Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości. - Forum Prawne

 

Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Dwa lata temu kupiłam lokal mieszkalny (w budynku 2-rodzinnym - 2 oddzielne lokale mieszkalne - oddzilen KW + oddzielna KW na grunt) Mój udził wynosi 1/2 dla lokalu oraz 1/4 działka - analogicznie partner. Nieruchomość ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
13-03-2012, 13:08  
egra
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Dwa lata temu kupiłam lokal mieszkalny (w budynku 2-rodzinnym - 2 oddzielne lokale mieszkalne - oddzilen KW + oddzielna KW na grunt) Mój udził wynosi 1/2 dla lokalu oraz 1/4 działka - analogicznie partner. Nieruchomość została zakupiona na kredyt (280tyś) wraz z partnerem. W chcwili obecnej nie jesteśmy już parą i chcemy w jakiś sposób rozwiązać sytuację. Ze względu na sytuację finansową (ja spłacam kredyt) chcę się zabezpieczyć, iż nie będzie kiedyś domagał się prawa własności.
Umówiliśmy się, iż spłacę 30 tyś oraz wszystkie wiążące się ze sprawa opłaty, które włożył w remont mieszkania a on nie będize domagał się prawa własności. Jednakże zależy mi, aby sprawę załatwić formalnie. Po pierwsze na chwilę obecną nie mam możliwości przejęcia całego kredydtu - dla banku nie mam zdolności kredytowej na całą kwotę kredytu (kredyt był wzięty w walucie, w dniu dzisiejszym wartość kredytu jest wyższa a warunki narzucane przez bank dużo ostrzejsze). W najbliższym możliwym terminie będę chciała przepisać kredyt (zmienić współkredytobiorcę), jednakże najbliższy możliwy temin orientacyjnie jest w przyszłym roku (o ile bank znów nie zaostrzy warunków).
Reasumując, współwłaściciel jest skłonny zrzec się prawa własności, jeśli zawrzemy umowę, iż do chwili nabrania przeze mnie zdolności kredytowej i przepisania kredytu, zobowiązuje się do spłaty (oczywiście mamy świadomość, iż taka umowa nie ma znaczenia dla banku).
Adwokat podał rozwiązanie jako wniosek do sądu o zrzeczenie się współwłasności (praktycznie bezkosztowo, opłata za wniosek w sądzie), jednakże notariusz mówi, iż pociąga to za mną obowiązek zapłaty podatku w wysokości 20% wartości jego udziłu czyli ze 140 tyś.
Notariusz proponuje zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży, gdzie zadatkiem jest 30 tyś a resztę mam wpłacać w ratach na poczet kredytu do banku. Tutaj opłaty PCC to 2% od wartości sprzedaży (nie wiem co z podatkiem od sprzedaży przed upływem 5 lat od zakupu ciażącej na współwłaścicielu). Jednakże nie rozumiem tak różnej interpretacji. Opłaty jakie musze ponieść w obu przypadkach są diametralnie różne.
Czy widzą Państwo poprawne rozwiązanie sprawy? Jakie koszty są realne?
egra jest off-line  
13-03-2012, 13:31  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

20% podatku od 140 tys. nie wygląda tutaj realnie. Domyślam się, że byłby to podatek od nieodpłatnego zniesienia współwłasności czy też od darowizny - trzeba jednak wziąć pod uwagę, że podstawą opodatkowania jest wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), a tutaj jest na pewno hipoteka obciążająca mieszkanie.

Poza tym - wygląda na to, że byłoby to odpłatne zniesienie współwłasności, bo sama Pani napisała, że spłaci Pani 30 tysięcy na rzecz byłego partnera.

Zmiana kredytobiorcy wymaga zgody banku, ale bez tej zgody można zawrzeć umowę o zwolnienie z długu - bez znaczenia dla banku, ale skuteczną pomiędzy Panią i partnerem.
FraZeolog jest off-line  
13-03-2012, 13:57  
egra
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Owszem, spłacę te 30 tyś, natomiast notariusz upiera się, iż jest to wartość nierzeczywista i nie ma mowy o tak niskiej zapłacie, gdyż będzie to nierealne dla US natomiast hipoteka nie ma według notariusza znaczenia.
egra jest off-line  
13-03-2012, 14:06  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Oczywiście nie sposób przyjąć że 30 tysięcy to wartość nabywanego udziału - w tej sytuacji należałoby wskazać, że wartość udziału 1/2 jest 140 tysięcy, a spłata tylko 30 tysięcy w związku z przejęciem długu.

Zatem tutaj zasadniczą różnicę robi fakt obciążenia lokalu kredytem (hipoteką) oraz fakt przejęcia przez Panią długu. Gdyby nie to przejęcie długu to rozumiałbym sprzeciw notariusza. Ale Pani przecież "płaci" (skrót myślowy) za ten udział kwotą 30 tysięcy + przejęciem długu.

Przejęcie długu na razie byłoby nieskuteczne - do czasu wyrażenia zgody przez bank.

Cytat:
Kodeks cywilny
Art. 519. § 1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).
§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:
1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.

Art. 520. Każda ze stron, które zawarły umowę o przejęcie długu, może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia, odpowiedni termin do wyrażenia zgody; bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody.

Art. 521. § 1. Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody dłużnika, a dłużnik zgody odmówił, umowę uważa się za nie zawartą.
§ 2. Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody wierzyciela, a wierzyciel zgody odmówił, strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia.

Art. 522. Umowa o przejęcie długu powinna być pod nieważnością zawarta na piśmie. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu.

Art. 523. Jeżeli w umowie o przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zwolnić zbywcę od związanych z własnością długów, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony zawarły umowę o przejęcie tych długów przez nabywcę.
FraZeolog jest off-line  
13-03-2012, 14:38  
egra
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Czyli można zawrzeć taka umowę przejęcia długu w postaci aktu notarialnego? Oczywiście rozumiem, iż umowa będzie pomiędzy mną a zrzekającym się prawa własności współwłaścicielem (w razie nie wywiązania się ze spłaty, możliwe dochodzenie na drodze cywilno-prawnej). Dla banku zacznie uzyska dopiero aneks do umowy kredytowej podpisany w momencie nabycia przez mnie zdolności kredytowej.
egra jest off-line  
13-03-2012, 14:41  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Jest to możliwe, a nawet wskazane żeby było zawarte w umowie o zniesienie współwłasności - proszę zwrócić uwagę na zacytowany wyżej art. 523 Kodeksu cywilnego.

W razie braku zgody banku takie porozumienie ma następujący skutek:

Cytat:
Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody wierzyciela, a wierzyciel zgody odmówił, strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia
FraZeolog jest off-line  
13-03-2012, 15:18  
egra
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Dziękuje za wyczerpujące informacje. Czekam na wizytę u notariusza w przyszłym tygodniu.
egra jest off-line  
07-05-2013, 09:47  
zupoplaw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zrzeczenie się współwłasności nieruchomości.

Dzień dobry,

mam pytanie, bardzo proszę o pomoc.
KTO i ile musi zapłacić podatku (czy musi?) w następującej sytuacji:
W marcu 2011r umiera własciciel mieszkania. W wyniku sprawy o podział majątku mieszkanie w całości dostaje siostra A, (jej rodzeństwo B i C się zrzekają).
Siostra A przed upływem 5 lat sprzedaje odziedziczone mieszkanie, ale nie płaci podatku, bo przekazuje pieniądze jako częściowy wkład na poczet zakupu kolejnego mieszkania, którego jest współwłaścicielem razem z siostrą B i jej małżonkiem D. Czyli jest nowa inwestycja na kredyt, z 3ma współwłaścicielami A, B i D. Po 5 latach siostra A ZRZEKA SIĘ ODPŁATNIE na rzecz siostry B i jego małżonka D częsci nabytej wspólnie nieruchomości. ( Zrzeka się, bądź dochodzi do innego postępowania, tak aby zapłacić jak najmniejszy podatek i aby mieszkanie stało się własnością tylko B i D). KTO I JAKI PODATEK PŁACI W POWYŻSZEJ SYTUACJI?

dziękuję z góry za pomoc
zupoplaw jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zrzeczenie się współwłasności (odpowiedzi: 1) czy można w toku postępowania spadkowego w sądzie zrzec się współwłasności na konkretną osobę ? czy sąd może przydzielić mi większą część spadku niż...
§ Zrzeczenie się współwłasnosci nieruchomości (odpowiedzi: 6) Zamierzam zrzec się współwłasności (wieczystego użytkowania) nieruchomosci na rzecz gminy. Jakie koszty będe musiała ponieść?
§ Zrzeczenie się własności nieruchomości (odpowiedzi: 2) Witam. Moja babcie chce przepisac dzialke ktora otrzymala w spadku na mnie i moja siostre. Jestesmy jedynymi wnukami. W obecnej chwili dzialka...
§ Zrzeczenie się współwłasnośći a długi (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry Nieruchomość posiada 4 właścicieli Mója siostra i babcia mają długi na zanaczną sumę. Czy zrezczenie się współwłasności...
§ współwłasność ,zrzeczenie się (odpowiedzi: 1) Witam , sytuacja jest następująca .Wraz z żoną oraz jej 4 rodzeństwem ( wszyscy żonaci lub zamężne ) w ramach umowy darowizny od jej matki...
§ Zrzeczenie się współwłasności. (odpowiedzi: 2) Witam, bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie. Obecnie trwa sprawa o podział majątku. Przedmiotem majątku są min. rozpadające się meble. Ja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:17.