Cytat:
Napisał/a ali3n88 Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. - Przepis prawny:
Art.*67.*Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej.
co za tym idzie wszystkie wpisy i wykreślenia w dziale IV kw są konstytutywne i istnieją od/do momentu wpisania/wykreślenia. Podobnie jest ze służebnością |
Z faktu, że wpis hipoteki ma charakter konstytutywny, nie wynika że jej wykreślenie również. Ustawodawca nie podzielił Twojego poglądu w art. 94 i art. 100 ustawy o księdze wieczystej i hipotece:
Art.*94.*Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu. Przepis art. 991 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Art.*100.*W razie wygaśnięcia hipoteki wierzyciel obowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
Gdyby hipoteka wygasała dopiero w chwilą wykreślenia, to przed wykreśleniem wierzyciel nie byłby związany do wystawienia dokumentu popularnie zwanego listem mazalnym.
Podobnie, zgodnie z art. 247 k.c., hipoteka (co do zasady) wygasa w razie nabycia nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego:
Art.*247.*Ograniczone prawo rzeczowe wygasa, jeżeli przejdzie na właściciela rzeczy obciążonej albo jeżeli ten, komu prawo takie przysługuje, nabędzie własność rzeczy obciążonej.
A już zupełnie nie rozumiem Twojego zdania, że "podobnie jest ze służebnością". Możesz je rozwinąć ?