Początkujący | Umowa najmu a podnoszenie czynszu najmu
Od 4 miesięcy wynajmuję z koleżanką kawalerkę. Umowa jest spisana tylko na mnie, gdyż właściciel nie miał przygotowanej umowy dla dwóch osób, więc została podpisana umowa dla jednej osoby, a reszta uzgodniona polubownie. No i teraz, po 4 miesiącach zaczęły się przysłowiowe 'jaja', kiedy poprosiłyśmy właściciela o przerobienie umowy na dwie osoby, co i tak było nieuniknione, bo właściciel pomylił nr pesel w pierwszej umowie. Umowa wygląda następująco:
UMOWA NAJMU LOKALU MIESZKALNEGO
Zawarta w dniu 12 kwietnia 2011 roku w ------ pomiędzy 1. ------, legitymującym się dowodem osobistym nr -------, wydanym przez --------, NIP ----------, PESEL --------, zamieszkałym w ---------- zwanym w treści umowy "Wynajmującym", a 2. --------, legitymującą się dowodem osobistym nr -------- wydanym przez ------, NIP -------, PESEL ------, zamieszkałą w -------- zwaną w treści umowy "Najemcą", o następującej treści:
§ 1.
1. Wynajmujący oświadcza, że jest właścicielem mieszkania położonego na parterze w budynku znajdującym się w -------, a składającego się z pokoju, kuchni, łazienki z WC oraz przedsionka, o łącznej powierzchni ----- m2.
§ 2.
1. Wynajmujący wynajmuje i oddaje w użytkowanie Najemcy cały wymieniony w § 1. lokal wraz z urządzeniami z dniem 1 czerwca 2011 roku.
2. Wykaz urządzeń wymienionych w pkt. 1 oraz opis stanu technicznego ww. lokalu stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy, który podpisany zostanie przez strony umowy w dniu 1 czerwca 2011 roku.
3. Obejmując przedmiot najmu Najemca nie wnosi zastrzeżeń do jego stanu technicznego.
4. Stan lokalu opisany w załączniku nr 1, będzie stanowił podstawę przy rozliczaniu stron po zakończeniu umowy najmu i po wydaniu lokalu przez Najemcę.
§ 3.
1. Czynsz najmu strony ustalają w wysokości ----zł (słownie: -------- złotych 00/100) miesięcznie.
2. Czynsz najmu płatny będzie z góry do dnia 15 każdego miesiąca do rąk Wynajmującego (przelewem na jego konto osobiste), nr rachunku -------.
§ 4.
1. Strony ustalają, iż wszelkie koszty i świadczenia (czynsz do spółdzielni mieszkaniowej, woda, prąd, gaz, centralne ogrzewanie) związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, przez czas trwania umowy, ponosić będzie Najemca.
§ 5.
Najemcy nie wolno oddawać przedmiotu najmu w podnajem ani bezpłatne używanie osobom trzecim.
§ 6.
1. Wszelkie adaptacje i ulepszenia przedmiotu wynajmu wymagają pisemnej zgody Wynajmującego
§ 7.
1. Po zakończeniu najmu Najemca zobowiązany jest zwrócić lokal wraz z wyposażeniem w stanie niepogorszonym, wynikającym z normalnej eksploatacji.
2. Najemca wpłaca kaucję w wysokości ----- złotych (słownie ----- złotych 00/100), która podlega zwrotowi po przekazaniu lokalu w stanie niepogorszonym Wynajmującemu.
3. Najemca przekaże kaucję Wynajmującemu w dniu 1 czerwca 2011 roku do rąk własnych za pokwitowaniem.
§ 8.
1. Umowa niniejsza zawarta została na czas określony od dnia 1 czerwca 2011 roku do dnia 31 sierpnia 2013 roku i po upływie tego okresu przestaje obowiązywać, bez uprzedniego wypowiedzenia.
§ 9.
1. Wynajmujący zastrzega sobie możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia jeżeli Najemca zalega z należnym czynszem najmu za trzy pełne kresy płatności.
2. Wynajmujący może wypowiedzieć Najemcy, bez zachowania terminów wypowiedzenia, umowę również wtedy, gdy Najemca przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali znajdujących się w jego sąsiedztwie.
3. Wynajmujący może też wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia jeżeli stwierdzi, że Najemca używa przedmiotów wymienionych w załączniku nr 1 niezgodnie z ich przeznaczeniem, bądź też dewastuje je.
§ 10.
1. Po rozwiązaniu umowy najmu Najemca zobowiązuje się do wydania Wynajmującemu lokalu w stanie niepogorszonym. Najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie lokalu będące efektem prawidłowej eksploatacji.
2. W przypadku stwierdzenia w lokalu uszkodzeń, koszty napraw poniesie najemca.
3. Wynajmujący może żądać przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego, jeżel najemca poczynił w nim zmiany bez pisemnej zgody wynajmującego.
4. Jeżeli po opuszczeniu lokalu przez najemcę w lokalu tym pozostaną rzeczy wniesione przez najemcę, wynajmujący ma prawo przenieść je w inne miejsce na koszt i ryzyko najemcy.
§ 11.
1. Najemca zobowiązany jest poinformować Wynajmującego niezwłocznie o konieczności przeprowadzenia napraw i innych czynności, które zgodnie z obowiązującymi przepisami obciążają Wynajmującego.
2. Najemca jest zobowiązany do dokonywania na własny koszt konserwacji i napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym.
§ 12.
1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy wymagają formy pisemnej, w formie aneksu.
§ 13.
1. Koszty zawarcia umowy Najemca.
§ 14.
1. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
§ 15.
1. Umowę sporzadzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
---------------------------------------------------------------
I teraz tak.. Dwa dni przed przerobieniem umowy Właściciel poinformował nas, że w wyniku przerobienia umowy na dwie osoby musi podnieść czynsz najmu o 100zł (po 50 od każdej Najemczyni). Odpowiedziałyśmy, że nas na to nie stać i w takim razie proponujemy pozostać przy starej umowie. W rezultacie Właściciel zgodził się na spisanie umowy na dwie osoby bez podnoszenia czynszu najmu, z zastrzeżeniem, że druga nie może się zameldować (i tutaj też nie wiemy co ma piernik do wiatraka). Pytania są następujące:
- Czy za 3 miesiące może podnieść nam czynsz i czy musimy się na to zgodzić?
- Czy jeśli umowa nie reguluje faktu możliwości podnoszenia czynszu najmu przez Właściciela to mamy prawo ją zerwać gdy tego zażąda?
- Czy jeśli przerobiona umowa będzie posiadała dodatkowe aneksy lub znajdziemy w niej jakieś poprawki czy modyfikacje nie związane z drugą osobą, a np. z możliwością podnoszenia czynszu to czy możemy odmówić jej podpisania i pozostać przy starej?
Chcemy przerobić umowę ponieważ na chwilę obecną pozwolenie na użytkowanie lokalu przez dwie osoby pozostaje umową słowną z Właścicielem, a teraz, znając Jego podejście, chciałybyśmy się zabezpieczyć (ustęp dot. podnajmowania § 5.)
Liczymy na szybką odpowiedź, jutro spotykamy się z Właścicielem. Z góry dziękujemy.
|