niezabezpieczona budowa domu - Forum Prawne

 

niezabezpieczona budowa domu

Grupa 14-letnich dzieci schroniła się przed deszczem w budowanym domku bez drzwi. Budowa nie była zabezpieczona ani płotem ani nie było tabliczki inf. o zakazie wchodzenia. Sasiedzi zauważyli, że dzieci przebywają w budowanym domu i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
13-01-2012, 11:55  
Aisza 123
Stały bywalec
 
Posty: 470
Domyślnie niezabezpieczona budowa domu

Grupa 14-letnich dzieci schroniła się przed deszczem w budowanym domku bez drzwi. Budowa nie była zabezpieczona ani płotem ani nie było tabliczki inf. o zakazie wchodzenia. Sasiedzi zauważyli, że dzieci przebywają w budowanym domu i wezwali policję. Własciciel budowy twierdzi, że zostało zniszczone okno, a policja wycenia okno na 1400 zł. Na drugi dzień na budowie zjawiają się rodzice dzieci, by porozmawiać z poszkodowanym. Zadne z dzieci w zeznaniach nie przyznaje się do winy, a okazuje się, że zniszczenie okna polega na drobnym obłupaniu drewnianej ramy. Rodzice chcą naprawić obłupanie, ale poszkodowany nie godzi się na to twierdząc, że ma prawo do nowego. Rodzice chcąc uniknąc sprawy w sądzie płacą, gdyż poszkodowany jest policjantem i twierdzi, że jak zapłacą to on wycofa wszystko i do sprawy nie dojdzie.Jednak po 5 mies. okazuje się, że bedzie sprawa. Pytania:czy dzieci miały prawo wejśc na budowę, jeśli teren był niezabezpieczony? Czy dzieci mogą bronić się w sądzie, że obłupanie ramy mógł zrobić każdy skoro terem budowy był niezabezpieczony? Czy poszkodowany miał prawo wziąć pieniądze od rodziców skoro dzieciom jeszcze sąd nie udowodnił winy? I czy nie wygląda to tak, że policjant-poszkodowany celowo wprowadził rodziców w błąd, że on wszystko wycofa jak zapłacą, bo jako policjant musiał wiedzieć, że nie może wycofać sprawy?
Aisza 123 jest off-line  
13-01-2012, 16:41  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 19.544
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Cytat:
Pytania:czy dzieci miały prawo wejśc na budowę, jeśli teren był niezabezpieczony?
Absolutnie nie.
Po 1. teren prywatny, po 2. budowa - teren niebezpieczny.

Cytat:
Czy dzieci mogą bronić się w sądzie, że obłupanie ramy mógł zrobić każdy skoro terem budowy był niezabezpieczony?
A są w stanie to udowodnić? W tym wypadku nie dość, że została wezwana policja to jeszcze rodzice wyrazili zgodę na naprawienie okna tym samym uznając winę dzieci.

Cytat:
Czy poszkodowany miał prawo wziąć pieniądze od rodziców skoro dzieciom jeszcze sąd nie udowodnił winy?
Skoro rodzice się zgodzili to tak. Mogli odmówić.

Cytat:
I czy nie wygląda to tak, że policjant-poszkodowany celowo wprowadził rodziców w błąd, że on wszystko wycofa jak zapłacą, bo jako policjant musiał wiedzieć, że nie może wycofać sprawy?
Nawet jeśli to i tak nic w sądzie nie dostanie jeśli już dostał odszkodowanie za okno.
gryffinian jest off-line  
14-01-2012, 08:20  
Aisza 123
Stały bywalec
 
Posty: 470
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Radca odpowiedział:dzieci niejako miały "prawo" wejść na budowę, gdyż była niezabezpieczona, a w tym wieku dziecko nie musi wiedzieć, czy wolno wejść mu czy nie. Mało tego, gdyby na terenie budowy coś się stało któremuś z dzieci, to właściciel niezabezpieczonej budowy musiałby zapłacić odszkodowanie. Inaczej by oczy wiście wyglądała sprawa, gdyby dzieci przeskoczyły płot.Poza tym właściciel złamał pods, prawo budowlane jakim jest brak zabezpieczenia budowy, co wyjdzie na sprawie i będzie okolicznością obciążającą poszkodowanego.To dzieciom trzeba będzie udowodnić winę, a nie dzieci będą musiały udowodnić, że są niewinne jak Pan sugeruje.To, że poszkodowany wziął pieniądze obiecując, że na drugi dzień "wycofa sprawę" obciążą go, gdyż jako policjant doskonale wiedział, że z tego paragrafu nie można sobie pójść na drugi dzień i wszystkiego wycofać, gdyż jest to ścigane z urzędu. Każdy adwokat będzie tu w sądzie udowadniał, że policjant (zawód zaufania publicznego) celowo wprowadził w błąd rodziców, by dostać pieniądze za czyn, którego jeszcze nikomu nie udowodniono w obawie czy w ogóle się go dzieciom udowodni skoro nikt nie przyznał się do winy. Co Pan na to? Podyskutujemy?
Aisza 123 jest off-line  
14-01-2012, 09:34  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Podsuwam pomysł oskarżenia policjanta tegoż jako inwestora, że nie zabezpieczając terenu budowy wg przepisów prawa budowlanego i przepisów bhp sprowadził powszechne zagrożenie dla życia i mienia. Zróbcie zdjęcia foto. Powinny być dla budowy: ogrodzenie, tablica informacyjna budowy, tablice ostrzegawcze, plan BIOZ. Brak? Zawiadomcie PINB, jeśli dodatkowo ten polucjant wszczął postępowanie jakiekolwiek - zawiadomcie prokuraturę o zagrożeniach. I żadnych pieniędzy.
Podam, że nie ta skala, ale przed kilku laty połowa Francji podpalała samochody, bo kilku małoletnich weszło na teren OGRODZONEJ stacji trafo i jeden zginął. Czy sądzicie, że winni byli ci co weszli? Nie, uznano winnymi tych, co zarządzali stacją trafo.
Pozdrawiam.
artisan3D jest off-line  
14-01-2012, 11:37  
Aisza 123
Stały bywalec
 
Posty: 470
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Dzieki za odpowiedź-ma Pan całkowitą rację-każdy radca to potwierdza.
Aisza 123 jest off-line  
14-01-2012, 18:11  
zaza2
Stały bywalec
 
Posty: 663
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

proponuję zmienić radcę ....

na marginesie: PB wymaga: odpowiednio zabezpieczonego terenu budowy - przepisy nie wymagają ogrodzenia
zaza2 jest off-line  
14-01-2012, 21:40  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 19.544
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Cytat:
Dzieki za odpowiedź-ma Pan całkowitą rację-każdy radca to potwierdza.
Ciekawe jacy?

Cytat:
dzieci niejako miały "prawo" wejść na budowę, gdyż była niezabezpieczona, a w tym wieku dziecko nie musi wiedzieć, czy wolno wejść mu czy nie
Bzdura. A jak auto jest niezabezpieczone i dziecko do niego wchodzi to też dlatego, że ma z tego tytułu jakieś "prawo" i nie jest świadome, że tak nie można? Szczególnie mając 14 lat no sorry...

Cytat:
To dzieciom trzeba będzie udowodnić winę, a nie dzieci będą musiały udowodnić, że są niewinne jak Pan sugeruje.To, że poszkodowany wziął pieniądze obiecując, że na drugi dzień "wycofa sprawę" obciążą go, gdyż jako policjant doskonale wiedział, że z tego paragrafu nie można sobie pójść na drugi dzień i wszystkiego wycofać, gdyż jest to ścigane z urzędu.
Napisałem już wyżej - wasze zachowanie wskazuje na uznanie winy dzieci. Trzeba było odmówić. Nie wmówicie mi chyba, że kilkoro dorosłych dało się wrobić i zapłaciło za coś, czego ich dzieci nie zrobiły w zamian za spokój... Ale cóż sądem nie jestem nie wiem jakie sąd ma zdanie.

P.S. Co do ścigania z urzędu - nawet gdyby odpowiadali jak dorośli (a i tak nie będą) to:

art. 288
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

A więc nie z urzędu.
Takie mam zdanie na ten temat.

Cytat:
plan BIOZ
Wymagany tylko w wypadku spełnienia warunków określonych w art 21a PB tak dokładniej.

Cytat:
ogrodzenie, tablica informacyjna budowy, tablice ostrzegawcze,
Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór. Tablica informacyjna musi być - tu racja.

Cytat:
tabliczki inf. o zakazie wchodzenia
Akurat tabliczki o zakazie wchodzenia być nie musi - może być inna.

Cytat:
Podam, że nie ta skala, ale przed kilku laty połowa Francji podpalała samochody, bo kilku małoletnich weszło na teren OGRODZONEJ stacji trafo i jeden zginął. Czy sądzicie, że winni byli ci co weszli? Nie, uznano winnymi tych, co zarządzali stacją trafo.
Ja bym raczej unikał porównywania sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o dwa różne państwa.
gryffinian jest off-line  
15-01-2012, 08:27  
Aisza 123
Stały bywalec
 
Posty: 470
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Co do tego, że to 'przestępstwo" jest ścigane z urzędu nie mają wątpliwości dwaj radcy prawni oraz kurator sądowy. Owszem, wszystko odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, ale kiedy go już złoży nie może go sobie wycofać-z tego paragrafu nie. Co innego gdyby to był paragraf z powództwa cywilnego-tak nam tłumaczą 2 radcy i kurator sądowy i dlatego prosty wniosek, że nas oszukał, że wycofa oskarżenie chcąc szybko dostać kasę. Jest oczywiście dla mnie zaskakującą i przykrą sprawą, że prawnicy (zakładam, że Pan do nich należy) inaczej interpretują przepisy prawa. To powoduje, że jako zwykły obywatel zaczynam czuć strach w państwie prawa i nie wiem, komu wierzyć. Tak, to prawda, że nasze zachowanie wskazuje na poczucie winy. Ale będziemy w sądzie tłumaczyć, że każdy chciał uniknąć sądu, brudzenia dzieciom w papierach, powiadamiania szkoły itd. itd.-uznanie tego zależy od sędziego. Liczę na to, że wygra sprawiedliwość i że to faktycznie dzieciom trzeba będzie udowodnić winę, a tam nikt niczego nie widział, co robiły w środku tego domu. Po prostu poszkodowany po przyjeździe na miejsce budowy (sąsiedzi wezwali policję, bo zauważyli kręcące się w środku dzieci) stwierdził, że nastąpiło obłupanie ramy okiennej, którego wczesniej ponoć nie było i zażyczył sobie nowe okno za 1400 zł. Czy nie uważa Pan, że ponieważ budowa była właśnie w żaden sposób nie zabezpieczona to każdy mógł tam wejść i uczynić tę szkodę i na tym można opierać naszą obronę? Nie ściągane były odciski palców z okna.
Aisza 123 jest off-line  
15-01-2012, 08:31  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

1. Kierownik budowy, tej budowy, składając oświadczenie w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oświadcza, że sporządził Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Plan BIOZ sporządza się, jeśli budowa wymaga zatrudnienia ponad 500 osobo dni (a więc 5 osób pracuje 100 dni) albo w przypadkach koniecznych. Nie wyobrażam sobie nie wykonania planu BIOZ dla budowy nowego domu jednorodzinnego.
2. Czytając ten Plan BIOZ z pewnością znajdziecie zapis o sposobie prowadzenia robót, a szczególnie zabezpieczenia w ogrodzenia, placów składowych, tablic informacyjnych i ostrzegawczych. Proponuję powiadomić PINB o zagrożeniach oraz PIPracy. Jeśli takowe zagrożenia w istocie istnieją.
3. W Polsce nieuzasadnione jest przypuszczenie, że " na władzę nie poradzę". To powoduje, że dla świętego spokoju często dopuszcza się sposób przyjęcia winy na siebie, choćby częściowej, jeśli przeciwnikiem jest policjant, prokurator, sędzia czy adwokat. A ci wykorzystując wiedzę prawną traktują przepisy jak tanią d.....ę. Niestety.
4. Jest oczywistością, że 14-latkowie to straszna .. no Hunowie wręcz. Mam takie coś w domu. Ale porównywanie samochodu do budowy,wybaczcie, ale pozostawcie samochód z otwartymi drzwiami - ROZWARTYMI drzwiami. W czasie deszczu tam nikt nie wejdzie?
Zatem upieram się, że Inwestor nie wykonał obowiązku, teraz wykorzystując swoją pozycję w społeczeństwie stara się odnieść nienależną korzyść.
artisan3D jest off-line  
15-01-2012, 12:59  
Aisza 123
Stały bywalec
 
Posty: 470
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Dokładnie-zadziałaliśmy na zasadzie "na władzę nie poradzę". Ja osobiście od początku nie chciałam płacić, ale troje z nas zaczęło wszystkich straszyć, że z policjantem nie wygramy, więc zapłaćmy i miejmy spokój. Jednak pozwolę się z Panem nie zgodzić, że jest to w Polsce nieuzasadnione przypuszczenie, gdyż praktyka pokazuje, że większość sądów zawsze bardziej wierzy policjantowi czy prawnikowi niż szaremu czlowiekowi. W tym przypadku własnie się obawiam, że policjant będzie łgał jak z nut, a sąd uwierzy mu, a nie dzieciom.Ale od początku byłam zdania, że warto spróbować powalczyć.
Aisza 123 jest off-line  
15-01-2012, 19:11  
zaza2
Stały bywalec
 
Posty: 663
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Aisza - z historii twoich postów wynika, że coś za często masz problemy z prawem, twoje dziecko również ....

14 latek, nie odróżniający dobra od zła, chowa się przed deszczem bo zmoknie .... żaden sąd tego nie kupi
zaza2 jest off-line  
16-01-2012, 14:33  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 19.544
Domyślnie RE: niezabezpieczona budowa domu

Cytat:
Nie wyobrażam sobie nie wykonania planu BIOZ dla budowy nowego domu jednorodzinnego.
Tylko uzupełniam odpowiedź; swoją drogą ja spotkałem się z takim przypadkiem - był to montaż domu z gotowych elementów drewnianych. Nie mówię jednak, że w tym wypadku nie jest wymagany.
gryffinian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa domu domu na działce ojca. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam zamiar budować dom dla mnie i moich rodziców na ich działce. Potrzebuje wziąć kredyt wysokości 180 tyś. Wartość domu będzie wynosiła około...
§ budowa domu (odpowiedzi: 2) Witam Mam działkę 20a. plan zabudowy przewiduje min 15 a działkę. Chcę wystąpić o pozwolenie na budowę na jej części, a potem odzielić tą część i...
§ niezabezpieczona budowa drogi wykop (odpowiedzi: 7) Witam zdazyla sie nie mila sytuacja otoz jadac w nocy ulica wpadlem w wykop drogi ktory nie byl zabezpieczony w centrum miasta auto zostalo powaznie...
§ budowa domu (odpowiedzi: 1) Witam Wkrótce mam zamiar budować dom wraz z żoną na działce która była jej własnością jeszcze przed ślubem. W związku z tym mam pytanie , czy dom...
§ budowa domu (odpowiedzi: 2) witam, mój zięć kupił działkę budowlaną za kawalera, po ślubie z moja córką postanowił się budować, maja załatwione zezwolenie na budowę, chce im...
§ budowa domu (odpowiedzi: 4) Witam. Otrzymałam działkę z budynkiem gospodarczym - część drewniana i murowana - 474 m kw. Budynek jest w trakcie rozbiórki. Czy na miejscu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:41.