Umowa najmu działki wraz z budynkami pod działalność gospodarczą - Forum Prawne

 

Umowa najmu działki wraz z budynkami pod działalność gospodarczą

Witam, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Właśnie trafiła się okazja wynajęcia działki wraz w budynkami pod działalność produkcyjną. Właścicielem działki i budynków jest spółdzielnia Społem. Dodatkowo w budynkach znajdują się maszyny które zostały przejęte od poprzedniego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
13-12-2011, 14:39  
krimo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Umowa najmu działki wraz z budynkami pod działalność gospodarczą

Witam,

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Właśnie trafiła się okazja wynajęcia działki wraz w budynkami pod działalność produkcyjną.

Właścicielem działki i budynków jest spółdzielnia Społem. Dodatkowo w budynkach znajdują się maszyny które zostały przejęte od poprzedniego najemcy przez spółdzielnie za zaległy czynsz.

Spółdzielnia oddaje mi do dyspozycji budynki z maszynami, abym kontynuował prowadzoną tam działalność, oczywiście pod własnym szyldem, za określony miesięczny czynsz.

Otrzymałem od nich wzór takiej umowy i ponieważ dopiero wgryzam się w temat najmu, mam kilka pytań/wątpliwości.

1. W umowie przedmiotem najmu jest działka o określonej powierzchni wraz z istniejącymi budynkami. Nie ma słowa o maszynach. Czy powinny one się znaleźć w tej czy może w oddzielnej umowie?

2. Paragraf nr 2 umowy mówi o braku zastrzeżeń co do stanu technicznego przedmiotu najmu. Czy jeżeli w czasie moich oględzin stwierdzę jakieś szkody/wady, mogę zażądać wpisania ich np jako uwag do umowy? Żeby potem przy rozwiązaniu umowy nie obciążali mnie za te szkody, bądź żeby naprawił je wynajmujący.

3 Paragraf nr 3 "najemca zobowiązany jest do...ponoszenia kosztów związanych z bieżącą eksploatacją i dokonywania napraw i remontów"
paragraf 7 " Najemcy nie przysługuje prawo żądania od Wynajmującego zwrotu jakichkolwiek nakładów włożonych w okresie najmu w przedmiot najmu.
W razie rozwiązania umowy Najemca zobowiązany jest wedle wyboru Wynajmującego, do zwrotu przedmiotu najmu w stanie pierwotnym lub pozostawienie wykonanych ulepszeń bez prawa do odszkodowania"

Bieżące naprawy i remonty to ok, wiadomo zachowanie samego stanu pierwotnego. Ale niepokoi mnie ten zapis o ulepszeniach. Nie mówie tutaj np o lepszy zamkach czy drzwiach, tylko np o prostym systemie monitoringu składający się z 2 kamerek z możliwością nagrywania obrazu, systemu przeciwpożarowego czy też np ulepszenie suszarni i wyposażenie jej w specjalny system wentylacji, koszt co najmniej kilku tysięcy złotych.I co wtedy? Ja poniosę koszt a wynajmujący powie mi "do widzenia i proszę to zostawić", bez żadnej rekompensaty. Czy można się jakoś przed tym zabezpieczyć? Jakiś zapis w umowie? A może oddzielny aneks w momencie dokonywania ulepszeń o ewentualnym rozwiązaniu tej kwestii?

3. I trochę może takie dziwne pytanie. A co będzie w przypadku jakiś zdarzeń losowych np pożaru, wichury, powodzi w wyniku której przedmiot najmu uległ by jeżeli nie całkowitemu to poważnemu zniszczeniu. Jak to wygląda w takiej sytuacji? Jaka jest odpowiedzialność najemcy a jaka wynajmującego? Czy rozwiązanie takiej sytuacji powinno być też zawarte w umowie?
Dotychczas nie miałem wykupionego żadnego ubezpieczenia uwzględniającego tego typu sytuacje, gdyż prowadziłem działalność czysto handlową. Teraz poważnie się nad tym zastanawiam, aby się jak najbardziej zabezpieczyć.

Tyle na razie przychodzi mi do głowy Jeśli coś jest nie jasne proszę pytać

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc oraz ewentualne dodatkowe uwagi.

Pozdrawiam
krimo jest off-line  
13-12-2011, 15:45  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 22.081
Domyślnie RE: Umowa najmu działki wraz z budynkami pod działalność gospodarczą

1. A maszyny to aby na pewno własność spółdzielni, żeby je wynajmować?

2. Jak najbardziej możesz.

3. Pod warunkiem, że umowa nie zostanie zerwana z winy wynajmującego - wtedy można żądać zwrotu wkładu.

4. W przypadku siły wyższej wynajmujący powinien mieć ubezpieczenie, ale nie musi.
gryffinian jest off-line  
13-12-2011, 17:16  
krimo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Umowa najmu działki wraz z budynkami pod działalność gospodarczą

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnie maszyn sytuacja wygląda następująco.
Gdzieś w połowie roku spółdzielnia chciała zerwać umowę z dotychczasowym najemcą, gdyż ten zalegał z czynszem. Ten chcąc się ratować się "postawił" maszyny jako zabezpieczenie zaległych i gwarancję przyszłych płatności. Oczywiście nie płacił dalej. Z tego co się orientuję ma długu na ponad 30tys.
Obecnie spółdzielnia daje mu czas do końca roku na spłatę wszystkich zobowiązań, albo zrywa umowę i zajmuje maszyny.

Prezes spółdzielni sam zwrócił się do nas z propozycją, że udostępni nam lokale wraz z maszynami abyśmy mogli kontynuować działalność z opcją możliwości wykupu maszyn w ratach.

I chodzi o to czy te maszyny mają być uwzględnione w umowie najmu, plus zapis o możliwości ich wykupu, itd.
krimo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa najmu lokalu pod działalność gospodarczą. (odpowiedzi: 3) Dnia 13.12.2010 zawarłem umowę najmu lokalu z jedną ze szczecińskich galerii handlowych. Czas trwania najmu wynosi 10 lat od dnia otwarcia centrum...
§ Umowa pomiędzy Sp.zo.o. i Działalnością*Gospodarczą wspólnika spółki (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich, mam dodatkowe pytanie co do poprawności umowy pomiędzy dwoma podmiotami poruszonymi już w wątku o umowie najmu , a mianowicie : ...
§ Przepisanie działki wraz z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi (odpowiedzi: 4) Szanowni Państwo, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w temacie formy przepisania działki wraz z budynkiem mieszkalnym oraz budynkami...
§ Użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a umowa z dostawcą prądu (odpowiedzi: 5) Chciałbym zawrzeć umowę użyczenia powierzchni na działalność gospodarczą z moją mamą pod adresem mojego zameldowania. Jednakże w zapisie umowy...
§ Spadek połowy działki wraz z budynkami - podział na dzieci (odpowiedzi: 6) Witam Wszystkich serdecznie! Potrzebuje fachowej i rzetelnej porady. Moja żyjąca jeszcze mama posiada na własność działkę wraz z domem i budynkami z...
§ Czy potrzebna jest umowa notarialna najmu lokalu pod działalność gospodarczą (odpowiedzi: 1) zakładam działalnosc i ma w związku z tym takie pytanie ktore zawarłem w tytule za odpowiedz z gory dziekuje


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:55.