Naruszenie posiadania mieszkania - Forum Prawne

 

Naruszenie posiadania mieszkania

Poniżej wzory pism, jakie należy złożyć, w sytuacji gdy ktoś zamieszkiwał w lokalu i został tego zamieszkiwania bezprawnie pozbawiony przez właściciela. Bezprawnie to oznacza, że nie było to konsekwencją wyroku sądowego i następnie działania komornika, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Zamknięty temat
 
27-02-2012, 18:30  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie Naruszenie posiadania mieszkania

Poniżej wzory pism, jakie należy złożyć, w sytuacji gdy ktoś zamieszkiwał w lokalu i został tego zamieszkiwania bezprawnie pozbawiony przez właściciela.

Bezprawnie to oznacza, że nie było to konsekwencją wyroku sądowego i następnie działania komornika, tylko przykładowo - zastała ta osoba wymienione zamki w drzwiach i nie ma dostępu do zajmowanego mieszkania.

w tej sytuacji warto rozważyć następujące kroki

1. wniosek na komisariat, skąd interweniowali policjanci o otrzymanie notatki z interwencji (ważne dla sprawy w sądzie)

2. wniosek do sądu cywilnego o przywrócenie posiadania mieszkania, gdyż zostało to dokonane bezprawnie (jeśli nie złożymy, to zostaniemy wymeldowani)

3. pismo do wydziału meldunkowego o bezprawnym pozbawieniu mieszkania, ale z informacją o podjęciu próby przywrócenia mieszkania na drodze cywilnej (w przeciwnym razie możemy zostać wymeldowani)

4. skarga do komendanta wojewódzkiego policji o to, że policjanci interweniujący nie znają prawa (sytuacja może się potworzyć, a wtedy policjanci nie zbędą nas jak za pierwszym razem)
voyteg jest off-line  
27-02-2012, 18:37  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Naruszenie posiadania mieszkania

I. krok - wniosek o otrzymanie notatki z interwencji policji


należy natychmiast zawiadomić policję o naruszeniu posiadania mieszkania (nie ma znaczenia, czy byliśmy zameldowani tam, czy nie, ale ważne że tam zamieszkiwaliśmy)

gdy przybędzie patrol policji, koniecznie spisujemy dane interweniujących policjantów, potem nam to będzie niezbędne do uzyskania notatki z policji.

teraz mogą być dwie sytuacje - trafimy na policjantów znających prawo cywilne i ci nam pomogą rzeczowo, lub na takich, co prawa nie znają i powiedzą, że jak "właściciel się nie zgadza,aby ktoś wszedł do jego mieszkania, to ma takie prawo".

po interwencji we właściwym komisariacie policji składamy następujący wniosek:


"
Dane własne i adres

Miejscowość i data
Komendant Policji
adres

Wniosek o udostępnienie notatki informacyjnego z interwencji policj
i

Dnia <data> patrol policji w składzie <wymieniamy dane funkcjonariuszy> uczestniczył w interwencji w lokalu o adresie <podajemy adres>. Przyczyną interwencji było pozbawienie mnie w sposób bezprawny posiadania mieszkania przez <dane właściciela>. Notatka z ingerencji jest mi niezbędna jako dowód w sprawie cywilnej o przywrócenie posiadania mieszkania w trybie art. 344 Kodeksu Cywilnego. Na skutek powyżej przedstawionych okoliczności pozbawienia mieszkania, przebywam obecnie pod adresem <podajemy adres> i proszę tu kierować adresowaną do mnie korespondencję.

Podpis"


Dokument składamy osobiście na komisariacie, a na potwierdzeniu uzyskujemy potwierdzenie wpływu lub wysyłamy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
voyteg jest off-line  
27-02-2012, 18:42  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Naruszenie posiadania mieszkania

II. krok - Wniosek do Sadu Cywilnego o przywrócenie posiadania mieszkania

Do Sądu Rejownowego
(ustalamy adres właściwego sądu)

wnioskodawca:
<tu wpisujemy własne dane>

Pozwany:
<tu wpisujemy dane właściciela>

Na podstawie art. 344 w związku z art. 343 pkt 1 Kodeksu Cywilnego, wnoszę o przywrócenie posiadania mieszkania <podajemy adres>, w którym to miejscu do dnia <data> zamieszkiwałem. Tego dnia zostałem wbrew mojej woli pozbawiony posiadania mieszkania, do którego obecnie mam niemożliwy wstęp <możemy dodać tu inne okoliczności sprawy np. wyrzucenie siłą, czy wymiana zamków>. Dnia <data> próbowałem przy pomocy policji wejść do mieszkania, ale niestety było to niemożliwe. Po uzyskaniu notatki z policji dołączę ją do akt sprawy. W załączeniu przekazuję kopię mojego podania skierowanego do Komendanta Policji.
Wnoszę o przywrócenie mi posiadania tego mieszkania oraz o zaniechanie tych naruszeń oraz o zasądzenie kosztów tego postępowania od strony pozwanej.
Z uwagi na to, że nie mogę zamieszkiwać w moim dotychczasowym miejscu zamieszkania, proszę o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres <podajemy adres> gdzie obecnie przebywam.

podpis
"

Podanie takie składamy w kancelarii sądu rejonowego, a na kopii uzyskujemy potwierdzenie wpływu.
voyteg jest off-line  
27-02-2012, 19:27  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Naruszenie posiadania mieszkania

III. krok - informacja właściwego wydziału meldunkowego (jeśli pod adresem, gdzie nas pozbawiono mieszkania, jesteśmy zameldowani)

"Dane własne i adres


Do Burmistrza Gminy
(adres)

Informuję, że dnia <data> zostałem bezprawnie pozbawiony posiadania mieszkania, w miejscu gdzie zamieszkiwałem <podajemy adres> i jestem zameldowany. W celu przywrócenia posiadania mieszkania, wystąpiłem do właściwego sądu cywilnego. Oznacza to, że opuszczenie tego lokalu nie było przeze mnie dobrowolne, a to jest jedna z przesłanek do ewentualnego wymeldowania, W załączeniu przekazuję kopię wniosku złożonego do właściwego Sądu Rejonowego.
Z uwagi na to, że nie mogę zamieszkiwać w moim dotychczasowym miejscu zamieszkania, proszę o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres <podajemy adres> gdzie obecnie przebywam.

podpis"


podanie to składamy we właściwym urzędzie gminy (tam gdzie jesteśmy zameldowani) w kancelarii , a na kopii uzyskujemy potwierdzenie wpływu lub wysyłamy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru
voyteg jest off-line  
27-02-2012, 19:49  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Naruszenie posiadania mieszkania

IV. skarga do komendanta wojewódzkiego policji

"
Dane własne i adres

Do Komendanta Wojewódzkiego Policji
(adres)

Na podstawie art. 227 Kodeksu Postępowania Administracyjnego składam skargę na Komendanta Policji <adres posterunku, gdzie skąd interweniowali policjanci> . Dnia <data> patrol policji w składzie <wymieniamy dane funkcjonariuszy> uczestniczył w interwencji w lokalu o adresie <podajemy adres>. Przyczyną interwencji było pozbawienie mnie w sposób bezprawny posiadania mieszkania przez <dane właściciela>. Policjanci ci poinformowali mnie, że nie mam żadnych praw do mieszkania, skoro nie wyraża na to zgody właściciel i że nie mogę wejść do mieszkania, aby przywrócić stan poprzedni. Oznacza to, że funkcjonariusze na tym posterunku nie znają normy zawartą w art. 343 § 2 Kodeksu cywilnego "Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; "
W tym stanie rzeczy skarga jest w pełni uzasadniona, bo obecność funkcjonariuszy policji, zamiast sankcjonować prawo, doprowadziła do jego złamania,
Z uwagi na to, że nie mogę zamieszkiwać w moim dotychczasowym miejscu zamieszkania, proszę o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres <podajemy adres> gdzie obecnie przebywam.

podpis"


podanie to składamy bezpośrednio w siedzibie komendanta wojewódzkiego policji , a na kopii uzyskujemy potwierdzenie wpływu lub wysyłamy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru

Dalszy tryb załatwiania skargi w poradniku http://forumprawne.org/postepowanie-...ml#post2808970 organem do zażalenia jest Komendant Główny Policji (jako zwierzchnik Komendanta Wojewódzkiego, do którego wysłaliśmy skargę)
voyteg jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Naruszenie posiadania mieszkania (odpowiedzi: 12) Jak sąd dochodzi do wyjaśnienia czy nastąpiło naruszenie posiadania ? Mam taki problem że klucze do mieszkania posiada osoba która nie jest tam...
§ Naruszenie posiadania mieszkania (odpowiedzi: 2) Witam, już pisałem na forum o swoim problemie i otrzymałem odpowiedzi, ale mam jeszcze kilka pytań. Otóż w styczniu zostałem wymeldowany z...
§ naruszenie posiadania (odpowiedzi: 1) zwracałem się już z prośbą na forum o poradę i tym razem przedstawię problem który sam nie mogę rozwikłać , byłbym wdzięczny za udzielenie opinii...
§ Naruszenie stanu posiadania,naruszenie miru domowegoczy tez nie (odpowiedzi: 28) Witam ponownie dziekuje wszystkim ktorzy zechcieli napisac mi wczesniej.zastosowalam sie do rad i zlozylam pozwy do sadu o eksmisje i odszkodowanie...
§ naruszenie stanu posiadania mieszkania (odpowiedzi: 9) witam prosze o pomoc mam dzikich lokatorow od ponad roku nie placa za bezumowne zajmowanie lokalu pytanie;czy ja jako wlascicielka moge wejsc...
§ naruszenie posiadania (odpowiedzi: 3) Mój szwagier pozwał mojego męża i jako mojego pełnomocnika do Sądu o przywrócenie posiadania końcówki rórociągu(kranu) wody ogrodowej. Szwagier sam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:57.