Kredyt hipoteczny problemy - Forum Prawne

 

Kredyt hipoteczny problemy

Witam, Mam taki problem. Kilka lat temu zaciągnąłem kredyt hipoteczny na kupno domu wraz z partnerką. W księgach wieczystych byliśmy wpisani po ½. Kredyt spłacany był z mojego rachunku ROR. Po trzech latach partnerka wyprowadziła ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
17-03-2012, 05:39  
Marek2000
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Kredyt hipoteczny problemy

Witam,
Mam taki problem. Kilka lat temu zaciągnąłem kredyt hipoteczny na kupno domu wraz z partnerką. W księgach wieczystych byliśmy wpisani po ½. Kredyt spłacany był z mojego rachunku ROR. Po trzech latach partnerka wyprowadziła się z domu i przestała się poczuwać do spłaty kredytu. Kredyt spłacałem sam. Wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości pokrywałem sam. Została założona sprawa w Sądzie o zniesienie współwłasności na nieruchomości. Sąd zlecił wycenę biegłemu. Potem podzielił kwotę wyceny na pół, odjął od tej kwoty nakłady, które poczyniłem i połowę spłaconego kredytu i pozostałą kwotę kazał zapłacić na rzecz mojej byłej partnerki czyli współkredytobiorcy. Kwotę zapłaciłem. Współkredytobiorcę wykreśliłem z ksiąg wieczystych na podstawie wyroku. Do dnia dzisiejszego dalej spłacam sam kredyt bo współkredytobiorca nie poczuwa się do spłaty połowy raty. Chciałem sprzedać dom. Z tego co się dowiedziałem przy sprzedaży domu i wcześniejszej spłacie kredytu jest potrzebny podpis drugiego współkredytobiorcy. Wspołkredytobiorca nie chce niczego podpisywać. Wystąpiłem do banku z oficjalnym pismem o zgodę na wcześniejszą spłatę kredytu bez podpisu współkredytobiorcy. Odpowiedź z banku otrzymałem negatywną. Na chwilę obecną mam kupca na dom ale nie mogę go sprzedać bo jest problem z tym podpisem. Jestem jedynym właścicielem domu, a nie mogę go sprzedać. Nie mam zamiaru płacić tego kredytu jeszcze przez kilkanaście lat. Bank nie przedstawił mi żadnego innego rozwiązania. Chciałem się dowiedzieć co mogę w tej sytuacji zrobić żeby sprzedać dom ?
Marek2000 jest off-line  
17-03-2012, 06:34  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kredyt hipoteczny problemy

Prawnie do niczego nie jest Ci potrzebna zgoda współkredytobiorcy. Spłacasz kredyt w momencie sprzedaży i po ptakach, bank nie może nie przyjąć spłaty.
rafal_26 jest off-line  
17-03-2012, 18:07  
Marek2000
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kredyt hipoteczny problemy

Mylisz się. Gdyby była taka możliwość, to nie pisałbym na forum. Na składanym formularzu o wcześniejszą całkowitą spłatę muszą być podpisy wszystkich współkredytobiorców. Tak jak pisałem bank wyrazi zgodę na wcześniejszą spłatę ale na wniosku muszą być podpisy wszystkich współkredytobiorców. Współkredytobiorca nie chce się podpisać bo wie że jak ja spłacę kredyt, to będę regresem dochodził zwrotu połowy spłaty, a bank nie może się zgodzić na spłatę bez podpisu współkredytobiorcy bo po spłacie współkredytobiorca może wystapić z pretensjami uzasadnionymi dlaczego ban zgodził się na spłatę bez jej podpisu.
Marek2000 jest off-line  
17-03-2012, 18:45  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kredyt hipoteczny problemy

Kolejna nieścisłość. Dochodzić regresu możesz na każdym etapie, tyle że z tego co pamiętam, to skoro sąd dokonał podziału to jakikolwiek regres Ci przepadł. Wypowiadał się w tej kwestii swego czasu SN (nie wiem, czy na tak, czy na nie).

Art. 618. § 1.W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.
§ 2. Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Jeżeli jednak postępowanie o zniesienie współwłasności zostało wszczęte po wydaniu wyroku, przekazanie następuje tylko wówczas, gdy sąd drugiej instancji uchyli wyrok i sprawę przekaże do ponownego rozpoznania. Postępowanie w sprawach, które nie zostały przekazane, sąd umarza z chwilą zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności.
§ 3.Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń przewidzianych w paragrafie pierwszym, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Wracając do meritum bank nie może nie przyjąć od Ciebie całości kredytu, tak samo jak nie może od Ciebie nie przyjąć całej raty (zamiast połowy). To nawet dla laika jest oczywiste i logiczne. To, że bank nie chce, to jego problem.

Masz i podstawę prawną:

Art. 518. § 1. Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:
1) jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;

§ 2. W wypadkach powyższych wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia, które jest już wymagalne.

Jeśli bank dalej będzie oporny, zaniechaj spłaty dwóch rat, bank wypowie Ci umowę i wezwie do spłaty całości kredytu, wówczas już nie będzie miał jakiegokolwiek pola manewru.
rafal_26 jest off-line  
17-03-2012, 19:07  
Marek2000
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kredyt hipoteczny problemy

Ok, tylko może nie doczytałeś mojej pierwszej wypowiedzi. Na nieruchomości jest zniesiona współwłasność, Sąd rozliczył kredyt już spłacony ale nie mógł rozliczyć reszty kredytu. Na mnie i współkredytobiorcy jest jeszcze kredyt. Sąd nie zwolnił nikogo z pozostałego kredytu. Dla banku dalej jest dwóch współkredytobiorców i są solidarnie odpowiedzialni tak jak jest zapisane w umowie. Jak spłacę kredyt sam, to dopiero wtedy chcę odzyskac od współkredytobiorcy połowę tego co spłaciłem. Nie mogę sobie iść do banku i spłacić kredytu w kasie, nie mogę również zrobić przelewu na konto gdzie jest kredyt bo bank tego nie rozliczy. Kredyt jest do 2024 roku. Według procedur muszę napisać prośbę o zgodę na sprzedaż nieruchomości i wcześniejszą spłatę. Po zgodzie banku muszę wystąpić z wnioskiem o obliczenie pozostałej kwoty, podać datę spłaty. Na obydwu tych pismach musi być podpis współkredytobiorcy, taką informację otrzymałem z banku i po tej informacji wystąpiłem z prośbą o zgodę na spłatę kredytu bez podpisu współkredytobiorcy. Sprawą zajął się prawnik banku. Po jego opini zadzwonił do mnie gościu od kredytów i powiedział, że bank nie wyraża zgody na wcześniejszą spłatę bez podpisu współkredytobiorcy. W przyszłym tygodniu mam dostać pisemną odmowę z wyjaśnieniem. Podobno moja umowa kredytowa jest tak zapisana, że nie mogę sam spłacić bez podpisu współkredytobiorcy i nawet bez jego podpisu nie mogę nadpłacić kredytu. Wiem że mogę przestać płacić, bank może rozwiązać umowę kredytową i nakazać spłatę ale wtedy trafię do KRD, BIG i BIK. Nie mogę tak zrobić bo nie będę miał kasy na spłatę. Kasę na spłatę chcę wziąć ze sprzedaży domu, ale żeby mieć część kasy od kupującego muszę spisać umowę przedwstępną a wiąże się to z zaliczką i jeżeli podpisze taką umowę, bank mi nie pozwoli spłacić kredytu, to nie zostanie dokonany zapis z umowy przedwstępnej i będę musiał oddać zaliczkę wraz z karą, która jest wpisywana w umowach przedwstępnych jeżeli nie dojdzie do transakcji.
Marek2000 jest off-line  
17-03-2012, 19:09  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kredyt hipoteczny problemy

Widać nie zrozumiałeś niczego z tego, co piszę. Udaj się więc do prawnika w realu, zapłać mu kasę, być może on będzie miał więcej cierpliwości. Pozdrawiam.
rafal_26 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kredyt Hipoteczny a dodatkowy kredyt. (odpowiedzi: 1) Witajcie, Biorę kredyt hipoteczny (mam już akt notarialny podpisany) I prawie wszystkie sprawny z nim związane. Zostało mi tylko dostarczenie do...
§ Problemy młodych - darowizna, kredyt hipoteczny i związek nieformalny (odpowiedzi: 2) Witam! Chciałbym skorzystać z uprzejmości forumowiczów i sprawnie rozwiązać mój problem. Niedawno dostałem od mamy 70 tys. złotych, które...
§ kredyt hipoteczny (odpowiedzi: 2) czy wspólwłaściciel mieszkania bez zgody 2 własciciela moze wziąc kredyt pod hipoteke mieszkania, posiadajac akt notarialny.
§ Problemy z Kredyt Bank (kredyt hipoteczny) (odpowiedzi: 2) witam mam duzy problem z tym bankiem otóż prawie 2 lata temu w listopadzie 2007 zostal wypowiedziany kredyt hipoteczny mojemu ojcu. Tydzien...
§ kredyt hipoteczny (odpowiedzi: 1) Witajcie! Ubiegamy się wraz z żoną o kredyt hipoteczny. Właścicielami domu i działki na której się znajduje są w połowie żona i nieletni (14 lat)...
§ kredyt hipoteczny (odpowiedzi: 1) Proszę ponownie o pomoc! Sędzia wymaga od Nas dokumentów typu projekt budowlany, kosztorys, pozwolenie na budowę, decyzja kredytowa...itp. Tymczasem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:49.