Wynajem mieszkania a zmiana właściciela - Forum Prawne

 

Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Witam. Mam taki problem. Dwa lata temu wynajałem mieszkanie z meldunkiem czasowym na 5 lat. Mieszkanie było do kapitalnego remontu i w zamian za niższy czyns (415 zł) zgodziliśmy się je wyremontować koszt ok 5 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
25-04-2012, 23:52  
arko300
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Witam. Mam taki problem. Dwa lata temu wynajałem mieszkanie z meldunkiem czasowym na 5 lat. Mieszkanie było do kapitalnego remontu i w zamian za niższy czyns (415 zł) zgodziliśmy się je wyremontować koszt ok 5 tyś zł. Poza tym wpłaciliśmy 2.5 tyś bezwrotnej kaucji. Dziś właściciel poinformowł mnie że przegrał sprawę spadkową w sądzie i po upływie ok 3 m-cy będzie nowy właściciel ( przez ten czas musi go spłacić). Mam pytnie, czy nowy właściciel może wyrzucić mnie na bruk, jeśli tak to w jakim terminie. Czy może podwyrzszyć czynsz i o ile, i czy od poprzedniego włściciela mogę się domagać zwrotu kaucji i jeszcze jakiś pieniędzy za wprowadzenie mnie w błąd i zainwestowania pieniędzy w mieszkanie które miałem użytkować 5 lat, a będe 2 p.s jestem zameldowany z 3 letnim dzieckiem. Proszę o jakąś poradę.dzięki
arko300 jest off-line  
26-04-2012, 00:39  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.413
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Nowy właściciel przejmie nieruchomość wraz z lokatorami. Wypowiedzieć umowę będzie wam mógł zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (art. 11).

Na bruk, w dodatku z dnia na dzień nie ma prawa nikogo wyrzucić.

Podwyżka czynszu również może nastąpić na podstawie w/w ustawy (art. 8a)

Kaucja, z tego co napisałeś, była bezzwrotna.

Odnośnie nakładów poczynionych na lokal, to zależy, jakie to były nakłady?
Lewanna jest off-line  
26-04-2012, 09:00  
arko300
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Dzięki za szybka pomoc. Nakład finansowy to jak napisałem ok 5 tyś zł. Były to baterie umywalkowe, zlewy, wc, podłogi i tapeta na ściany. Kaucja owszem bezzwrotna, ale w umowie na 5 lat z której właściciel mieszkania się nie wywiązał. Czy mogę dawnego właściciela pozwać do sądu o nie dopełnienie warunków umowy? Nic wcześniej nie mówił że mogą być tego typu konplikacje. Czytałem tą ustawę i faktycznie nie może nas stąd od tak wyrzucić skoro wszystkie opłaty są regulowane na bierząco. Z tego co wyczytałem to może podwyższyć opłatę najmu jeśli stanowi one mniej niż 3 % wartości mieszkania? W moim przypadku wartość mieszkania to 125 tyś a kwota najmu 415 zł, więc ponad 3 % ? Ale czy może się na siłę wprowadzić , bo to jego mieszkanie? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję
arko300 jest off-line  
26-04-2012, 14:50  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.413
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Wszelkie większe remonty w lokalu (np. typu postawienie ścianek działowych) wymagają pisemnej zgody wynajmującego. Zwykły remont najemca robi na własny koszt. W razie nieporozumień co do zwrotu nakładu poczynionego na dany lokal, najemca może zabrać wszystko co nie narusza konstrukcji lokalu.
O tym tez mówi ustawa.

Na siłę wprowadzić się nie ma prawa. Umowa może być wypowiedziana tylko na podstawie wypadków zawartych w umowie. Jeśli takich nie ma, to umowy wypowiedziec nie można.

Co do opłaty najmu będę mogła odpowiedzieć, jeśli podasz miasto/województwo, w którym lokal wynajmujesz.
Lewanna jest off-line  
26-04-2012, 23:10  
arko300
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Mieszkam w Inowrocławiu, woj. kuj.-pom. Jeszcze raz bardzo dziękuję!
arko300 jest off-line  
26-04-2012, 23:54  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.413
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

woj. kujawsko-pomorskie: 3.823,00 zł x 3% = 114,69 : 12 = 9,55 zł

Czyli 9,55zł za 1 metr kwadratowy.

Wyglądałoby na to, że płacąc czynsz tego rzędu masz lokal o powierzchni około 43 metrów.
Lewanna jest off-line  
27-04-2012, 00:21  
arko300
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Dziękuję. Mieszkanie ma 48 m kw. Czyli nowy właściciel może tylko podnieść mi czynsz o ok. 50 zł, czy może mi również wypowiedzieć umowę, ponieważ płaciłem mniej niż te "ustawowe" 3 procent? Proszę raz jeszcze o odp.
arko300 jest off-line  
29-04-2012, 18:15  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.413
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania a zmiana właściciela

Cytat:
Napisał/a arko300 Zobacz post
czy może mi również wypowiedzieć umowę, ponieważ płaciłem mniej niż te "ustawowe" 3 procent?
art. 11 UoOL

3. Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:

1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy,

2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

4. Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.

5. Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.

6. Jeżeli właściciel, który wypowiedział stosunek prawny na podstawie przepisu ust. 5, nie zamieszkał w swoim lokalu lub zaprzestał w nim zamieszkiwać przed upływem pół roku od ustania wypowiedzianego stosunku prawnego, lokator jest uprawniony, według swojego wyboru, bądź do powrotu do lokalu na dotychczasowych warunkach bądź do żądania od właściciela zapłaty różnicy w czynszu i w opłatach, które płaci obecnie, w stosunku do tych, które płacił w ramach wypowiedzianego stosunku prawnego za okres jednego roku. Koszty przeprowadzki lokatora do lokalu ponosi właściciel. (przepis uznany za niezgodny z Konstytucją na mocy orzeczenia TK z dnia 9 lipca 2007 r., sygn. akt P 30/06 ).

7. Przepisy ust. 4-6 stosuje się, jeżeli w lokalu właściciela ma zamieszkać jego pełnoletni zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenie stosunku prawnego, pod rygorem nieważności, powinno wskazywać osobę mającą zamieszkać w lokalu właściciela.

8. W wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.

9. W wypadku określonym w ust. 2 pkt 4 lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32.

10. Z ważnych przyczyn, innych niż określone w ust. 2, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.


Proszę dokładnie przeczytać cały art. 11 powyższej ustawy.
Lewanna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ śmierć właściciela, wynajem mieszkania bez właściciela? PILNE (odpowiedzi: 3) Dzień dobry Mam poważny problem 3 lipca umarła moja mama która była jedynym właścicielem mieszkania na którym jest zameldowany dodatkowo mój brat...
§ Sprawdzenie właściciela mieszkania, wynajem (odpowiedzi: 2) Witam, planuję wynająć mieszkanie, jednak krąży mnóstwo oszustów próbujących wyłudzić pieniądze, czy to w ogłoszeniach z gazet czy w internecie. Czy...
§ Wynajem mieszkania po śmierci właściciela (odpowiedzi: 3) Witam, Czy mogę kontynuować wynajmowanie mieszkania po śmierci Mamy, która była właścicielem mieszkania(mieszkanie jest własnościowe). Dodam, że...
§ Wynajem mieszkania a zmiana właściciela (odpowiedzi: 38) Witam. Mam pytanie czy gdy zmieni się właściciel mieszkania, ma on prawo zarządać podwyżki czynszu po miesięcznym wypowiedzeniu?
§ wynajem lokalu, zmiana właściciela i wypowiedzenie (odpowiedzi: 1) Witam, Mam takie pytanie Wynajmuje lokal uzytkowy, prowadze w nim działalnośc gospodarcza. W czasie najmu dwa razy zmienil sie wlasciciel...
§ Wynajem mieszkania a zameldowanie właściciela (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, Jestem właścicielem mieszkania, które wynajmuję parze z małym dzieckiem. Aktualnie jestem zameldowany na pobyt stały w wynajmowanym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:30.