Budowa domu - Forum Prawne

 

Budowa domu

Witam Wraz z narzeczoną planujemy budowę domu. Działkę mamy dostać od Jej rodziców, jako że działki są wąskie (paręnaście metrów szerokości) teściowie chcą dogadać się z sąsiadami i zamienić się działkami tak aby stworzyć szersze. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
22-08-2011, 10:19  
adzik6655
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Budowa domu

Witam

Wraz z narzeczoną planujemy budowę domu. Działkę mamy dostać od Jej rodziców, jako że działki są wąskie (paręnaście metrów szerokości) teściowie chcą dogadać się z sąsiadami i zamienić się działkami tak aby stworzyć szersze.
Działki będą przepisywane/darowane po ślubie.
Ja mam troszkę oszczędności, dodatkowo dostanę od swoich rodziców troszkę kasy i troszkę materiałów (czyli ja zapewniam kasę na początkowy etap budowy), zaznaczam że kwota wniesiona przeze mnie przekracza wartość działki.

W związku z tym mam kilka pytań:
1. Jak załatwić sprawę z zamianą działek tak aby ponieść jak najmniejsze koszty?? Przepisać to na Nas oboje, czy zostawić to rodzinie narzeczonej i niech to zapiszą na Nią??
2. Jeśli działka będzie własnością narzeczonej jak będzie wyglądała sprawa formalna budowy, czy plany i wszystkie pozwolenia będą figurowały na przyszłą żonę czy na nas oboje??
3. Odpukać.... jak ewentualnie wyglądała by sprawa przyszłego podziału majątku, gdyby właścicielką działki była przyszła żona??
adzik6655 jest off-line  
22-08-2011, 20:45  
abi28
Stały bywalec
 
Posty: 1.723
Domyślnie RE: Budowa domu

1. Jeśli działka będzie tylko Żony (darowizna na Żonę) to dom też. Ty ewentualnie będziesz mógł domagać się zwrotu poniesionych nakładów na majątek odrębny Żony. Zamianę działek - hmm.. moim zdaniem umowa kupna - sprzedaży.

2. To już zależy od Was. Wszytko może być tylko na żonę lub na Was obydwoje.

3. Już pisałam - jeśli działka będzie własnością Żony to wszystko co na niej wybudujecie będzie się należało żonie. Tobie przysługuje w takiej sytuacji roszczenie zwrotu nakładów poniesionych na majątek odrębny żony. Z Twojego punktu widzenia lepiej by było, gdyby teściowie przepisali działkę na Was obydwoje. Z pkt widzenia żony - tylko na nią.
abi28 jest off-line  
22-08-2011, 21:32  
adzik6655
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Budowa domu

znając życi teście dogadają się z sąsiadami, wszystko ustalą a sprawy formalne i finansowe i tak zostaną na naszej głowie (mojej i przyszłej żony) i jeśli dobrze rozumuje: gdy w gre wchodzi umwa kupna sprzedaży to tak czy siak i tak trzeba będzie podatek od tego zapłacić. Jeśli przepisywali by na nasoboje to terz będziemy musieli zapłacić podatek od darowizny. Czyli kase i tak trzeba wyłożyć.
adzik6655 jest off-line  
02-02-2012, 10:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Budowa domu

Jeśli teściowie darują swojej córce a Twojej narzeczonej, to podatku nie będzie trzeba płacić.

Jeśli masz zaufanie do przyszłej żony, to możecie zrobić tak, że najpierw przyszli teściowie darują swojej córce (brak podatku), a po ślubie ona połowę daruje Tobie, wtedy już podatku też nie trzeba będzie płacić.


Ps.
Jeśli narzeczona ma rodzeństwo, to poczytajcie również o zachowku.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa domu domu na działce ojca. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam zamiar budować dom dla mnie i moich rodziców na ich działce. Potrzebuje wziąć kredyt wysokości 180 tyś. Wartość domu będzie wynosiła około...
§ budowa domu (odpowiedzi: 2) Witam Mam działkę 20a. plan zabudowy przewiduje min 15 a działkę. Chcę wystąpić o pozwolenie na budowę na jej części, a potem odzielić tą część i...
§ Budowa domu (odpowiedzi: 1) Witam. Planuje budowe domu i mam okazje budować na działce istniejącej mojego ojca ale na działce juz stoją dwa domy. I mam pytanko czy podzielić tą...
§ Budowa domu (odpowiedzi: 3) Witam, chciałbym zasięgnąć Państwa opinii w kwestii, z którą będę musiał się niedługo uporać. Szanowni Państwo proszę o pomoc. Posiadam działkę...
§ Budowa domu (odpowiedzi: 1) Witam jestem rolnikiem ryczałtowym (nie rozliczam sie z us).Planuje budowe domu czy mam prawo do odliczenia podatku vat za materialy budowlane?
§ budowa domu (odpowiedzi: 4) Witam. Otrzymałam działkę z budynkiem gospodarczym - część drewniana i murowana - 474 m kw. Budynek jest w trakcie rozbiórki. Czy na miejscu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:21.