prawo to obejmuje władanie nieruchomością. Przekazanie nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Na marginesie zaznaczę, że ostatnio toczyliśmy na Forum spór odnośnie tego, czy brak aktu notarialnego jako szczególnej formy czynności prawnej powoduje nieważność transakcji. Przepisy dot. formy czynności prawnych nie ustanowiają rygoru nieważności w przypadku umów sporządzonych bez udziału notariusza (np., art.74 kc).
natalie-s1959 jest off-line  
01-08-2011, 18:37  
Dariex_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Dobrze,wobec tego,skoro zobowiązania członków spółdzielni są wspólne,to czy w zwiazku z prowadzoną sprawą w sądzie ( w następstwie której doszło do zajęć komorniczych jak sądzę),osoby bez wyodrębnionej własności nie powinny być powiadamiane o terminie spraw,terminach możliwości wnoszenia sprzeciwów,a wreszcie o postępowaniu komorniczym?
W tej kwestii chyba jest coś nie tak,albo czegos nie rozumiem?
Dariex_ jest off-line  
01-08-2011, 19:22  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Wg prawa spółdzielczego (a także statutu - proszę zapoznać się z zapisami konkretnej spółdzielni) spółdzielnię reprezentuje Zarząd.
Natomiast KAŻDY członek spółdzielni ma prawo w dokumenty mogące mieć wpływ na jego zobowiązania i prawa.

Prawdę mówiąc, zawsze dziwiło mnie, że przy wszechobecności wszelkiego rodzaju spółdzielni, w szczególności mieszkaniowych, Polacy mają nikłą wiedzę na temat własnych praw i obowiązków jako członków spółdzielni.
natalie-s1959 jest off-line  
02-08-2011, 14:28  
Dariex_
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzedaż mieszkania własnościowego a zadłużenie spółdzielni

Dziwić się można z każdego powodu,ja statut swojej spółdzielni znam,jak również jej stan finansowy,bo każdy z nas otrzymuje odpowiednie sprawozdanie,etc,pytam jednak o konkretny przypadek znajomych,którzy są dobrymi ludzmi ale o małej wiedzy prawnej,co nie znaczy,że teraz skoro sami sobie winni jak nie znali wcześniej swoich praw,to niech robią co chcą i drą włosy z głowy.

Czy w chwili obecnej,gdyby chcieli wyodrębnić własność,to komornik ma prawo wpisać się w KW ich mieszkania?

Czy w obecnej sytuacji nic nie da się zrobić?
Dariex_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zadłużenie mieszkania własnościowego. (odpowiedzi: 1) Bardzo krótko i na temat. Jestem włascicielem mieszkania własnościowego. zalegam na kwotę 11.500. kontaktowałem się ze spółdzielnią w tej sprawie,...
§ Pomocy!!!Sprzedaż mieszkania własnościowego ale zadłuzonego w spółdzielni (odpowiedzi: 9) Witam, Chciałam prosić o poradę w sprawie mieszkania własnościowego spóldzielczego.Otóż straciłam pracę i niestety nie jestem w stanie płacić za...
§ Zadłużenie mieszkania własnościowego (odpowiedzi: 12) Witajcie. Mam pewien problem. Rodzice mają orzeczony stopień o niepełnosprawności, razem z nimi przez 6 lat mieszkała siostra z dziećmi i...
§ Zadłużenie mieszkania własnościowego (odpowiedzi: 1) Witam, Mój wujek odziedziczył w spadku po swojej mamie połowę mieszkania spółdzielczego własnościowego. Drugą połowę odziedziczył pasierb jego...
§ Zadłużenie mieszkania własnościowego (odpowiedzi: 11) Ponad 5 lat temu kupiłam mieszkanie własnościowe. Po ponad 4 latach od daty umowy dostałam od Zarządcy pismo z informacją o zadłużeniu ciążącym na...
§ zadłużenie mieszkania własnościowego spółdzielczego (odpowiedzi: 10) Witam. Następująca sytuacja: Rodzina X wykupiła mieszkanie spółdzielcze na własnośc a styczniu 2010r. Jednak od lutego matka wraz z synem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:32.