Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć? - Forum Prawne

 

Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć?

Jestem współwłaścicielką działki budowlanej. Na mojej nieruchomości znajduje się drewniany słup telekomunikacyjny, którego administratorem jest TPSA. Słup znajduje się zaraz przy drodze , mniej więcej pośrodku działki. Na słupie brak jest przyłączy telekomunikacyjnych do budynków. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
25-02-2012, 09:05  
Tyme1
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć?

Jestem współwłaścicielką działki budowlanej. Na mojej nieruchomości znajduje się drewniany słup telekomunikacyjny, którego administratorem jest TPSA. Słup znajduje się zaraz przy drodze , mniej więcej pośrodku działki. Na słupie brak jest przyłączy telekomunikacyjnych do budynków.
Żaden z właścicieli nie wyraził zgody na umieszczenie słupa.
Oto cześć tresci mojego listu do TPSA:
"....Na podstawie jakiego tytułu prawnego TP S.A korzysta z części mojej nieruchomości? Budowa i utrzymywanie infrastruktury przesyłowej pociąga za sobą konieczność wypłaty wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości. Dlatego, żądam usunięcia w/w słupa z mojej nieruchomości albo oczekuję propozycji dotyczącej wysokości rekompensaty z powodu obniżenia funkcjonalności i wartości gruntu, a także comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia z powodu częściowego zajęcia mojej nieruchomości.
Informuje także, że nie wyrażam zgody na wejście na teren nieruchomości pracowników Waszej firmy, a w szczególności wykonywania jakichkolwiek prac, z wyjątkiem prac związanych z trwałym usunięciem słupa telekomunikacyjnego z mojej nieruchomości, za wcześniejszym uzgodnieniem terminu ze mną. Tylko w przypadku niezwłocznego usunięcia słupa nie będę, dochodziła odszkodowania przed Sądem Cywilnym z tytułu wieloletniego nielegalnego użytkowania części nieruchomości, a także obniżenia jej wartości."

A oto odpowiedz TPSA:
Temat: Urządzenia teletechniczne, wybudowane na działce przy ul. Tęczowej
Treść:W odpowiedzi na pani pismo z dnia 17.01.2012r w sprawie jw. TP Operacyjne Utrzymanie Sieci i Usług w Katowicach uprzejmie informuje, że przedmiotowe urządzenia teletechniczne, stanowią element czynnej infrastrukrury teletechnicznej, zostały wybudowane zgodnie z prawem budowlanym i udokumentowane w zasobach geodezyjnych, wobec czego mogą być one przebudowane wyłącznie Pani kosztem i staraniem po uprzednim wystąpieniu o wydanie warunków technicznych przedudowy.
Jednocześnie informujemy, że ze wzgledu na max. odległości między słupami, zgodnie z normani branżowymi, nie ma możliwości zdemontowania słupa.
jeśli chodzi o kwestię rekompensaty za znoszenie naszych urządzeń w obrębie Pani działki- w przypadku zgody na takie rozwiązanie prosimy o przesłanie dokumentu potwierdzającego własność działki. Po przygotowaniu kwoty odszkodowania prześlemy ją Pani do akceptacji.
Pod treścią jest wskazanie osoby prowadzącej sprawę oraz jej numer kontaktowy.

Moje pytanie jest następujące: Jaki powienien być mój nastepny krok, jaka powinna być treść mojej odpowiedzi. Dodam że w niedalekiej przyszłości na działce będzie wybudowany dom, słup jak już pisałam znajduje się praktycznie pośrodku działki, może więć utrudniać wjazd np. do garażu itp. działka jest w naszej rodzinie od zawsze, natomiast dopiero w 2005r, została uregulowana sprawa własności. Slup został wybudowany w latach 90" bez naszej zgody.

Z góry dziękuję za wszystkie porady
Tyme1 jest off-line  
25-02-2012, 09:51  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć?

Cytat:
Dodam że w niedalekiej przyszłości na działce będzie wybudowany dom, słup jak już pisałam znajduje się praktycznie pośrodku działki, może więć utrudniać wjazd np. do garażu itp.
Jeśli chcesz uzyskac odszkodowanie w sensownej wysokości, to skup się na wykazaniu realnej szkody jaką z tego tytułu ponosisz - jeśli taka szkoda istnieje. Czy słup w tym konkretnym miejscu podniesie koszty budowy domu, czy możesz to poprzeć wyliczeniami sporządzonymi przez fachowca?
honefoss jest on-line  
25-02-2012, 18:20  
Tyme1
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć?

Trudno mi wskazać przykłady kiedy słup podniosł by koszty budowy, słup być może w przyszłości ograniczyć funkcojalność działki, wpłynie na rozmiar i umiejscowinie bramy wjazdowej na posesję. Jednakże zalezy mi na usunieciu słupa z mojej nieruchosci, odleglości do sąsiednich słupów wynoszą około 40m. Zastanawiałam się czy nie wystapić z propozycją aby TPSA umiejscowiła słup w rogu mojej działki, rozwiązało by to problem z wjazdem i estetyka nieruchomości, a także słup stałby na działce legalnie, ale najpierw chciałabym skorzystać z innych dostępnych mozliwości, proszę więc o wypowiedzi użytkowników forum, jakie roszczenia kierować do TPSA, czy zwrócić się do Kancelari Prawnej o pomoc, czego żadać, takie propozycje wysuwać w stosunku do TPSA aby osiągnąć zamierzony cel, czyli przebudowę słupa na koszt TPSA, lub jego całkowity demontaż z mojej działki.
Tyme1 jest off-line  
25-02-2012, 19:24  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.143
Domyślnie RE: Nielegalny słup TP na działce- jak się go pozbyć?

Cytat:
Trudno mi wskazać przykłady kiedy słup podniosł by koszty budowy,
Pechowo umiejscowiony słup może nie tylko podnieść koszty budowy ale wręcz ją uniemożliwić. Jeśli u ciebie tak nie jest, to trudno bedzie domagac się odszkodowania w sensownej wysokości. Najpierw musisz wykazać poniesioną szkodę i twoja głowa jak to zrobisz.


Cytat:
słup być może w przyszłości ograniczyć funkcojalność działki,
Więc bedziesz to musiał udowodnić. Mniej funkcjonalna działka to działka o mniejszej wartości - jest podstawa do żądania rekompensaty.Cytat:
wpłynie na rozmiar i umiejscowinie bramy wjazdowej na posesję.
Jak wyżej.

Cytat:
czego żadać, takie propozycje wysuwać w stosunku do TPSA
Żądać możesz wszystkiego, ale na usunięcie słupa bym nie liczyła. Jeśli uda ci sie ich przekonać o dużej uciążliwości słupa (poprzez dowody o których było wyżej) to może uznają, ze korzystniej dla nich będzie jak ci ten słup przeniosą niż by mieli płacić odszkodowanie. Wszystko zależy od siły twoich argumentów - a ta zapewne od tego na ile ten słup naprawdę jest dla ciebie uciążliwy. Jeśli jesteś pewny swoich argumentów, to może się opłacać wynająć rzeczoznawcę który wyceni wielkość uszczerbku majątkowego. Koszt operatu to 500-1500 pln.
honefoss jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nielegalny przystanek na działce (odpowiedzi: 10) Witam, Mam pytanie z zakresu prawa cywilnego(?) i spadkowego. Chodzi o to że rok temu dostałem w spadku działkę rolna położoną przy drodze...
§ Nielegalny słup na działce. (odpowiedzi: 1) Witam, pewnego dnia ( około 3 lata temu) przyjechał do mnie pewien Pan z energetyki z jakimś pismem abym je podpisał, przeanalizowałem je i było w...
§ Nielegalny wynajem, nielegalny lokator, zmienione zamki - co dalej? (odpowiedzi: 31) Witam! Mam prośbę o pomoc w dość skomplikowanej sprawie. Otóż rodzice mojego partnera przebywają na stałe za granicą, ze względu na stan zdrowia...
§ Nielegalny słup na terenie działki (odpowiedzi: 2) Witam, około 10 lat temu elektrownia bez podpisania umowy z właścicielem ustawiła na działce słup wysokiego napięcia. Dowiedzieliśmy się, że było to...
§ Nielegalny przejazd przez moją działkę (odpowiedzi: 8) Sąsiedzi przejeżdżają przez moją działkę do drogi głównej od 9 lat. Ich działki są oddzielone od drogi głównej tylko rowem. Jak ich zmusić do...
§ Nielegalny słup na działce (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich serdecznie! Mam pewien problem i chciałbym zasięgnąć Waszej pomocy. Mam działkę rolną na której chciałbym się kiedyś...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:05.